Menu

Menu

Ułatwienia dostępu

Nawigacja

Treść

Galeria zdjęć

Banery

Godziny otwarcia urzędu gminy i PSZOK-u

Uwaga! 24 grudnia (Wigilia) Urząd Gminy Lubicz jest nieczynny, a 31 grudnia (Sylwester) pracujemy do godz. 13.30. Natomiast Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) w Lubiczu Górnym będzie nieczynny od 24 do 27 oraz 31 grudnia.

20.12.19

 

drukuj (Godziny otwarcia urzędu gminy i PSZOK-u)

Ruszamy z budową ul. Toruńskiej w Grębocinie

Budowę ul. Toruńskiej w Grębocinie gmina rozpocznie w przyszłym roku. Dziś wójt Marek Nicewicz podpisał w tej sprawie umowę z wykonawcą.

Rozbudowa niecałego kilometra drogi, wraz z innymi pracami przewidzianymi w ramach inwestycji, będzie kosztowała prawie 5,5 mln zł. Inwestycję wykona firma Transbruk Barczyńscy Sp. z o.o. z Pigży.

Zakres zadania obejmuje: przebudowę ul. Toruńskiej w Grębocinie/ul. Kresowej w Toruniu na długości 976 m, na odcinku od drogi krajowej nr 15 do ul. Iławskiej w Toruniu wraz z budową indywidualnych zjazdów na posesje i zjazdów publicznych. Docelowo na całej długości będzie to droga jednojezdniowa, dwupasmowa o szerokości od 5,5 m do 6 m o nawierzchni bitumicznej z obustronnym chodnikiem o szerokości od 1,5 m do 2 m.

W ramach inwestycji zostanie także m.in. zbudowana kanalizacja deszczowa oraz nowe oświetlenie drogowe z oprawami LED na słupach stalowych.

- Po poważnych inwestycjach w Lubiczu Górnym przechodzimy do Grębocina – mówi wójt Marek Nicewicz. – Bardzo się cieszę, że to długo oczekiwane przez mieszkańców zadanie w końcu dojdzie do skutku przy współudziale środków Torunia oraz wojewody w ramach Funduszu Dróg Samorządowych.

Termin realizacji zadania: do 31.12.2021 r.

20.12.19

drukuj (Ruszamy z budową ul. Toruńskiej w Grębocinie)

 • Podpisanie umowy z wykonawcą inwestycji

Harmonogram wywozu odpadów komunalnych w 2020 roku

Prosimy o zapoznanie się z ulotką z harmonogramem wywozu odpadów komunalnych w przyszłym roku oraz innymi użytecznymi informacjami związanymi z tematem gospodarki odpadami.

20.12.19

drukuj (Harmonogram wywozu odpadów komunalnych w 2020 roku)

 • Ulotka

Spotkanie świąteczno-noworoczne w Złotorii

Wczoraj władze gminy Lubicz podsumowały mijający rok. Wójt Marek Nicewicz wręczył też nagrody „za wkład i zaangażowanie w rozwój społeczności lokalnej”. Nagrodził także najlepszych sportowców.

Tegoroczne nagrody "za wkład i zaangażowanie w rozwój społeczności lokalnej" były pierwszymi na nowych zasadach i w innej postaci. Nagrodzeni zostali wybrani przez kapitułę pod kierunkiem wójta Marka Nicewicza spośród kandydatów zgłoszonych przez samorządowców i pracowników urzędu. Do nagrody mogły być nominowane osoby, "(...) działające na rzecz społeczności lokalnej w konkretnym wymiarze, których inicjatywy czy też zaangażowanie mają istotny wpływ na rozwój społeczności lokalnej".

Nagrody otrzymali: Krzysztof Walterski z Lubicza Górnego, Alfons Dąbrowski ze Złotorii, ks. dr Marian Wróblewski ze Złotorii, Arkadiusz Błaszkowski z Lubicza Górnego oraz sołtys i Rada Sołeckiej Młyńca Drugiego.

Kilkudziesięciu młodych, zdolnych mieszkańców dostało też nagrody wójta za wysokie osiągnięcia sportowe. 

Pierwszy pełen rok pracy podsumowali wójt Marek Nicewicz oraz przewodniczący Rady Gminy Lubicz Zbigniew Barcikowski.

Uroczystość odbyła się w Szkole Podstawowej w Złotorii, a w programie artystycznym, wprowadzając w świąteczny klimat, wystąpili uczniowie placówki: Wiktoria Banasiak, Gabriel Gąsiorowski, Przemysław Karbowski i Kajetan Świeżyński.

Album zdjęć z wydarzenia znajdziecie na naszym profilu fejsbukowym "Gmina Lubicz".

20.12.19

drukuj (Spotkanie świąteczno-noworoczne w Złotorii)

 • Gminne spotkanie świąteczno-noworoczne, Złotoria 2019
 • Gminne spotkanie świąteczno-noworoczne, Złotoria 2019
 • Gminne spotkanie świąteczno-noworoczne, Złotoria 2019
 • Gminne spotkanie świąteczno-noworoczne, Złotoria 2019
 • Gminne spotkanie świąteczno-noworoczne, Złotoria 2019
 • Gminne spotkanie świąteczno-noworoczne, Złotoria 2019

Życzenia świąteczno-noworoczne od władz gminy

20.12.19

drukuj (Życzenia świąteczno-noworoczne od władz gminy)

 • Życzenia

Zapraszamy do lektury grudniowego „Gońca”

Szósty numer „Gońca” jest już dostępny w każdym sołectwie. W ostatnim tegorocznym wydaniu przeczytacie m.in. podsumowanie pierwszego roku pracy wójta Marka Nicewicza.

W grudniowym wydaniu piszemy także, np. o poprawianiu infrastruktury gminnej, zmianach związanych z wywozem śmieci i planowanych korektach w rozkładzie komunikacji publicznej, pierwszym lubickim finale WOŚP i innych wydarzeniach organizowanych dla mieszkańców, jak noworoczne morsowanie czy dzień troci.

„Goniec” jest już dostępny w naszych stałych miejscach dystrybucji, np. u sołtysów, w szkołach, parafiach i niektórych sklepach. Możecie go przeczytać także tutaj.

18.12.19

drukuj (Zapraszamy do lektury grudniowego „Gońca”)

Informacja o XVII sesji Rady Gminy Lubicz

XVII sesja Rady Gminy Lubicz odbędzie się 19 grudnia o godz. 10.00 w sali nr 4 urzędu gminy w Lubiczu Dolnym. Obrady, tradycyjnie, będą transmitowane w Internecie.

Proponowany - porządek obrad.

Transmisja sesji - tutaj

Z kolei o godz. 17.00 w Szkole Podstawowej w Złotorii odbędzie się spotkanie świąteczno-noworoczne, na którym podsumujemy rok i wręczymy nagrody dla osób zasłużonych w rozwój gminy oraz sportowców, którzy w minionym roku zdobyli nagrody w zawodach wysokiej rangi. Zapraszamy wszystkich chętnych.

17.12.19

drukuj (Informacja o XVII sesji Rady Gminy Lubicz)

Odbiór odpadów w okresie świątecznym i noworoczne korekty

Uwaga! W związku z okresem świąteczno-noworocznym nastąpi korekta terminu wywozu odpadów komunalnych. Poza tym od stycznia na stałe zmieni się dzień wywozu odpadów dla siedmiu miejscowości.

W okresie świąteczno-noworocznym śmieci zostaną odebrane według następującego planu:

- 22 grudnia (niedziela) - wywóz odpadów jak w poniedziałek,

- 23 grudnia (poniedziałek) - wywóz jak we wtorek,

- 24 grudnia (wtorek) - wywóz jak w środę

- 27 grudnia (piątek) - wywóz trasy czwartkowej i z trasy piątkowej: Grębocin – ul. Toruńska, Szkolna, Osiedlowa, Poprzeczna, Zimowa, Makowa, Wiosenna, Letnia, Jesienna, Rodzinna, Wspólna, Mostowa,  Nowa, Zielna, Jastrzębia, Krótka Okrężna, Kasztanowa, Kolejowa, Dworcowa od torów kolejowych w stronę Grębocina prawa strona,

- 28 grudnia (sobota) - dokończenie trasy piątkowej,

-  2 stycznia (czwartek) - wywóz jak w środę,

-  3 stycznia (piątek) - wywóz jak w czwartek,

-  4 stycznia (sobota) - wywóz jak w piątek.

Od czerwca do końca sierpnia 2020 roku we wszystkich miejscowościach gminy niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne będą odbierane raz w tygodniu. W związku z tym już teraz nastąpią zmiany tras:

 •  w 2020 r. Rogówko, Rogowo i Brzeźno - będą miały wywożone odpady co dwa tygodnie w poniedziałek (była środa) - pierwszy wywóz 30.12.2019 r. (czerwiec-sierpień raz w tygodniu)
 •  podobnie Gronowo, Gronówko, Brzezinko i Jedwabno – w 2020 r. śmieci z tych miejscowości będą wywożone we wtorek (była środa) co dwa tygodnie - pierwszy wywóz 31.12.2019 r. (czerwiec-sierpień raz na tydzień).

O zmianach dotyczących gospodarki odpadami w 2020 roku więcej pisaliśmy tutaj.

Kontakt/wyjaśnienia: Referat Gospodarki Odpadami, tel. 56 621 21 28.

17.12.19

drukuj (Odbiór odpadów w okresie świątecznym i noworoczne korekty)

Stawki podatków i opłat obowiązujące w 2020 roku

Prezentujemy wysokość stawek: podatku rolnego, podatku od nieruchomości i podatku od środków transportowych, które na terenie gminy Lubicz będą obowiązywały od 1 stycznia 2020 r.

Uchwały w tej sprawie Rada Gminy Lubicz podjęła na sesji 24 października 2019 r. 

Stawki w załączniku.

16.12.19

drukuj (Stawki podatków i opłat obowiązujące w 2020 roku)

Uwaga! Znowu czekają nas wyłączenia prądu

Energa-Obrót informuje, że 16 grudnia może nie być prądu w Rogówku i Jedwabnie, a 17 grudnia w Lubiczu Dolnym i Lubiczu  Górnym. Prosimy o zapoznanie się z informacją.

13.12.19

drukuj (Uwaga! Znowu czekają nas wyłączenia prądu)

 • Informacja od Energii-Operator

Przestrzegamy przed fałszywym urzędnikiem!

Przestrzegamy! Otrzymaliśmy informację, że na terenie gminy pojawiła się osoba, która podaje się za pracownika Urzędu Gminy Lubicz i w imieniu nowego wójta ma pomóc mieszkańcom w odzyskaniu podatku.

Urząd Gminy Lubicz o fałszywym urzędniku poinformował Komisariat Policji w Dobrzejewicach. Jeżeli zetkniecie się Państwo z taką sytuacją, to prosimy o kontakt z policją pod nr tel. tel. 56 641 29 00.

12.12.19

drukuj (Przestrzegamy przed fałszywym urzędnikiem!)

Świąteczne spotkanie wójta z sołtysami

Sołtysi z naszej gminy kilka razy w roku biorą udział w szkoleniach w urzędzie, dzięki którym poznają aktualny stan spraw ważnych dla mieszkańców, przekazują wnioski z sołectw i dyskutują.

Na spotkaniu 11 grudnia wójt Marek Nicewicz, w związku z kończącym się rokiem, odniósł się także do  planów przyszłorocznych inwestycji, zmian w funkcjonowaniu komunikacji publicznej i pomysłów na rozwiązanie problemów mieszkańców, m.in. korków.

Pracownicy merytoryczni urzędu odpowiedzialni za określone zadania pogłębili tematy, w którym następują istotne zmiany m.in. odbiór odpadów w 2020 roku, podatków czy udogodnień wprowadzanych dla mieszkańców, np. własnego geoportalu.

To spotkanie było także okazją do złożenia sobie wzajemnie życzeń świątecznych.

W drugiej części spotkania sołtysi wzięli udział w szkoleniu w zakresie profilaktyki uzależnień. To kolejne spotkanie, które dotyczyło podniesienia kompetencji służb gminnych dotyczących rozwiązywania ważnych kwestii społecznych. Podobne szkolenie, zorganizowane przez pełnomocnika wójta ds. przeciwdziałania alkoholizmowi, mają już za sobą także radni gminni.  

12.12.19

drukuj (Świąteczne spotkanie wójta z sołtysami)

 • Świąteczne spotkanie wójta z sołtysami
 • Świąteczne spotkanie wójta z sołtysami
 • Świąteczne spotkanie wójta z sołtysami

Plany polowań zbiorowych kół łowieckich

Prosimy o zapoznanie się z planami polowań zbiorowych w tym sezonie kół łowieckich, których obwody obejmują lasy na terenie naszej gminy.

"Zarząd Koła Łowieckiego MŁODNIK w Złotorii niniejszym informuje, że w niżej podanych terminach planuje zorganizować polowania zbiorowe naszego koła:

14.12.2019, rozpoczęcie polowania godz.8.00 a zakończenie godz.14.00 miejscem polowania będą oddziały leśne obwodu łowieckiego nr 164

22.12.2019, rozpoczęcie polowania godz.8.00 a zakończenie godz.14.00 miejscem polowania będą remizy śródpolne i oddziały leśne obwodu nr 164" (obwód  164 - lasy w Nowej Wsi, Grabowcu i Złotorii).

Plany pozostałych kół - w załączniku.

6.12.19

drukuj (Plany polowań zbiorowych kół łowieckich)

Minister rolnictwa spotkał się z krwiodawcami oraz władzami i radą gminy

Wczoraj na świątecznym spotkaniu podsumowującym mijający rok spotkali się honorowi dawcy krwi zrzeszeni w gminnym kole. Wśród wielu gości był także minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski oraz władze gminy Lubicz.

Cztery lata temu w gminie Lubicz z inicjatywy radnej Teresy Klawińskiej powstało gminne koło dawców krwi. W tej chwili jest w nim ok. 40 osób, którzy regularnie wspierają potrzebujących. Dzięki dużej aktywnej grupie honorowych dawców do naszej gminy kilka razy w roku przyjeżdża krwiobus.

Świąteczne podsumowanie roku było okazją do podziękowań. Otrzymali je krwiodawcy, a także osoby wspierające krwiodawstwo: Teresa Klawińska, wicewójt Wojciech Rakowiecki, Mariola Falkowska, Ewa Żuczek, Maja Gumowska, Edmund Guzowski, Dariusz Bożejewicz, Łukasz Bożejewicz i Dorota Balejko.

Warto wspomnieć, że na gminie Lubicz honorowi dawcy, dzięki Róży Depczyńskiej, prężnie działają także w szkole w ZS CKU w Gronowie.

W spotkaniu, poza krwiodawcami, wzięło udział wielu gości, m.in. minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, a także wójt Marek Nicewicz i prezes oddziału regionalnego PCK Zbigniew Kawczyński.

5 grudnia na zaproszenie przewodniczącego rady gminy Zbigniewa Barcikowskiego minister rolnictwa spotkał się także z radnymi i wójtami naszej gminy. Rozmawiano m.in. o najważniejszych sprawach związanych z gminą, m.in. problemach, które występują na naszym terenie na drogach krajowych. Pan minister obiecał też, że przyjrzy się problemom proceduralnym w instytucjach państwowych, z którymi boryka się Lubicz, przygotowując ważne dla mieszkańców inwestycje.

6.12.19

drukuj (Minister rolnictwa spotkał się z krwiodawcami oraz władzami i radą gminy)

 • Spotkanie podsumowujące roczną działalność koła PCK
 • Spotkanie rady gminy Lubicz z ministrem Ardanowskim
 • Spotkanie rady gminy Lubicz z ministrem Ardanowskim

"Moja gmina - moja mała Ojczyzna"

Dzięki temu konkursowi nasi uczniowie wzbogacają wiedzę o gminie Lubicz, prezentując również zdolności plastyczne. Przegląd zorganizowała Szkoła Podstawowa w Lubiczu Dolnym.

Wzięły w nim udział reprezentacje wszystkich szkół z gminy. Starsi uczniowie przygotowali prace plastyczne polegające na uzupełnieniu zdjęcia przedstawiającego zakątek gminy. Z kolei młodzież z kl. IV-VI przygotowała plakaty ze zdjęciami obiektów sprzed lat, do których na miejscu musiała dopasować bliźniacze, aktualne zdjęcia.

Każda reprezentacja otrzymała specjalną statuetkę dla szkoły, a każdy uczeń nagrody ufundowane przez urząd gminy i ZEASiP.

Konkurs odbył się pod patronatem wójta Marka Nicewicza.

Bardzo ciekawym punktem wydarzenia było także wystąpienie mieszkanki Katarzyny Wierzbowskiej, której ojciec był żołnierzem AK i inicjatorem założenia szkoły.

4.12.19

drukuj ("Moja gmina - moja mała Ojczyzna")

 • Konkurs "Moja gmina - moja mała Ojczyzna"
 • Konkurs "Moja gmina - moja mała Ojczyzna"
 • Konkurs "Moja gmina - moja mała Ojczyzna"

Uwaga! Na drogach będzie ślisko

Na dworze coraz zimniej, co też wpływa na warunki jazdy. Prosimy o ostrożność i zapoznanie się z pierwszym w tym sezonie ostrzeżeniem meteorologicznym o oblodzeniu.

2.12.19

drukuj (Uwaga! Na drogach będzie ślisko)

 • Komunikat o oblodzeniu

Nowa stawka za odpady komunalne

Opłata za śmieci w przyszłym roku w naszej gminie wyniesie 19 zł od osoby. Taka stawka wynika wprost z ponoszonych kosztów. Gmina nie zarabia na śmieciach, ale także nie może do nich dokładać.

Stawka opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych w naszej gminie została ustalona w 2013 r. i od tej pory nie była zmieniana. 28 listopada Rada Gminy Lubicz podniosła opłatę, ponieważ systematycznie wzrastają koszty funkcjonowania systemu gospodarki odpadami: odbiór, transport, zbieranie, odzysk i unieszkodliwianie. Właściciele nieruchomości wytwarzają też coraz więcej śmieci, rosną wydatki związane ze składowaniem i magazynowaniem odpadów. Wzrastają opłaty środowiskowe, a poddanie procesowi recyklingu staje się trudniejsze i droższe. Na wzrost kosztów miało wpływ również zwiększenie częstotliwości odbioru odpadów niesegregowanych (zmieszanych) i bioodpadów stanowiących odpady komunalne dla nieruchomości jednorodzinnych i budynków wielolokalowych.

Zmiana stawki wynika również ze zmiany przepisów, które nakładają na gminy więcej obowiązków związanych z gospodarką odpadami komunalnymi, a segregację uznają za obowiązkową.

W 2020 roku w naszej gminie miesięczna stawka opłaty za segregowane odpady komunalne wyniesie 19 zł od osoby zamieszkującej daną nieruchomość.

– Zdajemy sobie sprawę z tego, że to o kilka złoty więcej niż dotychczas, jednak to i tak jedna z niższych stawek w porównaniu z podobnymi jak nasza gminami – mówi wójt Marek Nicewicz.

Wójt i rada dołożyli wszelkich starań, aby opłata w gminie była możliwie jak najmniejsza.

– Wysokość naszej stawki wynika z ponoszonych kosztów – wyjaśnia wójt. - Gmina za wywóz płaci firmie, która ten przetarg wygrała, samemu nic na tym nie zarabiając. Z drugiej strony do odbioru śmieci nie możemy dopłacać, ponieważ nowa ustawa nam na to nie pozwala. System gospodarowania odpadami komunalnymi musi się bilansować. Tak mówi prawo.

Prawo wprowadza też obowiązek segregacji odpadów. Jeżeli więc właściciel nieruchomości nie zastosuje się do tego obowiązku, to zapłaci 38 zł od osoby, co stanowi dwukrotność uchwalonej przez radę stawki (czyli w naszej gminie najmniej ile przepisy dopuszczają).

W zamian za wyższą stawę mieszkańcy otrzymają jednak więcej usług.

 • Od 1.04.2020 r. bioodpady będą odbierane we wszystkich porach roku, według częstotliwości ustalonej dla poszczególnej zabudowy jednorodzinnej;
 • Nastąpi zwiększenie częstotliwości odbioru niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych dla jednorodzinnej zabudowy rozproszonej na wszystkie miejscowości gminy - raz w tygodniu, przez 3 miesiące (czerwiec – sierpień);
 • Zwiększamy także częstotliwości odbioru bioodpadów i niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych dla zabudowy wielolokalowej;
 • Rozszerzamy też odbiór odpadów w PSZOK o kolejne frakcje (odzież, strzykawki i igły);
 • Gmina wprowadza ulgę - 1 zł (od osoby) dla właścicieli nieruchomości, którzy w kompostowniku przydomowym kompostują bioodpady stanowiące odpady komunalne (dotyczy zabudowy jednorodzinnej).

Ofertę w przetargu na zagospodarowanie odpadów komunalnych w 2020 roku w gminie Lubicz złożyła tylko jedna firma - Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczalnia w Toruniu, które wywozi śmieci z naszego terenu od kilku lat. 

Więcej informacji związanych z tematem można uzyskać w Referacie Gospodarki Odpadami Urzędu Gminy Lubicz (pok. nr 1), tel. 56 621 2 128.

2.12.19

drukuj (Nowa stawka za odpady komunalne)

 • Informacja dotycząca nowej stawki
 • Informacja dotycząca nowej stawki

2 grudnia Energa zapowiada brak prądu

Energia-Obrót informuje, że 2 grudnia w godz. 10.00-13.00 może nastąpić przerwa w dostawie energii elektrycznej w następujących miejscach: Stacja Krobia 8, Krobia ulice Łąkowa, Kalinowa, Osiedlowa, Piękna, Stroma, Dolina Drwęcy, Długa, Cicha, Osikowa, Cytrynowa, Malinowa oraz Lubicz Górny.

1.12.19

Szkolenie dla rolników o nowych odmianach zbóż

Gmina Lubicz, przy współpracy z Powiatowym Zespołem Doradztwa Rolniczego w Chełmży, zaprasza na szkolenie "Nowe odmiany zbóż zalecane dla województwa kujawsko-pomorskiego”.  

Szkolenie odbędzie się 29 listopada (piątek) o godz. 10.00 w Urzędzie Gminy w Lubiczu Dolnym, ul. Toruńska 21, sala nr 4 na parterze.

26.11.19

 

 

drukuj (Szkolenie dla rolników o nowych odmianach zbóż)

Informacja o XVI sesji Rady Gminy Lubicz

XVI sesja Rady Gminy Lubicz odbędzie się 28 listopada o godz. 10.00 w sali nr 4 urzędu gminy w Lubiczu Dolnym. Obrady, tradycyjnie, będą transmitowane w Internecie.

Proponowany - porządek obrad.

Transmisja sesji - tutaj.

26.11.19 

drukuj (Informacja o XVI sesji Rady Gminy Lubicz)

Lubicki Sztab WOŚP #5490 działa pełną parą

Po raz pierwszy w historii naszej gminy w akcji dowodzonej przez Jurka Owsiaka zagramy jako Lubicki Sztab WOŚP! Wydarzenia odbędą się w trzech szkołach, a zarówno młodzi, jak i starsi miłośnicy joggingu spotkają się na biegu dla WOŚP-u.

Z inicjatywy radnej Teresy Klawińskiej i środowisk dotychczas zaangażowanych w organizowanie różnych wydarzeń w ramach 28. Finału WOŚP na terenie naszej gminy, najbliższy finał będzie historyczny, bowiem przygotuje go ogólnogminny sztab. Do tej pory pieniądze z gminy Lubicz były doliczane do sumy zebranej przez Toruń. W niedzielę 12 stycznia zagramy razem w różnych miejscowościach gminy jako Lubicki Sztab WOŚP #5490.

- Sztab jest już oficjalnie zarejestrowany, mamy prężną ekipę, w którą są także zaangażowani przedstawiciele ponad połowy sołectw, harcerze i inne środowiska, zbieramy zgłoszenia od wolontariuszy i przygotowujemy wośpowe wydarzenia – mówi Katarzyna Gałka, szefowa lubickiego sztabu WOŚP.

Bardzo ciekawie, z występami i aukcjami, zapowiada się niedziela w szkołach w Lubiczu Górnym, w Lubiczu Dolnym i Grębocinie, ale gmina Lubicz dla Orkiestry będzie już grała od soboty, inaugurując wośpowy weekend sobotnim biegiem dla WOŚP „Z Biegiem Drwęcy”. Proponujemy dwa biegi z siedzibą i metą w Lubiczu Dolnym. 1-kilometrowy przeznaczony dla dzieci oraz 5-kilometrowy dla młodzieży i dorosłych. Wpisowe - 10 zł dla młodszych i 20 zł dla starszych – w całości zostanie przekazane na konto WOŚP-u.  Dzięki sponsorom każdy z uczestników dostanie także pamiątkowy zestaw startowy, a w nim, m.in. nr startowy, koszulkę i inne gadżety. Przewidujemy również poczęstunek dla naszych biegaczy.

Na www.lubicz.pl utworzyliśmy zakładkę WOŚP, gdzie będzie można znaleźć więcej informacji na temat WOŚP-u na naszym terenie.

Chętnych do włączenia się w prace organizacyjne, sponsorów i darczyńców zapraszamy do kontaktu z szefem sztabu Katarzyną Gałką, tel. 603 787 121, e-mail: sztab.wosp.lubicz@gmail.com.

Zapraszamy też na profil fejsbukowy lubickiego sztabu :-)

26.11.19

drukuj (Lubicki Sztab WOŚP #5490 działa pełną parą)

Informacja o zbiorowym polowaniu w lasach w Złotorii i Nowej Wsi

"Zarząd Koła Łowieckiego MŁODNIK w Złotorii niniejszym informuje, że w dniu 01.12.2019 roku planuje zorganizowanie polowania zbiorowego, które rozpocznie się o godz.8.00 a zakończy o godz.14.30. Miejscem polowania będą oddziały leśne obwodu łowieckiego nr 164".

25.11.19

drukuj (Informacja o zbiorowym polowaniu w lasach w Złotorii i Nowej Wsi)

Trzy gminy podzielą 3 mln zł „nagrody”

Gminy Lubicz, Obrowo i Wielka Nieszawka dostaną do podziału 3,2 mln zł. Bonus trafi do samorządów dzięki zrealizowanemu w Lubiczu Górnym projektowi "Urządzenie przestrzeni publicznej w Lubiczu Górnym na potrzeby rewitalizacji społeczno-gospodarczej”.

W latach 2017-2018 gmina Lubicz zagospodarowała Plac Niepodległości, budując w jego ramach m.in. amfiteatr. Projekt został sfinansowany ze środków unijnych za pośrednictwem LGD „Podgrodzie Toruńskie”, do którego oprócz naszej gminy należy także Obrowo i Wielka Nieszawka. To właśnie za ten projekt LGD otrzymało „nagrodę” w postaci dodatkowego dofinansowania w wysokości 3,2 miliona złotych. Zatem do każdej z trzech gmin należących do „Podgrodzia Toruńskiego” w przyszłym roku trafi ok. 1 mln zł.

- To te pieniądze pozwolą nam na zbudowanie w Lubiczu Górnym dodatkowego miejsca rekreacji, w skład którego wejdą plac zabaw dla najmłodszych, pumptrack oraz publiczna toaleta – mówi wójt Lubicza Marek Nicewicz. – Bardzo się z tego cieszę, ponieważ tą inwestycją odpowiemy na potrzeby mieszkańców. Z drugiej strony docierają do nas pytania z innych miejscowości, dlaczego pumptrack i plac zabaw zostaną ulokowane właśnie w Lubiczu Górnym. Trzeba wiedzieć, że zarówno sama inwestycja na Placu Niepodległości, jak i "nagroda" dla „Podgrodzia Toruńskiego” są realizowane w oparciu o „Lokalny program rewitalizacji” dla gminy Lubicz. Program ten, stworzony w 2016 roku obejmuje swym zasięgiem teren wyłącznie jednego sołectwa – Lubicza Górnego właśnie. Uznano wówczas, że pozostałe 16 sołectw nie wymaga podjęcia działań rewitalizacyjnych. W chwili, gdy pojawiły się informacje o dodatkowych środkach dla naszej gminy, podjęliśmy próbę zmiany tego dokumentu poprzez rozszerzenie zakresu na inne sołectwa. Okazało się, że jest to niemożliwe, wręcz podważa zasadność inwestycji wcześniej zrealizowanych i naraziłoby nas na utratę "nagrody" oraz konieczność zwrotu wcześniej otrzymanej dotacji. Dlatego, posiadając do dyspozycji bonus w postaci ok. 1 mln zł, możemy go wykorzystać jedynie tak, jak zapisano w programie z 2016 roku – na terenie Lubicza Górnego. Zrobimy to, mając na uwadze zgłaszane wielokrotnie potrzeby mieszkańców, a więc nie tylko pumptrack i plac zabaw, ale także publiczną toaletę w centrum Lubicza Górnego.

22.11.19

drukuj (Trzy gminy podzielą 3 mln zł „nagrody”)

Urząd uruchomił własny geoportal gminny

Mieszkańcy będą mogli sprawdzić tutaj od ręki ewidencję gruntów i budynków, sieci uzbrojenia terenu, zasięg planów i inne szczegółowe dane przestrzenne. Geoportal gminy Lubicz znajdziecie pod adresem https://lubicz.e-mapa.net.

Geoportal gminny to portal internetowy gromadzący i udostępniający przeglądającym informacje dotyczące obszaru gminy. Platforma umożliwia korzystanie z usług wyszukiwania, przeglądania, pobierania i przekształcania danych o terenie, tak zwanych danych przestrzennych. Za pomocą geoportalu mieszkańcy mają dostęp do danych ewidencji gruntów i budynków, sieci uzbrojenia terenu, zasięgu planów zagospodarowania i informacji o ich przeznaczeniu. W tym o planach konkretnych nieruchomości, ich numeracji porządkowej, zdjęć lotniczych dopasowanych do terenu, czyli tak zwanej ortofotomapy, a także wielu innych.

Geoportal gminny różni się od krajowego czy powiatowego przede wszystkim tym, że o treściach publikowanych informacji decyduje sama gmina. Jeżeli będzie taka potrzeba, urząd ma możliwość publikacji takich danych, jak położenie szkół, świetlic, innych obiektów użyteczności publicznej, zabytków wpisanych do ewidencji gminnej albo przebiegających przez gminę szlaków turystycznych.

Ta platforma jest więc sprofilowana konkretnie pod potrzeby naszej gminy.  

Uwagi z nią związane można zgłaszać za pośrednictwem umieszczonej tam ikonki "Zgłoś problem".

Przekierowanie do geoportalu na stałe znajdzie się na stronie głównej nowej witryny internetowej gminy Lubicz, której uruchomienie planowane jest jeszcze w listopadzie.

19.11.19

drukuj (Urząd uruchomił własny geoportal gminny)

Nowe godziny pracy urzędu gminy

Uwaga! Od 2 grudnia (poniedziałek) Urząd Gminy Lubicz zaprasza mieszkańców od godziny 7.15. We wtorek będziemy pracowali do 17.00, w piątek do 14.15,  a w pozostałe dni do 15.00.

Doświadczenia minionych miesięcy pokazały, że między 7.00 a 7.30 oraz po godz. 17.00 mieszkańcy w urzędzie zjawiają się sporadycznie. Dlatego dostosowujemy godziny pracy do rzeczywistych, zweryfikowanych potrzeb.

- Przy czym bardzo mi zależy, aby przynajmniej jednego określonego dnia w tygodniu mieszkańcy mogli załatwić swoje sprawy w urzędzie także po godz. 15.00 – mówi wójt Marek Nicewicz. – To będzie wtorek, jak dotychczas, ale nie do godziny 18.00, a 17.00.

Podajemy godziny pracy urzędu obowiązujące od grudnia:

Poniedziałek – 7.15 – 15.00

Wtorek – 7.15 - 17.00

Środa – 7.15 – 15.00

Czwartek – 7.15 – 15.00

Piątek – 7.15 – 14.15.

18.11.19

drukuj (Nowe godziny pracy urzędu gminy)

To oni mają najładniejsze zagrody

Takich ogródków i gospodarstw, jakie mają laureaci gminnego konkursu „Piękna zagroda” można otwarcie pozazdrości. W każdym przypadku są one jednak efektem regularnej pracy właścicieli posesji, którzy właśnie zostali docenieni za swoje starania.

Po raz kolejny gmina Lubicz wraz z Powiatowym Zespołem Doradztwa Rolniczego w Chełmży przeprowadzili konkurs „Piękna zagroda”, który rozstrzygany jest w dwóch kategoriach.

15 listopada w urzędzie odbyło się wręczenie nagród.

W kategorii „gospodarstwo rolne” komisja konkursowa przyznała następujące miejsca:

1. Daria Jeziórska - Grabowiec

1. Wioletta i Andrzej Czech - Nowa Wieś

2. Mariola i Jacek  Falkowscy - Mierzynek

2. Tomasz Wasilewski - Krobia

3. Joanna i Paweł Kuczkowscy - Gronowo

W kategorii na najbardziej zadbaną działkę  – ogródek przydomowy na podium znaleźli się:

1. Justyna i Andrzej Maślanka - Lubicz Dolny

1. Krystyna i Mirosław Majewscy - Złotoria 

1. Janina i Wojciech Urbańscy - Młyniec Pierwszy

2. Wiesława i Roman Dybowscy - Grębocin 

2. Justyna Trawińska - Młyniec Pierwszy 

3. Katarzyna Drążkowska - Krobia

3. Lucyna i Mirosław  Ciborscy – Złotoria

Więcej zdjęć znajdziecie na naszym profilu fejsbukowym Gmina Lubicz

18.11.19

drukuj (To oni mają najładniejsze zagrody)

 • Ogłoszenie wyników konkursu "Piękna zagroda"
 • Ogłoszenie wyników konkursu "Piękna zagroda"
 • Ogłoszenie wyników konkursu "Piękna zagroda"

Konkurs "Nasza gmina - nasze środowisko"

Finał konkursu ekologicznego „Nasza gmina - nasze środowisko” zorganizowanego przez Urząd Gminy oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu zgromadził ponad setkę uczestników, wśród nich laureatów.

W kategorii I (oddziały przedszkolne) - EKO-OBRAZ:
Wyróżnienia:
1. Rogala Blanka - (Oddział Przedszkolny Gronowo)
2. Szpala Karolina - (Przedszkole Publiczne „Chatka Puchatka” Lubicz Górny)
3. Ciepiela Oliwier - (Przedszkole Publiczne „Chatka Puchatka” Lubicz Górny)
4. Cywińska Kalina - (Oddział Przedszkolny Młyniec I)
5. Cywińska Zofia - (Oddział Przedszkolny Młyniec I)
6. Dolega Eliza - (Przedszkole Publiczne „Chatka Puchatka” Lubicz Górny)
7. Młodawska Lena - (Przedszkole Publiczne „Chatka Puchatka” Lubicz Górny)
Laureaci:
III nagroda - Hassek Alicja - (Oddział przedszkolny Lubicz Górny)
II nagroda - Sobiechowski Jakub - (Oddział Przedszkolny Młyniec I)
I nagroda - Nowakowska Adrianna - (Oddział Przedszkolny Młyniec I)

W kategorii II (KLASY I-III SP) – EKO-ZAKŁADKA
Wyróżnienia:
1. Huzakowska Nadia - (SP Lubicz Dolny)
2. Żurawska Oliwia - (SP Młyniec I)
3. Bożek Jan - (SP Grębocin)
4. Lipińska Ola - (SP Młyniec I)
5. Wiciński Julian - (SP Grębocin)
6. Niedzielski Tymon - (SP Młyniec I)
7. dla Klasy IIb - (SP Lubicz Dolny), wychowawca Pani Mariola Czapla.
Laureaci:
III nagroda - Depczyński Wojciech - (SP Młyniec I)
II nagroda - Pietruszewska Marcelina - (SP Lubicz Górny)
I nagroda - Ostrzycka Nadia - (SP Lubicz Górny)

W Kategorii III ( klasy IV-VI SP) – EKO-KOMIKS
Wyróżnienia:
1. Kilanowski Hubert (SP Lubicz Górny)
2. Sobiechowska Daria (SP Gronowo)
3. Łowkiel Alina (SP Gronowo)
4. Śliwińska Maja (SP Gronowo)
5. Pokorzyński Cezary (SP Lubicz Górny)
6. Ciborski Aleksander (SP Gronowo)
7. Smoliński Dawid (SP Młyniec I)
Laureaci:
III nagroda - Kęsicka Agata (SP Grębocin)
II nagroda - Rybacka Julia - (SP Młyniec I)
I nagroda - Wegner Robert - (SP Lubicz Górny).

Wręczenie nagród odbyło się 16 listopada w sali szkoły w Lubiczu Dolnym. Dziękujemy za udział i gratulujemy.

Więcej zdjęć w albumie na naszym profilu FB "Gmina Lubicz"

18.11.19

drukuj (Konkurs "Nasza gmina - nasze środowisko")

 • Podsumowanie konkursu "Nasza gmina - nasze środowisko"
 • Podsumowanie konkursu "Nasza gmina - nasze środowisko"
 • Podsumowanie konkursu "Nasza gmina - nasze środowisko"
 • Podsumowanie konkursu "Nasza gmina - nasze środowisko"
 • Podsumowanie konkursu "Nasza gmina - nasze środowisko"
 • Podsumowanie konkursu "Nasza gmina - nasze środowisko"

Uwaga! Planowane wyłączenia prądu

Prosimy o zapoznanie się z informacją, którą otrzymaliśmy od spółki Energa-Operator w sprawie przerw w dostawie energii elektrycznej w dniach od 18 do 21 listopada.

15.11.19

drukuj (Uwaga! Planowane wyłączenia prądu)

 • prad12

Sto lat dla Szkoły w Lubiczu Górnym!

Wczoraj przed Szkołą Podstawową w Lubiczu Górnym została wkopana kapsuła czasu, w której znalazły się m.in. prace uczniów i ich wspólne zdjęcie. To był jeden z punktów świętowania jubileuszu placówki.

14 listopada cała społeczność szkolna wzięła udział w obchodach 100-lecia istnienia szkoły. Nauczyciele i uczniowie do tego wydarzenia przygotowywali się od dawna. W placówce ogłoszono kilka konkursów, a równoległe trwały prace nad zorganizowaniem uroczystości.

Wydarzenie rozpoczęła msza św. w kościele parafialnym w Lubiczu Górnym, gdzie uroczyście został poświęcony sztandar szkoły. Następnie uczestnicy uroczystości na czele z wojskową orkiestrą dętą przeszli ulicami w stronę szkoły, gdzie zakopano kapsułę czasu. – Znajdują się m.in. prace uczniów i nasze wspólne zdjęcie, a także zgrana na pendrivie strona internetowa szkoły - mówiła Joanna Ardanowska, dyrektor szkoły, dodając z uśmiechem – więc mam nadzieję, że w przyszłości uda się ten pendrive otworzyć.

Do zakopania kapsuły pani dyrektor poprosiła, m.in. wójta Marka Nicewicza i dr Stanisława Gizińskiego, który był najdłużej urzędującym dyrektorem placówki. Uczniów reprezentował Filip z kl. V i to on właśnie umieścił kapsułę w ziemi.

Podczas części oficjalnej na sali gimnastycznej nie zabrakło wspomnień, m.in. byłego dyrektora Andrzeja Siemianowskiego, autorki chóru szkoły Lucyny Matuszak czy absolwentki Marleny Ardanowskiej. Życzenia z okazji 100-lecia złożyli m.in. starosta Marek Olszewski oraz wójt Marek Nicewicz w towarzystwie przewodniczącego rady Zbigniewa Barcikowskiego. Władze gminy Lubicz przekazały pani dyrektor upominek dla szkoły wraz z cukierkami dla wszystkich dzieci, a dla gości uroczystości ufundowały tort. W liście gratulacyjnym wójt i przewodniczący napisali m.in. „Z okazji jubileuszu Dyrekcji, Nauczycielom, Pracownikom i Rodzicom dziękujemy za zaangażowanie w tworzenie marki Szkoły, a przede wszystkim rozwój kolejnych roczników uczniów. Gratulujemy licznych sukcesów i realizowanych projektów, dzięki którym rozkwit młodych ludzi może być jeszcze bardziej pełny i wszechstronny. Życzymy osiągania kolejnych celów i satysfakcji z dokonań. Uczniom życzymy, aby wartości, które przekazują im nauczyciele stanowiły drogowskaz w życiu, a wiedza zdobyta w Szkole kierowała ich zawsze na najlepsze ścieżki. Wszystkim Państwu i Wam, Droga Młodzieży, życzymy satysfakcji i dumy z przynależności do tak wspaniałej Społeczności Szkoły Podstawowej w Lubiczu Górnym”.

Dyrekcja szkoły za wspieranie szkoły kilkunastu osobom przekazała medale „Przyjaciel szkoły”. Dostali je także wójt i przewodniczący.

W części artystycznej uczniowie zaprezentowali historię szkoły na tle wydarzeń wpisanych w historię Polski.

Szkołę utworzono w prywatnym domu w październiku 1919 roku. Pierwszym dyrektorem placówki został Antoni Wiśniewski.

W 1922 roku przeniesiono ją do nowych pomieszczeń, do dawnej cegielni. Po II wojnie światowej szkoła została reaktywowana 1 września 1945 roku, dzięki uporowi Mariana Jezierskiego, który pełnił funkcję dyrektora do 1952 roku. Za dyrektury Stanisława Gizińskiego (1953-1970) Szkole Podstawowej nadano imię Tadeusza Kościuszki (1962 r.). Wiosną 1964 roku rozpoczęto rozbudowę budynku szkolnego, który wraz z salą gimnastyczną i zapleczem kuchennym oddano do użytku w 1968 roku.

Gdy w 1997 roku dyrektorem został Andrzej Siemianowski, szkołę przeniesiono do obecnego obiektu w Lubiczu Górnym przy ul. Piaskowej 23. W utworzonym tutaj zespole mieściło się także gimnazjum. W październiku zakończono trwającą ponad rok kompleksową termomodernizację obiektu.

Inwestycja kosztowała przeszło 5,7 mln zł, z czego 4 mln zł gmina Lubicz pozyskała z funduszy europejskich.

Jak zapowiada wójt Marek Nicewicz w najbliższych planach jest wyposażenie szkoły we własną kotłownię gazową.

