Menu

Menu

Ułatwienia dostępu

Nawigacja

Treść

Galeria zdjęć

Banery

Masz zaległości w ZUS? Rozłóż swój dług na raty

Przedsiębiorcy, którzy mają problem z opłacaniem składek mogą skorzystać z ulgi, która polega na rozłożeniu zadłużenia na raty. Dzięki temu będzie można spłacić zaległe składki w dłuższym terminie, a Zakładem Ubezpieczenia Społecznego zawiesi postępowanie egzekucyjne. Ważne, aby porozumieć się z ZUS do końca roku. 

Przedsiębiorców zachęcamy do zapoznanie się z pismem Krystyny Michałek, rzecznika regionalnego ZUS.

Opłacanie składek będzie prostsze i wygodniejsze

Od stycznia 2018 r. zmienią się zasady opłacania składek i każdy przedsiębiorca będzie opłacał składki tylko jednym przelewem na swój numer rachunku składkowego. ZUS każdą wpłatę podzieli proporcjonalnie na wszystkie ubezpieczenia i fundusze. Jeśli przedsiębiorca posiada zadłużenie w ZUS, to bieżące wpłaty w pierwszej kolejności będą pokrywać istniejący dług, a dopiero w następnej kolejności będą przypisywane na bieżące należności. Dla wielu przedsiębiorców może to oznaczać, że od grudnia zostaną wyłączeni
z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Tylko opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne w terminie i w pełnej kwocie jest warunkiem podlegania dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Ma to wpływ na korzystanie ze świadczeń krótkoterminowych m.in. wypłatę zasiłku chorobowego, macierzyńskiego.

Podpisz ugodę z ZUS do końca roku

Przedsiębiorcy, którzy mają zadłużenie w ZUS, mogą liczyć na pomoc doradcy ds. ulg
i umorzeń. Doradca przedstawi najdogodniejsze formy uregulowania zadłużenia, które dostosowane będą do indywidualnej sytuacji. Pomoże on również w przygotowaniu
i wypełnieniu dokumentów niezbędnych do rozpatrzenia wniosku o rozłożenie zadłużenia na raty.  Podpisanie umowy o rozłożenie zadłużenia na raty do końca grudnia 2017 r. oraz regulowanie należności gwarantuje, że wpłaty przekazywane po 1 stycznia 2018 r. będą rozliczane na składki bieżące i na raty, co umożliwi pozostanie w dobrowolnym ubezpieczeniu chorobowym.

drukuj (Masz zaległości w ZUS? Rozłóż swój dług na raty)

« wstecz

Banery

Stopka