Menu

Menu

Ułatwienia dostępu

Nawigacja

Treść

Galeria zdjęć

Banery

Opowieści o flisakach i rybakach znad Drwęcy

To temat kolejnego seminarium, na które 31 sierpnia zaprasza Fundacja Ośrodek Inicjatyw Społecznych ANRO wspólnie z gminą Lubicz. Uczestnicy wysłuchają prelekcji dr. Artura Trapszyca, autora wielu publikacji na temat rybołówstwa, kuratora wystaw poświęconych pracy, zwyczajom i religijności „wodnych ludzi”.

- Te opowieści dla mieszkańców naszej gminy były zawsze żywe i bliskie, kultywowane w rodzinach i przekazywane z pokolenia na pokolenie – mówi Andrzej Pabian, prezes fundacji. - Do udziału w spotkaniu zapraszamy starsze osoby, które podzielą się z młodszym pokoleniem wspomnieniami o swoich przodkach pracujących „na rzece”.

Dalsza część spotkania jest przewidziana w okolicy miejsca, w którym Drwęca wpada do Wisły, w niezwykle malowniczej scenerii skansenu Muzeum w Kaszczorku. W nim prezentowane są zbiory poświęcone flisakom i rybakom. Tam obok starych barek mieszkalnych, łodzi piaskarskiej, promu zobaczymy także tratwy, różnego rodzaju sprzęty domowe i wiele innych ciekawych rzeczy, pochodzących m.in. od mieszkańców naszej gminy.

Miejsce zbiórki: Złotoria na parkingu przy kościele o godz. 15.00 (31 sierpnia). Liczba uczestników ograniczona (zapisy - kontakty umieszczamy niżej). 

Inicjatywa odbędzie się w ramach projektu „Kultura integruje pokolenia. Pokoleniowy tandem”, którą wciela w życie ANRO.

Tym razem projekt polega na spotkaniu i otwarciu się na dialog międzypokoleniowy między najmłodszymi i najstarszymi. Ma on służyć wzmocnieniu więzi rodzinnych, społecznych i kształtowaniu się tożsamości lokalnej.

Program działań jest bogaty w wykłady (nieistniejące zawody, dawni osadnicy olęderscy, wydarzenia związane z odzyskaniem niepodległości na obszarze regionu), warsztaty twórcze (malarstwo na szkle, ceramika artystyczna, poezja śpiewana) i wycieczki integracyjno-edukacyjne (teatry, muzea, galeria). Nad spotkaniami będzie czuwać wyspecjalizowana kadra, a organizatorzy zapewnią potrzebne materiały oraz transport.

Podsumowanie warsztatów będzie miało charakter konkursu - najlepsze dzieła zostaną nagrodzone i wyeksponowane publicznie.

Do udziału w projekcie zapraszamy dzieci, młodzież, dorosłych, wielopokoleniowe rodziny, osoby zainteresowane historią lokalną, sztuką artystyczną i użytkową, a także odbiorców i twórców poezji śpiewanej oraz  wszystkie osoby twórcze i takie, które dopiero chcą odkryć swoje talenty i pasje.

Zgłoszenia:

- kontakt telefoniczny: 605 988 852, 570 629 162
- e-mail: kontakt@foisanro.pl
- e-mail: foisanro@gmail.com
- na FB FOIS ANRO

Zadanie pn. „Kultura integruje pokolenia. Pokoleniowy tandem” jest finansowane ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020 oraz Województwa Kujawsko-Pomorskiego, a także przez gminę Lubicz. Jest realizowane od sierpnia do grudnia 2018 r.

Szczegółowy program na plakacie i w załączonej ulotce (do pobrania) oraz na www.foisanro.pl.

drukuj (Opowieści o flisakach i rybakach znad Drwęcy)

  • Plakat

« wstecz

Banery

Stopka