Więcej zdjęć znajdziecie na naszym FB w Albumie 100-lecie szkoły Podstawowej w Lubiczu Górnym

15.11.19

drukuj (Sto lat dla Szkoły w Lubiczu Górnym!)

 • 100-lecie Szkoły Podstawowej w Lubiczu Górnym
 • 100-lecie Szkoły Podstawowej w Lubiczu Górnym
 • 100-lecie Szkoły Podstawowej w Lubiczu Górnym
 • 100-lecie Szkoły Podstawowej w Lubiczu Górnym
 • 100-lecie Szkoły Podstawowej w Lubiczu Górnym
 • 100-lecie Szkoły Podstawowej w Lubiczu Górnym

Pracujemy nad nowymi zasadami dofinansowania

Informujemy, że w związku z wyczerpaniem środków przeznaczonych w tegorocznym budżecie oraz pracami nad zmianą zasad przyznawania dotacji celowej z budżetu gminy Lubicz na dofinansowanie zakupu, montażu i uruchomienia źródła ciepła, wstrzymujemy nabór nowych wniosków. O terminie wznowienia naboru wniosków i nowych zasadach poinformujemy Państwa niezwłocznie.

13.11.19

drukuj (Pracujemy nad nowymi zasadami dofinansowania)

Mamy własne ekipy pogotowia wodno-kanalizacyjnego

Lubickie Wodociągi mają własne zespoły pogotowia wodno-kanalizacyjnego świadczące pomoc w sytuacjach awaryjnych zdarzających się na sieci gminnej.

I choć zasadniczo pracownicy pogotowia nie zajmują się awariami wewnątrz instalacji domowych, to jednak w sytuacjach uzasadnionych można liczyć na ich pomoc, chociażby w odcięciu dopływu lejącej się niekontrolowanie wody czy podobnych przypadkach.

Pogotowie ma swą bazę w Lubiczu Górnym w obiektach gminnej oczyszczalni ścieków, czynne jest 24 godziny na dobę i dysponuje obecnie trzema niezależnymi zespołami serwisowymi. Świadczy pomoc serwisowo-naprawczą tylko na terenie gminy Lubicz, zatem nie przyjmuje zgłoszeń z ościennych miejscowości. Nie jest także pogotowiem w sprawach niezwiązanych z wod.-kan.  Na szczęście od momentu zainstalowania automatu nagrywającego rozmowy zgłoszeniowe „dziwne” żarty skończyły się.

Pogotowie wodno-kanalizacyjne gminy Lubicz

czynne 24h/dobę

tel 605 356 529

Uwaga: rozmowy są nagrywane!

12.11.19

drukuj (Mamy własne ekipy pogotowia wodno-kanalizacyjnego)

Zmiana terminu wywozu odpadów

Komunikat MPO: "W związku ze świętem w dniu 11 listopada we wtorek opróżniamy trasę wtorkową + następujące ulice z trasy poniedziałkowej: Lipnowska, Boczna, Przy skarpie, Widokowa, Polna, Sportowa, Kamienna, Bankowa, Piaskowa, Zdrojowa, Parkowa. W środę trasa środowa + reszta ulic z poniedziałku".

7.11.19

drukuj (Zmiana terminu wywozu odpadów)

Urząd Gminy w Wigilię będzie nieczynny

24 grudnia (Wigilia Bożego Narodzenia) Urząd Gminy Lubicz nie pracuje. W zamian był czynny 16 listopada (sobota).

6.11.19, edyt.

drukuj (Urząd Gminy w Wigilię będzie nieczynny)

Nie będzie książeczek opłat za śmieci

Uwaga! Mieszkańcy, którzy chcą otrzymać książeczki opłat za odpady komunalne powinni skontaktować się z Referatem Gospodarki Odpadami do końca listopada.

Gmina Lubicz rezygnuje z drukowania i wysyłania książeczek opłat za odpady komunalne. – W ostatnich latach coraz więcej mieszkańców zgłaszało nam, że nie potrzebują takiej książeczki albo też - mimo jej dostania – w ogóle z niej nie korzystali – mówi Dorota Kamińska, kierownik referatu. –  Stwierdziliśmy więc, że nie ma sensu niepotrzebnie wydawać pieniędzy na druk takich książeczek i ich dystrybucję, skoro zapotrzebowanie na to jest coraz mniejsze.

Zatem osoby, które chcą otrzymać książeczkę opłat na przyszły rok powinny poinformować o tym Referat Gospodarki Odpadami do końca listopada br.

Prosimy to zrobić osobiście, telefonicznie lub mailowo: pok. nr 1 (parter), nr tel. 56 621 21 28, go@lubicz.pl.

5.11.19

drukuj (Nie będzie książeczek opłat za śmieci)

Lifting szkoły za ponad 5 mln zł

Szkoła Podstawowa w Lubiczu Górnym, której historia sięga 100 lat, swój jubileusz będzie obchodzić w zupełnie nowej odsłonie. Dzięki termomodernizacji nie tylko poprawił się wygląd placówki, ale także „efektywność energetyczna”. Co to takiego?

Szkoła Podstawowa w Lubiczu Górnym to największa placówka edukacyjna w naszej gminie. Uczęszcza tu ponad 700 uczniów, których edukacją zajmuje się ok. 80 nauczycieli.

Budynek szkoły składa się z czterech segmentów oznaczonych jako A, B, C oraz segmentu sali gimnastycznej wraz z łącznikiem. Obiekt nie był jednak dostatecznie ocieplony. Brak izolacji o odpowiednich parametrach powodował znaczne straty energii cieplnej, ponoszenie dużych nakładów finansowych na ogrzewanie oraz zanieczyszczenie środowiska. Sytuację zmieniła zakończona w październiku, a trwająca ponad rok termomodernizacja. W ramach zadania m.in. ocieplono ściany zewnętrzne i fundamentowe, dach i strop. Wymieniono także stolarkę okienną na okna z nawiewnikami automatycznymi. Do tego wykonano wiele prac towarzyszących takich jak m.in.: wymiana parapetów, obróbek blacharskich, demontaż i ponowny montaż rynien i rur spustowych, wykonanie nowego pokrycia dachowego, a także instalacji odgromowej, daszków nad wejściami do budynku i kratek wentylacyjnych. Poza tym jarzeniowe i żarowe źródła światła zastąpiły ledowe.

To wszystko przyczyni się do poprawy efektywności ekonomicznej utrzymania budynku.

Inwestycja kosztowała przeszło 5,7 mln zł, 4 mln zł gmina pozyskała z funduszy europejskich.

100-lecie szkoła będzie więc świętowała w nowej odsłonie. Uroczystości rozpoczną się 14 listopada o godz. 10.00 mszą św., z uroczystym poświęceniem sztandaru w kościele parafialnym w Lubiczu Górnym. Następnie nastąpi przemarsz z orkiestrą dętą w stronę szkoły, gdzie w obecności gości zostanie zakopana kapsuła czasu. Część oficjalna wraz z częścią artystyczną nawiązującą do historii szkoły jest przewidziana na hali sportowej.

Z KART HISTORII

Szkołę utworzono w prywatnym domu w październiku 1919 roku na miejscu dawnej strażnicy granicznej. Pierwszym dyrektorem placówki został Antoni Wiśniewski.

W 1922 roku przeniesiono ją do nowych pomieszczeń, do dawnej cegielni (obecnie teren Krobi) i zatrudniono kilku nauczycieli. Przy szkole podstawowej utworzono też szkołę dla pracujących, orkiestrę mandolinistów, orkiestrę dętą (36-osobową) i koło fotograficzne.

Po II wojnie światowej szkoła została reaktywowana 1 września 1945 roku, dzięki uporowi Mariana Jezierskiego, który pełnił funkcję dyrektora do 1952 roku. Jego następcami byli Jerzy Nawrocki (w latach 1952–1953) i Stanisław Giziński (w latach 1953–1970).

Właśnie za dyrektury Stanisława Gizińskiego, 24 czerwca 1962 roku, Szkole Podstawowej nadano imię Kościuszki. Wiosną 1964 roku rozpoczęto rozbudowę budynku szkoły, który wraz z salą gimnastyczną i zapleczem kuchennym oddano do użytku 24 czerwca 1968 roku.

Kolejni dyrektorzy szkoły to Stanisław Seklecki (w latach 1970–1972), Józef Rzeszewski (w latach 1972–1974) i Barbara Głowińska (w latach 1974–1988).

Cztery lata po objęciu funkcji dyrektora przez Barbarę Głowińską – w 1978 roku – odbyło się uroczyste wręczenie szkole sztandaru. Specjalnie też na tę okoliczność Lucyna Matuszak napisała tekst hymnu szkolnego i skomponowała do niego muzykę.

Obowiązki dyrektora szkoły pełnili później kolejno: Andrzej Bąkalski (w latach 1988–1989), Krystyna Piotrowska (w latach 1989–1991), Halina Bieniewicz (w latach 1991–1996) i Jerzy Czajkowski (w latach 1996–1997).

Gdy w 1997 roku dyrektorem został Andrzej Siemianowski, szkołę przeniesiono do nowoczesnego budynku przy ul. Piaskowej 23, którego budowę rozpoczęto w 1993 roku. Dwa lata później – w 1999 roku – oprócz sześcioklasowej szkoły podstawowej utworzono tu również trzyletnie Gimnazjum.
Z dniem 1 września 2002 roku powołano Zespół Szkół nr 1 im. Tadeusza Kościuszki, w skład którego wchodziły Szkoła Podstawowa nr 2 i Gimnazjum nr 1.

Od lutego do końca sierpnia 2012 roku obowiązki dyrektora pełniła Anna Kępara, natomiast od 1 września 2012 roku dyrektorem szkoły jest Joanna Ardanowska.

1 września 2017 roku zespół szkół zmienił się w Szkołę Podstawową im. Tadeusza Kościuszki w Lubiczu Górnym i jeszcze przez dwa lata działał z oddziałami gimnazjalnymi.

(Na podst. informacji z FB szkoły)
 

drukuj (Lifting szkoły za ponad 5 mln zł)

 • szkoła logotypy

Zaśpiewajmy nad rzeką przy ognisku

Z inicjatywy Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Lubicz tegoroczne obchody Święta Niepodległości będą miały charakter plenerowego spotkania na łące nad brzegiem Drwęcy przy wielkim ognisku.

Wszyscy chętni mieszkańcy gminy są zaproszeni w poniedziałek 11 listopada o godz.16.00 na łąkę Krzysztofa Walterskiego - na końcu ul. Lipnowskiej w Lubiczu Górnym (na dole przy Drwęcy). 

- Chcemy wykorzystać tak piękne miejsce, jakim jest łąka pod lubickimi młynami, aby spotkać się tam w dużym gronie, w pięknych okolicznościach przyrody i pośpiewać historyczne pieśni – mówi Mirosław Jackiewicz, organizator imprezy. - To miejsce, ściśle wiąże się z historią, bowiem tu właśnie przebiegała granica między zaborami, którą wymazano w wyniku procesu odzyskiwania państwowości polskiej.

Dla uczestników wydarzenia przygotowano specjalne pamiątkowe kotyliony oraz śpiewniki. Będzie także gorąca grochówka, namioty poszczególnych sołectw z poczęstunkiem, odświętna scenografia miejsca m.in. specjalne ognisko w stylu szwedzkim i wielka biało-czerwona flaga zwisająca z budynku spichrza. Wspólne śpiewanie poprowadzą muzycy z terenu gminy Lubicz, a w razie niepogody będzie można schronić się pod namiotami lub własnymi parasolami. Konkursy z nagrodami przygotuje Gminna Biblioteka Publiczna.

- Zapraszam do integracyjnego spotkania patriotycznego, szykuje się naprawdę klimatyczny wieczór, prawie „noc listopadowa” – komentuje Marek Nicewicz, wójt gminy Lubicz. - Marzy nam się, aby w kolejnych latach móc to wydarzenie wzbogacić o prawdziwą inscenizację niepodległościową. Wszystko zależy od zainteresowania taką formułą świętowania rocznicy odzyskania niepodległości.

Współorganizatorem wydarzenia są gmina Lubicz oraz sołectwa gminy Lubicz.

4.11.19

drukuj (Zaśpiewajmy nad rzeką przy ognisku)

Zapraszamy do lektury "Gońca gminnego"

Udostępniamy Państwu październikowy numer naszego Biuletynu Informacji Publicznej. Na razie możecie przeczytać go w wersji pdf na naszej stronie internetowej, a w przyszłym tygodniu znajdziecie go we wszystkich sołectwach.

Numer 5 "Gońca gminnego" znajdziecie tutaj.

31.10.19

drukuj (Zapraszamy do lektury "Gońca gminnego")

Przerwy w dostawie energii elektrycznej

Prosimy o zapoznanie się z informacją przesłaną nam przez spółkę Energa-Operator. Informacja dotyczy przerwy w dostawie energii na terenie naszej gminy w dniach 4 i 6 listopada.

REJON DYSTRYBUCJI TORUŃ           

PRZERWY W DOSTAWIE ENERGII ELEKTRYCZNEJ  

W związku z prowadzonymi pracami przy urządzeniach elektrycznych  zostaną pozbawieni napięcia  niżej podani

odbiorcy

 Data

Godz.

Adres 

04.11.2019

07.00-11.00

Stacja Turzno 5,1 GS, 2 , Lipniczki 2 , Turzno ulice Okrężna, Sadowa, Wiosenna, Dworcowa, Gronowska, Toruńska, Parkowa, Wierzbowa, Lipniczki

 

11.00-13.30

Józefowo 3, Mierzynek 5 , Szembekowo 9,6,7,3,10,4,8,5,1,Łąynek 6, Mierzynek , Józefowo , Młyniec Drugi , Młyniec Pierwszy , Dobrzejewice , Szembekowo ulice Osiedlowa, Spokojna, Bajkowa, Misia Uszatka, Jasia i Małgosi, Miła, Gronostajowa, Sarnia, Świerkowa, Jacka i Agatki, Wierzbowa, Szembeka, Zielna, Kwiatowa, Bociania, Leśna, Kopciuszka, Głogowo ulice Leśna, Spacerowa, Owocowa, Pszeniczna, Józefowo , Brzozówka ulica Wiązowa, Łążynek , Miliszewy

 

10.00-15.00

Stacja Jar 2 obw.800 ul. Forteczna

 

07.00-10.00

Stacja Borówno 2

 

08.30-15.30

Stacja Obrowo 12 obw.100

05.11.2019

07.00-10.30

Stacja Kawęczyn 1

 

10.30-13.30

Stacja Bielsk 5

 

08.30-15.30

Stacja Frydrychowo 2,4,Frydrychowo POM

06.11.2019

07.30-12.00

Stacja Kuczwały 3,4,8 , Kuczwały ulica Klonowa

 

09.00-16.00

Stacja Biskupice 4,5,Łubianka1,10GS,15,20,19,8 Nowa,7 Młyn , RODAR

 

08.30-15.30

Stacja Lubicz 2 Wybudowanie , Lubicz Dolny ulica Grębocka, Lubicz Górny , Toruń ulice Przelot, Odległa, Ostra

29.10.19

Uwaga! Zmiana terminu wywozu odpadów

Gmina Lubicz informuje, że z uwagi na Święto Zmarłych nastąpią zmiany w terminach wywozu odpadów przypadających w środę, czwartek i piątek.

 • Trasa z 1 listopada (piątek) będzie odebrana 31 października (czwartek).
 • Zmianie ulegnie również trasa odbioru odpadów z 31 października (czwartek), tj. w Lubiczu Dolnym - ul. Toruńska, Krótka, Dworcowa, Niezapominajki, Magnoliowa, Kolejowa, Topolowa, Młyńska, Zbożowa, Ciemna, Szkolna, Podgórna, która to trasa przypadnie 30 października (środa) - zgodnie z informacją pozostawioną przez firmę wywozową podczas ostatniego odbioru. Pozostałe ulice z trasy czwartkowej będą odbierane zgodnie z harmonogramem, tj. 31 października.

29.10.19

drukuj (Uwaga! Zmiana terminu wywozu odpadów)

Nie wyrzucaj! Przyjmiemy za darmo

W gminnym Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych możesz bezpłatnie zostawić posortowane stare lub niepotrzebne rzeczy. 2 listopada PSZOK będzie zamknięty, a od 4 listopada do końca lutego pracuje w godz. 8.00-16.00, w soboty w godz. 9.00-14.00.

Wyjątkiem są tu odpady budowlane i rozbiórkowe przyjmowane za darmo do 1 m3  na rok, za każdy kolejny m3 należy zapłacić 150 zł.

Przypominamy także, że 16 listopada po raz ostatni w tym roku nastąpi odbiór bioodpadów. Po tym terminie w razie potrzeby można je właśnie zawieźć do PSZOK-u.

Punkt, skierowany do mieszkańców naszej gminy, funkcjonuje na terenie Oczyszczalni Ścieków w Lubiczu Górnym (ul. Promowa, wjazd od Nowej Wsi). Uwaga! W sobotę 2 listopada nie pracuje, a od 4 listopada do końca lutego będzie czynny:

 • od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 16.00,
 • w każdą  sobotę - w godz. od 9.00 do 14.00.

Nr tel. 797 999 886.

29.10.19

drukuj (Nie wyrzucaj! Przyjmiemy za darmo)

W przyszłym roku w Józefowie będzie kino letnie!

Qulturoweekendy oraz place zabaw w Gronowie i Młyńcu Drugim - te lubickie projekty zdobyły dofinansowanie z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego. Dziękujemy wszystkim, którzy się do tego przyczynili!

Zakończono weryfikację i liczenie oddanych głosów na projekty zgłoszone w IV edycji budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego, których realizacja planowana jest w 2020 roku. Pod głosowanie poddano 48 projektów – 31 z puli lokalnej i 17 z puli powiatowej.

Wśród zwycięskich projektów znalazły się także projekty z naszej gminy. Qulturoweekendy, czyli przyjazd na plażę nad jezioro w Józefowie kina letniego oraz budowa placu zabaw w Gronowie i doposażenie placu zabaw w Młyńcu Drugim. 

Wszystkim, którzy zaangażowali się zarówno w zbieranie głosów, jak i tym, którzy oddali głosy na projekty z naszej gminy serdecznie dziękujemy.

Więcej na ten wyników głosowania w budżecie tutaj.

25.10.19

drukuj (W przyszłym roku w Józefowie będzie kino letnie!)

Gaz ziemny w drugiej części Grębocina

Po wielu latach sieć gazową zyska również druga część Grębocina - po lewej stronie drogi do Olsztyna. Polska Spółka Gazownictwa przygotowała się już do tej inwestycji. Roboty budowlane mają rozpocząć się na przełomie roku.

Jak udało nam się dowiedzieć w spółce, sieć powinna być zbudowana w okresie wiosenno-letnim, czyli do końca czerwca 2020. Jej przebieg obrazuje mapka, którą otrzymaliśmy od spółki i zamieszczamy poniżej. Marcin Wojnarowski, kierownik Sekcji Przyłączania PSG zapewnia, że od września przyszłego roku mieszkańcy będą mogli w swoich domach korzystać z gazu ziemnego. Zainteresowani jednak już teraz powinni zająć się sprawą. Po pierwsze warto pobrać, wypełnić i dostarczyć do PSG wnioski o warunki przyłącza. Są one dostępne na stronie www.psgaz.pl lub w oddziałach spółki, np. w Toruniu przy ul. Lubickiej (gazownia). Potem nastąpi podpisanie umowy.

Na spółce spoczywa obowiązek wybudowania sieci wraz z przyłączami w granicy działki oraz zaworem odcinającym i licznikiem w specjalnej żółtej szafce. Na mieszkańcu - zdobycie projektu poprowadzenia sieci po terenie swojej działki od szafki do domu, pozwolenia na budowę tego odcinka oraz zlecenie wykonania koncesjonowanej firmie. Cały ten proces w przejrzysty sposób wyjaśnia specjalny film instruktażowy zamieszczony na stronie www.psgaz.pl/ dla klienta/przyłączenie do sieci gazowej.

25.10.19

drukuj (Gaz ziemny w drugiej części Grębocina)

Jak założyć firmę? Jak dostać dofinansowanie z funduszy unijnych?

Proponujemy Państwu trzy bezpłatne szkolenia realizowane przez naszą Lokalną Grupę Działania. Prosimy o zapoznanie się z ofertami przygotowanymi przez „Podgrodzie Toruńskie”.

Szkolenie dla Podejmujących Działalność Gospodarczą

Serdecznie zapraszamy osoby chcące założyć działalność gospodarczą na szkolenie: dla potencjalnych beneficjentów z zasad opracowywania wniosku o przyznanie pomocy i biznesplanu dla przedsięwzięcia: podejmowanie działalności gospodarczej w ramach Poddziałania 19.2 Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Miejsce i data szkolenia: 28.10.2019 r. (poniedziałek) godz. 14.00 - 17.00

Gminne Centrum Kultury w Małej Nieszawce ul. Leśna 1

Zapisy na szkolenie do 25 października 2019 r. na adres mailowy: biuro@podgrodzietorunskie.pl.

Ogłoszenie o naborze wniosków tutaj.

Szkolenie EFS

Zapraszamy na szkolenia dla potencjalnych beneficjentów z zakresu realizacji projektów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko – Pomorskiego na lata 2014 – 2020 – oś 11 (granty i projekty konkursowe finansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego).

Podczas szkoleń zostaną przekazane informacje na temat typów projektów, które będą mogły być objęte dofinansowaniem, grupy docelowej, zasad finansowania projektów z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Szkolenia odbędą się 30.10.2019 r.:

1. Aktywizacja społeczno-zawodowa w godz. 12.00 – 14.30 w Urzędzie Gminy Lubicz, sala nr 4.

2. Działania w zakresie aktywizacji społecznej oraz Działania liderów lub animatorów społeczności lokalnej oraz obywatelskiej w godz. 15.00 - 17.30 w Urzędzie Gminy Lubicz, sala nr. 4

Udział w szkoleniu jest bezpłatny. Zgłoszenia na szkolenie pod mailem: biuro@podgrodzietorunskie.pl

24.10.19

drukuj (Jak założyć firmę? Jak dostać dofinansowanie z funduszy unijnych?)

 • Logo LDG Podgrodzie Toruńskie

Informacja o odbiorze odpadów segregowanych

Przypominamy, że 26 października (sobota) nastąpi odbiór odpadów segregowanych. Worki wystawiamy do godziny 6.00 rano, Wykorzystujemy stare zapasy worków.

24.10.19

drukuj (Informacja o odbiorze odpadów segregowanych)

Informacja o XV sesji Rady Gminy Lubicz

XV sesja Rady Gminy Lubicz odbędzie się 24 października o godz. 10.00 w sali nr 4 urzędu gminy w Lubiczu Dolnym. Obrady, tradycyjnie, będą transmitowane w Internecie.

Proponowany - porządek obrad.

Transmisja sesji - tutaj.

22.10.19 

drukuj (Informacja o XV sesji Rady Gminy Lubicz)

Wykrycie i usunięcie nieszczelności gazowych

Informujemy, że w Polska Spółka Gazownictwa sp. z o.o. Oddział Zakład Gazowniczy w Bydgoszczy w dniach 19-21 listopada na terenie naszej gminy przeprowadzi akcję przewonienia gazu ziemnego „Jesień 2019”, która ma na celu wykrycie i usunięcie nieszczelności na gazowej sieci rozdzielczej i instalacjach wewnętrznych w budynkach.

Wykryte nieszczelności na gazowej sieci rozdzielczej do kurka głównego i przy gazomierzach usuwane będą przez pracowników PSG sp. z o.o. Oddział Zakład Gazowniczy w Bydgoszczy. Służby Pogotowia Gazowego będą pracowały w czasie trwania akcji przez całą dobę. Usuwanie stwierdzonych nieszczelności na instalacjach wewnętrznych I urządzeniach gazowych w budynku należy do obowiązku właścicieli lub administratorów obiektów.

Wszelkie nieprawidłowości należy zgłaszać pod całodobowy numer 992 - Pogotowie Gazowe.

22.10.19

drukuj (Wykrycie i usunięcie nieszczelności gazowych)

Wsparcie dla dzieci, młodzieży i rodziców

Grębociński Oddział Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Chełmży od 21 października działa już w nowym miejscu i lepszych warunkach. Jeśli macie potrzebę konsultacji ze specjalistami z poradni, znajdziecie ich teraz w miejscowej szkole podstawowej.

Poradnia zajmuje się pomocą psychologiczno-pedagogiczną dla dzieci i młodzieży oraz wsparciem dla rodziców i nauczycieli. Główne jej zadania to diagnoza trudności szkolnych, terapia psychologiczna, neurologopedyczna oraz biofeedback dla dzieci, porady i konsultacje dla rodziców, a także działalność szkoleniowa dla nauczycieli. Specjaliści z poradni pomagają też w mediacjach w szkołach.

Oddział w Grębocinie został właśnie przeniesiony ze świetlicy środowiskowej do szkoły, gdzie posiada niezależne wejście.

- W Grębocinie działamy od 1 września 2016 r. i jesteśmy jedną z nielicznych poradni w Polsce, która ma swoje oddziały na terenach wiejskich – mówi Małgorzata Domalska, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Chełmży. – Ideą takiego postępowania jest bycie jak najbliżej środowiska, po to, aby stworzyć dzieciom i rodzicom szybki i łatwy dostęp do specjalistów. Od samego początku ankietujemy się i wiemy, że jesteśmy tu dobrze postrzegani. Teraz, dzięki współpracy z gminą i przy ogromnym zaangażowaniu wójta Marka Nicewicza poradnia zyskała o wiele lepsze warunki pracy niż dotychczas.

Poradnia pracuje w następujących godzinach:

w poniedziałki, środy i czwartki od 7.30 do 15.30,

we wtorki od 7.30 do 17.00,

a w piątki od 7.30 do 15.00.

Można się do niej dodzwonić, wybierając nr 603 187 637.

Świetlica wiejska w Grębocinie, po zwolnieniu pomieszczeń przez poradnię, zostaje w całości przeznaczona na potrzeby mieszkańców. Sołtys Beata Żurawska planuje w niej drobny remont. – Na początek, jeszcze w tym roku, chcemy wymienić okna – mówi. – Po konsultacjach ustalimy także grafik zajęć i spotkań.

21.10.19

drukuj (Wsparcie dla dzieci, młodzieży i rodziców)

Darmowe certyfikowane kursy językowe

Chcesz nauczyć się języka angielskiego, francuskiego lub niemieckiego, albo też podwyższyć swoje umiejętności w zakresie tych języków? Proponujemy Wam darmowe kursy organizowane przez Urząd Marszałkowski we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Edukacji Ekologicznej w Przysieku i firmą Training House.

Uwaga! Możliwe jest odbycie szkoleń na terenie naszej gminy. Wystarczy, że zbierze się ok. 9-12-osobowa grupa. Część sołtysów już prowadzi zapisy.

Projekt skierowany jest do osób pełnoletnich:
➡️ o niskich kwalifikacjach (tj. maksymalnie średnie wykształcenie),
➡️ z niepełnosprawnościami (bez względu na poziom wykształcenia),
➡️ po 50. roku życia (bez względu na poziom wykształcenia).
➡️ a także osób powyżej 65. roku życia, o ile zadeklarują gotowość do podjęcia zatrudnienia po zakończeniu udziału w projekcie (z udziału w projekcie wyłączeni są prowadzący działalność gospodarczą).

Kurs trwa 180 godzin. Uczestnicy w tym czasie przygotują się do egzaminu językowego, po którym otrzymają certyfikat potwierdzający zdobycie określonego poziomu biegłości językowej (zgodnie z europejskim Systemem Opisu Kształcenia Językowego), np. TOEIC, WiDaF, TFI.
Uczestnicy są zobowiązani jedynie do pokrycia kosztów zakupu podręczników (150 zł).

Aby wyrazić chęć uczestnictwa w kursie należy wypełnić formularz zgłoszeniowy, znajdujący się na stronie internetowej www.projektmowiszmasz.pl.
Dodatkowe informacje: zapisy@projektmowiszmasz.pl, 507 927 366,
Koordynator projektu Agata Niedźwiecka: 571 293 082, a.niedzwiecka@kujawsko-pomorskie.pl.

17.10.19

drukuj (Darmowe certyfikowane kursy językowe)

 • Plakat informacyjny

Informacja dla rolników od KRUS-u

Rolników prosimy o zapoznanie się z informacją KRUS na temat pomocy dla poszkodowanych w wyniku wystąpienia niekorzystnych zjawisk atmosferycznych w 2019 r. Zamieszczamy poniżej.

Kasa udziela pomocy rolnikom poszkodowanym w wyniku wystąpienia anomalii pogodowych w ramach Programu pomocy dla rolników i producentów rolnych, którzy ponieśli szkody spowodowane wystąpieniem w 2019 r. suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi.

Program został ustanowiony uchwałą Rady Ministrów nr 86/2019 z dnia 6 września 2019 r., zarejestrowany przez Komisję Europejską pod numerem SA.55378 (2019/XA) i opublikowany na stronie internetowej Komisji Europejskiej.

Program obowiązuje od 24 września 2019 r. do 31 grudnia 2020 r.

Pomoc udzielana jest na wniosek poszkodowanego rolnika zgodnie z warunkami określonymi w wyżej wymienionym programie w formie:

 • umorzenia w części lub w całości bieżących składek, których termin płatności jeszcze nie upłynął - obejmuje składki począwszy od IV kwartału 2019 r.
 • odroczenia terminu płatności składek,
 • rozłożenia należności z tytułu składek na dogodne raty,
 • zmiany dotychczasowych warunków spłaty należności z tytułu zadłużenia.

Wnioski poszkodowanych rolników umotywowane poniesionymi stratami spowodowanymi w 2019 r. przez suszę, huragan, grad, deszcz nawalny, przymrozki wiosenne lub powódź załatwiane są w trybie uproszczonym (bez konieczności przeprowadzania własnego postępowania wyjaśniającego w trakcie wizytacji gospodarstwa), gdy szkody potwierdzone protokołem odpowiedniej komisji powołanej przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce wystąpienia strat, spowodowały obniżenie dochodu powyżej 30% średniej rocznej produkcji rolnej.

W przypadku, gdy szkody z powodu suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi spowodowały obniżenie dochodu do 30% pomoc będzie miała charakter pomocy de minimis w rolnictwie.

Zainteresowanym innymi formami rządowej pomocy dla rolników polecamy komunikaty na stronie MRiRW.

16.10.19

drukuj (Informacja dla rolników od KRUS-u)

Ćwiczenia w Urzędzie Gminy Lubicz

UWAGA!

16 października br. w godzinach 14.00–15.00 zostanie przeprowadzona ewakuacja osób z budynku Urzędu Gminy. W tym czasie budynek główny urzędu przy ul. Toruńskiej 21 będzie nieczynny dla interesantów.

WÓJT GMINY LUBICZ

14.10.19

drukuj (Ćwiczenia w Urzędzie Gminy Lubicz)

Dyżur pracownika ZUS w urzędzie

W piątek (18 października) od godz. 10.00 do 12.00 w Urzędzie Gminy Lubicz, pok. nr 15, pracownik ZUS oddział Toruń będzie udzielał porad mieszkańcom naszej gminy w zakresie świadczeń emerytalno- rentowych, ze szczególnym uwzględnieniem nowego świadczenia przysługującego od 1 października 2019 r., czyli 500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

Zapraszamy zainteresowanych.

14.10.19

drukuj (Dyżur pracownika ZUS w urzędzie)

Życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

14.10.19

drukuj (Życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej)

 • Życzenia

Stopień alarmowy BRAVO-CRP

Prezes Rady Ministrów wprowadził na terenie całego kraju drugi stopień alarmowy CRP (stopień BRAVO-CRP).*)  Będzie obowiązywał od 10 października br. od godz. 00:01 do 14 października br. do godz. 23.59. Ma on zapewnić bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni podczas wyborów parlamentarnych.

W czasie obowiązywania tego stopnia należy wprowadzić wzmożone monitorowanie stanu bezpieczeństwa w organach administracji publicznej, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc w których odbędą się wybory. Personel odpowiedzialny za bezpieczeństwo będzie na bieżąco weryfikował czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej.

*) CRP - dotyczy zagrożeń w cyberprzestrzeni Rzeczypospolitej Polskiej.

9.10.19

drukuj (Stopień alarmowy BRAVO-CRP)

Konkurs "Nasza gmina - nasze środowisko"

Dzieci i młodzież z naszego terenu serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie związanym z ekologią. Liczymy na Waszą kreatywność. Nagrody czekają. 

Podstawowe zasady konkursu znajdziecie na plakacie. Regulamin w załączeniu. Zachęcamy do udziału.

8.10.19

drukuj (Konkurs "Nasza gmina - nasze środowisko")

 • Plakat informacyjny

Budowa kanalizacji w Lubiczu Górnym. Gdzie można się już podłączać?

Na ul. Nad Strugą w Lubiczu Górnym od 9 października do 17 października, w godz. od 7.00 do 17.00, będą występowały utrudnienia spowodowane budową sieci kanalizacyjno-sanitarnej przez wykonawcę zadania, czyli Lubickie Wodociągi.

Natomiast mieszkańcy ul. Przy Skarpie mogą się już zgłaszać do Lubickich Wodociągów z wnioskami o wydanie warunków technicznych na podłączenie do sieci wodno-kanalizacyjnej.
Jak to zrobić, podpowiadamy tutaj

8.10.19

drukuj (Budowa kanalizacji w Lubiczu Górnym. Gdzie można się już podłączać?)

Dla upamiętnienia społeczności żydowskiej

Wójt Gminy Lubicz, Przewodniczący Rady Gminy Lubicz oraz Społeczny Komitet Organizacyjny zapraszają 29 października na uroczystość „Sąsiedzi Żydzi – upamiętnienie żydowskich mieszkańców Lubicza w 80. rocznicę ich wysiedlenia”.

Społeczność żydowska w Lubiczu Górnym była zjawiskiem bardzo znaczącym, począwszy od drugiej połowy XVIII wieku. Szczegółowy rozwój przeżywała ona w XIX i na początku XX wieku. W 1921 roku, podczas spisu powszechnego, narodowość żydowską deklarowało 41,9 proc. mieszkańców Lubicza Górnego. Przez dwa stulecia Żydzi w dużym stopniu kształtowali więc oblicze i handlowo-rzemieślniczy charakter tej miejscowości, choć dziś po nich nie ma śladu. W październiku 1939 roku Niemcy brutalnie wysiedlili Żydów z Lubicza, skazując ich na poniewierkę, wegetację w gettach i śmierć.

Dlatego w gronie kilkorga mieszkańców Lubicza zrodziła się inicjatywa upamiętnienia lubickich Żydów, do czego impulsem było powstawanie publikacji na ich temat autorstwa dr Karoliny Famulskiej-Ciesielskiej. Inicjatywę wsparły władze gminy. Uroczystość odbędzie się 29 października o godz. 17.00 w szkole w Lubiczu Górnym.

W programie m.in. prezentacja publikacji poświęconej dziejom społeczności żydowskiej w Lubiczu, wspomnienia i refleksje potomków Żydów z Lubicza, pieśni żydowskie w wykonaniu Karoliny Orzeł – Inah, występ chóru „Gaudium Cantates” oraz wystawa fotografii dokumentujących historię Żydów w Lubiczu.

Wydarzenie swoim honorowym patronatem objęli:

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski

Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz

Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki

Starosta Powiatu Toruńskiego Marek Olszewski

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Muzeum Uniwersyteckie w Toruniu

Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu

Kurkowe Bractwo-Strzeleckie Ziemi Dobrzyńskiej

9.10.19

drukuj (Dla upamiętnienia społeczności żydowskiej)

 • Plakat informacyjny

Wyjazdy na basen solankowy do Ciechocinka

TERMINY

18 październik

25 październik

15 listopad

22 listopad

29 listopad

13 grudzień

Pierwszy autokar

Złotoria  - przystanek linii autobusowej w kierunku Lubicza, 16:15

Lubicz Górny - pętla autobusowa przy kościele,16:25

Lubicz Dolny - przy urzędzie, 16:35

Grębocin – przy szkole, 16:40

Wejście na basen: I grupa godz. 18:10, II grupa 18:50; wyjazd z Ciechocinka ok. 19:40.

Drugi autokar

Gronowo - przy sklepie, 17:30

Brzezinko - przy OSP, 17:40

Rogówko - przy sklepie, 17:45

Jedwabno – przy sklepie, 17:50

Młyniec Pierwszy - przy szkole, 18:00

Młyniec Drugi – przystanek autobusowy za sklepem, 18:05

Krobia - przy firmie Novar, 18:10

Lubicz Górny - pętla autobusowa przy kościele, 18:15.

Wejście na basen: I grupa godz. 19:30, II grupa 20:10; wyjazd z Ciechocinka ok. 21:10.

Przypominamy – gmina zapewnia i finansuje transport. Koszt biletu wstępu na basen to 10 zł.

Zapisy: Urząd Gminy Lubicz, Budynek B, pok. nr 8,  nr tel. 56 674 40 16.

7.10.19

drukuj (Wyjazdy na basen solankowy do Ciechocinka)

Od 8 października zmiana kursów linii 35

Z Referatu ds. Publicznego Transportu Zbiorowego Urzędu Miasta Torunia otrzymaliśmy informację o korektach w rozkładzie jazdy autobusu nr 35. Prosimy o zapoznanie się z jej treścią.

We wrześniu nasi obserwatorzy jeździli porannymi kursami autobusów, zbierając uwagi dotyczące godzin odjazdów i zapełnienia autobusów. Sporo uwag przekazali nam Państwo także podczas zebrań wiejskich. W tym tygodniu, po powrocie na zajęcia studentów,  ponownie sprawdzimy część kursów, weryfikując informacje docierające do urzędu, po to, by zaproponować jak najbardziej optymalne rozwiązania.

Od 8 października natomiast ulegają korekcie godziny kursów linii 35. Prosimy o zapoznanie się z komunikatem, który otrzymaliśmy z Referatu ds. Publicznego Transportu Zbiorowego Urzędu Miasta Torunia.

"Od wtorku, 8 października po analizie protokołów pasażerskich wprowadzone zostaną poprawki rozkładu jazdy linii nr 35. Zmianie ulegną następujące kursy:

 • kurs autobusu o godz. 5:57 z pętli "Plac św. Katarzyny" w kierunku Lubicza zostanie przesunięty na godz. 6:01,
 • kurs autobusu o godz. 6:05 z pętli "Plac św. Katarzyny" w kierunku Krobi zostanie przesunięty na godz. 5:55,
 • kurs autobusu o godz. 6:44 z pętli "Lubicz-Osiedle" zostanie przesunięty na godz. 6:40,
 • kurs autobusu o godz. 6:52 z pętli "Lubicz-Osiedle" zostanie przesunięty na godz. 6:46,
 • kurs autobusu o godz. 6:52 z pętli "Krobia" zostanie przesunięty na godz. 6:44 (odjazd z przystanku "Lubicz-Osiedle" o godz. 6:52 zamiast o godz. 7:00),
 • kurs autobusu o godz. 7:06 z pętli "Lubicz-Osiedle" zostanie przesunięty na godz. 7:00,
 • kurs autobusu o godz. 7:12 z pętli "Lubicz-Osiedle" zostanie przesunięty na godz. 7:10".

4.10.19

drukuj (Od 8 października zmiana kursów linii 35)

Palisz w piecu śmieci? Drony nad kominami!

Nad naszą gminą pojawią się drony, które będą sprawdzały jakość powietrza w kilku miejscowościach. Gdzie jest najlepsze? A gdzie zanieczyszczone?

Jeszcze w tym roku zostanie wykonana analiza jakości powietrza na obszarze Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Funkcjonalnego, w skład którego wchodzi także nasza gmina. Dowiemy się, jaka jest emisja zanieczyszczeń (pyłu PM 10 i PM 2,5) oraz niebezpiecznych związków chemicznych (gazów) uwalniających się w trakcie spalania odpadów, takich jak np.: (PID, HCL, HCN, CO, SO2, NO2, formaldehydy). Dlatego nad kominami w naszym terenie pojawią się drony, czyli bezzałogowe statki powietrzne ze specjalną głowicą pomiarową wykrywającą niebezpieczne związki chemiczne oraz pyły charakterystyczne dla spalania substancji niedozwolonych.

Efektem wykonywania lotów i pomiarów o różnych porach dnia oraz w różnych warunkach atmosferycznych będzie nie tylko określenie wpływu zanieczyszczeń pojawiających się nad naszą gminą, ale także wpływu zanieczyszczeń generowanych przez gminy sąsiednie.

Przy okazji przypominamy mieszkańcom, że gmina Lubicz cały czas udziela dotacji na dofinansowanie zakupu, montażu i uruchomienia ekologicznego źródła ciepła na terenie naszej gminy - w wysokości 3 tys. zł.

Wzory wniosków są dostępne w siedzibie Urzędu Gminy Lubicz, Referat Rolnictwa i Ochrony Środowiska, pokój nr 31 oraz w Biuletynie Informacji Publicznej gminy: https://www.bip.lubicz.pl/2539,rolnictwo-ochrona-srodowiska.

W razie pytań związanych z dotacjami można kontaktować się z Edytą Sekretarską, pod nr tel. 56 621 21 29 lub e-mailem e.sekretarska@lubicz.pl.

Poza tym w ramach Programu „Czyste Powietrze" Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu przyznaje dofinansowanie m.in. na zakup nowego pieca, wymianę drzwi czy stolarki okiennej, jak również docieplenie domu. Więcej: https://wfosigw.torun.pl/strona-358-czyste_powietrze.html

Warto skorzystać z wymienionych możliwości. Za spalanie śmieci w domowych piecach zgodnie z przepisami grozi grzywna lub areszt. 

Wspólnie dbajmy o czystość powierza w naszej gminie.

4.10.19

 

drukuj (Palisz w piecu śmieci? Drony nad kominami!)

 • Logotypy

Uwaga! W piątek w Grębocinie będą utrudnienia w ruchu

4 października w Grębocinie na skrzyżowaniu ulic Szkolnej i Pronobisa zaplanowano pokojowy protest. Manifestanci czasowo będą blokować przejście dla pieszych w godz. 16.00 - 17.00.

