Menu

Menu

Ułatwienia dostępu

Nawigacja

Treść

Galeria zdjęć

Banery

Uwaga! Ważne dla rolników

Wójt Lubicza zawnioskował do wojewody o powołanie komisji do oszacowania zakresu suszy w gminie. Dzięki temu nasi rolnicy będą mogli skorzystać z pomocy oferowanej przez państwo.  Nabór wniosków o jej udzielenie, biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęły 14 września. 

- Rolnictwo to trudna dziedzina, bo jej efekty zależą nie tylko od ciężkiej pracy, ale również kaprysów pogody – mówi wójt Marek Olszewski. – Dlatego uprawiających rolę nie można zostawić bez wsparcia. Ten rok dla rolników był wyjątkowo trudny ze względu na suszę, dlatego gdy tylko pojawiła się taka możliwość zawnioskowałem do wojewody o powołanie stosownej komisji.

Wojewoda zarządzeniem z 26 czerwca powołał komisję do spraw zakresu i wysokości szkół doznanych w wyniku niekorzystnego zjawiska atmosferycznego – suszy w czerwcu 2018 roku w gminie Lubicz. W jej skład weszli Radosław Wiśniewski – przewodniczący (Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza), Karina Wroniecka (Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego) i Danuta Suchorzyńska (Urząd Gminy Lubicz). Trzyosobowy zespół pracę rozpoczął pracę 12 lipca.

Na terenach gminy Lubicz susza spowodowała straty na ponad 3,3 tys. hektarach. Komisja do wojewody przekazała 209 protokołów dotyczących sytuacji rolników z naszej gminy i 24 spoza niej.

- Niestety straty są duże, średnio sięgają 50 proc. upraw w stosunku do ubiegłego roku, więc znacznie uderzają w gospodarzy   – mówi wójt. - Jednak dzięki szybkiemu oszacowaniu szkód nasi rolnicy będą mogli bez zwłoki skorzystać z pomocy proponowanej przez państwo, choć to tylko oczywiście częściowa rekompensata.

Nabór wniosków o udzielenie pomocy poszkodowanym biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęły 14 września. Prosimy o zapoznanie się z ulotką informującą o formach pomocy oraz o wymaganych dokumentach.

drukuj (Uwaga! Ważne dla rolników)

  • Ulotka informacyjna  KPUW
  • Ulotka informacyjna KPUW

« wstecz

Banery

Stopka