Więcej: https://www.bip.lubicz.pl/plik,30290,szczegoly.pdf

2.10.19

drukuj (Uwaga! W piątek w Grębocinie będą utrudnienia w ruchu)

Punkt konsultacyjny w październiku czynny inaczej

Przypominamy, że w naszej gminie działa punkt konsultacyjny dla osób uzależnionych i współuzależnionych, który znajduje się w świetlicy środowiskowej w Lubiczu Dolnym, ul. Toruńska 56 (budynek Lubickich Wodociągów). 

Terapeuta przyjmuje chętnych w piątki w godz. 12.00-17.00, jednak w październiku punkt wyjątkowo będzie czynny w dwa pierwsze piątki i jeden poniedziałek:

 • 4 października (piątek) w godz. 12.00-17.00
 • 7 października (poniedziałek) w godz. 10.00-15.00
 • 11 października (piątek) w godz. 12.00-17.00.

2.10.19

drukuj (Punkt konsultacyjny w październiku czynny inaczej)

Ogłoszenie o naborze do GOPS-u

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Lubiczu ma trzy wolne etaty asystenta rodziny. Chętnych prosimy o zapoznanie się z ogłoszeniem kierownika GOPS-u. Dokumenty można składać do 11 października.

2.10.19

drukuj (Ogłoszenie o naborze do GOPS-u)

Kolarze pojadą ulicami Lubicza Górnego

Tegoroczne XII Integracyjne Kryterium Asów oraz Mistrzostwa Województwa Kujawsko-Pomorskiego już 6 października w Lubiczu Górnym. Uwaga! Tego dnia część ulic będzie nieprzejezdna. Zmieni się też trasa autobusu linii 35.

Wyścigi kolarzy zaplanowano w godz. 12.00 do 16.30 na pętli przebiegającej ulicami: Piaskową, Polną, Lipnowską i Bankową przy ruchu całkowicie zamkniętym na czas trwania zawodów. Start i meta – ul. Piaskowa. Zgłoszenia zawodników będą przyjmowane w dniu zawodów w szkole podstawowej w Lubiczu Górnym w godz. 10.45-12.00.

Przewidujemy też rundę honorową w wykonaniu władz gminy pod kierunkiem Michała Kwiatkowskiego - Mistrza Świata.

Zapraszamy do kibicowania.

Szczegółowy regulamin wydarzenia można znaleźć tutaj.

Jednocześnie prosimy zwrócić uwagę na fakt, że w godzinach 12.00-16.30 zmieni się także trasa autobusu linii 35 (załączona mapka).

1.10.19

drukuj (Kolarze pojadą ulicami Lubicza Górnego)

 • Plakat informacyjny
 • Mapa jazdy autobusu linii nr 35
 • Trasa wyścigu - zamknięte ulice

Ostrzeżenie meteorologiczne. Silny wiatr

Uwaga! Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega dziś przed silnym wiatrem. Prosimy o ostrożność do późnych godzin nocnych. Komunikat w załączeniu.

30.09.19

drukuj (Ostrzeżenie meteorologiczne. Silny wiatr)

 • Pismo

Odbiór odpadów segregowanych

Przypominamy, że w sobotę 28 września nastąpi odbiór odpadów segregowanych. Prosimy worki wystawić do godz. 6.00. Wykorzystujemy stare ich zapasy.

Wszelkie uwagi dotyczące odbioru odpadów, a także uwagi i reklamacje prosimy niezwłocznie zgłaszać do Referatu Gospodarki Odpadami Urzędu Gminy Lubicz, nr tel. 56 621 2 128 lub go@lubicz.pl.

26.09.19

drukuj (Odbiór odpadów segregowanych)

Uwaga! Planowane wyłączenia prądu

Energa - Operator informuje o przerwach w dostawie energii elektrycznej w kilku miejscowościach naszej gminy (30.09-4.10). Prosimy o zapoznanie się z pismem spółki energetycznej.

drukuj (Uwaga! Planowane wyłączenia prądu)

 • Pismo

Wójt przyzna nagrody zdolnym sportowcom

Do 30 listopada można składać wnioski o wyróżnienie za osiągnięcia sportowe. Uchwałę w tej sprawie Rada Gminy Lubicz podjęła 29 sierpnia, a od wczoraj uchwała jest prawomocna. Nagrody zostaną wręczone w grudniu.

Zasady przyznawania wyróżnień określa załączona niżej uchwała. Wniosek powinien być na druku, który także załączamy niżej.

W razie wątpliwości prosimy o kontakt z Moniką Lewandowską, Budynek B urzędu, pok. nr 8, nr tel.  56 674 40 16.

25.09.19

drukuj (Wójt przyzna nagrody zdolnym sportowcom)

Protest w Grębocinie. Będą utrudnienia w ruchu!

Uwaga! Na prośbę organizatora zawiadamiamy o zgromadzeniu publicznym, które odbędzie się 27 września w Grębocinie – przejście dla pieszych przy ul. Kowalewskiej na skrzyżowaniu ul. Szkolnej i Ks. Pronobisa,  w godz. 16.00-16.30.

Do Urzędu Gminy Lubicz wpłynęło zgłoszenie o zgromadzeniu publicznym w dniu 27 września. Ma ono charakter publicznego pokojowego protestu, manifestacji sprzeciwu wobec planowanej przebudowy DK nr 15, na odcinku we wsi Grębocin oraz ronda turbinowego, przez GDDKiA w Bydgoszczy.

Miejsce: - przejście dla pieszych przy ul. Kowalewskiej na skrzyżowaniu ulic Szkolnej i Ks. Pronobisa.

Czas: 30 minut w godz. 16.00-16.30.

Zgromadzenie będzie filmowane.

W celu zapobiegania zatorów drogowych organizator planuje co 5 minut przepuszczać pojazdy w cyklu 1-minutowym oraz wszelkie pojazdy uprzywilejowane.

25.09.19

drukuj (Protest w Grębocinie. Będą utrudnienia w ruchu!)

Bądźmy przygotowani do wyborów

W niedzielę 13 października odbędą się wybory do Sejmu i Senatu. Będziemy głosować od godz. 7.00 do 21.00. Jeśli chcesz głosować poza obwodem czy dopisać się do spisu wyborców, zobacz co należy zrobić.

 • Jeśli chcesz sprawdzić czy jesteś uwzględniony w spisie wyborców, możesz to zrobić do 7 października w budynku B Urzędu Gminy Lubicz przy ul. Toruńskiej 24  -  I piętro pokój nr 6. Udostępnienie spisu wyborców następuje na pisemny wniosek (sprawa jest załatwiana na miejscu) lub przez e-pup.

W razie wątpliwości informacji w tej sprawie udziela Barbara Zarębska, Urząd Gminy Lubicz, Budynek B, pok. nr 6, nr tel. 56 674 40 14.

 • Jeśli chcesz dopisać się do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania, złóż w urzędzie wniosek do 8 października.

Wniosek (koniecznie oryginał) możesz również wysłać przez e-puap. 

W razie wątpliwości informacji w tej sprawie udziela Barbara Zarębska, Urząd Gminy Lubicz, Budynek B, pok. nr 6, nr tel. 56 674 40 14.

 • Jeżeli chcesz głosować poza swoim obwodem głosowania, do 11 października pobierz zaświadczenie o prawie do głosowania.

W razie wątpliwości informacji w tej sprawie udziela Barbara Zarębska, Urząd Gminy Lubicz, Budynek B, pok. nr 6, nr tel. 56 674 40 14.

 • Jeżeli jesteś osobą, która w dniu głosowania ukończyła 75 lat lub posiada orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, możesz głosować przez pełnomocnika. W tym celu do 4 października powinieneś złożyć wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa

W razie wątpliwości informacji w tej sprawie udziela Barbara Wiertel, Urząd Gminy Lubicz, Budynek B, pok. nr 5, nr tel. 56 674 40 13.

Więcej informacji na temat wyborów znajdziecie Biuletynie Informacji Publicznej naszej gminy.

24.09.19

drukuj (Bądźmy przygotowani do wyborów)

Informacja o XIV sesji Rady Gminy Lubicz

XIV sesja Rady Gminy Lubicz odbędzie się 26 września o godz. 11.30 w sali nr 4 urzędu gminy w Lubiczu Dolnym. Obrady, tradycyjnie, będą transmitowane w Internecie.

Proponowany - porządek obrad.

Transmisja sesji - tutaj.

24.09.19 

drukuj (Informacja o XIV sesji Rady Gminy Lubicz)

Zaproszenie na konferencję "Uczeń nietypowy, czyli wyjątkowy"

22 października Szkoła Podstawowa w Lubiczu Górnym zaprasza pracowników instytucji edukacyjnych i społecznych, czyli nauczycieli, pedagogów, specjalistów, metodyków oraz inne zainteresowane osoby do udziału w III Naukowo-Metodycznej Konferencji pt. "Uczeń nietypowy, czyli wyjątkowy – rozwijanie myślenia kreatywnego u dzieci i młodzieży".

W tym roku honorowy patronat nad imprezą objęli: dziekan Wydziału Studiów Edukacyjnych UAM, prof. zw. dr. hab. Agnieszka Cybal-Michalska oraz Zespół Pedagogiki Młodzieży działający przy KNP PAN.

Konferencję rozpoczną trzy krótkie wykłady dla wszystkich zainteresowanych – prof. zw. dr hab. Beaty Przyborowskiej z UMK w Toruniu, prof. zw. dr hab. Stanisława Dylaka z UAM w Poznaiu oraz prof. UAM dr hab. Jacka Pyżalskiego. Następnie zgłoszeni wcześniej za pomocą rejestracji elektronicznej będą uczestniczyć w jednym wybranym przez siebie warsztacie tematycznym, podczas którego zostaną zaprezentowane propozycje metod wspierających proces rozwijania myślenia kreatywnego u uczniów.

Cele konferencji są zogniskowane wokół poszukiwania sposobów rozwijania u uczniów orientacji proinnowacyjnych oraz wypracowania niestandardowych strategii edukacyjnych. W swych założeniach będzie ona okazją do stworzenia płaszczyzny sprzyjającej wymianie doświadczeń oraz spostrzeżeń między praktykami oraz naukowcami odnośnie myślenia kreatywnego i pracy z dziećmi i młodzieżą, ze szczególnym zwróceniem uwagi na uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. W projektowanym spotkaniu dostrzega się szansę nie tylko wymiany poglądów i podjęcia dyskusji nad zarysowanym obszarem tematycznym, ale także zapoznania się z różnorodnymi sposobami pozwalającymi na wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań w swojej pracy przez pedagogów.

Inicjatywa jest wynikiem chęci spełnienia oczekiwań środowiska lokalnego oraz uczestników poprzednich dwóch konferencji. W ubiegłych latach frekwencja wynosiła ponad sto osób, w tym roku liczymy na obecność około 150 uczestników, więc nie warto zwlekać z zapisami. Co warto podkreślić, udział w konferencji i warsztatach jest bezpłatny. Zapisywać się na poszczególne warsztaty (których lista znajduje się poniżej, a ich szczegółową charakterystykę można znaleźć w dokumencie o nazwie Komunikat) można do 4 października, wypełniając formularz elektroniczny, dostępy tutaj.

Szczegółowe informacje znajdują się w dokumentach Komunikat oraz Program na stronie internetowej szkoły (http://zs1lubicz.szkolnastrona.pl/) lub jej fanpage'u na Facebooku (https://www.facebook.com/splubiczgorny/)

Serdecznie zapraszamy!

Zespoły kształcenia integracyjnego i wczesnego wspomagania rozwoju dziecka

oraz pomocy psychologiczno-pedagogicznej Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Lubiczu Górnym

 

WARSZTATY

I. dr Bożena Kanclerz (UAM) Kreatywnie o asertywności i złości, czyli jak kształtować umiejętności społeczne uczniów

II. dr Marta Kędzia (UAM) Drogi do twórczej edukacji muzycznej

III. dr Iwona Murawska (UMK, SP w Lubiczu Górnym) Rozwiń swoją kreatywność

IV. dr Kinga Majchrzak-Ptak (UMK) Poprzez integrację ku kreatywności

V. mgr Magdalena Budzyńska (SP w Turznie, PSNJN w Toruniu) i Regina Strzemeska

(KPCEN w Toruniu, UMK) Komiks na języku obcym

VI. dr Magdalena Barańska (UAM) Jakiego koloru są Twoje myśli...? Uwolnij się od stereotypowego myślenia. Myśl twórczo i samodzielnie

VII. dr Monika Christoph (UAM) Szukaj rozwiązań, nie problemów! Zastosowanie metody design thinking w pracy z uczniami

VIII. dr Lucyna Myszka-Strychalska (UAM, SP w Lubiczu Górnym) Myślenie wizualne jako kreatywne narzędzie w pracy pedagoga

IX. dr Sonia Wawrzyniak (UAM, SP nr 2 w Swarzędzu) Jak sobie radzić z trudnymi emocjami i sytuacjami?

X. mgr Dagmara Kaźmierkiewicz (SP w Lubiczu Górnym) Kreatywne sposoby radzenia sobie w sytuacjach trudnych, twórcze rozwiązywanie problemów

drukuj (Zaproszenie na konferencję "Uczeń nietypowy, czyli wyjątkowy")

 • Plakat

Uwaga! Ostrzegamy przed silnym wiatrem

Prosimy o zapoznanie się z komunikatem Toruńskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w sprawie porywistego wiatru prognozowanego 17 i 18 września.

17.09.19

drukuj (Uwaga! Ostrzegamy przed silnym wiatrem)

 • Pismo

Czy nad jeziorem będzie kino letnie?

Czy chcecie, aby w następne wakacje na plażę w Józefowie przyjechało kino letnie? Gmina Lubicz stara się o dofinansowanie takiego qulturoweekendu z budżetu obywatelskiego powiatu toruńskiego. Potrzebujemy tylko Waszych głosów!

Ponieważ o tym, czy nasz projekt uzyska akceptację decyduje liczba oddanych głosów.

Co należy więc zrobić?

Prosimy wydrukować i wypełnić „Kartę do głosowania” zamieszczoną na dole strony pod tym linkiem:

https://www.powiattorunski.pl/8658,budzet-obywatelski-iv-edycja?tresc=77905

W miejscu „Oddaję swój głos na projekt pn” wpisujemy: Qulturoweekendy.

Ten projekt ubiega się o sfinansowanie z tzw. puli powiatowej.

Każdy mieszkaniec gminy może jeszcze zagłosować na jeden z czterech projektów z puli gminnej. Do wyboru są:

Spływ kajakowy zakątkami Gminy Lubicz

Budowa placu zabaw w Gronowie

Doposażenie placu zabaw w Młyńcu Drugim

Trybikowe spotkania integracyjne  przy rękodziele.

Uwaga! Jedna osoba ma prawo oddania głosu tylko na dwa projekty: jeden z puli powiatowej (Qulturoweekendy) oraz jeden z czterech wymienionych wyżej z puli gminnej.

Mieszkańców naszej gminy prosimy, aby wypełnione karty do głosowania dostarczyli do swojego sołtysa lub do Urzędu Gminy Lubicz - biuro podawcze (budynek główny) lub pok. nr 7 (budynek B).

Głosować można także:

- w Starostwie Powiatowym w Toruniu (w kancelarii), ul. Towarowa 4-6, pokój 100 w następujących godzinach:

poniedziałek, środa, czwartek od 7:30 do 15:30,

wtorek od godz. 7:30 do 16:30,

piątek od godz. 7:30 do 14:30;

- korespondencyjnie, na adres: Starostwo Powiatowe w Toruniu, ul. Towarowa 4-6, 87-100 Toruń – decyduje data stempla pocztowego (do 4 października).

17.09.19

drukuj (Czy nad jeziorem będzie kino letnie?)

Drogowcy przechodzą do spółki

Od 1 stycznia 2020 roku w gminie Lubicz ma funkcjonować Zakład Usług Komunalnych, który powstanie na bazie spółki Lubickie Wodociągi. Spółka przejmie też pracowników Zarządu Dróg, Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej w Lubiczu.

11 września Rada Gminy Lubicz podjęła uchwałę w sprawie likwidacji jednostki budżetowej – Zarządu Dróg, Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej w Lubiczu. Za uchwałą głosowało 11 osób, 3 były przeciw, a 1 wstrzymała się.

Wójt Marek Nicewicz uspokaja: - Każdy z pracowników Zarządu Dróg Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej otrzyma informację o zmianie pracodawcy od 1 stycznia 2020 r. Pracownicy zarządu zostaną przejęci przez nową spółkę komunalną, nie tracąc ani dnia zatrudnienia. W tej chwili nie przewidujemy żadnych zwolnień.

Z  dniem  likwidacji spółka przejmie też dotychczasowe zadania likwidowanej jednostki z zakresu gospodarki komunalnej  w tym, m.in. obejmujące usługi  utrzymania dróg oraz utrzymywania przydrożnej zieleni.

Mienie zlikwidowanej  jednostki  budżetowej zostanie  wniesione  aportem  na pokrycie udziałów w kapitale gminnej spółki Lubickie Wodociągi, na której bazie od 1 stycznia 2020 r. powstanie Zakład Usług Komunalnych.

W uzasadnieniu uchwały o likwidacji zarządu dróg, będącego jednostką budżetową, napisano m.in.: „Przekształcenie (zarządu w spółkę – przyp.) spowoduje uzyskanie osobowości prawnej, dającej możliwość samodzielnego pozyskiwania kapitału na zaciąganie kredytów lub wchodzenie w partnerstwo publicznoprawne. Spółka będzie mogła też samodzielnie, w porozumieniu z właścicielem aplikować o środki pomocowe, przy pomocy których możliwe będzie wyposażenie spółki w niezbędny sprzęt specjalistyczny do konserwacji i zarządzania istniejącą infrastrukturą, czy też realizacji dodatkowych zadań inwestycyjnych. Przewagą właśnie spółki nad samorządową jednostką budżetową jest możliwość lepszego prowadzenia działalnością inwestycyjnej (…)”.

12.09.19

drukuj (Drogowcy przechodzą do spółki)

Seniorzy na scenie. Kto wyśpiewa zwycięstwo?

22 września w Amfiteatrze w Lubiczu Górnym odbędzie się III Przegląd Piosenki Biesiadnej.

Przegląd (przeniesiony z czerwca z powodu upałów) to kontynuacja imprezy, która do tej pory organizowało Sołectwo Lubicz Dolne na terenie szkoły. Tym razem miłośnicy piosenki biesiadnej zostali zaproszeni przez Urząd Gminy Lubicz do Amfiteatru w Lubiczu Górnym. – Chcielibyśmy docenić zaangażowanie seniorów, przygotowując wydarzenie specjalnie dla nich, aby mogli publicznie pokazać swoje umiejętności -  mówi wicewójt Wojciech Rakowiecki.

W przeglądzie udział weźmie 10 wykonawców: Zespół Wokalny „Lubiczanie”, Chór „Dolina Drwęcy” i Kapelę „Dolina Drwęcy” z Lubicza Górnego, Stowarzyszenie Kulturalne „Pokolenia” i Klub Seniora „Arka” z Lubicza Dolnego, Klub Seniora „Złotą Jesień” oraz Duet „Eden” z Grębocina.

Występy będzie oceniało trzyosobowe jury, które przyzna grand prix dla najlepszego tego dnia wykonania.

Impreza zacznie się o godz. 14.00.  Wstęp wolny.

11.09.19

drukuj (Seniorzy na scenie. Kto wyśpiewa zwycięstwo?)

XIII sesja Rady Gminy Lubicz

Kolejna sesja Rady Gminy Lubicz odbędzie się 11 września o godz. 10.00 w sali nr 4 urzędu gminy. Prosimy o zapoznanie się z proponowanym porządkiem obrad.

Proponowany porządek.

Transmisja obrad.

9.09.19

drukuj (XIII sesja Rady Gminy Lubicz)

Zlot pieczonego ziemniaka

Mieszkańców naszej gminy zapraszamy na kolejny rajd. Tym razem wspólnie z Oddziałem Miejskim PTTK w Toruniu proponujemy dwie trasy rowerową i pieszą.

„Zlot pieczonego ziemniaka” odbędzie się 21 września z finałem nad jeziorem w Józefowie.

Trasa piesza: zbiórka ok. 10.20 na przystanku linii 35 w Krobi (gdzie z Torunia dojadą inni uczestnicy).

Trasa rowerowa: zbiórka w Toruniu na parkingu przy Obi o 10.00. Nasi mieszkańcy będą mogli dołączyć też na trasie – w Lubiczu Dolnym, ok. 10.30 przy Biedronce.

O 12.00 wszyscy uczestnicy spotkają się nad jeziorem w Józefowie, gdzie będzie na nich czekało ognisko z pieczonymi ziemniakami, ale także konkursy z nagrodami.

Mieszkańcy gminy Lubicz mogą uczestniczyć w rajdzie bez wpisowego dla PTTK.

Zapisy do 17 września: Marek Kwiatkowski, e-mail m.kwiatkowski@lubicz.pl, nr tel. 56 674 40 15.

9.09.19

drukuj (Zlot pieczonego ziemniaka)

Zachęcamy do lektury "Gońca gminnego"

Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym wydaniem "Gońca gminnego". A w nim m.in. o zasadach podziału funduszu sołeckiego, modernizacji lubickiej oczyszczalni i remontach dróg. Podsumowujemy także dwa miesiące na "kąpielisku" w Józefowie. Poza tym informujemy o najbliższych wydarzeniach.

"Goniec" powinien być dostępny w sołectwach w najbliższych dniach. Czekamy na dostarczenie go przez drukarnię. Ale już teraz można go przeczytać na naszej stronie internetowej, klikając tutaj.

5.09,19

drukuj (Zachęcamy do lektury "Gońca gminnego")

Do Grębocina przyjedzie Jacek Fedorowicz

Czekają nas trzy interesujące imprezy w jednym! W sobotę w grębocińskim Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa odbędzie się DRUK/ /FEST 2019 z otwarciem wystawy „Drukarnia podziemna Solidarności”, pachnące „Gminne Święto Chleba” z degustacją oraz  Narodowe Czytanie.

Wyjątkowo atrakcyjnie zapowiada się otwarcie wystawy „Drukarnia podziemna Solidarności” oraz wernisaż wystawy Muzeum Plakatu – druki szablonów stanu wojennego. Dodatkowo do dyspozycji będą stanowiska drukarskie, tampodruku, gry i zabawy edukacyjne.

Dariusz Subocz, dyrektor muzeum zachęca: - To niepowtarzalna okazja do obejrzenia jednej z najbardziej oryginalnych ekspozycji, z jaką mieliśmy do czynienia. Podziemna drukarnia „Solidarności” cieszy się zainteresowaniem na całym świecie, ale udało się ją na sezon jesienno-zimowy ulokować w naszym grębocińskim muzeum. Dodatkowo druki szablonów, które pozyskaliśmy z Muzeum Narodowego dają możliwość cofnięcia się do czasów stanu wojennego i sprawdzenia techniki malowania na murach. Odwiedzi nas również gość specjalny - Jacek Fedorowicz, znany satyryk ale jednocześnie rysownik i grafik, autor komiksu „500 dni „Solidarności”, a szerszej publiczności znany jako aktor ze znakomitych polskich komedii.

Z kolei w ramach Gminnego Święta Chleba nie zabraknie degustacji i poczęstunku, prezentacji różnych gatunków chleba, warsztatów pieczenia oraz sprawdzonych przepisów. Zaprezentują je mistrzowie piekarniczy z naszego regionu. Degustację pieczywa wzbogacą przeróżne smarowidła, pasztety, konfitury, masła ziołowe. Będzie więc bardzo pachnąco i smacznie.

Trzecim wydarzeniem tego dnia w muzeum będzie Narodowe Czytanie. Fragmenty polskich noweli zinterpretują m.in. wicewójt Lubicza Wojciech Rakowiecki oraz czytelnicy Gminnej Biblioteki Publicznej. Osoby, które chcą otrzymać pamiątkową pieczęć zachęcamy do zabrania ze sobą własnego egzemplarza ulubionej noweli.

Spotkajmy się w Grębocinie całymi rodzinami w godzinach od 11.00 do 14.00. Udział w imprezie jest bezpłatny.

4.09.19

drukuj (Do Grębocina przyjedzie Jacek Fedorowicz)

 • Plakat Gminne Święto Chleba
 • Plakat Druk/ /Fest 2019
 • Plakat Narodowe Czytanie

Uwaga! Prądu może nie być w kilku miejscowościach

W związku z prowadzonymi pracami przy urządzeniach elektrycznych Energa-Operator informuje o przerwach w dostawie energii między 9 a 13 września. Prosimy o zapoznanie się z informacją. 

4.09.19

drukuj (Uwaga! Prądu może nie być w kilku miejscowościach)

 • Pismo Energa - Operator

Nagrody dla uczniów. Doceniamy zaangażowanych

Jeżeli Twoje dziecko w minionym roku szkolnym zostało laureatem konkursu albo też aktywnie udzielało się jako wolontariusz, możesz zawnioskować dla niego o nagrodę wójta lub przewodniczącego.

29 sierpnia Rada Gminy Lubicz przyjęła programy wspierania edukacji uzdolnionych uczniów w dziedzinie nauki i kultury oraz aktywności wolontariackiej, społecznej i samorządowej dla uczniów. Razem z programem radni przyjęli dwie uchwały dotyczące szczegółowych warunków przyznawania nagrody wójta i przewodniczącego rady dzieci i młodzieży szkół podstawowych pobierających naukę na terenie gminy.

Nagroda wójta jest przyznawana laureatom międzynarodowych, ogólnopolskich lub wojewódzkich konkursów przedmiotowych, artystycznych lub tematycznych. Nagroda przewodniczącego honoruje uczniów szczególnie zaangażowanych w działalność społeczną.

Do tej pory takie nagrody wręczano na koniec roku szkolnego, lecz zmieniły się przepisy i konieczne było podjęcie nowych uchwał. Dlatego w tym roku termin składania wniosków został przesunięty do końca września. Formularze należy składać w urzędzie gminy lub Zespole Ekonomicznym Szkół i Przedszkoli.

Dokładne zasady określają uchwały - prosimy o zapoznanie się z nimi.

Uchwała w sprawie nagrody wójta

Uchwała w sprawie nagrody przewodniczącego

W razie pytań prosimy kontaktować się z ZEASiP pod nr tel. 884 808 953.

3.09.19

drukuj (Nagrody dla uczniów. Doceniamy zaangażowanych)

Zadbaj o zdrowie. Zbadaj się

Zachęcamy do udziału w bezpłatnych badaniach profilaktycznych w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu B i C.

Gmina Lubicz przystąpiła do udziału  w „Programie wykrywania WZW B i C w Województwie Kujawsko-Pomorskim”. Jego celem jest zwiększenie wykrywalności  bezobjawowych zakażeń WZW B i C oraz zwiększenie świadomości mieszkańców na temat choroby. Bezpłatnie będzie się mogło zbadać 250 osób zameldowanych lub zamieszkujących na terenie naszej gminy, bez względu na wiek, poza nosicielami wirusa typu B i C. Osoby niepełnoletnie muszą się zgłosić z opiekunem prawnym. Młodzież w przedziale wieku od 16. do 18. roku życia na miejscu będzie musiała sama wyrazić zgodę na badanie, czyli pobranie krwi.

Badanie przeprowadzą pracownicy Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Rypinie. Proponujemy Państwu do wyboru jedno z dwóch miejsc i terminów:

 • 3 października (czwartek) w godz. 14.00-18.00, świetlica w Lubiczu Górnym, ul. Boczna 4;
 • 5 października (sobota) w godz. 9.00-13.00, Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Grębocinie, ul. Ottona Karwowskiego 5.

Zapisy na badanie przyjmuje Anna Szatkowska (Urząd Gminy Lubicz) pod nr 56 621 21 40. Przy zapisie należy podać imię, nazwisko, miejsce zamieszkania, numer telefonu oraz wybrany termin i godzinę badania.

3.09.19

drukuj (Zadbaj o zdrowie. Zbadaj się)

Uwaga! Zmiany w rozkładzie jazdy linii 35

Od września z gminy Lubicz do Torunia pojedzie jeden dodatkowy kurs autobusu nr 35. Teraz między 7.00 a 8.00 będzie pięć kursów. Zmienia się także godzina autobusu wyjeżdżającego przed godz. 7.00 z Krobi. 

W związku ze zwiększeniem grupy młodzieży („podwójny rocznik”) dojeżdżającej do toruńskich szkół, wójt Marek Nicewicz poprosił MZK o dodatkowy kurs w porannym szczycie.

W porozumieniu z gminą przewoźnik zmodyfikował godziny odjazdów autobusu nr 35. Z przystanku Lubicz-Osiedle między 7.00 a 8.00 teraz wyruszy pięć razy o następujących godzinach: 7.00, 7.06, 7.12, 7.21 i 7.41.

Prosimy zwrócić też uwagę na zamianę godziny wyjazdu autobusu z Krobi przed godz. 7.00  - zamiast o 6.55, od 1 września pojedzie o 6.52.

-  Na porannych kursach wyruszających z gminy Lubicz, nie tylko tej linii, w pierwszym tygodniu września będą jeździć także obserwatorzy z urzędu gminy, sprawdzając, m.in. obłożenie autobusów. Wszystko po to, by usprawnić funkcjonowanie komunikacji publicznej na naszym terenie i ewentualne zgłosić uwagi do MZK – mówi wójt Lubicza Marek Nicewicz.

30.08.19

drukuj (Uwaga! Zmiany w rozkładzie jazdy linii 35)

 • Przystanek Krobia
 • Przystanek Lubicz-Osiedle

Rozpoczynamy mycie pojemników na odpady

 • Przypominamy, że w sobotę 31 sierpnia nastąpi odbiór segregowanych. Prosimy o wystawienie worków do godz. 6.00. Należy wykorzystywać stare zapasy worków.

W przypadku, gdyby odpady nie zostały zabrane prosimy niezwłocznie poinformować o tym Referat Gospodarki Odpadami - e-mailem: go@lubicz.pl lub w poniedziałek telefonicznie: 56 621 2 128, podając swoje dane i adres posesji.

 • Przypominamy także, że od 2 września do 30 października Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. w Toruniu, na zlecenie gminy, będzie wykonywało usługę mycia pojemników na odpady niesegregowane (zmieszane) i bioodpady.

Szczegółowe informacje są zamieszczone w harmonogramie odbioru odpadów komunalnych, które zostały przesłane do mieszkańców (można znaleźć go też tutaj). W wyznaczonych dniach opróżnione pojemniki z odpadów należy pozostawić, ponieważ to kolejny samochód będzie je mył i dezynfekował. Ze względu na różny stopień zabrudzenia, ilość pojemników na trasie i konieczność wymiany zabrudzonej wody, pojemniki nie umyte w pierwszym terminie zostaną umyte w kolejnym. Ewentualne reklamacje prosimy zgłaszać wyłącznie do wspomnianego referatu (kontakt wyżej), a jego pracownicy wyjaśnią je w MPO.

30.08.19

drukuj (Rozpoczynamy mycie pojemników na odpady)

Tydzień pełen wydarzeń. Sprawdźcie, jak można spędzić czas

W Grębocinie na dożynkach zaśpiewa były wokalista Dżemu Jacek Dewódzki, w Grabowcu zagości muzyka country, a w Narodowym Czytaniu 7 września weźmie udział Jacek Fedorowicz.

Przygotowani na kolejne dni pełne wydarzeń?
No to wymieniamy i serdecznie na nie zapraszamy:

☑️Od 30 sierpnia do 1 września w Grabowcu odbędzie się Motopiknik Country, ul. Słoneczna, codziennie od 11.00
⏩ Sołectwo Grabowiec

☑️Również 31 sierpnia piknik organizuje sołectwo Złotoria. To „Święto Złotorii z Drwęcą i Rybą w tle”. Początek o 15.00, obok parkingu przy kościele
⏩ Sołectwo Złotoria

☑️Także w sobotę pan gastronom z plaży w Józefowie zachęca do wzięcia udziału w imprezie na pożegnanie wakacji, od 15.00.

☑️31 sierpnia dożynki wraz z pożegnaniem lata przygotowało sołectwo Brzeźno – o 17.30 przy świetlicy
⏩ Sołectwo Brzeźno

☑️Z kolei 1 września na dożynkach na placu przy ul. Owocowej będzie bawiło się sołectwo Grębocin, które zaprosiło byłego wokalistę zespołu Dżem Jacka Dewódzkiego z zespołem - koncert o 19.00, msza dożynkowa o 15.00
⏩ Kierunek Grębocin

☑️1 września przy remizie OSP w Złotorii o godz. 16.00 miejscowa OSP tradycyjnie organizuje Apel Poległych.

☑️Natomiast 2 września wójt gminy, przewodniczący rady gminy oraz strażacy z Mierzynka zapraszają pod obelisk na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, o 14.00
⏩ Sołectwo Mierzynek

Zajawiamy już także niezwykle interesujące wydarzenia kolejnego weekendu ↙️↙️↙️

7 września od godz.11.00 w grębocińskim Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa odbędzie się Gminne Święto Chleba wraz z innymi ciekawymi wydarzeniami. Będzie mu towarzyszyć Narodowe Czytanie przygotowane przez Gminną Biblioteką Publiczną.
Niezwykle interesująco zapowiada się otwarcie wystawy podziemnej drukarni „Solidarności” oraz wernisaż wystawy Muzeum Plakatu – druki szablonów stanu wojennego. Dodatkowo do dyspozycji odwiedzających będą stanowiska drukarskie, tampodruku, gry i zabawy edukacyjne. 
- To niepowtarzalna okazja do obejrzenia jednej z najbardziej oryginalnych ekspozycji, z jaką mieliśmy do czynienia – mówi Dariusz Subocz, dyrektor muzeum. Odwiedzi nas również gość specjalny - Jacek Fedorowicz, znany satyryk, ale jednocześnie rysownik i grafik, autor komiksu „500 dni „Solidarności”. 
Nie zabraknie oczywiście degustacji i poczęstunku, prezentacji różnych gatunków chleba, warsztatów pieczenia oraz sprawdzonych przepisów. 
Więcej ⏩ Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w GrębocinieBiblioteka Publiczna Lubicz

29.08.19

drukuj (Tydzień pełen wydarzeń. Sprawdźcie, jak można spędzić czas)

 • Plakat informacyjny
 • Plakat informacyjny
 • Plakat informacyjny
 • Plakat informacyjny
 • Plakat informacyjny
 • Plakat informacyjny
 • Plakat informacyjny

Uwaga! Ważne komunikaty dotyczące bezpieczeństwa

KOMUNIKAT!

Prezes Rady Ministrów, wprowadził na terenie całego kraju na okres od dnia 28 sierpnia br. od godz. 00:01, do dnia 3 września br. do godz. 23:59, pierwszy stopień alarmowy (stopień ALFA) oraz pierwszy stopień alarmowy CRP (stopień ALFA-CRP*)).

Podczas obowiązywania stopnia alarmowego ALFA, wszyscy powinni zwracać szczególną uwagę na wszelkie niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia. Uwagę naszą powinny zwrócić nietypowo zachowujące się osoby, pakunki, torby lub plecaki pozostawione bez opieki w miejscach publicznych czy też samochody zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń ludności.

Takie niepokojące i nietypowe sytuacje powinny być zgłaszane policji za pośrednictwem numerów telefonów 112 lub 997.

*) CRP – dotyczy zagrożeń w cyberprzestrzeni Rzeczypospolitej Polskiej.

              

OSTRZEŻENIE METEOROLOGICZNE – 2 STOPIEŃ ZAGROŻENIA

Meteorolodzy prognozują burze z gradem od godz. 14.00 dnia 28.08.2019 r. do godz. 00.00 dnia 29.08.2019 r. Porywy wiatru mogą osiągnąć prędkość do 100 km/ h.

28.08.19

drukuj (Uwaga! Ważne komunikaty dotyczące bezpieczeństwa)

"Kąpielisko" w Józefowie jest otwarte do 27 sierpnia

W te wakacje mieszkańcy naszej gminy wolny czas mogli spędzić nad jeziorem w swojej gminie. To był wspaniały czas, który podsumujemy w najbliższym "Gońcu" (dostępnym na początku września).

Przypominamy, że od jutra w Józefowie nie ma już ratownika, wyznaczonych miejsc do kąpieli i toalet, ponieważ zgodę na prowadzenie "kąpieliska" gmina otrzymała na dwa miesiące, czyli do dzisiaj. 

Na ten temat więcej pisaliśmy tutaj.

27.08.19

drukuj ("Kąpielisko" w Józefowie jest otwarte do 27 sierpnia)

Sołectwa rozdzielą budżet na 2020 rok

Gmina oddaje w ręce sołectw ponad pół mln zł! To mieszkańcy zdecydują na co zostaną przeznaczone te pieniądze. Wystarczy przyjść na zebranie wiejskie w swojej miejscowości.

2 września rusza druga tura zebrań wiejskich w naszej gminie. Jesienny cykl jest bardzo ważny, ponieważ to wówczas zebrania wiejskie zagłosują nad podziałem funduszów sołeckich na 2020 rok. – Mówiąc wprost – mieszkańcy sami podzielą budżet sołecki, wskazując najpilniejsze potrzeby, poprawiające komfort swojego życia – mówi wójt Marek Nicewicz, zachęcając do udziału w zebraniach.

Fundusz sołecki pozwala więc sołectwom na zrealizowanie niewielkich, lecz oczekiwanych przez mieszkańców zadań. Od tych dużych jest bowiem budżet gminy.

Przyszłoroczny fundusz sołecki w naszej gminie wynosi prawie 600 tys. zł. To kwota, która zostanie wyodrębniona z budżetu gminy. Pieniądze na poszczególne sołectwa rozdzielane są według algorytmu podanego w ustawie, zależnego przede wszystkim od liczby mieszkańców. W 2020 r. fundusz wyniesie od ponad 20 tys. zł dla najmniej licznego Brzezinka do prawie 44 tys. zł dla największych sołectw takich, jak m.in. Lubicz Górny czy Złotoria.

Wnioski z podziałem środków uchwalą zebrania wiejskie z inicjatywy: sołtysa, rady sołeckiej lub co najmniej 15 pełnoletnich mieszkańców sołectwa. Przepisy określają, że pieniądze te mogą być wydane na zadania własne gminy, służące poprawie życia mieszkańców i zgodne ze „Strategią rozwoju gminy”.

W poprzednich latach, dzięki decyzjom zebrań wiejskich, wyremontowano świetlice, postawiono siłownie, zbudowano place zabaw, udrożniono rowy, oświetlono boiska, itd.

Część sołectw w sierpniu zorganizowała również konsultacje społeczne, by przedyskutować potrzeby i jak najlepiej przygotować się do zebrania we wrześniu.

Wnioski z zebrań muszą być uwzględnienie w projekcie budżetu gminy na 2020 rok. Dlatego sołtysi powinni je przekazać wójtowi do 30 września. To warunek konieczny przyznania funduszu.

Terminy zebrań oraz kwotę przyszłorocznego funduszu sołeckiego prezentujemy w tabeli.

27.08.19

drukuj (Sołectwa rozdzielą budżet na 2020 rok)

 • Terminy zebrań oraz kwoty funduszu sołeckiego

Zmiany na stanowiskach w lubickiej oświacie

Wczoraj wójt Marek Nicewicz wręczył nominacje dyrektorom szkół w Lubiczu Dolnym, Młyńcu Pierwszym oraz Złotorii, a także Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół i Przedszkoli.

W wakacje odbyły się trzy konkursy na dyrektorów szkół. W Złotorii i Młyńcu pierwszym wygrały dotychczasowe panie dyrektor Wiesława Geras i Mariola Marcinkowska. Danuta Ferens – wieloletnia dyrektor Szkoły Podstawowej im. bł. ks. Władysława Bukowińskiego w Lubiczu Dolnym odeszła na emeryturę. Panią dyrektor zarówno społeczność, jak i władze gminy oficjalnie pożegnały przy okazji zakończenia minionego roku szkolnego. Od września placówką w Lubiczu Dolnym pokieruje Wioletta Pawłowska.

Wioletta Pawłowska urodziła się w Lipnie. Nauczycielem jest od 23 lat, pracowała w różnych placówkach ponadgimnazjalnych, była nauczycielem przedmiotów ekonomicznych, a ostatnio nauczycielem bibliotekarzem. Od roku 2006 pełniła funkcję wicedyrektora Centrum Kształcenia  Zawodowego i Ustawicznego we Włocławku, kierując również przez rok placówką jako dyrektor.

Na emeryturę odeszła także Brygida Bogdanowicz-Kopeć, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół i Przedszkoli. Na stanowisku tym pracowała od początku powołania zespołu, czyli 2012 r., a wcześniej przez trzy lata jako inspektor ds. oświaty w Urzędzie Gminy Lubicz.

Brygida Bogdanowicz-Kopeć z zawodu jest polonistką. Karierę zawodową rozpoczynała w 1984 r. w szkole w Lubiczu Dolnym. Potem była zatrudniona w toruńskich szkołach i  Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy  Delegatura w Toruniu, by wrócić do gminy Lubicz w roku 2001 i objąć stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Grębocinie, przekształconej w 2002 w Zespół Szkól nr 2.

Wczoraj wójt Marek Nicewicz wraz z przewodniczącym rady Zbigniewem Barcikowskim oraz dyrektorki szkół z gminy podziękowali Brygidzie Bogdanowicz-Kopeć za współpracę, wsparcie i życzliwość.

Z końcem sierpnia ZEASiP-em pokieruje Małgorzata Łęc- Sienkiewicz, mieszkanka gminy Lubicz, z wykształcenia nauczyciel informatyki i nauczania zintegrowanego. Nowa dyrektor posiada 31-letnie doświadczenie w pracy oświatowej, w jednostkach podległych samorządowi terytorialnemu. Była także dyrektorem w Szkole Podstawowej nr 35 w Toruniu, a przez ostatnie dwa lata inspektorem w Wydziale Edukacji i Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym w Toruniu.

27.08.19

drukuj (Zmiany na stanowiskach w lubickiej oświacie)

 • Na emeryturę odeszła Brygida Bogdanowicz-Kopeć, dyrektor...
 • Z końcem sierpnia ZEASiP pokieruje Małgorzata Łęc-...
 • Nominowane panie dyrektor: Wioletta Pawłowska (w środku)...

„Lubickie Lato” bezpieczne i pełne atrakcji

Tysiące mieszkańców wzięło udział w tegorocznym „Lubickim Lecie”. Każdy tu znalazł coś dla siebie. Sołectwa spisały się na medal, główną nagrodę wygrała Złotoria. Koncert zespołu  Boys był zwieńczeniem imprezy.

„Lubickie Lato” to nasza największa impreza, integrująca mieszkańców różnych sołectw, a jednocześnie zapewniającym dobrą zabawę.

- Kiedy zmienialiśmy formułę konkursu sołectw polegającą na ocenianiu przez niezależne jury, tajne aż do momentu ogłoszenia werdyktu, obawialiśmy się, jak na to zareagują nasze sołectwa – mówi wójt Marek Nicewicz. – Duże brawa dla nich, ponieważ aż 16 z 17 sołectw podjęło wyzwanie i przygotowało swoje stoiska zgodnie z tematem konkursu sołectw, który tym razem brzmiał „Moja Drwęca”. Jestem pod wrażeniem tego, co zobaczyłem na stoiskach.

Do jury nasze zaproszenie przyjęli: etnograf Agnieszka Kostrzewa z Muzeum Etnograficznego w Toruniu, Marek Pawłowski – historyk – regionalista, autor monografii i gminie oraz Krzysztof Lietz – dziennikarz toruńskich „Nowości” zajmujący się pisaniem o gminach powiatu toruńskiego. Jednogłośnie wygrała Złotoria, ale jury podkreślało kreatywność wielu sołectw, zwłaszcza nieleżących bezpośrednio przy Drwęcy. Z kolei sołectwa, przez które przepływa „Drwęca” nawiązywały do niej z pomysłem i zaangażowaniem. Pyszności proponowane na stoiskach trudno opisać. Tego trzeba było spróbować!

Dla mieszkańców przygotowano kilka stref, m.in. zabaw, sportową i sołecką.

Dzieci chętnie korzystały z miasteczka dmuchańców, w którym oprócz tradycyjnej zjeżdżali czy basenu z piłeczkami była także m.in. ścianka wspinaczkowa, tor przeszkód oraz gigantyczne piłkarzyki.

Animatorzy z „Animilandii” przez kilka godzin zapraszali do zabaw integracyjnych, sportowych, muzycznych, oferowali też figurki z baloników i tatuaże brokatowe, a na koniec ze sceny zaproponowali dzieciom mini disco.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się minimotocykle typu pik bike o różnej mocy i wielkości, dostosowane do różnych grup wiekowych - od 3-4 lat z kółkami bocznymi, po dorosłych.

Rozegraliśmy również zawody w kapsle na trasie wyznaczonej na specjalnym znaku promocyjnym gminy.

Jak zwykle mogliśmy też liczyć na naszych niezawodnych strażaków proponujących nie tylko sprawnościowy tor przeszkód, ale też możliwość obejrzenia wozów, w tym także zabytkowej „babci” z Rogowa.

Na scenie w dwóch odsłonach zaprezentowały się urocze dziewczyny z formacji "Ragaton Girls" , a także również związany z naszą gminą zespół 3 na 3, który przypomniał polskie i zagraniczne przeboje rockowe. A jako gwiazda zespołu wystąpił znany i popularny zespół Boys. 

- Dziękuję wszystkim za wspólną i – co chciałbym podkreślić – kulturalną i bezpieczną zabawę – mówi wójt.

Podczas "Lubickiego Lata" nie tylko bawimy się i integrujemy, ale także pomagamy. Tym razem mieszkańcy oddali 16 litrów krwi.

Zapraszamy do obejrzenia albumu zdjęć z wydarzenia na naszym profilu fejsbukowym.

Impreza była finansowana z budżetu gminy Lubicz przy wsparciu sponsorów: Pepco oraz Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych TUW.

26.08.19

drukuj („Lubickie Lato” bezpieczne i pełne atrakcji)

 • Lubickie Lato 2019
 • Lubickie Lato 2019
 • Lubickie Lato 2019
 • Lubickie Lato 2019
 • Lubickie Lato 2019
 • Lubickie Lato 2019

XII sesja Rady Gminy Lubicz

29 sierpnia odbędzie się XII sesja Rady Gminy Lubicz. Obrady tradycyjnie pokażemy za pośrednictwem naszej strony internetowej. Z kolei 22 sierpnia radni spotkają się na komisjach.

Początek obu spotkań o godz. 10.00 w sali nr 4 urzędu.

Proponowany porządek obrad sesji; link do transmisji.

21.08.19, edyt.

drukuj (XII sesja Rady Gminy Lubicz)

 • Ostrzeżenie meteorologiczne

Uwaga! Przerwy w dostawie prądu

W przyszłym tygodniu (12 i 13.08) Energa Operator, w związku z prowadzonymi pracami przy urządzeniach elektrycznych, także na naszym terenie planuje wyłączenia prądu. Szczegóły niżej.

7.08.19

drukuj (Uwaga! Przerwy w dostawie prądu)

 • Pismo z Energii

Oddając krew, ratujesz innych

W naszej gminie po raz kolejny będzie można oddać krew.  Krwiobus przyjedzie do Lubicza Górnego 24 sierpnia na "Lubickie Lato". Zachęcamy do wsparcia potrzebujących.

Pomimo ogromnego postępu medycyny, jak dotąd nie udało się wytworzyć substancji, która w pełni zastąpiłaby ludzką krew. Jedynym jej źródłem są zdrowi ludzie. Ambulans z Regionalnego Centrum Krwiolecznictwa i Krwiodawstwa w Bydgoszczy na mieszkańców naszej gminy będzie czekać 24 sierpnia przy bramie wjazdowej szkoły w Lubiczu Górnym w godz. 12.00-16.00.

Osobom, które jeszcze nigdy nie brały udziału w akcji krwiodawstwa przedstawiamy, jak wygląda ona krok po kroku.

1. Wypełnianie kwestionariusza - dawca jest proszony o odpowiedź na szereg pytań dotyczących jego zdrowia oraz o podanie swoich danych personalnych.

2. Rejestracja - rejestratorka sprawdza, czy wszystkie dane personalne zostały prawidłowo wpisane w kwestionariuszu i nadaje każdemu dawcy niepowtarzalny numer donacji w systemie komputerowym.

3. Pobranie próbki krwi i oznaczenie stężenia hemoglobiny (Hb), której prawidłowa wartość jest niezbędna do przejścia do kolejnego etapu oddawania krwi.

4. Badanie lekarskie - lekarz kwalifikuję dawcę do oddania krwi pełnej na podstawie wywiadu lekarskiego, indywidualnych cech fizycznych dawcy (wzrost, waga, ciśnienie krwi) oraz mieszczących się w normie wyników oznaczania hemoglobiny (Hb).

5. Przygotowanie do poboru -  na tym etapie indywidualnie dla każdego dawcy oklejane są probówki i pojemniki do pobierania krwi. Pielęgniarka przeprowadza dezynfekcję miejsca wkłucia w zgięciu łokciowym.

6. Pobór krwi - oddawanie krwi pełnej trwa około 5 - 10 min.

7. 15-minutowy odpoczynek - po którym dawca odbiera ekwiwalent kaloryczny (czekolady, sok) i podbija książeczkę honorowego krwiodawcy, jeśli już ją posiada.

6.08.19

drukuj (Oddając krew, ratujesz innych)

Fotowoltaika. Dofinansowanie do 5 tys. zł

Ministerstwo Energii we współpracy z Ministerstwem Środowiska przygotowało program dofinansowania instalacji fotowoltaicznych w Polsce „Mój Prąd” dla gospodarstw domowych. Nabór wniosków ma ruszyć na przełomie sierpnia i września.

Głównym celem programu jest zwiększenie produkcji energii z mikroźródeł fotowoltaicznych. Na realizację programu przeznaczona jest kwota 1 mld złotych. Dofinansowanie obejmuje do 50 procent kosztów instalacji i wynosi nie więcej niż 5000 zł. Wsparciem mogą zostać objęte instalacje o 2-10 kW mocy zainstalowanej. 

Termin ogłoszenia naboru i początek przyjmowania wniosków planowany jest na przełom sierpnia i września 2019 roku.

Nabór wniosków będzie prowadzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej NFOŚiGW.

Więcej informacji - tutaj.

6.08.19

drukuj (Fotowoltaika. Dofinansowanie do 5 tys. zł)

Gmina wnioskuje o uchylenie kary

Prezes Lubickich Wodociągów złożył odwołanie od decyzji Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w sprawie nałożenia na spółkę prawie 9 mln zł kary za niezgodne z prawem wprowadzanie ścieków do Drwęcy w 2017 roku.

W odwołaniu gmina wnioskuje o uchylenie tej decyzji. Poinformował o tym wójt Marek Nicewicz w oświadczeniu. „Nad dokumentem przez miniony tydzień intensywnie pracowały dwa powołane przeze mnie zespoły (prawny i techniczny). Na 10 stronach dokumentu wykazaliśmy, że jest co najmniej 7 powodów, dla których WIOŚ powinien rozważyć zmianę swej decyzji. Mamy nadzieję, że nasze argumenty przekonają inspektora do anulowania tej dotkliwej dla budżetu gminnego i mieszkańców kary. Jeśli tak się stanie wygrają na tym wszyscy, łącznie ze środowiskiem. Nie zmienia to jednak faktu, że w poprzednich latach w Lubickich Wodociągach nieprawidłowości zaistniały i należy pociągnąć do odpowiedzialności winnych takiego stanu rzeczy” – napisał wójt. Pełną treść oświadczenia załączamy niżej.

Wójt Marek Nicewicz w oświadczeniu odniósł się w także do komentarzy byłego wójta Marka Olszewskiego, które pojawiły się w mediach tuż po upublicznieniu przez gminę informacji o złożeniu do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa, o czym pisaliśmy tutaj.

6.08.19

drukuj (Gmina wnioskuje o uchylenie kary)

 • CCI20190805
 • Treść oświadczenia, str. 1
 • Treść oświadczenia, str. 3

Uwaga! Wyłączenia prądu. Kiedy i gdzie?

W przyszłym tygodniu (5-9.08) Energa Operator, w związku z prowadzonymi pracami przy urządzeniach elektrycznych, także na naszym terenie planuje wyłączenia prądu. Szczegóły niżej.

2.08.19

drukuj (Uwaga! Wyłączenia prądu. Kiedy i gdzie?)

 • Pismo od Energii, str. 1
 • Pismo od Energii, str. 2

Zespół Boys zaśpiewa na "Lubickim Lecie"

Gwiazdą tegorocznego „Lubickiego Lata”, czyli największej plenerowej imprezy w gminie Lubicz będzie popularny i znany m.in. z hitu „Jesteś szalona” zespół Boys.

Ale to nie jedyne atrakcje, jakie gmina przygotowała dla mieszkańców na sobotę 24 sierpnia. Na terenie boiska Szkoły Podstawowej w Lubiczu Górnym oraz pasażu przy Amfiteatrze na Placu Niepodległości, już od 14.00 rozłoży się wiele stoisk, ogródków gastronomicznych i innych punktów. Początek wydarzenia godz. 15.00.

Będzie specjalne miasteczko pełne dmuchańców, mini disco i animacje dla najmłodszych, plac do jazd testowych pitbike, występy artystyczne, konkursy z nagrodami, poczęstunek, itp. Zostaną także rozegrane rodzinne zawody gry w kapsle, w których na zwycięzców czekają medale. Zatem, pełna festynowa różnorodność.

Na placu zaprezentują się również policjanci, strażacy i medycy.

W szranki, tradycyjnie w konkursie stoisk, stanie aż 16 sołectw gminy (15.00 – 18.00). Hasło tegoroczne to „Moja Drwęca”. Sołectwa nie będą wiedziały, kto wchodzi w skład komisji konkursowej. Kilkuosobowe jury ujawni się dopiero, ogłaszając werdykt (ok. 19.00).

- Oczywiście impreza jest bezpłatna, zapraszam więc mieszkańców wszystkich sołectw gminy Lubicz do wspólnego spędzenia czasu i wspólnej integrującej zabawy – mówi wójt Marek Nicewicz.

Tradycyjnie podczas imprezy będzie też prowadzona akcja poboru krwi (12.00 – 16.00).

„Lubickie Lato” to największa impreza plenerowa w gminie Lubicz, ciesząca się dużym zainteresowaniem. Co roku ściąga kilka tysięcy osób. Punktem kulminacyjnym wydarzenia jest koncert gwiazdy. Tym razem zaśpiewa znana i lubiana grupa Boys – 20.30. 

Impreza finansowana jest z budżetu gminy Lubicz przy wsparciu sponsorów: Pepco oraz Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych TUW.

31.07.19, edyt. 21.08

drukuj (Zespół Boys zaśpiewa na "Lubickim Lecie")

 • Plakat

Od września obowiązuje uchwała antysmogowa

Szanowni mieszkańcy, uprzejmie informujemy, że 24.06.2019 r. Sejmik Województwa Kujawsko - Pomorskiego podjął uchwałę Nr VIII/136/19 w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa kujawsko - pomorskiego ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw (tzw. „uchwała antysmogowa”).

„Uchwała antysmogowa” została opublikowana 3 lipca 2019 r. w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego, będzie obowiązywała i wejdzie w życie z dniem 1.09.2019 r.

Wspomniana uchwała wprowadza następujące ZAKAZY:

 • dot. paliwa:

od 1 września 2019 r. wprowadza całkowity zakaz stosowania i spalania:

węgla brunatnego oraz paliw produkowanych z wykorzystaniem tego węgla;

mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z wykorzystaniem tego węgla;

paliw w postaci sypkiej, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm wynosi więcej niż 15 % (tzw. miał);

biomasy stałej o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20% (tzw. mokre drewno).

 • dot. kotłów na paliwa stałe:

od 1 stycznia 2024 r. zakaz eksploatacji kotłów pozaklasowych - poniżej 3 klasy (piece wysokoemisyjne tzw. „kopciuchy”);

od 1 stycznia 2028 r. zakaz eksploatacji kotłów poniżej 5 klasy (klasa 3 i 4).

 • dot. ogrzewaczy pomieszczeń na paliwa stałe:

od 1 stycznia 2024 r. zakaz eksploatacji ogrzewaczy pomieszczeń (tzw. kominków) niespełniających wymagań ekoprojektu.

Przypominamy, że Gmina Lubicz cały czas udziela DOTACJI na dofinansowanie zakupu, montażu i uruchomienia źródła ciepła na terenie gminy w wysokości 3 000 zł.

Wzory wniosków są dostępne w siedzibie Urzędu Gminy Lubicz, Referat Rolnictwa i Ochrony Środowiska, pokój nr 31 oraz w Biuletynie Informacji Publicznej gminy (tu pobierzesz wzór wniosku o przyznanie dotacji; a tutaj o rozliczenie dotacji).

W razie pytań można się kontaktować pod nr tel. 56 621 21 29.

29.07.19

 

drukuj (Od września obowiązuje uchwała antysmogowa)

Gminie Lubicz grozi wielomilionowa kara

Dzisiaj wójt gminy wraz z prezesem Lubickich Wodociągów złożyli do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Dotyczy ono niewłaściwego zarządzania oczyszczalnią ścieków w 2017 r. oraz braku nad nią nadzoru właścicielskiego.

„Lubickie Wodociągi”, spółka będąca w 100% własnością Gminy Lubicz, realizuje zadania z zakresu zaopatrzenia mieszkańców i przedsiębiorców w wodę oraz odprowadzania ścieków na terenie naszej gminy.  W dniu 22.07.2019 r. do Wodociągów wpłynęła decyzja Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska (WIOŚ), z której wynika, że na spółkę została nałożona kara w wysokości  8.725.458 zł za „wprowadzanie ścieków do środowiska z oczyszczalni ścieków w Lubiczu z naruszeniem warunków określonych w pozwoleniu wodnoprawnym z dnia 29.11.2016”.

Jak wykazuje w swej decyzji WIOŚ, w roku 2017 do Drwęcy spuszczano ścieki znacząco przekraczające dopuszczalne normy. Ta prawie 9 mln kara jest właśnie za to - jak czytamy w uzasadnieniu decyzji. Niestety, proceder ten trwał również w kolejnym roku i dlatego należy spodziewać się analogicznej decyzji dotyczącej roku 2018. Gminie Lubicz i Lubickim Wodociągom grozi zatem kara kilkunastu milionów złotych. Ta sytuacja jest dużym zagrożeniem dla prawidłowego funkcjonowania gminy.

Warto wiedzieć, że

sygnały od mieszkańców, ekologów i wędkarzy w sprawie zrzutów ścieków do Drwęcy wzbudzały już zainteresowanie mediów i docierały do ówczesnego kierownictwa i władz gminy wielokrotnie, ale były lekceważone. W świetle decyzji WIOŚ obecne władze gminy stanęły przed koniecznością wyjaśnienia, kto i dlaczego  w taki sposób podchodził do funkcjonowania gminnej oczyszczalni ścieków m.in. w roku 2017 i 2018, za co teraz grozi wielomilionowa kara. Samorząd Lubicza musi także znaleźć rozwiązanie tego problemu. - Nie ulega wątpliwości, że za tą katastrofalną sytuacją stoją nieprawidłowości, jakich dopuściło się ówczesne kierownictwo Lubickich Wodociągów, jak również brak należytego nadzoru ze strony organu właścicielskiego – mówi wójt Marek Nicewicz.

W tej sytuacji

wójt gminy Lubicz oraz prezes Lubickich Wodociągów, stojąc na straży finansów gminnych, czyli pieniędzy mieszkańców, w porozumieniu z Radą Gminy Lubicz, 26 lipca złożyli do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Tym samym rozpoczął się formalny proces poszukiwania odpowiedzialnych za całą tę sytuację.

Ponieważ jest rzeczą naturalną, że w takim momencie rodzi się wiele obaw, m.in. o dostawy wody i odbiór ścieków na terenie gminy Lubicz, wójt Marek Nicewicz zapewnia całą społeczność gminy, że dostawy wody oraz funkcjonowanie kanalizacji i oczyszczalni ścieków nie będą zakłócone.

Jednak można

Obecnie oczyszczone ścieki spełniają wymogi norm. Gmina proces naprawczy, pod kierunkiem nowego prezesa spółki, dużym wysiłkiem prowadziła od stycznia tego roku, doprowadzając oczyszczalnię do prawidłowego stanu w ciągu czterech miesięcy. Dzięki współpracy z Radą Gminy, która przeznaczyła kwotę 1 mln zł, wymieniono maty napowietrzające, odcięto kanalizację deszczową wpiętą niezgodnie ze sztuką do kanalizacji sanitarnej oraz przeprowadzono szeroki zakres prac technicznych.

Wójt Marek Nicewicz komentuje: - Roczny budżet gminy Lubicz to kwota 100 mln zł. Nie jest tajemnicą, że po poprzedniej władzy odziedziczyliśmy ponad 40 mln dług, a teraz zostaliśmy postawieni w sytuacji zapłaty prawie 9 mln zł, a być może nawet podwojonej kwoty. Tego w tym momencie nie dźwignie ani spółka Lubickie Wodociągi, ani budżet gminny. Nie ma zarówno mojej zgody, jak i radnych na to, żeby ktoś beztrosko prowadził spółkę, doprowadzając do powstania milionowych strat, potem znikał, a koszty tej działalności miałaby ponosić spółka gminna i gmina, czyli wszyscy nasi mieszkańcy. Poza tym spółka nie ma prawa funkcjonować bez należytego nadzoru właścicielskiego. Dlatego dzisiaj zgłosiliśmy tę sprawę do prokuratury.

Cała sytuacja została dziś przedstawiona mediom podczas briefingu prasowego w siedzibie Lubickich Wodociągów, wraz z udostępnieniem redakcjom kopii najważniejszych dokumentów. Dlaczego? – Startując na stanowisko wójta zapowiadałem, że funkcjonowanie gminy pod moim kierownictwem będzie transparentne – wyjaśnia Marek Nicewicz. – Poza tym wokół takich trudnych i kontrowersyjnych tematów zwykle pojawiają się plotki i domysły. Nie chcemy ich fundować naszym mieszkańcom. Zasługują na to, aby otrzymywać od nas fakty.

26.07.19

drukuj (Gminie Lubicz grozi wielomilionowa kara)

 • Konferencja prasowa w Lubickich Wodociągach
 • Dziennikarze odwiedzili także oczyszczalnię ścieków

Spływ kajakowy pod hasłem "Aktywnym być to dłużej żyć"

Wójt gminy Lubicz zaprasza mieszkańców do aktywnego spędzenia soboty 3 sierpnia. Tego dnia po raz pierwszy w historii naszej gminy będziemy częścią Międzynarodowego Spływu Kajakowego. Uczestnictwo w wydarzeniu jest bezpłatne.

59. Międzynarodowy Spływ Kajakowy „Pojezierzem Brodnickim, Drwęcą, Wisłą” jest organizowany każdego roku przez Klub Turystów Wodnych w Chełmnie pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki. Spływ każdego roku przepływa przez gminę Lubicz, ale po raz pierwszy weźmiemy w nim czynny udział. To gwarancja wspaniałej zabawy dla mieszkańców oraz atrakcyjnie spędzony czas w harmonii z naturą.

Zbiórka o 9.30 na polu biwakowym "Kępa" w sołectwie Młyniec Pierwszy (W Młyńcu Pierwszym za szkołą jedziemy w stronę leśniczkówki - kierunek Elgiszewo; drogowskaz wskazujący pole biwakowe znajduje się kilkaset metrów za nią, po prawej stronie). Tu powitamy też uczestników tego międzynarodowego wydarzenia, a następnie wspólnie, nurtem rzeki, popłyniemy do granic administracyjnych gminy, czyli okolic Zamku Kazimierza Wielkiego w Złotorii. gdzie pożegnamy spływ.

Długość trasy to ok. 21 km. Gmina Lubicz zapewnia swoim mieszkańcom kajaki, kamizelki asekuracyjne. Liczba kajaków ograniczona! Liczy się kolejność zapisów.

Każdy z uczestników otrzyma też poczęstunek, którym będzie można posilić się przy muzyce Kapeli „Dolina Drwęcy z Lubicza Górnego.

Dojazd na miejsce zbiórki/początek spływu oraz powrót ze Złotorii we własnym zakresie.

Nad bezpieczeństwem i pilnowaniem porządku tej wspólnej zabawy będą czuwać ratownicy WOPR oraz Ochotnicza Straż Pożarna ze Złotorii.

Zapisy: Marek Kwiatkowski (Referat Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Gminy Lubicz) pod numerem telefonu 500 280 632 (w godzinach pracy urzędu) lub e-mailem: m.kwiatkowski@lubicz.pl.

Prosimy o zapoznanie się z regulaminem oraz innymi załączonymi materiałami

25.07.19

 

drukuj (Spływ kajakowy pod hasłem "Aktywnym być to dłużej żyć")

 • Trasa spływu

Kąciki zabaw dla dzieci w urzędzie

Nasi najmłodsi mieszkańcy, w oczekiwaniu na załatwienie w Urzędzie Gminy Lubicz sprawy przez rodziców, już nie będą się nudzić.  Przygotowaliśmy dla nich dwa kąciki zabaw - na pierwszych piętrach w budynku głównym oraz w budynku B. 

Dzieci znajdą tam kredki, kolorowanki (w przygotowaniu specjalne o gminie), zabawki edukacyjne i tablicę.
Zatem, miłej zabawy :-).

12.07.19

drukuj (Kąciki zabaw dla dzieci w urzędzie)

 • Kącik zabaw w budynku B
 • Kącik zabaw w budynku głównym
 • W kącikach są m.in. tablice

Subiektywne podsumowanie Marka Nicewicza, wójta gminy Lubicz

Minęło pierwsze półrocze 2019 roku. Nie ukrywam, że był to bardzo intensywny czas pracy, naznaczony licznymi spotkaniami z mieszkańcami, wyborami sołeckimi, pracą nad harmonogramem modernizacji dróg oraz nad innymi inwestycjami. Były też różne, często nieoczekiwane wyzwania, z którymi musieliśmy się zmierzyć. Zapraszam do przeczytania mojego podsumowania tego okresu.

Skąd ta dziura w portfelu ?

Kiedy pół roku temu obejmowałem funkcję wójta gminy Lubicz, w gminnym budżecie zastałem 40 milionów złotych dziury budżetowej, a budżet na 2019 rok został zaplanowany przez poprzedników z kolejnym ponad dwumilionowym deficytem. Jednym z najważniejszych zadań było zniwelowanie tego deficytu. Udało się! Zrobiliśmy to wspólnie z radnymi nowej kadencji, zmniejszyliśmy deficyt o połowę, przez co  rok zakończymy z dziurą na poziomie 41 mln zł (zamiast planowanych 42 mln zł). Co dalej z dziurawym portfelem, kiedy oczekiwania mieszkańców gminy są ogromne? To zadanie na lata, ale nie możemy czekać. Bo to są pieniądze nas wszystkich, a nie niczyje. Oszczędzamy, usprawniamy i poszukujemy. Zaczęliśmy wykorzystywać wszystkie dostępne mechanizmy finansowe znane w świecie biznesu, a więc planujemy skrupulatnie wydatki, przechowujemy pieniądze z sensem,  konsolidujemy nasze gminne kredyty dzięki czemu zaoszczędzimy ok. 1 mln zł w ciągu trzech najbliższych lat. Zrezygnowaliśmy z nieopłacalnego leasingowania gminnego samochodu. Na każde z zadań poszukujemy środków zewnętrznych, szukamy partnerów i łączymy z nimi siły. Dzięki akcji informacyjnej pobudzającej patriotyzm lokalny tegoroczne wpływy z podatków od mieszkańców gminy będą większe niż można się było spodziewać. Niemniej każdego dnia odkrywamy nowe potrzeby i pilne tematy, a to wszystko niestety kosztuje. Będę jednak zdeterminowany i uparty, licząc na zrozumienie ze strony mieszkańców, że nie zawsze i od ręki można wszystko załatwić, uregulować. Z budżetem gminy, jest tak samo jak z domowym – tak samo musi się spinać i tak nim trzeba zarządzać, żeby starczyło do pierwszego.

O co chodzi z tymi młynami ?

Kilka tygodni temu jedna z gazet pokusiła się o publikację sugerującą, że mając ponad 40 mln zł zadłużenia, bezmyślnie zabieramy się za kupno lubickich młynów. Prawda jest taka, że monumentalne obiekty młynów oraz atrakcyjny nadrzeczny teren w ich sąsiedztwie były w przeszłości centrum życia społecznego, towarzyskiego i gospodarczego Lubicza. Chcielibyśmy przywrócić młyny mieszkańcom, zyskując przy tym reprezentacyjne, ale i przyjazne  miejsce również dla osób spoza naszego terenu. Szanse na to są duże. Dostrzegli to również radni, dając swoją uchwałą przyzwolenie dla mnie na rozpoczęcie analiz, rozmów i kalkulacji  tego pomysłu. Przed nami długi proces sondowania, na końcu którego dowiemy się czy pomysł odzyskania młynów jest realny z finansowego punktu widzenia, ile to może kosztować, na jakie dofinansowanie można liczyć. Jak pokazuje przykład grudziądzkich młynów warto nie odpuszczać takich tematów. Podchodzimy jednak do tego w sposób rzeczowy i za wcześnie jest jeszcze na deklaracje i twarde obietnice.

Dlaczego właśnie drogi?

Skoro portfel dziurawy, oświata gminna wraz z opieką społeczną pochłania ponad 60 mln zł rocznie i na wszystko inne brakuje pieniędzy, to dlaczego zabraliśmy się za uporządkowanie dróg gminnych? Mamy tych dróg, czekających od lat na modernizacje lub budowę aż 265 km. Nie uda się zrobić wszystkich, nawet do końca 5 letniej kadencji. Przez pół roku konsultacji z mieszkańcami aż 90% moich rozmów dotyczyła dróg i chodników. To nasza największa bolączka, ale też największe oczekiwania z Waszej strony. Nie zważając na niesprzyjające okoliczności finansowe uznałem, że ten temat musi być potraktowany priorytetowo. W efekcie powstał harmonogram dróg na całą kadencję, czyli do 2023 roku. Jednocześnie założyliśmy, że do końca tej kadencji w każdym budżecie gminnym przeznaczymy na drogi 10 mln zł. Dla porównania, nasi poprzednicy zaplanowali na 2019 rok zaledwie 3,5 mln zł na inwestycje drogowe. Harmonogram jasno określa, które drogi i kiedy będziemy modernizować. Wychodzę z założenia, że lepiej wiedzieć niż się łudzić. Dzięki temu każdy będzie wiedział, kiedy zniknie klepisko sprzed jego domu. Przy okazji usprawniliśmy system bieżącej naprawy dróg, żeby odcinki bez szansy na remont w najbliższym czasie można było naprawiać, załatać, systematycznie porządkować. Takiego programu gmina Lubicz nigdy dotąd nie miała. I co ważne powstał on przy udziale mieszkańców, urzędników, radnych i specjalistów na bazie transparentnych i jasno określonych kryteriów. Bez żadnej uznaniowości.

Wreszcie możemy kanalizować

Wszelkie próby wyłonienia wykonawcy na dokończenie kanalizowania aglomeracji lubickiej czyli Krobi, Lubicza Górnego i Dolnego nie wyszły moim poprzednikom, a było ich aż sześć. Wystarczyło przyjrzeć się problemowi i otworzyć głowę na nowe rozwiązania.  Przez podzielenie zadania na etapy roczne, wyłoniono oferentów chętnych do budowania i do tego za kwoty pozwalające na rozszerzenie zakresu prac. Trwa więc kanalizowanie Krobi oraz niektórych rejonów Lubicza Górnego, a w kolejnych latach inwestycja wkroczy do Lubicza Dolnego. Przygotowano również najprostszą z możliwych procedurę przyłączania się do sieci kanalizacyjnej. Już teraz mieszkańcy mogą zabierać się za  przyłączenie swoich domów do kanalizacji.

Lubickie Wodociągi odbiły się od dna

Dużym i niestety niemiłym zaskoczeniem dla mnie była informacja, że Lubickie Wodociągi to bardzo niewydajna i kosztowna Spółka, która w dodatku znalazła się na skraju bankructwa. Temat bałaganu organizacyjnego panującego w oczyszczalni, w pogotowiu wodno - kanalizacyjnym, na sieci i w biurach zostawię na poziomie ogólności. Ważne jest to, że udało się sytuację uporządkować i spółka wyszła po pół roku na prostą. Ponadto powołaliśmy własną ekipę pogotowia wod.-kan., zrezygnowaliśmy natomiast z podmiotu zewnętrznego, który za samą gotowość do pracy pobierał 300 tys. zł rocznie. Tu też udało nam się wypracować oszczędność, bo bez zwiększania zatrudnienia.

Kąpielisko Józefowo

Podobno było  niepotrzebne i niemożliwe. Chociaż setki mieszkańców gminy i okolic pojawia się na dzikiej plaży w sołectwie Młyniec Drugi, to ucywilizowanie tego miejsca nie leżało w interesie poprzednich władz gminy. Jak obiecywałem w kampanii wyborczej tak zrobiłem. Podczas  tegorocznych wakacji będzie można wykąpać się w Józefowie pod okiem ratownika, opalać się w cywilizowanych warunkach, zaparkować samochód, coś zjeść na miejscu, a nawet wypożyczyć kajak czy rower wodny. Można? Można!

Amfiteatr

Plac Niepodległości i amfiteatr w Lubiczu Górnym rozpala emocje mieszkańców. Złe emocje. W poprzednich kadencjach próbowano ten teren sensownie zagospodarować, ale czy się udało? Doceniam potrzebę zagospodarowania tego terenu przez wcześniejsze władze, jednak na etapie projektowania i wykonawstwa przegapiono wiele istotnych aspektów. Koszt dofinansowania na poziomie 25% jest mało korzystny w odniesieniu do innych podobnych inwestycji. Ponadto w budżecie gminnym nie przewidziano środków na utrzymanie tego obiektu, jego wykorzystanie pod wydarzenia, ani pod animacje społeczne. Obiekty kultury żyją wtedy, kiedy coś się na nich dzieje. Inaczej tylko straszą. Żeby jednak nie było tyle narzekania zakasaliśmy rękawy i  organizujemy pierwsze imprezy, udostępniamy scenę nieodpłatnie chętnym, a niedogodności zaplecza sceny, samej estrady i infrastruktury naprawiamy własnymi siłami.

Gordyjski węzeł

Problem skrzyżowania, a w przyszłości ronda w Grębocinie oraz korkującej się drogi nr 10 w Lubiczu dręczy wielu. W ciągu ostatniego półrocza odwiedziłem GDDKiA wielokrotnie. Pomimo tego, że zmienił się dyrektor tej instytucji, nadal pozostaje ona głucha na składane petycje i propozycje. Nie ma konkretnych postanowień i reakcji, poza zapewnieniem, że przejście dla pieszych z Agatką w Grębocinie pozostanie, ale już co do zaniechania budowy ekranów przy tym skrzyżowaniu panuje cisza. Nowych rozwiązań organizacyjnych i technicznych złożyłem wiele, m.in. wyłączenie sygnalizacji wzbudzanej przy Biedronce w Lubiczu Dolnym, ustawienie tzw. zielonej fali na trzech kolejnych skrzyżowaniach od Torunia do Lubicza, wydzielenie pasa środkowego oraz wykorzystanie go dla ruchu wahadłowego jak to jest na starym moście w Toruniu lub choćby jako lewoskręt dla włączających się do ruchu z ul. Lipnowskiej w Lubiczu. Nie poddaję się i liczę także na Państwa wsparcie. Kropla drąży skałę.

Terminal, autobus nocny, cmentarz w Grębocinie i inne

 Urząd Gminy stał się bardziej przyjazny dla mieszkańców. Urzędnicy są uśmiechnięci i chętni do pomocy (jeśli tak nie jest proszę o sygnał), godziny urzędowania dostosowaliśmy do potrzeb pracujących, uruchomiliśmy  terminal płatniczy, dzięki czemu można regulować należność kartą lub telefonem. Od kwietnia jako jedyna gmina w powiecie mamy nocne połączenie autobusowe z Toruniem, do  PSZOK-u można zadzwonić i uzgodnić bezpłatne przekazanie odpadów, samotni mieszkańcy otrzymują „pudełko życia”, a prawie setka osób wzięła udział w bezpłatnych badaniach kolonoskopii.  Jeszcze w tym roku ponad 140 osób skorzysta z darmowych szkoleń komputerowych, a w kościele w Grabowcu uda się ukończyć remont dachu dzięki dodatkowej dotacji gminnej. Z kolei w Grębocinie odwiedzane przez turystów z całego świata Muzeum Drukarstwa i Papiernictwa będzie miało wreszcie, po wielu latach wyczekiwania, parking z prawdziwego zdarzenia. A malkontentów zapewniamy, że pamiętamy o poszerzeniu ul.Szkolnej. I jeszcze najważniejsze dla grębocińskiej wspólnoty parafialnej: finalizujemy wykup gruntu w celu powiększenia powierzchni cmentarza. Jak zapewnia proboszcz tamtejszej parafii, ks. Dariusz Aniołkowski, miejsc powinno wystarczyć na najbliższe 10 lat. Udało się także uratować punkt pocztowy w Grębocinie, znacząco wesprzeć jedno z największych wydarzeń w gminie: Misterium Męki Pańskiej.

I jeszcze drobne przykłady z Gronówka: stoją tam wreszcie tablice z nazwą miejscowości oraz te kierujące do poszczególnych nieruchomości. Są nowe ławki i kosze oraz odremontowaliśmy gablotę informacyjną, która teraz stoi w nowej, bardziej przyjaznej mieszkańcom lokalizacji.

Toalety w Lubiczu, droga do ruin i targowisko

W najbliższych planach jest także powstanie toalet publicznych oraz mini targowiska na Placu Niepodległości w Lubiczu, uporządkowanie drogi dojazdowej do ruin zamku w Złotorii, wymiana zniszczonych tablic ogłoszeń we wszystkich sołectwach. Warto przy tej okazji powiedzieć, że dzięki działaniom informacyjnym, ale głównie poczuciu patriotyzmu lokalnego naszych mieszkańców, spodziewamy się w tym roku zwiększonych wpływów do budżetu gminy z podatków PIT. To będzie wsparcie dla dziurawego na razie budżetu. A przecież przed nami jesienne zebrania wiejskie, na których wszystkie nowo wybrane w lutym rady sołeckie wraz z mieszkańcami będą decydowały na co wydać pieniądze z funduszy sołeckich. Zapewniam Państwa że można za to zrobić naprawdę wiele, więc warto wziąć udział i współdecydować o wydatkowaniu tych środków.

Chwalić się warto, ale minusy też są

Mógłbym długo wymieniać zadania i sprawy, którymi zajmuję się z moimi współpracownikami. Ale każdy z nas wie, jak wiele jest jeszcze do zrobienia. Wzorem poprzedniego wójta spotykam się regularnie z mieszkańcami i słyszę, jak wiele jest  starych, niezałatwionych tematów. Nie wszystkimi możemy zając się od ręki, czasami muszę poprosić o cierpliwość. Tak jak np. w sprawie ciśnienia wody w Złotorii i wielokrotnych awarii sieci. Poprawiamy na bieżąco co tylko można, jednak nie wszystko zależy tylko od nas. Na razie nie ma jeszcze pożądanego efektu, ale będziemy walczyć z tą niedogodnością  tak długo aż wreszcie nam się to uda.

A już w grudniu…

…ponownie podsumuję kolejne pół roku i podzielę się z Państwem informacjami z pierwszej ręki. Zapewniam, że nie zwalniamy obrotów, tylko wrzucamy wyższy bieg, bo zostałem wybrany przez mieszkańców po to, aby poprawiać komfort życia w naszej gminie, znać, rozumieć i rozwiązywać problemy, aby w naszej małej ojczyźnie żyło nam się tylko lepiej.

12.07.19

drukuj (Subiektywne podsumowanie Marka Nicewicza, wójta gminy Lubicz)

Linia 35 pojedzie dodatkowo

14 lipca na toruńskiej Motoarenie odbędzie się koncert "Lato, muzyka, zabawa 2019" z udziałem gwiazd. Tego dnia, aby ułatwić mieszkańcom naszej gminy powrót z koncertu, z Torunia do Lubicza Górnego zostanie wykonany dodatkowy kurs autobusu linii nr 35.

Po koncercie dodatkowe składy tramwajów nr 2 i 5 będą kursować do godziny 23:00, w szczytowym momencie co 2 minuty. Dodatkowy autobus linii nr 35 odjedzie z pętli "Plac św. Katarzyny" o godz. 23:10 (odjazd z przystanku "Aleja Solidarności" o godz. 23:12 - przesiadka z tramwajów linii nr 5; odjazd z przystanku "Przy Kaszowniku" o godz. 23:14 - przesiadka z tramwajów linii nr 2).

11.07.19

drukuj (Linia 35 pojedzie dodatkowo)

Mamy Sołtysa Roku 2018 Powiatu Toruńskiego!

Tytuł ten otrzymała Barbara Kisielewska ze Złotorii, a Danucie Wojciechowskiej z Grabowca przyznano wyróżnienie.

Laureatów konkursu wyłoniła 11-osobowa komisja konkursowa na posiedzeniu 25 czerwca.

Zwyciężyła Barbara Kisielewska – sołtys Złotorii. Jedno z dwóch wyróżnień komisja przyznała Danucie Wojciechowskiej, sołtysowi Grabowca. Serdecznie gratulujemy!

Nagrody, z rąk ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego oraz starosty Marka Olszewskiego, panie odebrały podczas XII Zjazd Sołtysów i VI Zjazd Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Toruńskiego, który odbył się 9 lipca w Wielkiej Nieszawce. 

Władze gminy Lubicz na zjeździe reprezentował Zbigniew Barcikowski, przewodniczący Rady Gminy Lubicz. W spotkaniu uczestniczyła także silna grupa działaczy społecznych z naszej gminy, a jako pozytywny przykład, na zaproszenie organizatorów, zaprezentował się Gminny Klub Kobiet Kreatywnych z Grębocina.

11.07.19

drukuj (Mamy Sołtysa Roku 2018 Powiatu Toruńskiego!)

 • Pamiątkowe zdjęcie reprezentacji gminy wraz z organizatorami
 • Zjazd sołtysów w tym roku odbył się w Wielkiej Nieszawce
 • Gminny Klub Kobiet Kreatywnych

Informacja z Komisariatu Policji

Prosimy o zapoznanie się z pismem dotyczącym działań priorytetowych na najbliższe półrocze Rewiru Dzielnicowych w Lubiczu (Komisariat Policji w Dobrzejewicach).

8.07.19

drukuj (Informacja z Komisariatu Policji)

 • Pismo z policji

500+. GOPS wnioski przyjmuje od sierpnia

Od lipca przez Internet można składać wnioski o świadczenie 500+ także na pierwsze dziecko. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Lubiczu wnioski w formie papierowej w tej sprawie będzie przyjmował od 1 sierpnia.

Program Rodzina "500+" to systemowe wsparcie polskich rodzin. Celem świadczenia wychowawczego jest częściowe pokrycie wydatków związanych z wychowywaniem dziecka, w tym z opieką nad nim i zaspokojeniem jego potrzeb życiowych.

Od 01.07.2019 r. do 31.05.2021 r. świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł rodzice otrzymają niezależnie od dochodu na każde dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia.

Świadczenie wychowawcze przysługuje:

 • matce;
 • ojcu;
 • opiekunowi faktycznemu dziecka;
 • opiekunowi prawnemu dziecka.

Świadczenie wychowawcze jest podzielne jedynie w trzech przypadkach (przez ilość dni
w miesiącu):

 1. w przypadku urodzenia dziecka,
 2. w przypadku ukończenia przez dziecko 18. roku życia
 3. w przypadku, gdy dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obydwojga rodziców rozwiedzionych, żyjących w separacji lub żyjących
  w rozłączeniu.

Jak i gdzie złożyć wniosek?

Wszelkie sprawy związane z „500+” można załatwić w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubiczu w godzinach:

poniedziałki, środy, czwartki: 7:00 – 15:00

wtorek: 7:00 – 18:00

piątek: 7:00 – 14:00

Wnioski w sprawie ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego na kolejny okres są przyjmowane od dnia 1.08.2019 r. (wersja papierowa)

Ale już od 1.07.2019 r. wnioski o świadczenie wychowawcze „500+” można składać drogą elektroniczną za pomocą portalu Emp@tia – www.empatia.mpips.gov.pl, (http://www.empatia.mpips.gov.pl), PUE ZUS oraz bankowości elektronicznej.

Więcej informacji - tutaj.

2.07.19, edyt. 31.07

drukuj (500+. GOPS wnioski przyjmuje od sierpnia)

Mamy swoją plażę w Józefowie!

Od dziś nad jeziorem w Józefowie (gm. Lubicz) można kąpać się pod okiem ratownika.  - Wielka prośba: uszanujmy to, co zostało zrobione, nie niszczmy infrastruktury, a śmieci zamiast na piasek rzucajmy do worków lub kontenera – apeluje wójt Marek Nicewicz.

Nad jeziorem w Józefowie, zgodnie ze wszystkimi przepisami, Gmina Lubicz utworzyła „miejsce okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli”. – To jeden z moich postulatów wyborczych – mówi wójt Marek Nicewicz. – Tym bardziej, że dotychczas ludzie i tak się tam kąpali. Teraz będą mogli to robić pod okiem ratownika, w wodzie, która została dwukrotnie przebadana przez sanepid i nadaje się do kąpieli.

„Kąpielisko” będzie strzeżone przez ratowników codziennie w godzinach 10.00 – 18.00 (do 27 sierpnia).  Z oczywistych więc względów sanitarno-epidemiologicznych na plażę obowiązuje zakaz wprowadzania zwierząt.

„Miejsce do kąpieli” przygotowano formalnie i organizacyjnie w ekspresowym tempie kilku tygodni.

Dzięki zaangażowaniu wielu mieszkańców z sołectwa Młyniec Drugi, ekip gminnych, a nawet radnych uporządkowano linię brzegową, poszerzono miejsca do plażowania, nawieziono nowy piasek, wytyczono dwa parkingi, wyprofilowano drogę dojazdową. Na drogach dojazdowych zamocowano również strzałki kierunkowe.

Na terenie pojawiły się tablice informacyjne, oznakowanie parkingów, wytyczono miejsca do kąpieli, stanowisko dla ratowników i ich wyposażenia, monitoring bezprzewodowy, a dla zachowania czystości wokół terenu rozmieszczono śmietniki. Poza tym stoi duży kontener.

- Wielka prośba: uszanujmy dotychczasową pracę, nie niszczmy infrastruktury, a śmieci zamiast na piasek rzucajmy do worków lub kontenera – apeluje wójt Marek Nicewicz. – Mam nadzieję, że każdy z nas woli wypoczywać na świeżym piasku, a nie na odpadach. Po to są kosze, aby z nich korzystać, jeżeli okazałoby się, że przepełniają się, to śmieci w workach proszę położyć obok pojemników. Na pewno zostaną posprzątane.

Na jeziorem będzie też funkcjonował bar z ogródkiem gastronomicznym, mini wypożyczalnia sprzętu pływającego i przenośne toalety. Jest także zabezpieczone miejsce na ognisko.

29.06.19, edyt.

drukuj (Mamy swoją plażę w Józefowie!)

 • Ostatnie przygotowania do otwarcia sezonu
 • Na zdjęciu część osób zaangażowanych w uruchomienie...
 • Wójt Marek Nicewicz i Patrycja Dolega z urzędu gminy,...
 • Pismo sanepidu
 • Ocena bieżąca jakości wody do kąpieli z dnia 19.07.2019r.
 • Ocena jakości wody do kąpieli z dnia 20.08.2019 r.

Wakacyjna przerwa w dyżurach radnych gminnych

Informujemy, że w okresie wakacyjnym (lipiec i sierpień) wszystkie dyżury radnych, zarówno te w urzędzie, jak i w sołectwach, są odwołane.

28.06.19

drukuj (Wakacyjna przerwa w dyżurach radnych gminnych)

Zapraszamy do przeczytania czerwcowego "Gońca"

Jest już gotowy czerwcowy numer "Gońca gminnego". Zanim trafi do stałych punktów, można go przeczytać na naszej stronie. A w biuletynie? Wójt Marek Nicewicz podsumowuje swoje pierwsze półrocze pracy.

Co poza tym znajdziecie w naszym gminnym magazynie? Przeczytacie o przygotowaniach do otwarcia "kąpieliska" w Józefowie, propozycjach dla seniorów i wakacyjnych zajęciach dla dzieci w bibliotece. Wyjaśniamy, co zrobić, gdy pojawia się problem z odbiorem odpadów. Piszemy również o targowisku w Lubiczu Górnym i poszerzeniu cmentarza w Grębocinie. Poza tym prezentujemy wszystkich gminnych radnych wraz z kontaktami do nich.

W oczekiwaniu na przesyłkę z wydrukowanym "Gońcem" udostępniamy go tutaj.

W przyszłym tygodniu będziemy go rozwozić także do sołtysów, parafii i w pozostałe miejsca dystrybucji.

27.06.19

drukuj (Zapraszamy do przeczytania czerwcowego "Gońca")

Szkolenie "Komputer na świat"

Gmina Lubicz informuje, że przystąpiła do realizacji projektu grantowego pn. "Komputer na świat" w ramach projektu "Podniesienie kompetencji cyfrowych mieszkańców województw: kujawsko-pomorskiego i łódzkiego" (nr projektu POPC.03.01.00-00-0081/18),  współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020, w partnerstwie z Fundacją Klucz do Przyszłości z siedzibą w Toruniu - inicjatorem współpracy.  Gmina zdecydowała się realizować projekt z uwagi na jego cele, które służyć będą mieszkańcom Lubicza - tj. podniesienie kompetencji cyfrowych mieszkańców, w tym w szczególności wzrost umiejętności obsługi komputera i stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych u 144 uczestników. Partnerem wiodącym w projekcie jest Gmina Lubicz.

Uwaga! Mamy jeszcze wolne miejsca. Zachęcamy do udziału. Warsztaty są dwudniowe, darmowe. Do wyboru macie jeden z modułów:

 1.  „Rodzic w Internecie” 
 2. „Mój biznes w sieci” 
 3. „Moje finanse i transakcje w sieci” 
 4. „Działam w sieciach społecznościowych” 
 5. „Tworzę własną stronę internetową z wykorzystaniem popularnych kreatorów” 

Więcej na temat modułów pisaliśmy tutaj

Zapisy (dla osób powyżej 25. lat) e-mailowo: pr@lubicz.pl (proszę podać imię, nazwisko, miejscowość oraz wybrać jeden moduł), telefonicznie 56 674 40 15 lub osobiście - pok. nr 7, budynek B Urzędu Gminy Lubicz.

27.06.19

drukuj (Szkolenie "Komputer na świat")

 • Plakat informacyjny

Harmonogram budowy i modernizacji dróg (po konsultacjach)

Po raz pierwszy w historii gmina Lubicz ma harmonogram budowy i modernizacji dróg rozpisany na całą kadencję, czyli do 2023 roku.

Wstępna wersja harmonogramu na prawie pięć lat została opublikowana w maju. Wójt Marek Nicewicz zapowiedział to zaraz po wyborach.

Władze gminy, opracowując harmonogram wspólnie z zarządem dróg gminnych, wzięły pod uwagę m.in. wnioski mieszkańców, radnych, sołtysów i rad sołeckich.

Po upublicznieniu planu jego robocza wersja została poddana konsultacjom społecznym. Do urzędu dotarło kilkadziesiąt wniosków mieszkańców, a na specjalny dyżur w tej sprawie wójta i przewodniczącego rady Zbigniewa Barcikowskiego przyszło kilkanaście osób. W rozmowach uczestniczyła także kierownik Zarządu Dróg Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej w Lubiczu Grażyna Buczeń. Zainteresowanych tematem przyjmował również wicewójt Wojciech Rakowiecki.

- Dziękuję za tak duży odzew, zarówno mieszkańcom, którzy się ze mną skontaktowali, jak i sołtysom, radom sołeckim i radnym – mówi wójt. – Co mnie ogromnie cieszy, uwagi były merytoryczne, a dyskusja rozsądna. Wszystkie głosy dokładnie przeanalizowaliśmy, choć ze względów finansowych nie wszystkie zostały uwzględnione. Rozmawiałem o tym z mieszkańcami i wielokrotnie spotykałem się ze zrozumieniem. Mieszkańcy doceniają fakt, że po raz pierwszy w naszej gminie powstał taki dokument, który w jasny i transparentny sposób informuje o terminarzu prac. Wiem, co jesteśmy w stanie zrobić i nie chcę nikomu obiecać więcej niż mogę, ponieważ byłyby to wyłącznie puste obietnice. Tym bardziej, że na dyżurze zjawiły się takie osoby, które w poprzednich latach takie obietnice otrzymywały, a które, mimo upływu kolejnych lat, nigdy nie zostały zrealizowane. Proszę jednak nie tracić nadziei, bo jak pokazują dotychczasowe doświadczenia, pieniądze na inwestycje staramy się zdobywać z najmniej spodziewanych źródeł, zawsze więc jest szansa na rozszerzenie ustalonego harmonogramu.

Drogi ujęte w harmonogramie będą budowane przede wszystkim z budżetu gminy, przy współpracy z innymi samorządami, a także z pieniędzy unijnych i Funduszu Dróg Samorządowych. Na drogowe inwestycje wójt i rada co roku chcą przeznaczyć ponad 10 mln zł.

– Trzeba mieć świadomość, że potrzeby są przeogromne i w kilka lat jest niezwykle trudno nadrobić wieloletnie zaległości – dodaje Marek Nicewicz.

Dlatego harmonogram ustalono w oparciu o obiektywne kryteria. Przypomnijmy.

 • Plan zakłada równomierne, zrównoważone remontowanie dróg w całej gminie, co oznacza, że w każdym sołectwie będą realizowane modernizacje.
 • W pierwszej kolejności gmina zajmie się drogami, pod którymi istnieje już infrastruktura wodno-kanalizacyjne, gazowa itp. aby uniknąć niepotrzebnego i kosztownego wielokrotnego rozkopywania tych samych ulic.
 • Istotna jest również funkcjonalność, czyli łączenie ze sobą istniejących już fragmentów dróg, w celu uzupełniania luk w systemie komunikacyjnym.
 • Pilniejsze w harmonogramie są drogi i ulice prowadzące do skupisk, osiedli mieszkańców niż do pojedynczych domostw oraz okres historycznego oczekiwania na utwardzenie.
 • Ważną przesłanką w planie jest też potrzeba techniczna ratowania istniejących ulic przed ich całkowitą degradacją.

Po społecznych konsultacjach i szczegółowej analizie poprawek, przedstawiamy Państwu ostateczną wersję harmonogramu modernizacji gminnych dróg do roku 2023 (załącznik pdf).

26.06.19

drukuj (Harmonogram budowy i modernizacji dróg (po konsultacjach))

Wójt Lubicza ma poparcie rady

Rada Gminy Lubicz jednogłośnie udzieliła wotum zaufania wójtowi Markowi Nicewiczowi. Dziś też wójt otrzymał absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu.

Zgodnie z ustawą takie głosowanie, od tej kadencji, musi odbywać się co roku i zostać poprzedzone debatą nad stanem gminy. W debacie mogli także wziąć udział mieszkańcy, ale żaden wniosek w tej sprawie nie wpłynął. – Dokument o stanie gminy w 2018 r. to zbiór ogólnie dostępnych informacji na jej temat – informował wójt. Gminę przejął z 45 proc. zadłużeniem. Największe inwestycje to uporządkowanie gospodarki wodno-kanalizacyjnej, termomodernizacja szkół, budowa dróg i oświetlenia.

Raport o stanie gminy jest dostępny na www.bip.lubicz.pl.

Przewodniczący rady Zbigniew Barcikowski mówił: - Ta rada postanowiła, że w skali wielu potrzeb należy postawić na budowę dróg. Dlatego przygotowaliśmy harmonogram modernizacji na całą kadencję. Ale stawiając tak mocno na drogi, nie zrobimy czegoś innego. Trzeba wybierać, patrząc na gminę szerzej jako na całość. Żaden samorząd, w tym nasz, nigdy nie będzie miał pieniędzy, aby zająć się wszystkim. To oczywiste.

Wójt jednogłośnie uzyskał też absolutorium za wykonanie budżetu 2018. Marek Nicewicz podziękował przede wszystkim obecnemu staroście Markowi Olszewskiemu, który jako poprzedni włodarz Lubicza realizował ubiegłoroczny budżet oraz radnym minionej kadencji, a także skarbnik Grażynie Dąbrowskiej.

25.06.19

drukuj (Wójt Lubicza ma poparcie rady)

 • Absolutorium dla wójta Marka Nicewicza
 • Absolutorium dla wójta Marka Nicewicza
 • Absolutorium dla wójta Marka Nicewicza

XI sesja Rady Gminy Lubicz

25 czerwca w sali sesyjnej (nr 4) odbędzie się XI sesja Rady Gminy Lubicz. Początek o godz. 10.00.

Proponowany porządek obrad zamieszczamy tutaj.

Transmisja sesji tutaj.

24.06.19

 

drukuj (XI sesja Rady Gminy Lubicz)

Zmiana terminu wywozu odpadów

MPO Sp. z o.o. świadcząca usługi na terenie gminy informuje, że ze względu na święto przypadające 20 czerwca (Boże Ciało) nastąpi przesunięcie wywozu odpadów komunalnych z trasy czwartkowej na:

1. środę - następujące ulice w Lubiczu Dolnym:

Toruńska, Grębocka, Krótka, Dworcowa, Szkolna, Niezapominajki, Magnoliowa, Kolejowa, Topolowa, Narcyzowa, Liliowa, Ciemna, Młyńska

oraz Młyniec Pierwszy i Młyniec Drugi;

2. piątek - następujące ulice w Lubiczu Dolnym:

Tulipanowa, Różana, Sosnowa, Brzozowa, Akacjowa, Jesionowa, Leśna, Lipowa, Konwaliowa, Kasztanowa, Wilczy Młyn 5, 5a, Wilczy Młyn 4-18, Klonowa,

oraz Józefowo i Mierzynek.

18.06.19

drukuj (Zmiana terminu wywozu odpadów)

W Boże Ciało zmiana trasy autobusów

W związku z organizacją procesji w uroczystość Bożego Ciała w Lubiczu Górnym, 20 czerwca (czwartek) w godz. 13.00 – 15.00 ulegnie zmianie trasa przejazdu autobusów linii nr 35.

Autobusy linii jadące w kierunku pętli "Lubicz Osiedle" i "Krobia" będą dojeżdżały do parkingu obok sklepu ABC przy skrzyżowaniu ulic Rzemieślniczej oraz DW657. Po wysadzeniu pasażerów na przystanku Lubicz Górny (dla linii nr 45) autobus skręci w kierunku Złotorii (DW657), a  następnie wjedzie w ul. Rzemieślniczą i zawróci przy sklepie ABC.

Autobusy mające zakończyć kurs będą oczekiwały tutaj do godziny odjazdu z pętli "Lubicz Osiedle", natomiast w kursach wydłużonych do pętli "Krobia" zawrócą przy sklepie i pojadą do Krobi.

W przypadku powrotu do Torunia autobusy linii nr 35 nie wjadą do Lubicza Górnego, tj. odczekają na przystanku "Lubicz Górny" na Drodze Krajowej nr 10 do odpowiedniej godziny odjazdu.

W razie, gdyby plac przy sklepie ABC byłby zastawiony samochodami, autobus zawróci na wjeździe w ul. Niteckiego.

Szczegóły trasy przejazdu przedstawia poniższy schemat.

14.06.19

drukuj (W Boże Ciało zmiana trasy autobusów)

 • Mapka

Urząd gminy nieczynny 21 czerwca

21 czerwca (piątek po Bożym Ciele) Urząd Gminy Lubicz będzie zamknięty. Zapraszamy w sobotę 29 czerwca w godz. 7.00-14.00.

W piątek nie pracuje również Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Szkół i Przedszkoli.

13.06.19 - edyt.

drukuj (Urząd gminy nieczynny 21 czerwca)

Ostrzeżenie meteorologiczne: burze z gradem

Zjawisko: Burze z gradem

Stopień zagrożenia: 2

Ważność: od godz. 12.30 dnia 13.06.2019 r. do godz. 24.00 dnia 13.06.2019 r.

Obszar: miasto Toruń, powiat toruński

Przebieg: Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami do 50 mm oraz porywami wiatru do 110 km/h. Miejscami możliwy grad. 

***

Zjawisko: Burze z gradem

Stopień zagrożenia: 2

Ważność: od godz. 2 00 dnia 13.06.2019 r. do godz. 7 00 dnia 13.06.2019 r.

Obszar: Miasto Toruń; powiat toruński

Przebieg : Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 10 mm do 25 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywami wiatru do 95 km/h. Miejscami grad.

Źródło informacji: KUJAWSKO-POMORSKI URZĄD WOJEWÓDZKI W BYDGOSZCZY. WYDZIAŁ BEZPIECZEŃSTWA I ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO – Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Bydgoszczy.

12.06.19, edyt. 13.06.19

drukuj (Ostrzeżenie meteorologiczne: burze z gradem)

Apel o oszczędzanie wody

W związku z tropikalnymi upałami mieszkańców naszej gminy prosimy o rozsądne korzystanie z wody, zwłaszcza w przypadku podlewania ogródków.

W całej Polsce obserwuje się problem ze 100-procentowym zabezpieczeniem potrzeb związanych z wodą, nie inaczej jest w Toruniu oraz w naszej gminie. Dlatego zwracamy się z prośbą do mieszkańców o rozsądne korzystanie z wody i nie podlewanie ogródków w godz. 16.00-21.30. To być może całkowicie nie rozwiąże sytuacji, ale na pewno ją zrównoważy.

Pracownicy Lubickich Wodociągów na bieżąco monitorują ciśnienie wody i interweniują, jeśli tylko jest to możliwe. Z pogotowiem wodno-kanalizacyjnym można kontaktować się pod nr tel. tel. 605 356 529.

12.06.19

drukuj (Apel o oszczędzanie wody)

Zgłoś się po brązowy pojemnik BIO

Gmina Lubicz w tym roku rozszerzyła odbiór odpadów ulegających biodegradacji na wszystkie miejscowości. Bioodpadów nie wolno wyrzucać gdziekolwiek, a taka sytuacja powtarza się w Grabowcu

- Otrzymaliśmy niepokojącą informację z Nadzoru Wodnego Aleksandrów Kujawski, że mieszkańcy Grabowca z posesji zlokalizowanych w sąsiedztwie Strugi Młyńskiej nielegalnie wyrzucają odpady organiczne ze swoich działek (trawa, liście, gałęzie, kwiaty) na grunty Skarbu Państwa przylegające do koryta cieku – mówi Dorota Kamińska, kierownik Referatu Gospodarki Odpadami Urzędu Gminy Lubicz. - Kategorycznie jest to zabronione, ponieważ odpady mogą ograniczać przepustowość koryta cieku.

Przypominamy, że bioodpady są odbierane przez spółkę MPO bez dodatkowych kosztów.

Właściciele nieruchomości, którzy chcą oddawać bioodpady, proszeni są o zgłoszenie się do Urzędu Gminy Lubicz - Referatu Gospodarki Odpadami, pokój nr 1 (parter) w celu złożenia nowej deklaracji (powinna być podpisana przez wszystkich współwłaścicieli) i zapotrzebowania na pojemnik bio. Informacje dodatkowe można uzyskać telefonicznie 56 62 121 28 lub mailowo go@lubicz.pl.

Bioodpady w tym roku będą odbierane do 15 listopada - raz w tygodniu w terenie zabudowy zwartej i raz na dwa tygodnie w rozproszonej.

Każdą ilość bioodpadów można także zawieźć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, czyli PSZOK-a (ul. Promowa Lubicz Dolny), gdzie zostaną odebrane bezpłatnie.

12.06.19

drukuj (Zgłoś się po brązowy pojemnik BIO)

Wybory do Rad Powiatowych Izb Rolniczych

28 lipca odbędą się wybory do Rad Powiatowych Izb Rolniczych. Zgłoszenia kandydatów przyjmujemy do 5 lipca.

Uchwałą Wojewódzkiej Komisji Wyborczej została powołana Okręgowa Komisja Wyborcza w Lubiczu. Jej siedziba znajduje się w Urzędzie Gminy Lubicz.

Zgłoszenia kandydatów do 5 lipca w godzinach pracy urzędu, pok. nr 31. Szczegółowe informacje w piśmie.

Druki oświadczeń tutaj.

11.06.19

drukuj (Wybory do Rad Powiatowych Izb Rolniczych)

Ostrzeżenie meteorologiczne: upał! Jak sobie radzić?

Zjawisko: Upał 
Stopień zagrożenia: 2 
Ważność: od  godz. 13:00 dnia 10.06.2019 r.  do godz.  21:00 dnia 12.06.2019 r. 
Obszar:  miasto Toruń, powiat toruński 
Przebieg:  Prognozuje się upały. Temperatura maksymalna w dzień od 30°C do 33°C , 
                  minimalna w nocy od 18°C do 20°C. 
 
Źródło informacji: Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich w Gdyni IMGW

11.06.19

drukuj (Ostrzeżenie meteorologiczne: upał! Jak sobie radzić?)

 • Jak przetrwać upał?

Planowane wyłączenia prądu w naszej gminie

Energa-Operator w tygodniu między 10 a 14 czerwca planuje wyłączenia prądu również na terenie naszej gminy. Prosimy zapoznać się z informacją.

Tutaj

7.06.19

drukuj (Planowane wyłączenia prądu w naszej gminie)

Co dalej ze ścieżką rowerową z Lubicza Dolnego?

Czy długo wyczekiwana ścieżka rowerowa przy drodze powiatowej Turzno-Rogówko-Lubicz Dolny doczeka się wreszcie realizacji? Na ogłoszony przez Powiatowy Zarząd Dróg w Toruniu przetarg na budowę tego ciągu pieszo-rowerowego wpłynęła jedna oferta.

Proponowana wartość zamówienia znacząco przekracza wcześniej planowany budżet. Jako partner finansowy tego przedsięwzięcia, razem z mieszkańcami, czekamy na propozycję Starostwa Powiatowego co do dalszych kroków w sprawie tej inwestycji.

6.06.19

drukuj (Co dalej ze ścieżką rowerową z Lubicza Dolnego?)

Nabór na ławników sądowych

Do 30 czerwca można zgłaszać kandydatów na ławników sądów rejonowych i okręgowych. Obecna kadencja ławników kończy się 31 grudnia. Wyboru nowych – na kadencję 2020-2023 dokona Rada Gminy Lubicz najpóźniej do 31 października.

Wszystkie informacje znajdują się tutaj.

6.06.19

drukuj (Nabór na ławników sądowych)

Pierwszy Gminny Rajd Gwiaździsty

Wójt gminy Lubicz zaprasza dzieci, młodzież, dorosłych, całe rodziny do aktywnego spędzenia niedzieli 16 czerwca. Tego dnia odbędzie się po raz pierwszy Gminny Rajd Gwiaździsty mający na celu integrację mieszkańców gminy oraz propagowanie zdrowego stylu życia i podziwianie uroków przyrody gminy Lubicz. Uczestnictwo w rajdzie jest bezpłatne.

„Rajd Gwiaździsty” to gwarancja wspaniałej zabawy oraz atrakcyjnie spędzony czas w harmonii z naturą. Każdy z mieszkańców będzie mógł wybrać trasę, która mu najbardziej odpowiada: kajakową, rowerową albo pieszą/nordic walking. Startujemy jednocześnie o godzinie 11.00 z trzech różnych miejsc gminy do miejsca docelowego - polany przy młynach lubickich nad Drwęcą, czyli centralnego punktu naszej gminy.

Trasa rowerowa rusza z Gronowa. Zbiórka o godz. 10.40  na parkingu przed Szkołą Podstawową, a start o godz. 11.00, 18 km trasą przez malownicze tereny wśród lasów i łąk, drogami asfaltowymi oraz polnymi. Tempo rekreacyjne, zapraszamy całe rodziny, grupy przyjaciół. Powrót we własnym zakresie.

Trasa kajakowa nurtem Drwęcy. Startujemy z Młyńca Pierwszego pod mostem o godz. 11.00, zbiórka o godz. 10.40. Spływ kończymy pod mostem drogowym w Lubiczu. Długość trasy ok. 9 km. Gmina zapewnia kajaki, kapoki oraz transport powrotny busem do miejsca startu. Ilość kajaków ograniczona, liczy się kolejność zapisów.

Sympatycy nordic walking oraz turystyki pieszej będą mieli okazję do spaceru na trasie ok. 9 kilometrów. Start o godz. 11.00 spod świetlicy gminnej w Kopaninie. Organizatorzy zapewniają trasę wśród malowniczych leśnych terenów prosto na polanę przy młynach lubickich. 

Nad bezpieczeństwem i pilnowaniem porządku tej wspólnej zabawy czuwać będą policjanci oraz zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej z Gronowa. Bez względu na trasę, którą każdy wybierze, spotykamy się ok.13.00 na finałowym pikniku pod lubickimi młynami, gdzie nastąpi rozwiązanie rajdu. Poczęstunek i opcjonalny powrót podstawionym busem do miejsca startu (dla uczestników trasy kajakowej i pieszej) zapewnia Urząd Gminy Lubicz.

Zapisy na każdą z tras Rajdu Gwiaździstego w Referacie Promocji i Komunikacji Społecznej pok. nr 7 budynek B Urzędu Gminy Lubicz u Marka Kwiatkowskiego pod numerem telefonu 56 674 40 15 lub e-mail: m.kwiatkowski@lubicz.pl.

Prosimy o zapoznanie się z regulaminem oraz innymi załączonymi materiałami.

6.06.19

drukuj (Pierwszy Gminny Rajd Gwiaździsty)

 • Mapa trasy kajakowej
 • Mapa trasy pieszej
 • Mapa trasy rowerowej

Erasmus+. Nauczyciele przeszkoleni. Zyskają uczniowie

Do szkół w Młyńcu Pierwszym, Lubiczu Dolnym i Złotorii trafiły roboty i interaktywne gry oraz inne nowoczesne pomoce do kodowania. Po wakacjach będą wykorzystywane na lekcjach i zajęciach dodatkowych. Wszystko dzięki temu, że nauczyciele wzięli udział w europejskim projekcie „Let’s code it! Teacher hackaton”.

3 czerwca w świetlicy OSP w Młyńcu Pierwszym odbyła się konferencja podsumowująca realizowany od 1 lipca 2017 r. do 30 czerwca 2019 r. projekt Erasmus+, którego liderem jest gmina Lubicz. Projekt o wartości 36693, 00 Euro pt.: „Let’s code it! Teacher hackaton” powstał w ramach konsorcjum zrzeszającym trzy szkoły w Młyńcu Pierwszym, Lubiczu Dolnym w Złotorii.

- Na bazie tego projektu w każdej ze szkół w przyszłym roku będą realizowane interesujące innowacje pedagogiczne z zakresu programowania – mówi Mariola Marcinkowska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Młyńcu Pierwszym.

To ciekawe pomysły, jak np. utworzenie mapy interaktywnej naszej gminy, na której będą umieszczone obiekty o walorach przyrodniczych i kulturowych.

Obecni na konferencji goście mieli okazję zapoznać się z innowacjami, a także obejrzeć nowoczesne pomoce dydaktyczne i sprzęty zakupione na potrzeby przedsięwzięcia. Np. edukacyjnego Robota Photon, poruszającego się po podłodze zgodnie z wcześniej zakodowaną trasą Blue-Bota, rozwijającego u uczniów logiczne algorytmiczne myślenie Ozobota, sterowaną przez Bluetooth kulę SPRK, interaktywną grę planszową Scotie oraz maty do kodowania. Wszystkie szkoły otrzymały również drona Tello.

Ważnym punktem programu konferencji było wręczenie jej uczestnikom certyfikatów Europass – Mobilność.

Nauczyciele biorący udział w „Let’s code it! Teacher hackaton” podkreślali, że dzięki projektowi uzupełnili i zaktualizowali swoją wiedzę oraz doświadczenie w zakresie nauki programowania, a także poprawili kompetencje językowe z języka angielskiego. Teraz skorzystają z tego nasi uczniowie.

6.06.19

drukuj (Erasmus+. Nauczyciele przeszkoleni. Zyskają uczniowie)

 • Logo
 • Konferencja podsumowująca projekt "Let’s code it! Teacher...
 • Konferencja podsumowująca projekt "Let’s code it! Teacher...
 • Konferencja podsumowująca projekt "Let’s code it! Teacher...

Odwołanie stanu pogotowia przeciwpowodziowego!

W związku ze spadkiem poziomu wody na rzece Wisła, Wojewoda Kujawsko – Pomorski odwołał z dniem 3 czerwca 2019 r. od godziny 12.00, stan pogotowia przeciwpowodziowego dla miejscowości zlokalizowanych na terenach nadwiślańskich.

3.06.19

 

drukuj (Odwołanie stanu pogotowia przeciwpowodziowego!)

Czerwiec w naszej gminnej bibliotece

Ten miesiąc będzie przebiegał pod hasłem Tygodnia Głośnego Czytania. Już 6 czerwca biblioteka zaprasza na spotkanie z Kamilą Cudnik, mieszkanką Grabowca, która napisała powieść „Historie miłosne”.

3.06 - ,,Kryminalni"(klub młodych miłośników kryminałów) – warsztaty    
           literackie -  godz. 15.30, Filia w Grębocinie

3.06 - ,,Chłopaki czytają" w ramach Tygodnia Głośnego Czytania Pan Marek
            czytelnik biblioteki czyta fragmenty książek młodzieży – godz. 16.30,
            Filia w Grębocinie

3.06 – „Starsi czytają młodszym” w ramach Tygodnia Głośnego Czytania
            uczniowie klas 7 i 8 będą czytać uczniom z klas młodszych – godz. 9.50, 
            Filia GBP w Złotorii

4.06 - „Starsi czytają młodszym” w ramach Tygodnia Głośnego Czytania
            uczniowie klas 7 i 8 będą czytać uczniom z klas młodszych – godz. 11.30, 
            Filia GBP w Złotorii

4.06 -  zabawy literackie, teatr improwizacji – zajęcia dla młodzieży -
           w godz. 12.20-14.00, Filia w Grębocinie

4.06  - „Zdrowie i uroda", wykład o zdrowym żywieniu, fitness –
            w godz. 18.00 –20.00, Filia w Grębocinie

4.06 – Bajkoteka – rytmika – godz. 11.15, GBP Lubicz Dolny  

4.06 – „Pacynkowe opowieści” – warsztaty dla dzieci ze świetlicy 
            środowiskowej w Lubiczu Górnym - GBP Lubicz Dolny – godz. 16.00

4.06 - w ramach Tygodnia Głośnego Czytania Justyna Dejewska, sołtys
            Lubicza Górnego poczyta przedszkolakom z Tęczowej Krainy - godz. 11.45, Filia GBP Lubicz Górny,      

5.06 – finał powiatowy konkursu na interpretację wiersza dla dzieci pt. 
          „Psocińce, rozwesłki i inne wiersze”  -  Filia biblioteczna – Skąpe
           - godz. 10.00

5.06 -  w ramach Tygodnia Głośnego Czytania  głośne czytanie, grupa
            przedszkolna 4/5 latki – godz. 10.00, Filia w Grębocinie

5.06 – „Angielski dla najmłodszych”–  godz.16.30, Filia w Grębocinie

6.06 - w ramach Tygodnia Głośnego Czytania pani Justyna Dejewska sołtys
            Lubicza Górnego poczyta przedszkolakom z  Tęczowej Krainy – godz. 11.45,  Filia GBP Lubicz Górny  

6.06 - w ramach Tygodnia Głośnego Czytania „Dorośli czytają dzieciom”
            spotkanie czytelnicze z rodzicami – godz. 11.30, Filia GBP w Złotorii

6.06 - w ramach Tygodnia Głośnego Czytania „Dorośli czytają dzieciom”
            spotkanie czytelnicze z wicewójtem Wojciechem Rakowieckim – godz. 11.25, GBP Lubicz Dolny

6.06 - w ramach Tygodnia Głośnego Czytania  głośne czytanie, grupa
           przedszkolna 3/4 latki – godz. 10.00,  Filia w Grębocinie

6.06 – spotkanie autorskie z Kamilą Cudnik - GBP Lubicz Dolny – godz. 17.30
          (Kamila Cudnik – mieszkanka Grabowca, która zadebiutowała w kwietniu  
          powieścią obyczajową pt. „ Historie miłosne”, powieść zbiera bardzo
          dobre recenzje od czytelników)

7.06 – godz. 11.00 w ramach Tygodnia Głośnego Czytania. Bajki dzieciom będą  
             czytać zaproszeni goście - Filia GBP w Gronowie

7.06 - w ramach Tygodnia Głośnego Czytania „Dorośli czytają dzieciom”
            spotkanie czytelnicze z Panem Karpiem – godz. 11.30, Filia GBP w Złotorii

10.06 – Bajkoteka – zajęcia kreatywne  z Twórczą Chatą – godz. 11.00, GBP
              Lubicz Dolny

10.06 – zajęcia szachowe – godz. 15.30, Filia w Grębocinie

11.06 – godz. 11.00 – spotkanie dla dzieci pt. "Wiem co czytam"  - na
            podstawie książki Ewy Nowak "Szarka"- Filia GBP w Gronowie

11.06 - warsztaty ,,Zdrowie i uroda" - w godz. 18.00 –20.00, Filia w Grębocinie

12.06 – „Bajkowe poranki” – zajęcia czytelnicze dla przedszkolaków  – godz.   
              12.15, GBP Lubicz Dolny

13.06 – „Bajkowe poranki” – zajęcia czytelnicze dla przedszkolaków  –
                 godz. 12.15, GBP  Lubicz Dolny

13.06 - „Angielski dla najmłodszych”–  godz.16.30, Filia w Grębocinie

13.06  - zajęcia czytelnicze - grupa ,,Tygryski"- godz. 12.00, Filia GBP Lubicz Górny

14. 06 – „Czytanie na trawie” – czytanie bajek, gry i zabawy - godz. 11.00 - Filia
                GBP w Gronowie

18.06  – Bajkoteka – zajęcia czytelniczo – plastyczne – godz. 11.00, GBP Lubicz     
               Dolny

24.06 - zajęcia szachowe – godz. 15.30, Filia w Grębocinie

24.06 – DKK dla dzieci – godz. 17.00, Filia w Grębocinie

25.06 – Bajkoteka – gimnastyka metodą ruchu rozwijającego – godz. 9.30,
               GBP Lubicz Dolny – ostatnie zajęcia Bajkoteki w tej edycji

25.06 - ,,Rodzinne czytanie" w godz. 17.00 - 19.00 (godziny mogą ulec
               zmianie), Filia w Grębocinie

27.06 - „Angielski dla najmłodszych”–  godz.16.30, Filia w Grębocinie

31.05.19

drukuj (Czerwiec w naszej gminnej bibliotece)

Podtopienia w gminie. Sztab kryzysowy czuwa

Dziś rano poziom wody na Wiśle na naszym terenie wynosił ok. 616 cm. Przypuszcza się, że rzeka nie osiągnie stanu alarmowego (650 cm), jednak część terenów w gminie uległa podtopieniom.

W związku z rosnącym poziomem wody na Wiśle, 29 maja wojewoda ogłosił stan pogotowia przeciwpowodziowego dla miejscowości zlokalizowanych na terenach nadwiślańskich. Wójt Marek Nicewicz powołał Gminny Zespół Zarządzania Kryzy­sowego, który nieustannie monitoruje sytuację i wypracowuje stosowne propozycje decyzji. M.in. wprowadzono całodobowe dyżury telefoniczne, sprawdzono magazyn przeciwpowodziowy znajdujący się w Złotorii oraz ogłoszono pełną dyspozycyjność OSP.

Na naszym terenie nastąpiły podtopienia na linii Złotoria - Grabowiec. 

31.05.19

drukuj (Podtopienia w gminie. Sztab kryzysowy czuwa)

Stan pogotowia przeciwpowodziowego!

W związku z rosnącym poziomem wody na rzece Wisła, Wojewoda Kujawsko-Pomorski ogłosił z dniem 29 maja 2019 roku od godziny 00.00 stan pogotowia przeciwpowodziowego dla miejscowości zlokalizowanych na terenach nadwiślańskich.

29.05.19

drukuj (Stan pogotowia przeciwpowodziowego!)

Krok po kroku. Jak podłączyć się do sieci kanalizacyjnej?

Nowa sieć kanalizacyjna powstała w Złotorii. W tej chwili budowa sieci trwa w Krobi. A jeszcze w tym roku ma być realizowana w Lubiczu Górnym. Co należy zrobić, aby przyłączyć się do kanalizacji? Wyjaśniamy.

Krok 1

Z siedziby Lubickich Wodociągów pobieramy wniosek o przyłącze kanalizacji sanitarnej (wydanie warunków technicznych) oraz oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Oba druki znajdziecie też tutaj

Krok 2

Wypełniony wniosek wraz z oświadczeniem oraz mapką geodezyjną (sytuacyjno-wysokościową skala 1:500 lub 1:1000) swojej działki składamy w Lubickich Wodociągach. Mapka jest do uzyskania w Starostwie Powiatowym – pok. nr 8 na parterze.

Krok 3

Lubickie Wodociągi na podstawie wniosku wydają warunki wykonawcze. Koszt 50 zł.

Krok 4

Wykonawca robót zgodnie z kontraktem realizuje podprowadzenie do granicy działki rury przyłączeniowej kanalizacyjnej fi 150.

Krok 5

Właściciel nieruchomości może wykonać przyłącze do wyprowadzonej przez Wodociągi rury na dwa sposoby:

 1. We własnym zakresie, sugerowane jest zamontowanie na terenie posesji prostej studzienki rewizyjnej fi 315. Po wykonaniu przyłącza, ale przed zasypaniem wykopów, należy zgłosić wykonanie do LW; przyjedzie pracownik, dokona odbioru.
 2. Zlecenia do LW, wówczas wszystko kompletnie wykonują ekipy LW; koszt usługi zostanie oszacowany i uzgodniony odrębnie dla każdego przyłącza na podstawie projektu.

Krok 6

Likwidacja dotychczasowego szamba, tj. całkowite opróżnienie i np. zasypanie jest konieczne i można wykonać je samodzielnie we własnym zakresie lub zlecić LW. Koszt w zależności od objętości zostanie indywidualnie uzgodniony z zleceniodawcą.

Krok 7

To podpisanie z Lubickimi Wodociągowej umowy na odbiór ścieków, a po oddaniu sieci do użytkowania możliwa jest codzienna eksploatacja.

Czy to się opłaca?

Wywóz szamba w skali miesiąca kosztuje 120 - 150 zł, a ta sama ilość nieczystości odprowadzona do gminnej kanalizacji, to koszt ok. 75 zł (6,31 zł brutto za m3).

Więcej:  Joanna Tempińska - Bicz (Lubickie Wodociągi): nr tel. 56 678 53 14, e-mail biuro@lubickie-wodociagi.pl.

29.05.19

drukuj (Krok po kroku. Jak podłączyć się do sieci kanalizacyjnej?)

 • Ulotka informacyjna

X sesja Rady Gminy Lubicz

X sesja Rady Gminy Lubicz odbędzie się 30 maja o godz. 11.30  w sali nr 4 Urzędu Gminy Lubicz. Przypominamy, że transmisje obrad można oglądać na żywo.

Proponowany porządek obrad publikujemy w Biuletynie Informacji Publicznej. Przed sesją, o godz. 9.00, rozpoczną się komisje połączone.

Transmisja sesji tutaj.

29.05.18

drukuj (X sesja Rady Gminy Lubicz)

W niedzielę głosujemy w eurowyborach

Województwo kujawsko-pomorskie potrzebuje własnych reprezentantów w Parlamencie Europejskim. Tylko dzięki nim nasz głos będzie w Brukseli słyszany, a nasze potrzeby i postulaty brane pod uwagę. Dlatego zachęcamy do udziału w eurowyborach.

Informacje o obwodowych komisjach wyborczych w gminie Lubicz znajdziecie tutaj.

Urząd Marszałkowski w Toruniu przygotował bonusy dla najaktywniejszych obywatelsko społeczności. O pieniądze na oprawę artystyczną planowanych na przyszły rok wydarzeń masowych mogą rywalizować samorządy w następujących kategoriach:

 • stolice powiatów ziemskich
 • pozostałe miasta
 • gminy miejsko-wiejskie
 • gminy wiejskie będą rywalizować, w swoich kategoriach.

Zwycięzca w każdej z tych kategorii otrzyma 50 tysięcy złotych.  

Dla tych, którzy nie tylko sami zechcą pójść 26 maja na wybory, ale chcieliby też własnym przykładem zachęcić innych, urząd marszałkowski organizuje specjalny konkurs z nagrodami w postaci modnego obecnie środka lokomocji - elektrycznych hulajnóg (do rozdania jest 15). Zadaniem uczestników będzie nakręcenie krótkiego filmu (może być komórką) pod hasłem „Głosuję 26 maja, bo …”. Marszałkowski informuje, że szczegóły tego konkursu można znaleźć w regionalnych mediach.

23.05.19

drukuj (W niedzielę głosujemy w eurowyborach)

Zadbaj o swoje piersi. Przyjdź na mammografię

11 czerwca do Lubicza Górnego przyjeżdża mammobus. W badaniu, bez skierowania, mogą wziąć udział panie w wieku 50-69 lat.

Tylko regularne kontrolowanie stanu zdrowia pozwala ocenić czy w organizmie nie zachodzą niebezpieczne zmiany chorobowe. Zadowalający wynik poprzedniej mammografii nie zawsze gwarantuje, że obecnie nie zagraża nam nowotwór piersi. Bezpłatna mammografia w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi finansowanego przez NFZ pozwala to skutecznie sprawdzić.

Badanie nie wymaga skierowania lekarskiego. Wykonuje je wyspecjalizowany, doświadczony personel medyczny. Jest szybkie i całkowicie bezpieczne. Zdjęcia w technice obrazowania cyfrowego są oceniane przez dwóch niezależnych lekarzy radiologów, a w przypadkach wątpliwych, nawet trzech. Paniom, u których zaistnieje konieczność wykonania badań uzupełniających realizujący program LUX MED udzieli wszelkich wskazówek i pomoże w umówieniu dogodnego i szybkiego terminu dalszych badań.

Mobilna pracownia mammograficzna będzie czekała na panie 11 czerwca w godz. od 10.00 do 16.00 przy Szkole Podstawowej, ul. Piaskowa 23, w Lubiczu Górnym.

Z badania mogą skorzystać ubezpieczone panie w wieku 50-69 lat, które nie są leczone z powodu raka piersi a także:

 • nie miały wykonanej mammografii w ramach programu w ciągu ostatnich 24 miesięcy
 • lub są w grupie ryzyka i w roku poprzedzającym otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy

Rejestracja pod nr tel. 58 666 24 44.

Istotnym elementem opisu badania jest ocena porównawcza z poprzednimi obrazami, dlatego należy zabrać ze sobą zdjęcia z wcześniejszych mammografii.

20.05.19

drukuj (Zadbaj o swoje piersi. Przyjdź na mammografię)

Oryginalny film o Lubiczu z 1944 roku!

Zachęcamy do obejrzenia odnalezionego po ponad 70 latach filmu z unikatowymi obrazami z naszej gminy pochodzącymi z okresu II wojny światowej. Materiał został udostępniony na YouTube.

Jak wynika z portalu rodziny Szpejankowskich i Szpejenkowskich, niecałe dwa lata temu w bazie informacyjnej niemieckiej firmy z Kolonii odnaleziono informację o istnieniu filmu dokumentalnego z 1944 r. zawierającego kadry znad Drwęcy: „Z treści opisu filmowej wynikało, że zawiera ujęcia nakręcone m.in. w Golubiu i Lubiczu. Miały one przedstawiać ówczesnych studentów Politechniki Gdańskiej, którzy w sierpniu 1944 r. przyjechali pociągiem do Golubia. Następnie przemieścili się do Lubicza, aby uczestniczyć w budowie ziemnych umocnień na linii Drwęcy, przygotowywanych przez Niemców w celu zatrzymania przewidywanej kontrofensywy wojsk sowieckich”. 

Mimo wielu przeciwności, przy pomocy m.in. regionalistów z Golubia-Dobrzynia oraz sponsorów, udało się doprowadzić do  dygitalizacji wspomnianego materiału filmowego i wykupienia licencji na publiczne pokazy filmu. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

Autorzy portalu zaznaczają: „ (…) unikatowymi obrazami są te pochodzące z Lubicza, z co najmniej z dwóch przyczyn. Po pierwsze, po 75 latach istnieje możliwość poznania wyglądu i sposobu budowy ziemnych umocnień militarnych, które przygotowywano na linii Drwęcy w 1944 r. Po drugie, wśród budowniczych można próbować identyfikować dawnych mieszkańców Lipna i okolic, których niemiecki okupant wywiózł na przymusowe roboty nad Drwęcę".

Po raz pierwszy publicznie film pokazano na zamku w Golubiu zaledwie kilka dni temu. Niemiecka firma udostępniła także dokument na YouTube.

17.05.19

Zdjęcie (kadry z filmu) ilustrujące informację pochodzi ze wspomnianego Portalu rodzinnego rodziny Szpejankowskich i Szpejenkowskich

drukuj (Oryginalny film o Lubiczu z 1944 roku!)

Latem będzie oficjalna plaża w Józefowie!

W gminie Lubicz powstanie pierwsze od lat miejsce do kąpieli – nad urokliwym jeziorem w Józefowie (sołectwo Młyniec Drugi). Poszukujemy ratowników oraz przedsiębiorców, którzy latem chcieliby prowadzić tam bar czy wypożyczalnię sprzętu.

Jezioro o powierzchni ok. 5,5 ha jest położone w otoczeniu lasów. Mimo tego, że oficjalnie nie było nad nim kąpieliska, z letniej ochłody w Józefowie zwyczajowo korzystało wielu mieszkańców. Władze gminy Lubicz postanowiły uporządkować ten temat, by stworzyć miejsce rekreacji i spędzania wolnego czasu. Ma ono być czynne od 29 czerwca do 27 sierpnia. Nad bezpieczeństwem kąpiących się ma czuwać ratownik.

Dziś, na wniosek wójta Marka Nicewicza, Rada Gminy Lubicz podjęła decyzję o utworzeniu nad józefowskim jeziorem miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli  Wójt, proponując uchwałę zapewnił radnych, że gmina sprawdziła wcześniej czy takie "kąpielisko"  może w ogóle powstać. Przede wszystkim na własne potrzeby gmina zleciła badania wody i piasku, które wypadły pozytywnie. Zgodnie z przepisami badania wody przed sezonem i w jego trakcie przeprowadzi także sanepid.

Nad jeziorem znajduje się piaszczysta plaża o linii brzegowej 34 metrów. Zostanie ona uporządkowana i uzupełniona m.in. w kosze na śmieci i toalety przenośne. Teren jest wyposażony w sieć wodociągową oraz instalację elektryczną.

Gmina Lubicz rozpoczyna poszukiwania chętnych przedsiębiorców, którzy w okolicach jeziora chcieliby prowadzić sklepik, bar czy wypożyczalnię sprzętu pływającego, itp. Poszukujemy również chętnych do pracy ratowników. Zainteresowani szczegółowe informacje mogą uzyskać w pok. nr 7 budynek „B” Urzędu Gminy Lubicz pod nr tel. 56 674 40 15 lub pod adresem e-mail: pr@lubicz.pl.

16.05.19

drukuj (Latem będzie oficjalna plaża w Józefowie!)

Rodzina wielodzietna z perspektywy nauki i praktyki społecznej

Wójt Gminy Lubicz Marek Nicewicz oraz kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubiczu Anna Sikorska zapraszają na konferencję pt. „Rodzina wielodzietna z perspektywy nauki i praktyki społecznej”. Wydarzenie odbędzie się 28 maja o godz. 10.30 w świetlicy w Krobi (ul. Olimpijska 14).

Tytuły wystąpień:

 • Dobre praktyki krajów europejskich w zakresie pracy socjalnej na rzecz rodzin i dzieci - ks. dr hab. Piotr Krakowiak, Profesor UMK, Kierownik Katedry Pracy Socjalnej UMK w Toruniu;
 • Wychowanie do wartości w rodzinie wielodzietnej - dr Elżbieta Okońska, Zakład Filozofii, Wychowania i Edukacji Obywatelskiej UKW w Bydgoszczy, Prezes Fundacji Laboratorium Bezpieczeństwa;
 • Rodzina wielodzietna – model diagnostyki i możliwości wsparcia - mgr Elżbieta Kuleszko, Kierownik Opiniodawczego Zespołu Sądowych Specjalistów w Toruniu;
 • Rodziny wielodzietne z perspektywy Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubiczu –  Anna Sikorska, Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubiczu.

Zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane tematyką konferencji i jednocześnie prosimy o potwierdzenie przybycia do 24 maja (tel. 56 674 21 55 lub email: gopslubicz@home.pl).

16.05.19 r.

drukuj (Rodzina wielodzietna z perspektywy nauki i praktyki społecznej)

 • Plakat informacyjny

Wójt konsultował z mieszkańcami harmonogram budowy dróg

Kilkudziesięciu mieszkańców skorzystało z zaproszenia wójta Marka Nicewicza na spotkanie w sprawie pięcioletniego harmonogramu budowy i modernizacji dróg. Wczoraj w urzędzie odbył się specjalny dyżur w tej sprawie.

6 maja opublikowaliśmy wstępny harmonogram budowy i modernizacji dróg gminnych na najbliższe pięć lat, czyli do końca trwającej kadencji. Wójt Marek Nicewicz zapowiedział to zaraz po wyborach.

Władze gminy, opracowując harmonogram wspólnie z zarządem dróg gminnych, wzięły pod uwagę m.in. wnioski mieszkańców, radnych, sołtysów i rad sołeckich.

Po upublicznieniu planu jego wstępna wersja została poddana konsultacjom społecznym. Do urzędu dotarło kilkanaście wniosków mieszkańców, a wczoraj na specjalny wspólny dyżur wójta i przewodniczącego rady Zbigniewa Barcikowskiego przyszło kilkadziesiąt osób. W rozmowach uczestniczyła także kierownik gminnego zarządu dróg Grażyna Buczeń. Zainteresowanych tematem przyjmował również wicewójt Wojciech Rakowiecki.

- Dziękuję za tak duży odzew, zarówno mieszkańcom, którzy się ze mną skontaktowali, jak i sołtysom, radom sołeckim i radnym – mówi wójt. – Co mnie ogromnie cieszy, uwagi były merytoryczne, a dyskusja rozsądna. Wszystkie głosy teraz zostaną przeanalizowane. Zdaję sobie jednak sprawę z tego, że ze względów finansowych nie wszystkie będą mogły zostać uwzględnione. Rozmawiałem o tym z mieszkańcami i wielokrotnie spotykałem się ze zrozumieniem. Mieszkańcy doceniają fakt, że po raz pierwszy w naszej gminie powstał taki dokument, który w jasny i transparentny sposób informuje o terminarzu prac. Wiem, co jesteśmy w stanie zrobić i nie chcę nikomu obiecać więcej niż mogę, ponieważ byłyby to wyłącznie puste obietnice. Tym bardziej, że na dyżurze zjawiły się takie osoby, które w poprzednich latach takie obietnice otrzymywały, a które, mimo upływu kolejnych lat, nigdy nie zostały zrealizowane. Proszę jednak nie tracić nadziei, bo jak pokazują dotychczasowe doświadczenia, pieniądze na inwestycje staramy się zdobywać z najmniej spodziewanych źródeł, zawsze więc jest szansa na rozszerzenie ustalonego harmonogramu.

Drogi ujęte w harmonogramie będą budowane przede wszystkim z budżetu gminy, przy współpracy z innymi samorządami, a także z pieniędzy unijnych i Funduszu Dróg Samorządowych.

W gminie Lubicz do wybudowania i modernizacji mamy 265 km. – Trzeba więc mieć świadomość, że potrzeby są przeogromne i w kilka lat jest niezwykle trudno nadrobić wieloletnie zaległości – dodaje Marek Nicewicz.

Dlatego harmonogram ustalono w oparciu o obiektywne kryteria. Przypomnijmy.

 • Plan zakłada równomierne, zrównoważone remontowanie dróg w całej gminie, co oznacza, że w każdym sołectwie będą realizowane modernizacje.
 • W pierwszej kolejności będą modernizowane drogi, pod którymi istnieje już infrastruktura wodno-kanalizacyjne, gazowa itp. aby uniknąć niepotrzebnego i kosztownego wielokrotnego rozkopywania tych samych ulic.
 • Ważna jest również funkcjonalność, czyli łączenie ze sobą istniejących już fragmentów dróg, w celu uzupełniania luk w systemie komunikacyjnym.
 • Pilniejsze w harmonogramie są drogi i ulice prowadzące do skupisk, osiedli mieszkańców niż do pojedynczych domostw oraz okres historycznego oczekiwania na utwardzenie.
 • Ważnymi przesłankami w planie jest też potrzeba techniczna ratowania istniejących ulic przed ich całkowitą degradacją.

Ostateczna wersja harmonogramu zostanie opublikowana na przełomie maja i czerwca.

15.05.19

drukuj (Wójt konsultował z mieszkańcami harmonogram budowy dróg)

IX sesja Rady Gminy Lubicz

16 maja o godz. 11.30 w sali nr 4 Urzędu Gminy Lubicz rozpocznie się kolejna sesja Rady Gminy Lubicz. Można ją będzie też oglądać na żywo. Wcześniej, o godz. 9.00, radni spotkają się na komisjach.

Porządek sesji znajduje się w Ogłoszeniach.

Link do transmisji.

15.05.19

drukuj (IX sesja Rady Gminy Lubicz)

Kolejny przetarg na budowę kanalizacji

Jeszcze w tym roku powinna być zbudowana kanalizacja na sześciu ulicach w Lubiczu Górnym. W miniony piątek gmina ogłosiła przetarg na wykonawstwo inwestycji.

W kwietniu ruszył I etap wyczekiwanej od wielu lat budowy kanalizacji w tzw. aglomeracji lubickiej. Rozpoczęło od Krobi, gdzie inwestycja jest realizowana na 10 ulicach. Dla wygody mieszkańców szkice z zaznaczonym zakresem prac na dany tydzień będą publikowane na profilu fejsbukowym Sołectwa Krobia.

Zaoszczędzone na pierwszym przetargu pieniądze zostały przeznaczone na budowę kanalizacji w Lubiczu Górnym. W miniony piątek gmina ogłosiła przetarg na prace na następujących ulicach: Przy Skarpie, Niteckiego, Trzaskalskiego, Bażantowej, Nad Strugą i Gajowej. Rozstrzygnięcie przetargu nastąpi 28 maja. Jeżeli wszystko pójdzie z planem, kanalizacja w Lubiczu Górnym powinna być gotowa jesienią tego roku.

To nie koniec porządkowania gospodarki wodno-kanalizacyjnej w tzw. aglomeracji lubickiej obejmującej Krobię, Lubicz Górny i Lubicz Górny. Pozostałe etapy władze gminy planują zrealizować w następnych latach.

Obszary nieobjęte skanalizowaniem są w tej chwili przedmiotem opracowywania zleconego przez spółkę Lubickie Wodociągi. Wszelkie potrzeby w tym zakresie można kierować do sołtysów oraz radnych gminy z danego okręgu.

W związku z tym informacje na temat kolejnych etapów kanalizacji wójt zaprezentuje w czasie wrześniowych zebrań wiejskich.

13.05.19

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

drukuj (Kolejny przetarg na budowę kanalizacji)

 • Logosy

Bądźmy przygotowani do wyborów

W niedzielę 26 maja odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Będziemy głosować od godz. 7.00 do 21.00. Jeśli chcesz głosować poza obwodem czy dopisać się do spisu wyborców, zobacz co należy zrobić.

 • Jeśli chcesz sprawdzić czy jesteś uwzględniony w spisie wyborców, możesz to zrobić do 20 maja w budynku B Urzędu Gminy Lubicz przy ul. Toruńskiej 24  -  I piętro pokój nr 6. Udostępnienie spisu wyborców następuje na pisemny wniosek (sprawa jest załatwiana na miejscu) lub przez e-pup.

W razie wątpliwości informacji w tej sprawie udziela Barbara Zarębska, Urząd Gminy Lubicz, Budynek B, pok. nr 6, nr tel. 56 674 40 14.

 • Jeśli chcesz dopisać się do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania, złóż w urzędzie wniosek (w załączeniu) do 21 maja.

Wniosek (koniecznie oryginał) możesz również wysłać przez e-puap. 

W razie wątpliwości informacji w tej sprawie udziela Barbara Zarębska, Urząd Gminy Lubicz, Budynek B, pok. nr 6, nr tel. 56 674 40 14.

 • Jeżeli chcesz głosować poza swoim obwodem głosowania, do 24 maja pobierz zaświadczenie o prawie do głosowania.

W razie wątpliwości informacji w tej sprawie udziela Barbara Zarębska, Urząd Gminy Lubicz, Budynek B, pok. nr 6, nr tel. 56 674 40 14.

 • Jeżeli jesteś osobą, która w dniu głosowania ukończyła 75 lat lub posiada orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, możesz głosować przez pełnomocnika. W tym celu do 17 maja powinieneś złożyć wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa

Wniosek i zgoda w załączeniu.

W razie wątpliwości informacji w tej sprawie udziela Barbara Wiertel, Urząd Gminy Lubicz, Budynek B, pok. nr 5, nr tel. 56 674 40 13.

10.05.19

drukuj (Bądźmy przygotowani do wyborów)

Macie zbędne gabaryty? Pomożemy Wam je wywieźć

W dniach od 20 do 27 maja organizujemy zbiórkę odpadów wielkogabarytowych. Rzeczy do wywozu należy zgłosić w Urzędzie Gminy najpóźniej pięć dni przed planowanym terminem akcji w danej miejscowości.

Meble, wykładziny, skrzynki, kołdry, rowery czy zabawki dużych rozmiarów... Jeżeli macie je zbędne czy zepsute, jeśli chcecie się ich pozbyć, to skontaktujcie się z urzędem (pok. nr 1): nr tel. 56 621 21 28 lub mailem go@lubicz.pl.

Prosimy o zapoznanie się z harmonogramem wywozu.

9.05.19

drukuj (Macie zbędne gabaryty? Pomożemy Wam je wywieźć)

 • Plakat informacyjny

Rolnicy, 15 maja mija termin składania wniosków

W tym roku rolnicy po raz drugi składają wnioski o dopłaty bezpośrednie i obszarowe za pomocą aplikacji eWniosekPlus. Wnioski można składać przez internet bez konieczności wychodzenia z domu lub korzystając ze stanowisk komputerowych w biurach agencji.

Więcej w załączonym piśmie.

8.05.19

drukuj (Rolnicy, 15 maja mija termin składania wniosków)

 • Plakat

Piknik pod hasłem zabawy i sportu

W niedzielę 12 maja w nowo wybudowanym Amfiteatrze na Placu Niepodległości w Lubiczu Górnym odbędzie się pierwsza impreza - Sportowy Piknik Rodzinny. Zapraszamy.

Imprezę organizuje Klub Fitness Fit-Balance w partnerstwie m.in. z Urzędem Gminy Lubicz i sponsorami. Wstęp wolny. 
Wystąpią:

 • Katiusza
 • Formacja Taneczna Ragaton Girls
 • Dziecięce formacje Ragaton Baby i Kids
 • sportowe grupy akrobatyki dziecięcej
 • utalentowane dzieci z gminy.

Ale to nie koniec atrakcji!

- Chętnym wykonamy analizę składu ciała – mówi Agnieszka Tymińska, właścicielka Fit-Balance. – Nasi trenerzy poprowadzą darmowe treningi na zewnętrznych siłowniach. Wspólnie z chętnymi zatańczymy zumbę. Zorganizujemy też gry i zabawy sportowe z nagrodami.

Dzieci otrzymają darmową watę cukrową i balony. Będzie także pyszne ciasto i mięsne przekąski.

Sportowy Piknik Rodzinny jest pierwszą imprezą, która odbędzie się w wybudowanym w ubiegłym roku Amfiteatrze.

Zainteresowani zorganizowaniem niekomercyjnej imprezy w Amfiteatrze mogą się kontaktować z Moniką Lewandowską – Urząd Gminy Lubicz, budynek B, pok. nr 8, e-mail kultura@lubicz.pl lub tel. 56 674 40 16.

7.05.19

drukuj (Piknik pod hasłem zabawy i sportu)

 • Plakat

Harmonogram budowy i modernizacji dróg w latach 2019-2023

Po kilku miesiącach intensywnej pracy, zgodnie z obietnicą wójta Gminy Lubicz, prezentujemy Państwu wstępną wersję harmonogramu modernizacji dróg gminnych na najbliższe pięć lat, czyli do końca trwającej kadencji.

- Do wybudowania bądź modernizacji mamy 265 km, dla zobrazowania sytuacji, to taka odległość, jak z Lubicza Dolnego autostradą do Warszawy – mówi wójt Marek Nicewicz. – Trzeba więc mieć świadomość, że potrzeby naszej gminy są przeogromne i w kilka lat jest niezwykle trudno nadrobić wieloletnie zaległości. Tym bardziej, że koszty całego zadania wielokrotnie przewyższają budżet gminy. Dlatego postanowiliśmy podjąć się modernizacji dróg w oparciu o wszelkie dostępne sposoby finansowania, zakładając pewne zasady, równe dla wszystkich sołectw Gminy Lubicz. Oznacza to, że musieliśmy wybierać, jakimi drogami zajmiemy się najpierw, a jakie będą musiały poczekać. 

Opracowując harmonogram, wspólnie z Zarządem Dróg, Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej w Lubiczu, wzięliśmy pod uwagę m.in. wnioski mieszkańców, radnych, sołtysów i rad sołeckich. - Jest to pierwszy tego typu dokument w naszej gminie, w jasny i transparentny sposób informujący mieszkańców o terminarzu i zakresie prac – uważa wójt. – Opracowanie harmonogramu zapowiadałem od początku kadencji i cieszę się, że wprowadzamy nowy standard w tej kluczowej dla mieszkańców kwestii.

Jak dodaje wójt, to pewne, że nie zadowolimy wszystkich mieszkańców gminy jednym planem na najbliższe 4,5 roku. Drogi, ulice i trakty gminne trzeba będzie modernizować jeszcze kolejne 5-10 lat. Ma jednak nadzieję, że harmonogram pozwoli spełnić nadzieje naszych mieszkańców przynajmniej w podstawowym zakresie. Na więcej przyjdzie czas.

Dokument został ustalany w oparciu o obiektywne kryteria:

 • Plan zakłada równomierne, zrównoważone remontowanie dróg w całej gminie, co oznacza, że w każdym sołectwie będą realizowane modernizacje.
 • W pierwszej kolejności będą modernizowane drogi, pod którymi istnieje już infrastruktura wodno-kanalizacyjne, gazowa itp. aby uniknąć niepotrzebnego i kosztownego wielokrotnego rozkopywania tych samych ulic.
 • Ważna jest również funkcjonalność, czyli łączenie ze sobą istniejących już fragmentów dróg, w celu uzupełniania luk w systemie komunikacyjnym.
 • Pilniejsze w harmonogramie są drogi i ulice prowadzące do skupisk, osiedli mieszkańców niż do pojedynczych domostw oraz okres historycznego oczekiwania na utwardzenie.
 • Ważnymi przesłankami w planie jest też potrzeba techniczna ratowania istniejących ulic przed ich całkowitą degradacją.

Załączony niżej dokument nie jest jeszcze ostateczną wersją (tutaj załączamy harmonogram już po konsultacjach). Wszelkie uwagi i sugestie dotyczące planu wójt Marek Nicewicz oraz przewodniczący Rady Gminy Lubicz Zbigniew Barcikowski będą przyjmować 14 maja (wtorek) w godz. 11.00-17.00.

Można również:

 • przysłać e-maila - info@lubicz.pl;
 • zgłosić uwagi poprzez komunikator na FB „Gmina Lubicz”.

6.05.19, edytowany

drukuj (Harmonogram budowy i modernizacji dróg w latach 2019-2023)

Informacja o myciu pojemników na odpady zmieszane i bioodpady

Szczegółowe informacje znajdują się w Harmonogramie odbioru odpadów segregowanych w 2019 r.,  dostępnym na stronie Gminy Lubicz, pod linkiem.

Maj w gminnej bibliotece publicznej

każdy poniedziałek - nauka gry w szachy dla dzieci i młodzieży, godz.15.30-16.30, Filia w Grębocinie

każdy poniedziałek - gry planszowe, godz. 16.30-17.30, Filia w Grębocinie

każdy czwartek - angielski dla najmłodszych dzieci (od lat 2 do II klasy SP), godz. 16.30, Filia w Grębocinie

6.05 20.05 - ,,Kryminalni"(klub młodych miłośników kryminałów) - godz. 15.30, Filia w Grębocinie

8 – 15 maja Tydzień Bibliotek

7.05 – Bajkoteka – rytmika – godz. 11.15, Gminna Biblioteka Publiczna w Lubiczu Dolnym

10.05 – spotkanie autorskie i warsztaty z Tomaszem Stochmalem pt. „Mataszkowie i skarby Torunia” – Filia w Grębocinie  i Filia w Lubiczu Górnym (godziny podamy na stronie internetowej i fb biblioteki i gminy). Pan Tomasz to pasjonat, obrońca i opiekun zabytków oraz miłośnik podróży po Polsce; autor książek dla dzieci, m.in.: „Mataszkowie i skarby Torunia”, „Mataszkowie i mazurska przygoda” czy "Mataszkowie i gdańska zagadka" oraz przewodników; popularyzator idei zwiedzania i poznawania Polski przez dzieci, autor bloga "Podróże z Mataszkami, na którym przedstawia ciekawe miejsca w Polsce.

13.05 – Parada Postaci Bajkowych – przemarsz dzieci ze szkoły podstawowej w Lubiczu Dolnym przebranych za postaci z bajek - happening promujący czytanie książek i bibliotekę (godziny podamy na stronie internetowej i fb biblioteki i gminy).

13.05 – Bajkoteka – zajęcia kreatywne  z Twórczą Chatą – godz. 11.00, GBP Lubicz Dolny

15.05 – spotkanie autorskie z Barbarą Gawryluk, autorką książek dla dzieci, dziennikarką i tłumaczką szwedzkiej literatury dziecięcej z serii „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”, bardzo popularnej wśród naszych młodych czytelników – godz. 11.30, GBP Lubicz Dolny.

21.05 – warsztaty szydełkowe z koronki koniakowskiej – specjalnie dla mieszkanek naszej gminy przyjedzie instruktor  z Fabryki Nici ARIADNA w Łodzi i poprowadzi warsztaty, godz. 15.00 (ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązują wcześniejsze zapisy), GBP Lubicz Dolny.

21.05 – Bajkoteka – zajęcia czytelniczo – plastyczne – godz. 11.00, GBP Lubicz Dolny.

22.05 -„Psocińce,  rozwesołki  i inne wiersze” – gminne eliminacje konkursu  na interpretację wierszy dla dzieci. Konkurs adresowany jest do uczniów klas I-II szkól podstawowych ze szkól gminy Lubicz. Ma na celu m.in. przybliżenie dzieciom twórczości poetek obchodzących w tym roku okrągłe rocznice urodzin lub śmierci: Joanny Papuzińskiej,  Ewy Szelburg-Zarembiny i  Danuty Wawiłow, zachęcenie do aktywizacji twórczej. GBP Lubicz Dolny.  

27.05 - DKK dla dzieci, godz. 16.30, Filia w Grębocinie

28.05 - DKK dla dorosłych, godz.18.00, Filia w Grębocinie

28.05 – Bajkoteka – gimnastyka metodą ruchu rozwijającego – godz. 9.30, GBP Lubicz Dolny.  

30.04.19

drukuj (Maj w gminnej bibliotece publicznej)

Przeciwdziałać chorobie. Spotkanie z lekarzami

8 maja w świetlicy wiejskiej przy ul. Bocznej w Lubiczu Górnym odbędzie się spotkanie edukacyjne dotyczące cukrzycy i otyłości. Początek o godz. 10.00. Wstęp wolny. Zapraszamy.

2.05.19

Długi weekend. Jak można go spędzić?

27 kwietnia - mecze pokazowe dla młodszych roczników, Flisak Złotoria; o 10.00 pojedynek wójt Marek Nicewicz - wiceprzewodniczący rady Zbigniew Szczepański

27 kwietnia - wystawa fotograficzna "Portrety", świetlica w Młyńcu Pierwszym, 11.00

27 kwietnia - sprzątanie okolic jeziora w Józefowie, ale (!) - po wspólnym sprzątaniu, wspólne ognisko, zbiórka 14.30

28 kwietnia - Dzień Zdrowia i Aktywności Fizycznej, świetlica w Krobi, 15.00

5 maja - Grębociński Rajd Rowerowy z Przygodą, zbiórka godz. 10.45 przy szkole w Grębocinie lub o 12.00 przy urzędzie w Lubiczu Dolnym, cała trasa ok. 20 km, kierunek - Złotoria, powrót do Lubicza Górnego.

Sporo imprez czeka nas także po długim weekendzie. Na stronie internetowej gminy znajduje się Kalendarium, które uzupełniamy na bieżąco. Zaglądajcie też do niego:

https://www.lubicz.pl/6996,kalendarium

26.04.19

 

drukuj (Długi weekend. Jak można go spędzić?)

Wywóz odpadów 27 kwietnia - 4 maja

Przypominamy harmonogram wywozu odpadów w najbliższym tygodniu.

⏩ 27 kwietnia (sobota) - odpady segregowane - wszyscy oraz bioodpady - Lubicz Dolny, Lubicz Górny, Krobia, Złotoria, Nowa Wieś i Grębocin;

Odpady zmieszane:

⏩ 29 kwietnia - trasa przypadająca w poniedziałek + trasa z wtorku, Lubicz Dolny;

⏩ 30 kwietnia - trasa przypadająca w środę + trasa z wtorku, Grębocin;

⏩ 30 kwietnia - trasa przypadająca w środę – Rogowo, Rogówko, Brzeźno;

⏩ 2 maja - trasa przypadająca w czwartek + ½ trasy przypadającej w piątek, Grębocin ulice: Przydatki, Toruńska, Makowa, Osiedlowa, Jesienna, Poprzeczna, Mostowa, Boczna, Letnia, Wiosenna, Zimowa, Szkolna;

⏩ 4 maja – dokończenie trasy przypadającej w piątek, Grębocin ulice: Okrężna, Zielna, Nowa, Jastrzębia, Dworcowa, Kolejowa, Kasztanowa, Owocowa, Księżycowa, Morelowa, Słoneczna, Lampkowskiego, Zorzy, Spółdzielcza, kolonia papowska, Karwowskiego, Rogowska, Kowalewska;

⏩ 4 maja – Nowa Wieś;

---

⏩ 4 maja - bioodpady - wszyscy.

26.04.19

drukuj (Wywóz odpadów 27 kwietnia - 4 maja)

Pudełko życia dla samotnych

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Lubiczu, razem z Fundacją Neuca, prowadzi akcję „Pudełko życia dla samotnych mieszkańców gminy Lubicz”. Pierwszy, sondażowy etap zakłada rozdanie osobom mieszkającym samotnie serii 300 takich pudelek, zawierających specjalny formularz oraz naklejki na lodówkę.

- Pudełko życia to opatrzony specjalną etykietką trwały i estetyczny pojemnik, w którym powinny znaleźć się informacje podane przez osobę mieszkającą samotnie – mówi Anna Warlikowska z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubiczu. – Wszystko po to, aby w razie niespodziewanej konieczności udzielenia pomocy można było szybko ustalić na co leczy się taka osoba, jakie bierze leki, na co jest uczulona, co zrobić z kluczami od domu w przypadku zabrania chorego do szpitala, kogo powiadomić itd.

Pudełko takie, ze specjalnym formularzem - kartą informacyjną, umieszcza się w lodówce jako miejscu najbardziej rozpoznawalnym w każdym mieszkaniu, naklejając na jej drzwiach specjalną naklejkę. Każdy członek służb ratowniczych doskonale wie, że gdzie powinien szukać informacji na temat  stanu zdrowia chorego mieszkającego samotnie.

Lubicki GOPS, wraz z Fundacją Neuca, rozpoczął właśnie akcję „Pudełko życia dla samotnych mieszkańców gminy Lubicz”. Pierwszy, sondażowy etap zakłada rozdanie takim osobom serii 300 takich pudelek. Dystrybucja ich jest prowadzona głównie za pośrednictwem sołtysów naszej gminy, bezpośrednio w siedzibie GOPS w Lubiczu oraz indywidualnie na zgłoszenia sąsiedzkie, czyli od znajomych, sąsiadów i rodziny osób mieszkających samotnie.

Akcję koordynuje Anna Warlikowska, GOPS, tel. 56 674 21 55 lub 56.

25.04.19

drukuj (Pudełko życia dla samotnych)

Przygoda na dwóch kółkach

Na przejażdżkę ok. 20 kilometrową trasą spod szkoły w Złotorii (zbiórka godz. 10.45) do Złotorii i z powrotem do Lubicza Górnego, wszystkich chętnych zapraszamy 5 maja.

Jeżeli chcecie dołączyć w Lubiczu Dolnym, bądźcie przy urzędzie o godz. 12.00.

Organizatorzy (Rada Sołecka Grębocina i grupa inicjatywna nowego stowarzyszenia „Dla Złotorii” oraz Gmina Lubicz) zabezpieczają obsługę służby porządkowej oraz policji.

Po drodze, w miejscach odpoczynku, będzie okazja skorzystać z przygotowanych niespodzianek,  a na mecie czekają konkursy oraz poczęstunek..

Ubiór swobodny. Zalecamy kask na głowę.

Zapisy: sołtys Grębocina Beata Żurawska, nr tel. 793 988 269.

Zachęcamy też do regularnego odwiedzania naszego Kalendarium, gdzie na bieżąco uzupełniamy wykaz imprez.

25.04.19

drukuj (Przygoda na dwóch kółkach)

Kwietniowa sesja Rady Gminy Lubicz

VIII sesja Rady Gminy Lubicz odbędzie się dnia 24 kwietnia 2019 r. (środa) o godz. 10.00  w sali nr 4 Urzędu Gminy Lubicz z proponowanym porządkiem obrad: 
1.    Otwarcie sesji Rady Gminy:
  a)    stwierdzenie quorum,
  b)    zgłaszanie spraw do porządku.
2.    Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji Rady Gminy.
3.    Informacja wójta z wykonania uchwał oraz działalności między sesjami
4.    Informacja przewodniczących komisji o pracach komisji między sesjami.
5.    Informacja przewodniczącego rady o działalności między sesjami.
6.    Sprawozdanie Komendanta Komisariatu Policji w Lubiczu na temat bezpieczeństwa publicznego w gminie Lubicz za 2018 rok.
7.    Sprawozdanie Prezesa Zarządu Oddziału Gminnego OSP RP w Lubiczu dotyczące działalności OSP na terenie gminy Lubicz za 2018 rok.
8.    Przyjęcie oceny zasobów pomocy społecznej za 2018 rok dla gminy Lubicz.
9.    Przedstawienie analizy stanu gospodarki odpadami komunalnymi z terenu gminy Lubicz za rok 2018.
10.    Podjęcie uchwał:
   a)    w sprawie przyjęcia sprawozdania z działalności Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubiczu za rok 2018
   b)    w sprawie przyjęcia sprawozdania z realizacji Programu Współpracy Gminy Lubicz z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art.3 ust. 3 ustawy  z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie za rok 2018
   c)    w sprawie przyjęcia projektu regulaminu dostarczania wody i odprowadzania ścieków na terenie Gminy Lubicz
   d)    w sprawie skorzystania z zaproszenia do zawarcia umowy nieodpłatnego przekazania nieruchomości gruntowej położonej w miejscowości Lubicz Dolny na rzecz Gminy Lubicz
   e)    w sprawie nabycia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowych wraz z prawem własności znajdujących się na nich budynków, położonych w miejscowości Lubicz Dolny
   f)    w sprawie uchylenia uchwały w sprawie zbycia nieruchomości gruntowej położonej w miejscowości Grębocin
   g)    w sprawie nabycia nieruchomości gruntowej położonej w miejscowości Grębocin
   h)    w sprawie uchylenia uchwały w sprawie zbycia nieruchomości gruntowej położonej w miejscowości Lubicz Górny
   i)    w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części wsi Gronowo
   j)    w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Lubicz w części obejmującej działki nr 461, 325/1 i 334/2 w Młyńcu II
   k)    w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części wsi Grębocin
   l)    w sprawie uchylenia uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzania zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części wsi Grębocin
   ł) w sprawie uchylenia uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzania zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części wsi Złotoria i części wsi Grabowiec
   m)    w sprawie uchylenia uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzania zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części wsi Grębocin
   n)    w sprawie zaliczenia drogi do kategorii dróg gminnych
   o)    uchylająca uchwałę w sprawie ustalenia maksymalnej wysokości poręczeń udzielanych przez Wójta Gminy Lubicz
   p)    o zmianie uchwały w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Lubicz na 2019 rok
   r) o zmianie uchwały w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Lubicz
11.    Przedstawienie interpelacji, zapytań i wniosków składanych przewodniczącemu rady gminy.
12.    Zakończenie obrad.

Transmisja obrad tutaj.

23.04.19

drukuj (Kwietniowa sesja Rady Gminy Lubicz)

Życzenia wielkanocne od władz gminy

drukuj (Życzenia wielkanocne od władz gminy)

 • Życzenia wielkanocne

Przeczytaj kwietniowy numer "Gońca gminnego"

A w numerze wiele użytecznych informacji dotyczących funkcjonowania naszej gminy. Piszemy m.in. o remontach dróg, informujemy o planowanej budowie kanalizacji w Lubiczu Górnym,  a także o tym, co dzieje się w sołectwach. Podajemy również kontakty do sołtysów.

"Goniec gminny" jest w tej chwili dystrybuowany do naszych stałych punktów. Do końca tygodnia powinien być dostępny u wszystkich sołtysów. Można też go przeczytać tutaj.

18.04.19

drukuj (Przeczytaj kwietniowy numer "Gońca gminnego")

Wywóz odpadów. Zmiany w tygodniu świątecznym

Uwaga! W sobotę 20 kwietnia rusza odbiór bioodpadów. Prosimy też o zapoznanie się ze zmienionym, z powodu świąt, harmonogramem wywozu śmieci.

 • 23 kwietnia – trasa przypadająca w poniedziałek + trasa wtorkowa (Lubicz Dolny);
 • 24 kwietnia – trasa przypadająca w środę + trasa z wtorku (Grębocin).

Przypominamy, pojemniki należy wystawić w dniu odbiorów przed godz. 6.

18.04.19

drukuj (Wywóz odpadów. Zmiany w tygodniu świątecznym)

Równiarki wyjechały na drogi

Roboty idą pełną parą. W tym roku na wiosenne remonty dróg nasza gmina przeznaczy ponad 1,6 mln zł.

Od pierwszych ciepłych dni Zarząd Dróg Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej w Lubiczu realizuje remonty dróg gruntowych przy pomocy wykonawcy wyłonionego w drodze zamówienia publicznego. To Zakład Drogowo – Budowlany z Rogowa. - Firma zajmie się dostawą kruszywa drogowego, kruszeniem materiału rozbiórkowego pozyskanego przez zarząd, mieszaniem kruszyw oraz docelowo wbudowaniem tego materiału w drogi gruntowe  – mówi Grażyna Buczeń, kierownik gminnego zarządu dróg. 

Koszt remontu wszystkich dróg gruntowych na terenie gminy w podanej wyżej technologii (wraz z dostawą kruszywa) to niemal 1,4 mln zł.

- Docierają do nas uwagi, że roboty są źle wykonywane, ponieważ –  zdaniem mieszkańców - jedna równiarka poprawia po drugiej. To nie jest prawdą – mówi pani kierownik i wyjaśnia: – Po wysypaniu mieszkanki na drogę wjeżdża równiarka, która rozprowadza materiał. Następnie polewany jest on wodą w celu lepszego zagęszczenia mieszanki. Kolejna równiarka wjeżdża po to, aby nadać drodze odpowiedni profil. Taka jest metoda naprawy powierzchni za pomocą tłucznia. Na koniec materiał zagęszcza walec.

Zarząd dróg wyłonił również wykonawcę na remonty cząstkowe. Naprawy nawierzchni bitumicznych w tym roku będzie wykonywać Przedsiębiorstwo Budownictwa Drogowo – Inżynieryjnego z Torunia. Wartość tego zadania to prawie 242 tys. zł.

17.04.19

drukuj (Równiarki wyjechały na drogi)

Komisje przed świętami, sesja po świętach

18 kwietnia o godz. 9.00 odbędą się połączone komisje Rady Gminy Lubicz. Sesja planowana jest 24 kwietnia o godz. 10.00 (sala nr 4). Proponowany porządek obrad będzie dostępny po komisjach w Biuletynie Informacji Publicznej.

16.04.19

drukuj (Komisje przed świętami, sesja po świętach)

Czasowa zmiana organizacji ruchu w Krobi

Po świętach rusza budowa kanalizacji w Krobi. Od poniedziałku wykonawca ma zwieźć sprzęt w rejon budowy. W związku z inwestycją nastąpią utrudnienia w ruchu.

Ten etap inwestycji obejmie ulice: Osiedlową, Osikową, Cisową, Żytnią, Makową, Oliwkową, Olimpijską, Pod Dębami, Poprzeczną i Okrągłą (poniżej mapka).

Od 15 kwietnia wykonawca, czyli firma „Wimar” z Koronowa planuje na placu budowy zgromadzić potrzebny sprzęt. Roboty mają zacząć się po świętach w dwóch miejscach - na ul. Żytniej i ul. Olimpijskiej.

W związku z budową w Krobi zostanie wprowadza częściowa zmiana organizacji ruchu. – Wspólnie z wykonawcą ustaliliśmy ją w taki sposób, aby uciążliwości były jak najmniej dotkliwe dla mieszkańców – mówi Grażyna Buczeń, kierownik Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej w Lubiczu.

To przede wszystkim zwężenia na odcinkach po ok. 50 metrów, zatem mimo utrudnień spowodowanych robotami będzie można przejechać.

Czasowo zostaną zamknięte, wyłącznie prowadzące do kilku posesji, dwa ślepe odcinki ulic Pod Dębami i Okrągłej. Wcześniej wykonawca ma obowiązek uprzedzić o tym właścicieli domów znajdujących się na tych ulicach.

Koordynator inwestycji ze strony gminy Paweł Bagiński (Lubickie Wodociągi): nr tel. 56 678 53 14, e-mail p.baginski@lubickie-wodociagi.pl.

Kierownik budowy firmy „Wimar” - Marcin Papke: nr tel. 382 13 35, m.papke@wimar.pl.

12.04.19

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

drukuj (Czasowa zmiana organizacji ruchu w Krobi)

 • Logotypy
 • Mapka inwestycji

Uwaga komunikat! Zagrożenie pożarowe

Jak co roku, apelujemy o przestrzeganie obowiązujących przepisów zabraniających wypalania suchych traw, słomy i pozostałości roślinnych.

Dotyczy to pół, łąk, pastwisk, nieużytków, torfowisk, wrzosowisk, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów.

Zachowajmy ostrożność w gospodarstwach domowych, a także podczas wykonywania prac polowych.

Nawet niewielki pożar może spowodować tragiczne konsekwencje i duże straty materialne. Chrońmy naszych bliskich oraz mienie przed skutkami nieodpowiedzialności i braku wyobraźni.

12.04.19

drukuj (Uwaga komunikat! Zagrożenie pożarowe)

Uczniowie będą więcej eksperymentować

Do wszystkich naszych szkół trafią drukarki 3D, roboty do walk sumo i komputery.

To efekt przystąpienia Gminy Lubicz do projektu partnerskiego koordynowanego przez powiat. Celem „Eu-geniusza w świecie 3D” jest zwiększenie kompetencji matematyczno-przyrodniczych uczniów poprzez zajęcia realizowane metodą eksperymentu, doposażenie pracowni w nowoczesny sprzęt, a także podniesienie kompetencji nauczycieli.

Przedsięwzięcie rozpoczyna się w maju i potrwa do końca roku szkolnego 2023. Realizowane jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Wysokość wkładu własnego gminy wynosi 15 proc. wartości projektu.

10 kwietnia umowę w tej sprawie w Starostwie Powiatowym w Toruniu podpisali zastępca wójta Wojciech Rakowiecki i skarbnik Grażyna Dąbrowska.

11.04.19

drukuj (Uczniowie będą więcej eksperymentować)

 • Podpisanie umowy w sprawie partnerstwa w projekcie
 • Podpisanie umowy w sprawie partnerstwa w projekcie
 • Podpisanie umowy w sprawie partnerstwa w projekcie
 • Logosy

Lubicz Górny ma nowego sołtysa

Wczoraj sołtysem Lubicza Górnego została wybrana Justyna Dejewska, która zastąpiła Damazego Jarzębowskiego.

10 kwietnia w Lubiczu Górnym odbyło się ponowne zebranie wyborcze. Wójt Marek Nicewicz zwołał je na skutek zaakceptowanego przez Radę Gminy Lubicz protestu wyborczego. Dotyczy on sposobu wydawania kart przez, wybranego z sali, jednego z członków komisji skrutacyjnej podczas zebrania wiejskiego 28 lutego. 

W środę wieczorem w Szkole Podstawowej w Lubiczu Górnym do rywalizacji stanęły dwie panie: wyłoniona w lutym (te wybory zakwestionowano) na sołtysa Sławomira Korzeniewska oraz Justyna Dejewska, która jest też radną gminną. Na zebranie przyszło 180 osób. Większością głosów wygrała Justyna Dejewska. Do rady mieszkańcy wybrali: Jana Lipińskiego, Piotra Lipińskiego, Stanisława Nowakowskiego, Juliusza Przybylskiego oraz Jana Gołembiewskiego.

Przypomnijmy, to ostatnie zebranie sołeckie w Gminie Lubicz. Poprzednich sołtysów i rady mieszkańcy wyłonili w lutym. W 17 sołectwach uczestniczyło w nich niemal 2 tys. mieszkańców. 

Kolejne zebrania wiejskie w Gminie Lubicz, tym razem dotyczące rozdziału funduszy sołeckich, odbędą się we wrześniu.

11.04.19

drukuj (Lubicz Górny ma nowego sołtysa)

 • Zebranie wiejskie w Lubiczu Górnym
 • Zebranie wiejskie w Lubiczu Górnym
 • Zebranie wiejskie w Lubiczu Górnym

W naszej gminie rozpoczęły się egzaminy gimnazjalne

10 kwietnia o godz. 9.00 we wszystkich szkołach naszej gminy, zgodnie z planem i prawem, rozpoczął się pierwszy egzamin gimnazjalny. 

- Mamy pełne składy zespołów nadzorujących. Dziś od godz. 7.00 ich członkowie przeszli szkolenie. W Lubiczu Górnym dodatkowo jest obserwator z kuratorium - mówi Brygida Bogdanowicz-Kopeć, dyrektor Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół i Przedszkoli w Lubiczu. 

Podobno było w kolejnych dniach. Bez problemów zostały przeprowadzone także egzaminy ośmioklasistów.

Uczniom życzymy powodzenia!

10.04.19, edyt. 15.04.19

 

drukuj (W naszej gminie rozpoczęły się egzaminy gimnazjalne)

Nocnym z Torunia do Lubicza Górnego [filmik]

W nocy z 5 na 6 kwietnia 20 minut po północy z pętli przy ul. Olimpijskiej w Toruniu wyruszył pierwszy nocny kurs linii 02 do Lubicza Górnego. - Bardzo się cieszę z tego połączenia - mówił w rozmowie z wójtem Markiem Nicewiczem jeden z mieszkańców wysiadający w Lubiczu Dolnym. 

Kursy, finansowane przez Gminę Lubicz, zostały uruchomione we współpracy z toruńskim Miejskim Zakładem Komunikacji. Z pasażerami  pierwszego kursu trasę testował także Marek Nicewicz. – Jako wójt gminy jestem zobowiązany dbać o mieszkańców w każdym wieku – mówi. – To spełnienie mojej obietnicy wyborczej danej młodym ludziom, którzy korzystając z atrakcji Torunia mają problem z dotarciem do domu.

Nocne autobusy z Torunia do Lubicza Górnego odjeżdżają z pętli przy ul. Olimpijskiej o godz. 0.20 i 1.50. Odjazdy autobusów są skomunikowane z przyjazdem tramwajów linii nr 1N.

Aby skorzystać z przejazdu z centrum Torunia, np. z al. Solidarności, należy wsiąść do tramwaju linii nr 1N o godz. 0.00 lub 1.30. Tramwaje te dowiozą pasażerów na godz. 0.18 lub 1.48 do przystanku "Olimpijska" vis a vis przystanku autobusowego, na którym czeka autobus linii 02. Trasa przejazdu autobusu przebiega drogą krajową nr 10. Wszystkie przystanki mają status "na żądanie". Końcowym jest „Lubicz Górny” przy ul. Lipnowskiej.

Mylące mogło być oznakowanie przez MZK autobusu jako "Lubicz Osiedle". Powinno być "Lubicz Górny", co przewoźnik poprawi. Takie mamy zapewnienie po dzisiejszej rozmowie.

W drodze powrotnej, odjeżdżając o godz. 0.30 lub 2.00,  autobus dojeżdża do pętli przy ul. Olimpijskiej odpowiednio o godz. 0.39 lub 2.09. Tutaj można przesiąść się na tramwaj linii 1N, który wyrusza o 0.42 lub 2.12. Do al. Solidarności dojeżdża na godz. 1.00 lub 2.30. Zatem przejazd na trasie Lubicz Górny - al. Solidarności trwa 30 minut. Koszt biletu to 1,40 (ulgowy) lub 2,80 zł.

Mapka z trasą autobusu

Link do filmiku z pierwszego kursu (Lubicz Górny - Toruń) 

8.04.19

drukuj (Nocnym z Torunia do Lubicza Górnego [filmik])

 • Pierwszy kurs autobusem linii 02
 • Pierwszy kurs autobusem linii 02
 • Pierwszy kurs autobusem linii 02

Drogi w gminie. Kto nimi zarządza?

Drogi na terenie gminy Lubicz, w zależności od kategorii, administrowane są przez różne instytucje publiczne, odpowiedzialne za ich stan, remonty, przebudowę i bieżące utrzymanie. Dlatego uprzejmie prosimy mieszkańców o zgłaszanie wszelkich uwag, skarg i wniosków do odpowiednich instytucji.

Drogi gminne (i prywatne), to wszystkie pozostałe drogi nie zaznaczone w tabeli i na mapce jako krajowe, wojewódzkie i powiatowe.

Tutaj znajdziecie Państwo pełną informację na ten temat. 

5.04.19

drukuj (Drogi w gminie. Kto nimi zarządza?)

 • Wykaz dróg na mapie
 • Wykaz dróg w tabelce

W weekend pojedzie pierwszy autobus nocny

Od nocy 5/6 kwietnia zostanie uruchomiona  pierwsza linia nocna łącząca Toruń z Lubiczem Górnym. Autobusy kursować będą w nocy z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę.

W Toruniu autobusy odjadą z pętli Olimpijska o godz. 0:20 i 1:50. Odjazdy autobusów będą skomunikowane z przyjazdem tramwajów linii nr 1N, który kursuje przez centrum miasta.

Szczegółowe informacje na ten temat znajdziecie w komunikacie MZK.

Linia nocna została uruchomiona z inicjatywy wójta Marka Nicewicza i jest finansowana z budżetu Gminy Lubicz.

4.04.19

drukuj (W weekend pojedzie pierwszy autobus nocny)

Przychodnia w Lubiczu Górnym zatrudni pielęgniarkę

Gmina wspólnie z Citomedem pracuje nad ułatwieniem mieszkańcom dostępności do lekarzy w przychodni w Lubiczu Górnym. Citomed poszukuje pielęgniarki z określonymi kwalifikacjami, która częściowo odciąży lekarzy.

3.04.19

drukuj (Przychodnia w Lubiczu Górnym zatrudni pielęgniarkę)

 • Ogłoszenie

Gmina Lubicz ma nowego sekretarza

To Aneta Kaczmarek, z wykształcenia ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem zawodowym zdobytym w jednostkach samorządu terytorialnego.

Nowa pani sekretarz na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu ukończyła studia magisterskie z zarządzania finansami i rachunkowości oraz studia podyplomowe w zakresie finansów samorządowych. Jest też absolwentką I edycji studiów podyplomowych „Akademia Liderów Samorządowych” w Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu.

W latach 2003 – 2011 była skarbnikiem Gminy Kikół, a w latach 2012-2019 skarbnikiem Gminy Włocławek. Pracowała również jako starszy inspektor kontroli w Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Bydgoszczy.

3.04.19

drukuj (Gmina Lubicz ma nowego sekretarza)

 • Aneta Kaczmarek

Kwiecień w gminnej bibliotece

Spotkanie autorskie, warsztaty wielkanocne, zajęcia kreatywne dla najmłodszych, angielski, gra w szachy - to tylko przykłady kilku wydarzeń, które w tym miesiącu przygotowała dla mieszkańców Gminna Biblioteka Publiczna i jej filie. Korzystajcie!

KWIECIEŃ

każdy poniedziałek - nauka gry w szachy dla dzieci i młodzieży, godz.15.30-16.30, Filia w Grębocinie

każdy poniedziałek - gry planszowe, godz. 16.30-17.30, Filia w Grębocinie

każdy czwartek - angielski dla najmłodszych dzieci (od lat 2 do II klasy SP), godz. 16.30, Filia w Grębocinie

2.04 – Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci – zajęcia czytelnicze dla dzieci z kl. III, Gminna Biblioteka Publiczna w Lubiczu Dolnym, godz. 12.00

3.04 - Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci – zajęcia czytelnicze dla dzieci z miejscowej szkoły w Filii w Gronowie, godz. 9.00 i 11.00

3.04 - Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci – zajęcia czytelnicze dla przedszkolaków w Filii w Lubiczu Górnym, godz. 9.15 przedszkolaków w Filii w Lubiczu Górnym, godz. 9.15

4.04 – Baśnie, bajki, bajeczki – spotkanie dla przedszkolaków w Filii w Lubiczu Górnym, godz. 11.40

2, 9,16,29.04 – Bajkoteka - zajęcia dla dzieci w wieku 2-4 lat (więcej na plakacie) – Gminna Biblioteka Publiczna w Lubiczu Dolnym

4, 11,16.04 – warsztaty wielkanocne, godz. 16.30 (szczegóły na plakacie), GBP Lubicz Dolny

8.04 - ,,Kryminalni" (klub młodych miłośników kryminałów), godz. 15.30, Filia w Grębocinie

11.04 – warsztaty wielkanocne – kartki świąteczne, godz.17.00, Filia w Złotorii

26.04 - spotkanie autorskie z Arkadiuszem Niemirskim, autorem kontynuacji serii o „Panu Samochodziku” (z okazji Światowego Dania Książki i Praw Autorskich), godz. 9.00, GBP Lubicz Dolny

26.04 – „Kicia Kocia w Afryce” – zajęcia czytelnicze dla dzieci z miejscowej szkoły w Filii w Gronowie, godz. 10.00

29.04 - Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci, godz. 16.30, Filia w Grębocinie

30.04 - DKK dla dorosłych, godz.18.00, Filia w Grębocinie

30.04 – Książka 3 D – zajęcia dla dzieci ze świetlicy środowiskowej w Lubiczu Górnym, godz. 16.00, GBP Lubicz Dolny

1.04.19

 

drukuj (Kwiecień w gminnej bibliotece)

 • Plakat - warsztaty wielkanocne
 • Plakat - Bajkoteka

Zmiana terminów wyjazdów na basen solankowy do Ciechocinka

TERMINY (piątki)

05.04

12.04

10.05

17.05

Pierwszy autokar

Złotoria – przy banku 16:15

Lubicz Górny - pętla autobusowa przy kościele,16:25

Lubicz Dolny- przy urzędzie 16:35

Grębocin – przy szkole – 16:40

Wejście na basen: I grupa godz. 18:10, II grupa 18:50; wyjazd z Ciechocinka ok. 19:40.

Drugi autokar

Gronowo - przy sklepie, 17:30

Brzezinko - przy OSP, 17:40

Rogówko - przy sklepie, 17:45

Jedwabno – przy sklepie, 18:50

Młyniec Pierwszy - przy szkole, 18:00

Młyniec Drugi – przystanek autobusowy za sklepem, 18:05

Krobia - przy firmie Novar, 18:10

Lubicz Górny - pętla autobusowa przy kościele, 18:15.

Wejście na basen: I grupa godz. 19:30, II grupa 20:10; wyjazd z Ciechocinka ok. 21:10.

Przypominamy – gmina zapewnia i finansuje transport. Koszt biletu wstępu na basen to 10 zł.

Zapisy: Monika Lewandowska, Urząd Gminy Lubicz, pok. nr 3, nr tel. 56 62 12 139 lub 138.

1.04.19

drukuj (Zmiana terminów wyjazdów na basen solankowy do Ciechocinka)

Mamy pieniądze na ulice w Złotorii

Prawie 860 tys. zł – takie dofinansowanie gwarantuje naszej gminie podpisana dziś w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu umowa na budowę ulic Szkolnej, Ciechocińskiej i Flisackiej w Złotorii.

Umowę na dofinansowanie zadania podpisali dziś wójt Gminy Lubicz Marek Nicewicz i skarbnik Grażyna Dąbrowska. Wartość zadania opiewa na przeszło 1,4 mln zł. Za pośrednictwem toruńskiego Urzędu Marszałkowskiego gmina z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich otrzyma ok. 63 proc. wartości inwestycji. Resztę pieniędzy wyłoży gmina.

Przetarg na budowę Ciechocińskiej, Flisackiej i Szkolnej w Złotorii zostanie ogłoszony w kwietniu.

28.03.19

drukuj (Mamy pieniądze na ulice w Złotorii)

Nowoczesny urząd. Terminal już działa

Od wczoraj w Urzędzie Gminy Lubicz można korzystać z terminalu płatniczego. To udogodnienie m.in. dla tych mieszkańców, którzy zjawiają się we wtorki w godz. 16.00 – 18.00, kiedy pobliski bank jest już zamknięty.

Jeśli więc chcecie w tym czasie złożyć w urzędzie wniosek, do którego potrzebna jest opłata skarbowa, możecie uiścić ją na miejscu za pomocą karty lub telefonu. 

Przypominamy, że od 1 lutego, dla wygody aktywnych zawodowo mieszkańców, lubicki urząd we wtorki czynny jest o dwie godziny dłużej niż dotychczas, czyli do 18.00.

27.03.19

drukuj (Nowoczesny urząd. Terminal już działa)

W kwietniu rusza budowa kanalizacji w Krobi

Wójt Marek Nicewicz podpisał umowę z wykonawcą budowy kanalizacji sanitarnej w tzw. aglomeracji lubickiej. To I etap inwestycji obejmujący 2,7 km sieci w Krobi. Planowane zakończenie prac przed 1 listopada.

Rusza oczekiwania od wielu lat budowa kanalizacji sanitarnej w Krobi. 22 marca wójt Marek Nicewicz podpisał umowę z wykonawcą inwestycji, spółką „Wimar” z Koronowa, opiewającą na ponad 3,2 mln zł. - Stało się to możliwe dzięki zmianie parametrów przetargu – mówi wójt Marek Nicewicz.

Przypomnijmy, gmina sześciokrotnie ogłaszała przetarg na budowę sieci kanalizacyjnej w aglomeracji lubickiej. Jednak ze względów formalnych, m.in. zbyt wysoką cenę w stosunku do kosztorysu lub wycofanie się kontrahenta po ogłoszeniu wyników przetargu, nie doszło do rozpoczęcia prac. Obecny wójt postanowił więc podzielić zadanie na odcinki oraz rozbić inwestycję na trzy lata.

Kanalizacja Krobi to pierwszy etap, obejmujący ulice: Osiedlową, Osikową, Cisową, Żytnią, Makową, Oliwkową, Olimpijską, Pod Dębami, Poprzeczną i Okrągłą (poniżej mapka). Pozostałe etapy będą realizowane w latach 2020-2021 w Lubiczu Dolnym, Lubiczu Górnym, a także w Krobi. 

Obszary nie objęte skanalizowaniem są w tej chwili przedmiotem opracowywania zleconego przez spółkę Lubickie Wodociągi. Wszelkie potrzeby w tym zakresie można kierować do sołtysów oraz radnych gminy z danego okręgu.

W związku z tym kolejne etapy kanalizacji wójt zaprezentuje w czasie sierpniowo-wrześniowych zebrań wiejskich.

Przekazanie placu budowy tegorocznej inwestycji w Krobi nastąpiło 26 marca, a zakończenie prac planowane jest na 31 października tego roku.

Zadanie pod nazwą „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej na terenie Aglomeracji Lubicz – część I” zostanie dofinansowane ze Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT).

O związanych z budową zmianach organizacji ruchu w Krobi poinformujemy po otrzymaniu szczegółów od wykonawcy.

Koordynator inwestycji ze strony gminy Paweł Bagiński (Lubickie Wodociągi): nr tel. 56 678 53 14, e-mail p.baginski@lubickiewodociagi.pl.

Kierownik budowy firmy „Wimar” - Marcin Papke: nr tel. 382 13 35, m.papke@wimar.pl.

26.03.19

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

drukuj (W kwietniu rusza budowa kanalizacji w Krobi)

 • Logotypy
 • Podpisanie umowy z wykonawcą budowy kanalizacji w Krobi
 • Przekazanie placu budowy w Krobi
 • Mapka aglomeracji lubickiej
 • Mapka szczegółowa

Amatorzy do boju! Zapraszamy na murawę

W kwietniu z inicjatywy Klubu Sportowego Krobia rusza Regionalna Ligia Orlika organizowana przy współpracy gmin Lubicz, Czernikowo, Obrowo i Łysomice.

KS Krobia od lat przygotowuje Regionalną Ligę Orlika, w której grają amatorzy. W tym roku formuła zawodów została rozszerzona o współpracę z urzędami czterech gmin: Lubicz, Czernikowo, Obrowo i Łysomice, stąd też na boiskach w rywalizacji zmierzą się drużyny z ich terenu.

Rozgrywki będą przeprowadzone w poniedziałki w okresie od 15 kwietnia do 30 października na orlikach w Lubiczu Górnym, Grębocinie i Dobrzejewicach.

Zgłoszenia do 1 kwietnia na e-maila regionalnaligaorlika@gmail.com.

W załączeniu karta zgłoszeniowa i regulamin ligi.

22.03.19

drukuj (Amatorzy do boju! Zapraszamy na murawę)

 • Plakat

W poniedziałek odbędą się obrady rady

25 marca 2019 r. o godz. 10.00 w sali nr 4 Urzędu Gminy Lubicz rozpocznie się VII sesja Rady Gminy Lubicz.

Proponowany porządek obrad:  
1.  Otwarcie sesji Rady Gminy: 
a)  stwierdzenie quorum, 
b)  zgłaszanie spraw do porządku. 
2.  Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji Rady Gminy. 
3.  Informacja wójta z wykonania uchwał oraz działalności między sesjami 
4.  Informacja przewodniczących komisji o pracach komisji między sesjami. 
5.  Informacja przewodniczącego rady o działalności między sesjami. 
6.  Podjęcie uchwał: 
a) w sprawie rozpatrzenia protestu wyborczego 
b) w sprawie wyboru sołtysa i rady sołeckiej sołectwa Lubicz Górny  
c) w sprawie zbycia nieruchomości gruntowej położonej w miejscowości Lubicz Dolny 
d) w sprawie wyrażenia zgody na udzielenie bonifikaty od ceny nieruchomości położonej w miejscowości Lubicz Dolny 
e) w sprawie wyrażenia zgody na udzielenie bonifikaty od ceny nieruchomości położonej w miejscowości Lubicz Dolny 
f) w  sprawie  zmiany  miejscowego  planu  zagospodarowania  przestrzennego  części  wsi Grębocin 
g) w sprawie uchylenia uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzania miejscowego 
planu zagospodarowania przestrzennego części wsi Nowa Wieś 
h) w  sprawie  przystąpienia  do  sporządzania  miejscowego  planu  zagospodarowania 
przestrzennego części wsi Nowa Wieś 
i) o zmianie uchwały w sprawie zasad udzielania i rozliczania dotacji celowej z budżetu Gminy Lubicz na dofinansowanie zakupu, montażu i uruchomienia źródła ciepła na terenie Gminy Lubicz 
j) w sprawie  przyjęcia  sprawozdania  z realizacji  „Gminnego  Programu  Profilaktyki i Rozwiązywania  Problemów  Alkoholowych  i Przeciwdziałania  Narkomanii  za  rok 2018”
k) w  sprawie  zmiany  uchwały  w sprawie  przyjęcia  „Gminnego  Programu  Profilaktyki 
i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2019” 
l) w  sprawie  uchwalenia  wieloletniego  programu  gospodarowania  mieszkaniowym zasobem Gminy Lubicz na lata 2019-2023 
ł) w sprawie rozpatrzenia petycji o urządzenie drogi asfaltowej na ul. Lampusz  w miejscowości Lubicz Dolny 
m) w  sprawie  rozpatrzenia  petycji  o budowę  chodnika  ulic  Lampusz-Małgorzatowo-
Dworcowa w miejscowości Lubicz Dolny 
n) w sprawie nadania nazwy ulicy „Jana I Olbrachta” w miejscowości Złotoria 
o) w sprawie przyjęcia sprawozdania z realizacji programu usuwania azbestu i wyrobów 
zawierających azbest z terenu Gminy Lubicz 
p)  w sprawie ustalenia maksymalnej wysokości poręczeń udzielanych przez Wójta Gminy 
Lubicz 
r) o zmianie uchwały w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Lubicz na 2019 rok 
s) o zmianie uchwały w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy 
Lubicz.   
7.  Przedstawienie interpelacji, zapytań i wniosków składanych przewodniczącemu rady gminy.  
8.   Zakończenie obrad.       

Obrady sesji będą transmitowane tutaj.

22.03.19

drukuj (W poniedziałek odbędą się obrady rady)

Darmowa kolonoskopia dla naszych mieszkańców

Zapraszamy na bezpłatne badanie kolonoskopowe w ramach projektu unijnego ,,Lepiej zapobiegać  niż leczyć – kompleksowy program  profilaktyki raka jelita grubego dla mieszkańców województwa Kujawsko-Pomorskiego”. Przeczytajcie, kto i jak może się zgłosić.

O tym, że nasza gmina w tym roku przystępuje do dwóch programów profilaktycznych, informowaliśmy na zebraniach wiejskich. Znamy już szczegóły kompleksowego program  profilaktyki raka jelita grubego. Co należy zrobić, aby wziąć w nim udział?

Zapisy na kolonoskopię przyjmuje Anna Szatkowska w Biurze Podawczym w Urzędzie Gminy Lubicz (ul. Toruńska 21, Lubicz Dolny) w pokoju nr 9 lub telefonicznie pod nr 56 621 21 40.

Zapisane osoby będą zobowiązane zgłosić się na szkolenie, które 9 maja o godz. 17.00 w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Lubiczu Dolnym poprowadzi dr Magdalena Wojciechowska. 

Na spotkaniu m.in. zostanie przekazany preparat niezbędny do przeprowadzenia badania kolonoskopowego i ustalony jego indywidualny termin.

Kto może wziąć udział w projekcie?

 • Osoby w wieku 50-65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego;
 • Osoby w wieku 40-49 lat osoby, które mają krewnego pierwszego stopnia z rozpoznanym rakiem jelita grubego;
 • Osoby w wieku 25-49 lat - z rodzin, w których wystąpił dziedziczny rak jelita grubego niezwiązany z polipowatością (HNPCC).

20.03.19

drukuj (Darmowa kolonoskopia dla naszych mieszkańców)

Drożny przepust to swobodny spływ wody w rowach

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, w związku z okresem wiosennym i możliwością wystąpienia silnych opadów, prosi o pilny przegląd przepustów pod zjazdami. 

O tym, kto jest odpowiedzialny za ich drożność - więcej w piśmie. Zachęcamy do zapoznania się z nim.

20.03.19

drukuj (Drożny przepust to swobodny spływ wody w rowach)

W Grębocinie można znowu wysyłać listy

Agencja pocztowa w Grębocinie została otwarta w nowej lokalizacji. Działa od wczoraj w Galerii Handlowej "POLO" w punkcie krawieckim.  Poczta jest czynna w dni powszednie od 9.00 do 17.00, a w soboty od 9.00 do 12.00.

Utrzymanie agencji zależy głównie od ilości obsługiwanych operacji pocztowych.

19.03.19

drukuj (W Grębocinie można znowu wysyłać listy)

Zbiórka elektroodpadów wielkogabarytowych

Informacja dla mieszkańców Grębocina, Gronowa, Gronówka, Brzezinka i Brzeźna. Zadzwońcie, jeżeli chcecie pozbyć się starych pralek, telewizorów, kuchenek czy pieców elektrycznych.

Przygotowujemy się do organizacji kolejnej bezpłatnej zbiórki elektoodpadów wielkogabarytowych – tym razem dla czterech sołectw. Zainteresowanych mieszkańców Grębocina prosimy o kontakt pod nr tel. 56 621 21 28 do 22 marca. Z kolei na informację od mieszkańców Gronowa, Gronówka, Brzezinka i Brzeźna czekamy do 29 marca. Należy podać imię i nazwisko, adres, numer telefonu, a także określić ilość i rodzaj odpadów.

Uwaga! Zabierane będą tylko urządzenia kompletne. Przy dużych można wystawić też małe, np. suszarki, lokówki czy telefony.   

19.03.19

drukuj (Zbiórka elektroodpadów wielkogabarytowych)

 • Plakat

Receptę zamówisz telefonicznie lub on-line

W przychodni Citomed w Lubiczu Górnym receptę na leki przewlekle stosowane można zamówić on-line. Jak to zrobić? Podpowiadamy.

Władze gminne, także z udziałem radnych, kilkakrotnie spotkały się z przedstawicielami Lecznic Citomed w sprawie usprawnienia funkcjonowania przychodni zdrowia w Lubiczu Górnym. Rozmowy dotyczyły zgłaszanych przez mieszkańców problemów z trudnościami w skorzystaniu z usług medycznych i zarejestrowaniem się na wizyty. Dyrektor zarządzający Lecznic Citomed Katarzyna Ramlo z zainteresowaniem wysłuchała wszystkich uwag zgłaszanych przez radnych i wyjaśniła zasady, jakimi musi kierować się każda placówka medyczna działająca w ramach NFZ. Jak się okazało biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców, poradnia nie ma szans na zakontraktowanie zatrudnienia kolejnego lekarza.

Citomed, szukając rozwiązania usprawnienia pracy przychodni, zaproponował wprowadzenie kilku korzystnych dla mieszkańców zmian. Pierwsze z nich weszły już w życie.

To zwiększony limit pacjentów rejestrowanych na wizyty pediatryczne. Po drugie na wizyty kontrolne można teraz zapisywać się z wyprzedzeniem. Każdego dnia przychodnia zapewnia ponad 50 proc. miejsc na rejestracje bieżącą (nagłe zachorowania), w tym 29 proc. na rejestracje osobistą i  23 proc. na rejestracje telefoniczną, blisko 20 proc. na wizyty kontrolne i prawie 30 proc. wizyt recepturowych.

- Jeżeli pacjenci zrozumieją, że recepty na leki przyjmowane na stałe, w chorobach przewlekłych, można zamawiać bez wizyty u lekarza, to zwiększy się limit przeznaczony na wizyty bieżące – wyjaśnia Katarzyna Ramlo.

Jak w takim razie zamówić taką receptę bez kontaktu z lekarzem?

Recepty na leki stosowane przewlekle, wpisane w historię choroby, można zamówić, wypełniając osobiście odpowiedni druk w rejestracji, telefonicznie, mailowo oraz on-line. Tutaj znajdziecie Państwo najważniejsze informacje na ten temat z numerami telefonów, adresem mailowym, przekierowaniem do formularza, a także inne użyteczne informacje kontaktowe, m.in. gdzie zgłosić się nocą i w dni wolne.

12.03.19

drukuj (Receptę zamówisz telefonicznie lub on-line)

Nowi sołtysi gotowi do pracy

Dziś, w Dniu Sołtysa, w Urzędzie Gminy Lubicz gościliśmy dotychczasowych i nowo wybranych gospodarzy miejscowości, którzy właśnie rozpoczynają swoją pięcioletnią kadencję.

Wójt Marek Nicewicz podziękował tym gospodarzom miejscowości, którzy skończyli kadencję. Pamiątkowe tabliczki sołeckie ze swoimi nazwiskami otrzymali: Małgorzata Jurkiewicz, Paweł Kuczkowski, Mirosław Majewski. Nieobecnej Katarzynie Laskowskiej tabliczka zostanie przekazana. Wykaz nowo wybranych sołtysów i rad sołeckich znajdziecie tutaj.

Aktualnie sołtysi zostali przeszkoleni, otrzymali również zestaw niezbędnych materiałów. 

Wójt wraz z przewodniczącym rady Zbigniewem Barcikowskim podkreślali, że gmina chce podnieść rangę sołtysa. Sołtys jako wybrany w tajnym głosowaniu przedstawiciel sołectwa ma być faktycznym łącznikiem między mieszkańcami a gminą. W najbliższym czasie każdy z sołtysów w porozumieniu z radą sołecką i radnym z danego terenu przygotują spis najpilniejszych potrzeb drogowych. Zbigniew Barcikowski zapewniał, że wszyscy radni chcą współpracy z sołectwami. – Mamy wspólny interes, ponieważ naszą posługą jest służenie sprawie, ponad podziałami – mówił.

Wójt i przewodniczący złożyli także gościom życzenia z okazji przypadającego dziś Dnia Sołtysa. 

11.03.19

drukuj (Nowi sołtysi gotowi do pracy)

 • Dotychczasowi i nowo wybrani sołtysi z władzami gminy

Nagroda dla najaktywniejszych sołectw

Młyniec Pierwszy, Gronowo i Brzezinko to najbardziej zaangażowane społecznie sołectwa w naszej gminie. W tych trzech miejscowościach w zebraniach wiejskich procentowo wzięło udział najwięcej mieszkańców.

W lutym w naszej gminie odbyło się 17 zebrań wiejskich, w wyniku których mieszkańcy wyłonili nowych sołtysów i rady sołeckie. Pisaliśmy już o tym tutaj. Dzisiaj prezentujemy frekwencję, biorąc pod uwagę procentowy udział mieszkańców w zebraniach w stosunku do liczby uprawnionych do głosowania.

I miejsce zajął Młyniec Pierwszy – 29,77 proc.

II miejsce Gronowo – 26,23 proc.

III miejsce Brzezinko – 25,36 proc.

- W tegorocznych zebraniach wzięło udział prawie 2 tys. mieszkańców – przypomina wójt Marek Nicewicz i dodaje: - Dziękuję każdej z tych osób. Doceniam państwa aktywność społeczną. Chciałbym wyróżnić te sołectwa, w których na zebrania przyszło najwięcej osób spośród uprawnionych. „Nagroda” nie była zapowiedziana, więc mam nadzieję, że tym bardziej ucieszy. Już teraz zapraszam na kolejne zebrania sołeckie, po wakacjach, kiedy to mieszkańcy zdecydują o rozdziale funduszy sołeckich.

6.03.19

drukuj (Nagroda dla najaktywniejszych sołectw)

 • Frekwencja w procentach

Mamy pięciu nowych sołtysów [Aktualizacja]

W tegorocznych zebraniach wiejskich wzięło udział 1921 mieszkańców. Najwięcej liczbowo w Lubiczu Górnym – 253 (w pierwszym terminie), Grębocinie – 201 i Złotorii -  195.

Na początku przyszłego tygodnia przedstawimy Państwu ranking zaangażowania społecznego sołectw, czyli jaki był procentowy udział mieszkańców w przeliczeniu na liczbę mieszkańców sołectwa.

Wszystkim, którzy poświęcili swój czas i wzięli udział w zebraniach dziękujemy za zaangażowanie. Dziękujemy także dotychczasowym sołtysom i członkom rad sołeckich. Nowym władzom sołeckim gratulujemy, życząc powodzenia!

Fotorelacje z wyborów znajdują się na naszym profilu fejsbukowym "Gmina Lubicz".

Sołtysów i rady sołeckie na kadencję 2019-2024 prezentujemy w zakładce Sołectwa – tutaj znajdziecie także kontakty do sołtysów oraz budżety sołeckie na bieżący rok i historię danej miejscowości.

 

A OTO WYNIKI WYBORÓW W 17 SOŁECTWACH GMINY LUBICZ

Brzezinko

SOŁTYS:

Jacek Witkowski

RADA SOŁECKA:

Zofia Skrzyniecka 

Marcin Nowakowski

Szymon Milewicz

Brzeźno

SOŁTYS:

Piotr Dąbrowski

RADA SOŁECKA:

Ewa Goj

Teresa Wąsik

Jacek Węglarz

Grabowiec

SOŁTYS:

Danuta Wojciechowska

RADA SOŁECKA:

Marcin Wojciechowski

Stanisław Maćkiewicz

Wiktor Kawczyński 

Grębocin

SOŁTYS:

Beata Żurawska

RADA SOŁECKA:

Maciej Biernat

Tomasz Dunajski

Roman Dybowski

Michał Ratajczak

Robert Majewski 

Gronowo

SOŁTYS:

Stanisław Ciupak 

RADA SOŁECKA:

Michał Klugowski 

Wojciech Betlejewski 

Maria Gumowska

Anna Kozłowska

Jedwabno

SOŁTYS:

Jan Strzelecki

RADA SOŁECKA:

Anna Dąbrowska

Beata Winiarska

Zbigniew Kuszyński

Kopanino

SOŁTYS:

Ludwik Wikiera 

RADA SOŁECKA:

Katarzyna Torkowska

Tomasz Wszelak

Krzysztof Czynszak

Krobia

SOŁTYS:

Marian Sulecki

RADA SOŁECKA:

Barbara Jackiewicz

Ewelina Przybylska 

Anita Rybińska

Maciej Pasternak

Lubicz Dolny

SOŁTYS:

Alicja Zielińska

RADA SOŁECKA:

Bożena Wolak

Jadwiga Tolińska 

Elżbieta Bonczalska

Jarosław Kiliński

Daniel Strzelecki

Lubicz Górny

SOŁTYS:

Justyna Dejewska

tel. 511 402 210

RADA SOŁECKA:

Jan Lipiński 

Piotr Lipiński 

Stanisław Nowakowski 

Juliusz Przybylski 

Jan Gołembiewski

Mierzynek

SOŁTYS:

Mariusz Filuś

RADA SOŁECKA:

Dorota Kowalska

Anna Kowalczyk

Jerzy Sójka

Młyniec Pierwszy

SOŁTYS:

Anna Katra

RADA SOŁECKA:

Marian Wernerowski

Marian Piotr Kępski

Przemysław Gorczyca

Młyniec Drugi

SOŁTYS:

Kazimierz Smoliński

RADA SOŁECKA:

Roman Poskart

Kazimierz Poskart 

Andrzej Gęsicki

Nowa Wieś

SOŁTYS:

Miłosz Morawiak

RADA SOŁECKA:

Sylwia Zwierzchowska 

Małgorzata Domachowska 

Jarosław Marcinkowski

Artur Wiczyński

Rogowo

SOŁTYS:

Sławomir Sacharuk

RADA SOŁECKA:

Krystyna Wilczyńska

Anna Chmiel 

Lucjan Paga

Rogówko

SOŁTYS:

Bogdan Laskowski

RADA SOŁECKA:

Małgorzata Tabor

Maria Jankowska

Łukasz Ostrowski

Marcin Wąsik

Złotoria

SOŁTYS:

Barbara Kisielewska

RADA SOŁECKA:

Elżbieta Szczepaniec 

Marzenna Wojnar 

Marcin Cieślewicz 

Robert Chrobak

Bernard Kwiatkowski

1.03.19, edyt. 6.03.19, 11.04.19

drukuj (Mamy pięciu nowych sołtysów [Aktualizacja])

O czym radni będą obradować na sesji?

VI sesja Rady Gminy Lubicz odbędzie się 28 lutego o godz. 10.00 w sali nr 4 Urzędu Gminy Lubicz. Obrady tradycyjnie będą transmitowane.

Proponowany porządek obrad:  
1.  Otwarcie sesji Rady Gminy:
a)  stwierdzenie quorum,
b)  zgłaszanie spraw do porządku.
2.  Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji Rady Gminy.
3.  Informacja wójta z wykonania uchwał oraz działalności między sesjami
4.  Informacja przewodniczących komisji o pracach komisji między sesjami.
5.  Informacja przewodniczącego rady o działalności między sesjami.
6.  Podjęcie uchwał:
a)  w  sprawie  zmiany  miejscowego  planu  zagospodarowania  przestrzennego  części  wsi
Kopanino
b)  w sprawie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego gminy Lubicz
na obszarze wsi Lubicz Dolny w rejonie ulic: Dworcowej, Warszawskiej i Grębockiej
c)  w  sprawie  uchylenia  uchwały  w sprawie  przystąpienia  do  sporządzania  zmiany
miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części wsi Lubicz Dolny
d)  w sprawie przystąpienia do sporządzania zmiany miejscowego planu zagospodarowania
przestrzennego części wsi Lubicz Dolny
e)  w sprawie zbycia udziału w prawie własności nieruchomości położonej w miejscowości
Gronowo
f)  w  sprawie  uchylenia  uchwały  w  sprawie  przystąpienia  do  sporządzania  zmiany
miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części wsi Złotoria i części
wsi Grabowiec
g)  w  sprawie  uchylenia  uchwały  w sprawie  przystąpienia  do  sporządzania  zmiany
miejscowego  planu  zagospodarowania  przestrzennego  części  wsi  Grębocin
uchwalonego przez Radę Gminy Lubicz uchwałą Nr XLIV/465/10 z dnia 23 kwietnia
2010 r. oraz zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części wsi
Grębocin uchwalonego przez Radę Gminy Lubicz uchwałą Nr XXVIII/347/2016 z dnia
25 listopada 2016 r. h)  w  sprawie  uchylenia  uchwały  w sprawie  przystąpienia  do                                                                            sporządzania  zmiany miejscowego  planu  zagospodarowania  przestrzennego  gminy                                                                              Lubicz  dot.  terenów komercyjnych  położonych  przy  drodze  nr  52 na  obszarach wsi:                                                                                Grębocin,  Rogowo, Rogówko, Brzeźno, Brzezinko i Gronowo
i)  w sprawie zmiany Uchwały Nr XLV/591/2018 Rady Gminy Lubicz z dnia 27 kwietnia
2018  r  w  sprawie  określenia  zasad  udzielania  i  rozmiaru  obniżek  tygodniowego
obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycielom, którym powierzono stanowiska
kierownicze,  oraz  w  sprawie  określenia  tygodniowego  obowiązkowego  wymiaru
godzin  zajęć dla pedagogów, psychologów, logopedów, terapeutów pedagogicznych
i doradców zawodowych zatrudnionych w szkołach i przedszkolu, dla których organem
prowadzącym jest gmina Lubicz
j)  zmieniająca uchwałę nr XXVI/311/2016 Rady Gminy Lubicz z dnia 30 września 2016
r. w sprawie określenia jednostki obsługującej, jednostek obsługiwanych oraz zakresu
obowiązków powierzonych i jednostce obsługującej w ramach wspólnej obsługi
k)  w sprawie określenia  programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania
bezdomności zwierząt  na terenie gminy Lubicz w 2019 roku
l)  w sprawie nadania nazwy ulicy „Malownicza” w miejscowości Złotoria
m) w  sprawie  przyjęcia  do  realizacji  wniosku  o dofinansowanie  zadania  pod  nazwą:
Zapewnienie  funkcjonowania  Klubu  „Senior+”  realizowanego    w ramach  Programu
Wieloletniego „Senior+” na lata 2015-2020
n)  w sprawie ustalenia wysokości diet dla sołtysów oraz zasad ich wypłacania
o)  w sprawie ustalenia diet dla radnych Rady Gminy Lubicz
p)  w  sprawie  dopuszczenia  zapłaty  podatków  stanowiących  dochody  budżetu  Gminy
Lubicz za pomocą innego instrumentu płatniczego
r)  w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Toruńskiemu na sfinansowanie
zadania  inwestycyjnego  pn.  „budowa  ciągu  pieszo-rowerowego  Lubicz  Dolny-
Rogówko przy drodze powiatowej Nr 2010C Turzno-Rogówko-Lubicz Dolny”
s)  w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Toruńskiemu na sfinansowanie
zadania inwestycyjnego pn. „Przebudowa drogi powiatowej nr 2030C Turzno-Gronowo
na długości 4,206 km”
t)   o zmianie uchwały w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Lubicz na 2019 rok
u)  o zmianie uchwały w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy
Lubicz
7.  Przedstawienie interpelacji, zapytań i wniosków składanych przewodniczącemu rady gminy.  
8.   Zakończenie obrad.

Transmisja obrad tutaj.

27.02.19

drukuj (O czym radni będą obradować na sesji?)

Dopłaty bezpośrednie. Zapraszamy na szkolenie

Biuro Powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji  Rolnictwa w Toruniu, przy współpracy z Urzędem Gminy Lubicz i Powiatowym Zespołem Doradztwa Rolniczego w Chełmży, zapraszają  na szkolenie  na temat: "Dopłaty  bezpośrednie w kampanii 2019 roku - planowane  zmiany w  aplikacji  eWniosekPlus". 

Szkolenie odbędzie się 6 marca (środa ) o godz. 10.00  w Urzędzie Gminy  w Lubiczu , ul. Toruńska 21, sala nr 4 (parter).

W tym roku po raz drugi polscy rolnicy składają wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych z PROW 2014-2020 obowiązkowo przez internet - za pomocą aplikacji eWniosekPlus. Właścicielom małych gospodarstw pozostawiono, tak jak było to w 2018 r., możliwość złożenia oświadczenia (w wersji papierowej). Agencja przyjmuje je od 15 lutego do 14 marca 2019 r. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziecie tutaj. 

27.02.19

drukuj (Dopłaty bezpośrednie. Zapraszamy na szkolenie)

Koniec z bezrobociem. Panie wróciły do pracy

Anna będzie pracować w żłobku, Małgorzata w hotelu, a Wioleta została zatrudniona w firmie cateringowej. To wszystko dzięki temu, że wzięły udział w projekcie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubiczu.

Lubicki GOPS skończył realizację rocznego projektu „Aktywizacja w Klubie Integracji Społecznej „Nad Drwęcą”. Projekt miał na celu aktywizację społeczno-zawodową kobiet, które po przerwie związanej z wychowywaniem dzieci chciały powrócić na rynek pracy.

- Każda z 15 uczestniczek przeszła indywidualną ścieżkę obejmującą poradnictwo indywidualne, m.in. zawodowe, psychologiczne, prawne, coaching, asystenturę rodzinną – wyjaśnia Anna Sikorska, kierownik ośrodka. – Panie wzięły też udział w zajęciach grupowych, jak np. trening interpersonalny, a przede wszystkim szkoleniach zawodowych połączonych z praktyką u pracodawcy oraz półrocznym płatnym stażu zawodowym. Wszystkie osoby zostały również objęte pośrednictwem pracy. Otrzymały także pomoc finansową na dojazdy oraz na opiekę nad dziećmi w trakcie uczestnictwa w zajęciach.

W wyniku działań projektowych 70 proc. uczestniczek podjęło już pracę. Pozostałe nadal mogą liczyć na wsparcie GOPS w poszukiwaniu pracy i skorzystanie z prawa do „zatrudnienia wspieranego”, czyli częściowej refundacji wynagrodzenia przez Powiatowy Urząd Pracy wynagrodzenia.

Na realizację projektu Gmina Lubicz pozyskała finansowanie na poziomie 85 proc. ze środków UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 z działania 9.2.1 Aktywne włączenie społeczne.

25.02.19

drukuj (Koniec z bezrobociem. Panie wróciły do pracy)

 • Logosy
 • Lubicki GOPS po raz kolejny realizował projekt Klub...
 • Lubicki GOPS po raz kolejny realizował projekt Klub...
 • Lubicki GOPS po raz kolejny realizował projekt Klub...

Zapraszamy do lektury „Gońca gminnego”

Ukazał się pierwszy w tym roku numer „Gońca gminnego” - w odświeżonym wydaniu i w większej objętości. A co w nim znajdziecie?

W najnowszym numerze „Gońca” przeczytacie m.in. o tym, na jakie zadania radni przeznaczyli tegoroczny budżet.  Piszemy też o zebraniach wiejskich i budowie świetlicy w Młyńcu Drugim.

W numerze znajdzie także wiele użytecznych informacji: nowe godziny pracy urzędu, gdzie za darmo wywieźć śmieci, zaproszenie na Dzień Kobiet i bezpłatne szkolenia komputerowe oraz rozpiskę wyjazdów na basen i zajęć w świetlicach, a także gdzie szukać wsparcia w przypadku problemów z uzależnieniem.

Nowością jest strona Rady Gminy Lubicz, gdzie przeczytacie felieton, prezentacje sylwetek radnych oraz rubrykę „Śladem interpelacji”, gdzie tym razem poruszono temat poradni w Lubiczu Górnym.

„Gońca” można dostać w urzędzie gminy, u wszystkich sołtysów, w szkołach, bibliotekach, a także we wszystkich innych gminnych instytucjach, w niektórych sklepach oraz w niedzielę w kościołach. Przeczytacie go także tutaj.

22.02.19

drukuj (Zapraszamy do lektury „Gońca gminnego”)

Zamierzasz złożyć wniosek o dowód? Koniecznie przeczytaj

Uwaga! Na przełomie lutego i marca w Polsce nastąpią zmiany dotyczące wydawania dowodów osobistych. Osoby, które w najbliższym czasie planują złożenie takiego wniosku prosimy o zapoznanie się z informacją.

Jeżeli złożysz wniosek o nowy dowód osobisty przed 4 marca 2019 r., otrzymasz dowód osobisty bez warstwy elektronicznej. Wszystkie dowody osobiste, które zostaną wydane na podstawie wniosków złożonych od 4 marca 2019 r. będą już miały warstwę elektroniczną, dzięki której będzie można użyć e-dowodu do elektronicznej komunikacji m.in. z administracją publiczną.

Jeśli nowy dokument jest Ci potrzebny w najbliższych dniach, a wniosek chcesz złożyć online – zrób to jak najszybciej. Od środy 27 lutego 2019 r. nie będzie takiej możliwości. Ponownie wnioski online będzie można składać od poniedziałku – 4 marca 2019 r.

Jeżeli zależy Ci więc na szybkim załatwieniu sprawy przed 4 marca, przeczytaj nasze wskazówki i działaj zgodnie z nimi:

Składając wniosek – pamiętaj, aby go prawidłowo uzupełnić.

 • Przede wszystkim sprawdź, jakie warunki powinno spełniać zdjęcie do dowodu.
 • Składając wniosek online, wpisz swój numer telefonu – w razie konieczności urzędnik będzie mógł do Ciebie zadzwonić i wyjaśnić ewentualne wątpliwości.
 • Jeśli nie jesteś pewna/ pewien, czy Twoje zdjęcie spełnia wymagania lub masz jakiekolwiek inne wątpliwości, idź do urzędu i tam – po wyjaśnieniu wątpliwości z urzędnikiem – złóż wniosek.

Ważne! W piątek 1 marca od godz. 12.00, w związku z zaplanowanymi pracami wdrożeniowymi, nastąpi przerwa techniczna w działaniu ogólnopolskiego Rejestru Dowodów Osobistych. 

Oznacza to, że tego dnia wnioski o dowód będą przyjmowane do godz. 11.30. Od godz. 12.00 do zamknięcia urzędu nie będziesz miała/ miał możliwości załatwienia również pozostałych spraw dotyczących dowodu osobistego – nie odbierzesz gotowego, już spersonalizowanego dokumentu.

Dlatego nie odkładaj tych spraw na ostatnią chwilę, załatw to już dziś.

Szczegółowych informacji udziela: Barbara Wiertel, budynek B Urzędu Gminy Lubicz, pok. nr 5, e-mail dowody@lubicz.pl,  tel. 56 674 40 13.

20.02.19

drukuj (Zamierzasz złożyć wniosek o dowód? Koniecznie przeczytaj)

Razem w szczęściu i w chorobie

50 lat wspólnego życia w małżeństwie świętowali Ewa i Władysław Głowaccy z Gronowa. W imieniu prezydenta RP medale jubilatom wręczył wójt Marek Nicewicz.

Pan Władysław od kilku lat ciężko choruje, dlatego wójt wraz z kierownik USC Barbarą Zarębską Państwa Głowackich odwiedził w domu.

Państwo Głowaccy w Gronowie mieszkają ponad 30 lat. Przeprowadzili się tu z Gronówka, gdzie zamieszkali jako małżeństwo. Ślub brali w 1968 r. w Turznie.

 Pan Władysław pochodzi z okolic Pakości. Panią Ewę poznał w Gronowie, gdzie pracował jako murarz. Był zatrudniony w jednej z największych wówczas firm budowalnych w Toruniu. Firma budowała m.in. obie szkoły w Gronowie. Pan Władysław też ma w tym swój udział.

- Mąż potrafił wszystko zrobić, w domu również – chwali żona.  

Pani Ewa przez 10 lat pracowała jako pracownik cywilny w wojsku, m.in. konserwując sprzęt.

Państwo Głowaccy doczekali się dwóch córek i jednego syna. Mają troje wnucząt.

19.02.19

drukuj (Razem w szczęściu i w chorobie)

 • Wręczenie "Medalu za długoletnie pożycie małżeńskie"...
 • Wręczenie "Medalu za długoletnie pożycie małżeńskie"...
 • Wręczenie "Medalu za długoletnie pożycie małżeńskie"...

Zagra reprezentacja Polski w piłce ulicznej!

24 lutego zapraszamy Państwa na „Zimowy halowy turniej piłki nożnej”. To nowa inicjatywa w naszej gminie, której celem jest nie tylko dostarczenie wrażeń sportowych, ale także promocja zdrowego i trzeźwego trybu życia. 

Organizatorzy, czyli Stowarzyszenie One Passion One Love WP  zaprosiło. reprezentację Polski w piłce ulicznej osób bezdomnych. Zagrają też m.in. drużyny lubickie Świeżaki i Wybujani, policjanci oraz drużyna Gmina Lubicz złożona m.in. z radnych i przedstawicieli gminnych instytucji oraz goście.  

Mamy nadzieję, że ci z Państwa, którzy nie będą grać, to pojawią się, aby kibicować. Zachęcamy.

Turniej odbędzie się 24 lutego w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Lubiczu Górnym. Początek godz. 9.30, wręczenie pucharów ok. 17.00. Patronat – Gmina Lubicz.

19.02.19

drukuj (Zagra reprezentacja Polski w piłce ulicznej!)

Czasowe przerwy w dostawie prądu (18-22.02)

Prosimy o zapoznanie się z informacją przesłaną przez Energę - Operator związaną z planowanymi wyłączeniami prądu w przyszłym tygodniu.

drukuj (Czasowe przerwy w dostawie prądu (18-22.02))

Przetarg na budowę kanalizacji

Gmina ogłosiła przetarg na uporządkowanie gospodarki wodno-kanalizacyjnej w tzw. aglomeracji lubickiej. Zachęcamy do składania ofert.  

Inwestycja obejmuje m.in. budowę sieci kanalizacji sanitarnej, jej odgałęzień bocznych oraz przewodu tłocznego wraz z przepompownią ścieków.

Na oferty czekamy do 25 lutego, do godz. 10.00. Szczegółowe informacje znajdują się tutaj.

11.02.19

drukuj (Przetarg na budowę kanalizacji)

Teraz seniorzy! Ciekawi nowych wyzwań

Seniorzy z gminy Lubicz chętnie wychodzą z domu, ćwiczą, biorą udział w warsztatach, wyjeżdżają na wydarzenia kulturalne. To wszystko dzięki Klubom Wsparcia Seniora. W naszej gminie właśnie ruszył już drugi.

Projekt Klub Wsparcia Seniora w Lubiczu Górnym realizuje Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Pierwsze zajęcia odbyły się 24 stycznia w wyremontowanej świetlicy przy ulicy Bocznej 4. Po Krobi jest to już drugie na terenie naszej gminy miejsce świadczenia usług wspierających dla osób niesamodzielnych, w tym starszych oraz niepełnosprawnych.

Projekt zaplanowano na dwa najbliższe lata, tj. do końca 2020 roku. Zakłada się, że wezmą w nim udział minimum 24 osoby.

Dwa razy w tygodniu uczestnicy z różnych miejscowości z terenu gminy są dowożeni na zajęcia specjalnie wynajętym busem. Animatorzy przez sześć godzin dziennie organizują im  czas w postaci warsztatów rozwijania umiejętności i zainteresowań, wyjazdów kulturalnych, zajęć z zakresu kultury fizycznej i rehabilitacji wreszcie – zajęć rekreacyjnych i terapeutycznych. Seniorzy otrzymają również dostęp do bezpłatnych usług prawnika, psychologa, poradnictwa socjalnego oraz rodzinnego. Na miejscu uczestnicy mają też zapewniony  obiad.

Gmina Lubicz pozyskała dofinansowanie na realizację projektu ze środków europejskich na poziomie 90 proc. wartości projektu.

Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego, Poddziałanie 9.1.2 Rozwój usług społecznych, w ramach ZIT  z Regionalnego Programu Operacyjnego

8.02.19

drukuj (Teraz seniorzy! Ciekawi nowych wyzwań)

 • Logotypy
 • Klub Wsparcia Seniora w Lubiczu Górnym
 • Klub Wsparcia Seniora w Lubiczu Górnym
 • Klub Wsparcia Seniora w Lubiczu Górnym

Internet bez tajemnic. Bezpłatne szkolenie [aktualizacja]

Czy wiesz jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo w sieci? A może interesuje Cię jak otworzyć biznes internetowy albo jak skutecznie działać w sieciach internetowych? Zapraszamy Cię do wzięcia udziału w darmowym projekcie „Komputer na świat”.

Szkolenia w ramach projektu są skierowane do osób, które w dniu ich rozpoczęcia mają co najmniej 25 lat. Zajęcia zostaną przeprowadzone w 12-osobowych grupach  w wymiarze 16 godzin (2 dni x 8 godzin). Udział w szkoleniu jest całkowicie bezpłatny. Każdy uczestnik będzie miał możliwość wyboru jednego modułu tematycznego, w ramach którego chciałby podnieść swoje kompetencje i poszerzyć własną wiedzę. Pierwsze zajęcia już w kwietniu!

Moduły tematyczne szkolenia (do wyboru):

 1. Moduł „Rodzic w Internecie” poświęcony jest przygotowaniu rodzica do roli przewodnika dziecka w zakresie bezpiecznego i „mądrego” korzystania z sieci i reagowania na sytuacje zagrożenia. Uczestnik szkolenia pozna źródła wartościowych i pochodzących z legalnych źródeł treści dla dziecka, zrozumie jak zapewnić bezpieczeństwo dziecku w sieci, jak również nauczy się korzystać z podstawowych usług e-administracji dedykowanych rodzinom takich, jak złożenie wniosku Rodzina 500+, uzyskanie Karty Dużej Rodziny i wielu innych.
 2. Moduł „Mój biznes w sieci” przeznaczony jest przede wszystkim dla przygotowujących się do otwarcia własnego biznesu. Uczestnik nauczy się jak może wykorzystać zasoby Internetu, aby podnieść skuteczność działania w ramach poszczególnych funkcji biznesowych (komunikacja, marketing, zaopatrzenie, finanse itp.). Uczestnik Pozna też dedykowane dla biznesu usługi e-administracji. Zawarte w module elementy szkoleniowe służyć mają ponadto podniesieniu kompetencji w zakresie korzystania z zasobów edukacyjnych dla przyszłych przedsiębiorców (np. Akademia PARP).
 3. Moduł „Moje finanse i transakcje w sieci” przeznaczony jest dla wszystkich, którzy chcieliby nauczyć się załatwiać skutecznie sprawy prywatne, biznesowe, finansowe i urzędowe za pośrednictwem Internetu. Po zakończeniu szkolenia każdy uczestnik będzie potrafił wykorzystując sieć zarządzać kontem bankowym, dokonywać płatności, realizować zakupy, rezerwować podróż, płacić podatki oraz nauczy się jak korzystać z podstawowych usług e-administracji m.in. wnioskując o zaświadczenia, świadczenia czy też występując o dowód osobisty - wszystko w sposób elektroniczny, szybko i bezpiecznie.
 4. Moduł „Działam w sieciach społecznościowych” poświęcony jest osobom, które chcą poznać sposób funkcjonowania sieci społecznościowych oraz wykorzystać je w działalności na rzecz swojej społeczności lokalnej lub prywatnie. Uczestnicy po zakończeniu szkolenia nabędą umiejętności pozwalających na bezpieczne poruszanie się w świecie sieci społecznościach, w tym m.in nauczą się nawiązywać i kontynuować swoje znajomości, kształtować swój wizerunek, wykorzystywać i dzielić się swą twórczością oraz korzystać z cudzej ze szczególnym uwzględnieniem regulacji prawa autorskiego, współdziałać z innymi. Ponadto nauczą się jak korzystać z podstawowych usług e-administracji z wykorzystaniem konta w ePUAP i profilu zaufanego.
 5. Moduł „Tworzę własną stronę internetową z wykorzystaniem popularnych kreatorów” przeznaczony jest dla osób, które chciałyby mieć swoje miejsce w sieci w postaci własnej strony internetowej lub blogu. Uczestnicy po zakończeniu szkolenia nabędą podstawowe umiejętności pozwalające im stworzyć takie miejsce, zarządzać nim, opracowywać i dodawać do niego treści (słowne, graficzne, muzyczne, filmowe), z uwzględnieniem ich ochrony na gruncie prawa autorskiego, monitorować wykorzystując mechanizmy analityki internetowej, rozpowszechniać oraz zrozumieć, jakie sprawy formalne trzeba załatwić. Ponadto nauczą się jak korzystać z podstawowych usług e-administracji z wykorzystaniem konta w ePUAP i profilu zaufanego.

Szkolenia z wyżej wymienionych tematów będą przeprowadzone przez wykwalifikowanego instruktora, który postara się w jak najlepszy sposób przekazać informacje i podzielić się wiedzą z tych zakresów. Dla każdego uczestnika szkolenia organizatorzy zapewniają obiad oraz przerwy kawowe.

Projekt jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

Osoby zainteresowane wzięciem udziału w szkoleniach proszone są o wypełnienie załączonego formularza w dowolny ze sposobów:

- u sołtysa

- w biurze podawczym Urzędu Gminy Lubicz (parter, pok. nr 9)

- w Referacie Promocji i Komunikacji Społecznej (pok. nr 7 budynek B Urzędu Gminy Lubicz)

- e-mailem na adres: j.nadolski@lubicz.pl.

6.02.19, edyt. 21.03.19

drukuj (Internet bez tajemnic. Bezpłatne szkolenie [aktualizacja])

 • Logosy

Rozliczając PIT, wspieraj gminę

Pieniądze z Twoich podatków mogą trafić do gminy Lubicz. Nie musisz być zameldowany, wystarczy że tu mieszkasz. Twoje pieniądze z PIT-u w prawie 38 proc. wracają do budżetu gminnego w postaci subwencji.

Twoje pieniądze z PIT-a, niezależnie czy wypełnionego tradycyjnie czy elektronicznie, gmina przeznacza m.in. na modernizację i budowę dróg, chodników, placów zabaw, obiektów sportowych i inne potrzeby. To dlatego samorząd może się rozwijać.

Aby ułatwić mieszkańcom roczne rozliczenie podatkowe, gmina Lubicz przystąpiła do projektu „Wspieraj lokalnie”, dzięki któremu nasi mieszkańcy zeznanie podatkowe za 2018 r. mogą złożyć bezpłatnie, łatwo, szybko i bezpiecznie.

Spersonalizowaną dla Lubicza wersję programu PITax.pl znajdziecie na tej stronie internetowej, gdzie na dolnym ruchomym pasku umieściliśmy ikonę projektu „Wspieraj lokalnie”. Wystarczy w nią kliknąć i dalej postępować według podpowiedzi programu. Spersonalizowana wersja projektu zachęca też do przekazania 1% podatku organizacjom z terenu naszej gminy. Co bardzo istotne, składając deklarację podatkową PIT-36, PIT-36L, PIT-37 poinformuj Urząd Skarbowy o miejscu swojego zamieszkania w gminie Lubicz. Wystarczy, że adres zamieszkania wpiszesz w odpowiedniej rubryce w sekcji B.

Darmowy Program PIT dostarcza firma PITax.pl Łatwe podatki w ramach projektu „Wspieraj lokalnie” prowadzonego przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych.

6.02.19

drukuj (Rozliczając PIT, wspieraj gminę)

 • Sreen z programu

Dla pań zaśpiewają panowie

Gwiazdą tegorocznego Gminnego Święta Kobiet będzie zespól Vox! W programie również m.in. występ niespodzianka. Zapraszamy panie po odbiór bezpłatnych wejściówek.

VII edycja Gminnego Święta Kobiet odbędzie się 9 marca w Szkole Podstawowej w Lubiczu Górnym.

W programie m.in.:

- od godz. 13.00 – stoiska promocyjne -  kiermasz biżuterii, porady kosmetyczne i wiele innych.

- możliwość skorzystania z porad przedstawicieli m.in. służby zdrowia,  pracownika socjalnego, terapeuty, radcy prawnego

- występ - niespodzianka

- tort z niespodzianką

- koncert zespołu VOX (godz. 16.00)

Ponadto:

- kawa, herbata, poczęstunek

- konkurs z nagrodami

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, prosimy o odbiór bezpłatnych zaproszeń u sołtysów oraz w Urzędzie Gminy Lubicz (pok. nr 3) osobiście do 28 lutego br.

Przy okazji zgłoszeń prosimy również informować o woli skorzystania z transportu organizowanego przez gminę.

Do 23 lutego można również zgłaszać chęć wystawienia stoiska promocyjnego. Powinno ono dotyczyć przede wszystkim tych dziedzin, które mogą interesować współczesne kobiety, a więc np. kultury, sztuki, rękodzieła, mody, kosmetyków,  gotowania, zdrowego stylu życia, itp. Uwaga! Stoiska mogą być wystawiane przez mieszkańców Gminy Lubicz lub prowadzących działalność gospodarczą na terenie gminy.


Więcej informacji/zgłoszenia: Monika Lewandowska - Urząd Gminy Lubicz, pok. nr 3, e-mail kultura@lubicz.pl, nr tel. 56 62 12 139.

4.02.19

drukuj (Dla pań zaśpiewają panowie)

 • Zespół Vox. Fot. Nadesłane

Pozbądź się szkodliwego azbestu

Urząd Gminy Lubicz ogłasza nabór wniosków na dofinansowanie  w zakresie demontażu, transportu oraz unieszkodliwiania wyrobów zawierających azbest w 2019 roku.

Uruchomienie „Programu priorytetowego AZBEST 2019” jest uzależnione od pozyskania dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Wnioski należy składać w terminie do 28 lutego 2019 roku w Urzędzie Gminy Lubicz, w Referacie Gospodarki Odpadami (pokój nr 1 na parterze) na formularzu, który można pobrać w urzędzie lub z jego strony internetowej https://www.bip.lubicz.pl/6789,wzory-dokumentow-do-pobrania 

Złożony wniosek powinien zawierać następujące załączniki:

 1. Dokument potwierdzający tytuł prawny do nieruchomości;
 2. Kopię zgłoszenia robót w Starostwie Powiatowym;
 3. Zaświadczenie o pomocy de minimis – (druk do pobrania w Urzędzie Gminy Lubicz - pokój nr 1 lub tutaj).

Beneficjenci składający wniosek muszą być ujęci w „Bazie azbestowej zawierającej informację z inwentaryzacji wyrobów zawierających azbest”.

Środki finansowe na realizację zadania pochodzą w 50 proc. z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu i  w 50 proc. z budżetu Gminy Lubicz.

Wnioski niekompletne i złożone po terminie pozostaną bez rozpatrzenia.

Beneficjenci, którzy nie będą mogli skorzystać z programu mają możliwość otrzymania dofinansowania w formie dotacji z budżetu Gminy Lubicz, w wysokości do 50 proc. refundacji poniesionych kosztów kwalifikowanych potwierdzonych rachunkami, jednak nie więcej niż 3 000 zł.

Więcej informacji: Sylwia Ostrowska - Urząd Gminy Lubicz, pok. nr 1, e-mail go@lubicz.pl, nr tel. 56 62 12 128.

4.02.19

drukuj (Pozbądź się szkodliwego azbestu)

Zapisz dziecko do szkoły i przedszkola

Uwaga! 11 lutego rusza rekrutacja do szkół i publicznego przedszkola oraz do oddziałów przedszkolnych. Wnioski należy składać do 28 lutego bezpośrednio w przedszkolu lub w szkole.

Szczegóły znajdują się tutaj.

31.01.19

drukuj (Zapisz dziecko do szkoły i przedszkola)

Budżet 2019. Na co gmina wyda pieniądze?

29 stycznia radni jednogłośnie uchwalili budżet gminy Lubicz na rok 2019 z dochodami przekraczającymi 97 mln zł i wydatkami ponad 102 mln zł. 

Deficyt budżetowy sięgający prawie 5,5 mln zł zostanie sfinansowany przychodami z emisji obligacji oraz wolnymi środkami.

- To niestety duży deficyt, ale i tak mniejszy o 1 mln zł od pierwotnego projektu budżetu przygotowanego przez poprzednie władze gminy – mówi wójt Marek Nicewicz. – Zmniejszenie przez nas wydatków nie wiąże się jednak z cięciami usług skierowanych do mieszkańców, ale z lepszym i bardziej przemyślanym planowaniem kosztów w obecnym roku budżetowym. Było to dla mnie bardzo ważne, dlatego budżet przyjęliśmy o miesiąc później niż zwykle. Ten czas wykorzystaliśmy właśnie na poprawienie budżetu i optymalizację kosztów.          

Przyjrzyjmy się na jakie zadania Rada Gminy Lubicz zagwarantowała środki w tegorocznym budżecie? To budowa kanalizacji w ramach aglomeracji lubickiej, a także przebudowa lub budowa ulic, m.in.:  Szkolnej w Lubiczu Dolnym, Nowej w Złotorii, Farmerskiej w Mierzynku czy Szkolnej, Ciechocińskiej i Flisackiej w Złotorii. Priorytetem jest także oświetlenie dróg gminnych i zapewnienie mieszkańcom komunikacji publicznej (MZK i busy). Gmina zapewniła również pieniądze na dotacje na oczyszczalnie przyzagrodowe, kolektory słoneczne, pompy ciepła, wymianę pieców oraz usunięcie azbestu. W tegorocznym budżecie znalazło się też: dokończenie termomodernizacji szkoły w Lubiczu Górnym,  modernizacja świetlicy w Mierzynku, budowa świetlicy w Młyńcu Drugim, a także budowa parków w Złotorii, Krobi, Grębocinie i Lubiczu Górnym.

W planie wydatków budżetu uwzględniono również wnioski sołectw na finansowanie zadań ze środków uchwalonego przez radę gminy  Funduszu Sołeckiego, wynoszącego ponad pół mln zł.

Władze Lubicza zaznaczają, że tegoroczny budżet to głównie kontynuacja przedsięwzięć rozpoczętych w poprzedniej kadencji.

Tradycyjnie gmina będzie współpracować finansowo z innymi samorządami przy zadaniach realizowanych na naszym terenie, m.in. budując drogę rowerową Złotoria - Nowa Wieś - Lubicz Górny (z województwem) i w sprawie budowy ciągu pieszo-rowerowego przy drodze Turzno – Rogówko - Lubicz Dolny (z powiatem).

Plan wydatków uwzględnia także zadania własne realizowane przez gminne jednostki organizacyjne, z zakresu administracji rządowej oraz inne zadania zlecone ustawami. Dla przykładu na szkolnictwo gmina w swoim budżecie zabezpiecza ok. 32 proc. budżetu.

Przewodniczący rady Zbigniew Barcikowski mówi: - Zaznaczę, że wspólnie z wójtem rozpoczęliśmy już również prace nad budżetami kolejnych lat, ponieważ chcemy opracować plan gospodarczy na całą kadencję. Po jego powstaniu każdy z mieszkańców będzie mógł zobaczyć kiedy i jakie zadania będą realizowane.

Pełną uchwałę budżetową, ze szczegółowym planem dochodów i wydatków, zamieścimy w tym miejscu

30.01.19

drukuj (Budżet 2019. Na co gmina wyda pieniądze?)

Dyżur pracowników ZUS. Warto skorzystać

Zapraszamy na indywidualne konsultacje pracowników ZUS w Lubiczu Dolnym: 6 lutego w godz. od 10.00 do 12.00, sala nr 4 Urzędu Gminy Lubicz (ul. Toruńska 21).

30.01.19

drukuj (Dyżur pracowników ZUS. Warto skorzystać)

Oddając krew, wspierasz potrzebujących

16 lutego w Lubiczu Dolnym będzie można oddać krew. Zachęcamy Państwa do wzięcia udziału w tym wydarzeniu. Tym razem poświęcone jest pamięci zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Pomimo ogromnego postępu medycyny, jak dotąd nie udało się wytworzyć substancji, która w pełni zastąpiłaby ludzką krew. Jedynym jej źródłem są zdrowi ludzie. Ambulans z Regionalnego Centrum Krwiolecznictwa i Krwiodawstwa w Bydgoszczy na mieszkańców naszej gminy będzie czekać 16 lutego na parkingu przy Urzędzie Gminy Lubicz w godz. 12.00-16.00.

Osobom, które jeszcze nie brały udziału w akcji krwiodawstwa przedstawiamy, jak wygląda ona krok po kroku.

1. Wypełnianie kwestionariusza - dawca jest proszony o odpowiedź na szereg pytań dotyczących jego zdrowia oraz o podanie swoich danych personalnych.

2. Rejestracja - rejestratorka sprawdza, czy wszystkie dane personalne zostały prawidłowo wpisane w kwestionariuszu i nadaje każdemu dawcy niepowtarzalny numer donacji w systemie komputerowym.

3. Pobranie próbki krwi i oznaczenie stężenia hemoglobiny (Hb), której prawidłowa wartość jest niezbędna do przejścia do kolejnego etapu oddawania krwi.

4. Badanie lekarskie - lekarz kwalifikuję dawcę do oddania krwi pełnej na podstawie wywiadu lekarskiego, indywidualnych cech fizycznych dawcy (wzrost, waga, ciśnienie krwi) oraz mieszczących się w normie wyników oznaczania hemoglobiny (Hb).

5. Przygotowanie do poboru -  na tym etapie indywidualnie dla każdego dawcy oklejane są probówki i pojemniki do pobierania krwi. Pielęgniarka przeprowadza dezynfekcję miejsca wkłucia w zgięciu łokciowym.

6. Pobór krwi - oddawanie krwi pełnej trwa około 5 - 10 min.

7. 15-minutowy odpoczynek - po którym dawca odbiera ekwiwalent kaloryczny (czekolady, sok) i podbija książeczkę honorowego krwiodawcy, jeśli już ją posiada.

30.01.19 r.

drukuj (Oddając krew, wspierasz potrzebujących)

We wtorek odbędzie się sesja budżetowa

29 stycznia o godz. 10.00 w sali Urzędu Gminy Lubicz rozpocznie się kolejna sesja Rady Gminy Lubicz. Radni m.in. uchwalą budżet na rok 2019. Obrady będą transmitowane w internecie. 

Sesję na żywo można śledzić tutaj.

Proponowany porządek obrad V sesji:

1. Otwarcie sesji Rady Gminy

 1. stwierdzenie quorum
 2. zgłaszanie spraw do porządku.

2. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji Rady Gminy.

3. Informacja wójta z wykonania uchwał oraz działalności między sesjami

4. Informacja przewodniczących komisji o pracach komisji między sesjami.

5. Informacja przewodniczącego rady o działalności między sesjami.

6. Odczytanie projektu uchwały w sprawie uchwalenia budżetu na 2019 rok wraz z objaśnieniami.

7. Odczytanie opinii komisji stałych i wnioski radnych.

8.  Odczytanie opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej:

a) o projekcie uchwały budżetowej Gminy Lubicz na 2019 rok

b) o możliwości sfinansowania deficytu w projekcie uchwały budżetowej Gminy Lubicz na 2019 rok

c) o projekcie wieloletniej prognozy finansowej Gminy Lubicz na lata 2018 – 2036.

9. Przedstawienie stanowiska Wójta Gminy do opinii i wniosków radnych.

10. Głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Lubicz.

11. Dyskusja i głosowanie nad podjęciem uchwały w sprawie uchwalenia budżetu na 2019 rok.

12. Podjęcie uchwał:

a) w sprawie zmiany Statutu Gminy Lubicz

b) w sprawie zatwierdzenia planów pracy Komisji Stałych Rady Gminy Lubicz

c) w sprawie uchylenia uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzania zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części wsi Lubicz Górny i Krobia

 d) w sprawie uchylenia uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzania zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części wsi Złotoria i części wsi Grabowiec

e) o zmianie uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzania zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części wsi Złotoria i części wsi Grabowiec

f) w sprawie przystąpienia do sporządzania zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części wsi Lubicz Dolny

g) w sprawie zmiany uchwały w sprawie przyjęcia „Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2019”

h) w sprawie upoważnienia Wójta Gminy Lubicz do złożenia wniosku o dofinansowanie w formie dotacji w ramach programu priorytetowego „GEPARD II transport niskoemisyjny Część 2) Strategia rozwoju elektromobilności”

13. Przyjęcie sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach prowadzonych przez jednostkę samorządu terytorialnego za 2018 rok.

14. Podjęcie Stanowiska Nr 1 Rady Gminy Lubicz w sprawie zakazu wykonywania prac ziemnych trwale zniekształcających rzeźbę terenów eksploatowanych i planowanych do eksploatacji złóż kruszywa naturalnego, wynikającego z § 5 pkt 4 Uchwały nr XXXVIII/656/17 Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego z dnia 27 listopada 2017 r. w sprawie Obszaru Chronionego Krajobrazu Doliny Drwęcy.

15. Przedstawienie interpelacji, zapytań i wniosków składanych przewodniczącemu rady gminy.

16. Zakończenie obrad.

25.01.19

drukuj (We wtorek odbędzie się sesja budżetowa)

Razem dla Kujaw i Pomorza

Wojewoda Kujawsko-Pomorski zaprasza rolników i mieszkańców wsi na spotkanie powiatowe  "Razem dla Kujaw i Pomorza". W naszym powiecie spotkania odbędą się w dwóch gminach, najbliżej w Łążynie II - 13 lutego o godz. 13.00 w świetlicy wiejskiej.

24.01.19

drukuj (Razem dla Kujaw i Pomorza)

Kalendarz polowań zbiorowych w sezonie 2018/2019

Przypominamy plany polowań zbiorowych Koła Łowieckiego „Młodnik” Złotoria oraz Wojskowego Koła Łowieckiego nr 235 „OSA” w Toruniu.

24.01.19

drukuj (Kalendarz polowań zbiorowych w sezonie 2018/2019)

Najmłodszych uczniów zapraszamy do udziału w ciekawym projekcie

Rozpoczęła się rekrutacja do partnerskiego projektu „Mali Odkrywcy” realizowanego przez trzy samorządy: Gminę Lubicz – lidera oraz partnerów Gminę Obrowo i Gminę Wielka Nieszawka. Jakie dodatkowe zajęcia proponujemy dzieciom w ramach projektu? Przeczytajcie.

Wsparciem zostanie objętych 200 uczniów klas I-III oraz 14 nauczycieli z siedmiu szkół podstawowych. Projekt będzie realizowany w terminie od 1.01.2019 do 31.08.2020 r. Zakłada, że uczniowie rozwiną kompetencje kluczowe, m.in. na zajęciach z robotyki lub programowania, natomiast dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi zostaną objęte specjalistycznym wsparciem, np. zajęciami z logopedą, grafomotorycznymi, artterapią czy zajęciami korekcyjno-kompensacyjnymi z ortografii – zgodnie z potrzebami szkół. Z kolei nauczyciele podczas szkoleń podniosą swoje kompetencje z zakresu technologii informacyjno-komunikacyjnych oraz pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

Szkoły zakupią  też pomoce dydaktyczne niezbędne do przeprowadzenia zaplanowanych zajęć.

Wartość projektu ogółem to 246 718,75 zł.

W naszej gminie projekt będzie realizowany w dwóch szkołach – Szkole Podstawowej w Złotorii oraz Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Grębocinie. Zapraszamy do udziału w nim uczniów z klas I-III. Chęć uczestnictwa prosimy zgłaszać u wychowawców. 

23.01.19

 

drukuj (Najmłodszych uczniów zapraszamy do udziału w ciekawym projekcie)

 • Logotypy
 • Plakat informacyjny

Pół wieku wspólnej drogi przez życie

Jadwiga i Robert Bugajscy z Grębocina otrzymali od prezydenta RP „Medale za długoletnie pożycie małżeńskie”.

- 14 grudnia 2018 r. był dla nas dniem uroczystego obchodzenia 50. rocznicy zawarcia związku małżeńskiego – opowiada pani Jadwiga. - Z uwagi na stan zdrowia męża, medale, którymi obdarzył nas prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, wręczono nam w domu poprzez przedstawicieli Urzędu Gminy Lubicz panią sekretarz Teresę Gryciuk i panią Barbarę Zarębską, kierownika Urzędu Stanu Cywilnego. Pamiętano o naszym trudzie wychowania pięciorga dzieci, budowania zrębów trwałej rodziny w jakże trudnych czasach i sołeckiej pracy męża w Grębocinie przez ponad 15 lat. Bardzo dziękujemy władzom samorządowym za pamięć, piękne życzenia i okolicznościowe prezenty.

Państwo Bugajscy w gminie Lubicz mieszkają od początku małżeństwa. Tutaj budowali dom, tutaj ich dzieci chodziły do szkoły, tutaj pracowali na gospodarstwie rolnym, bawili się na niejednej zabawie i tutaj chodzą do kościoła.

- Możemy śmiało zaświadczyć, że Gmina Lubicz zawsze stwarzała dobry klimat dla rodziny – podsumowują.

23.01.19

drukuj (Pół wieku wspólnej drogi przez życie)

 • Państwo Bugajscy w towarzystwie rodziny orzez sekretarz...

Ruszyły prace przy budowie świetlicy w Młyńcu Drugim

Mieszkańcy Młyńca Drugiego będą mieli swoje miejsce spotkań. W tym miesiącu wykonawca rozpoczął przygotowania pod budowę świetlicy wiejskiej.

- Wykonawca wprowadził się na plac budowy, ogrodził go, rozpoczął prace ziemne, wytyczył budynek – mówi wójt Marek Nicewicz. – Realizacja robót będzie zależała od warunków pogodowych. Świetlica powinna być gotowa jesienią.

Przypomnijmy - świetlica powstaje u zbiegu ulicy Dolina Drwęcy i drogi z Mierzynka. Powierzchnia budynku wyniesie ok. 170 m2. Znajdzie się w nim m.in. sala główna o powierzchni 108 m2, którą można w razie potrzeby podzielić na dwa oddzielne pomieszczenia. Świetlica będzie miała także pomieszczenia socjalne. Przed obiektem stanie 50 paneli fotowoltaicznych, dzięki którym budynek stanie się praktycznie samowystarczalny pod względem zapotrzebowania na energię elektryczną.

Prace nad inwestycją rozpoczęły się już w 2017 roku, od jej zaprojektowania. W grudniu ub.r. został rozstrzygnięty przetarg na wyłonienie wykonawcy i podpisano umowę.

Koszt zadania to 950 tys. zł. Gmina pozyskała na nie 500 tys. zł dofinansowania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

23.01.19

drukuj (Ruszyły prace przy budowie świetlicy w Młyńcu Drugim)

 • Rozpoczęły się prace przy budowie świetlicy w Młyńcu Drugim
 • Rozpoczęły się prace przy budowie świetlicy w Młyńcu Drugim
 • Rozpoczęły się prace przy budowie świetlicy w Młyńcu Drugim

17.01.19

drukuj ()

We wtorki GOPS będzie otwarty dłużej

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej informuje, iż od 1 lutego 2019 r. we wtorki zmieniają się godziny pracy ośrodka.

W każdy wtorek GOPS będzie otwarty w godzinach 7.00 – 18.00.

Z tym, że osoba od obsługi funduszu alimentacyjnego będzie dostępna w każdy drugi wtorek miesiąca w godzinach 9.00 – 18.00 w ośrodku pomocy przy ul. Toruńskiej 56 w Lubiczu Dolnym (pok. nr 1). 

Natomiast osoba od obsługi dodatków energetycznych, dodatków mieszkaniowych i stypendiów szkolnych będzie dostępna w każdy pierwszy wtorek miesiąca w godzinach 9.00 – 18.00 w siedzibie Urzędu Gminy Lubicz przy ul. Toruńskiej 21 w Lubiczu Dolnym (pok. nr 4).

16.01.19

drukuj (We wtorki GOPS będzie otwarty dłużej)

Uwaga! 25 stycznia punkt konsultacyjny zamknięty

25 stycznia (piątek) Punkt konsultacyjny dla osób uzależnionych i współuzależnionych wyjątkowo będzie zamknięty. Piątkowy dyżur terapeuty został przeniesiony na wtorek 22 stycznia. Zainteresowanych zapraszamy w godz. 9.00 - 14.00.

Przypominamy, że poza wyjątkowymi sytuacjami, jak opisana wyżej, terapeuta przyjmuje w piątki w świetlicy wiejskiej w budynku Lubickich Wodociągów w Lubiczu Dolnym. W tym roku o godzinę dłużej, czyli od 12.00 do 17.00.  Z kolei o 17.30 w tym samym miejscu rozpoczyna się spotkanie Grupy AA "Drwęca". 

15.01.19

drukuj (Uwaga! 25 stycznia punkt konsultacyjny zamknięty)

Relaks w basenie solankowym? Czemu nie! [aktualizacja]

Zachęcamy do wspólnych wyjazdów do Ciechocinka. Przypominamy, że gmina zapewnia i finansuje transport.

TERMINY

Planowane wyjazdy to: 8 - 9, 15 - 16 oraz  22 - 23 lutego, 1 - 2, 15 - 16, 22 - 23 i 29 - 30 marca oraz 5 – 6 i 12 - 13 kwietnia, a także 11-12 i 17-18 maja.

PIĄTKI

Pierwszy autokar

Złotoria -  przystanek linii autobusowej w kierunku Lubicza, 16:30

Lubicz Górny - pętla autobusowa przy kościele,16:45

Lubicz Dolny  - przy urzędzie, 16:50

Wejście na basen: I grupa godz. 18:10, II grupa 18:50; wyjazd z Ciechocinka ok. 19:40.

Drugi autokar

Gronowo - przy sklepie, 17:30

Brzezinko - przy OSP, 17:40

Rogówko - przy sklepie, 17:45

Jedwabno – przy sklepie, 18:50

Młyniec Pierwszy - przy szkole, 18:00

Młyniec Drugi – przystanek autobusowy za sklepem, 18:05

Krobia - przy firmie Novar, 18:10

Lubicz Górny - pętla autobusowa przy kościele, 18:15

Wejście na basen: I grupa godz. 19:30, II grupa 20:10; wyjazd z Ciechocinka ok. 21:10.

SOBOTY

Grębocin - przy szkole, 11:00

Lubicz Dolny - przy urzędzie, 11:10

Lubicz Górny - pętla autobusowa przy kościele, 11:15

Złotoria - przystanek linii autobusowej 23 w kierunki Torunia, 11:20

Wejście na basen: I grupa godz. 12:30, II grupa 13:10; wyjazd z Ciechocinka ok. 14:15.

 

Przypominamy – gmina zapewnia i finansuje transport. Koszt biletu wstępu na basen to 10 zł.

Zapisy: Urząd Gminy Lubicz, Monika Lewandowska, pok. nr 3, tel. 56 62 12 139.

 

15.01.19, edyt. 28.01.19, 7.02.19

 

drukuj (Relaks w basenie solankowym? Czemu nie! [aktualizacja])

Ferie ruszyły. Jak można spędzić czas?

Mamy dla Was kilka propozycji. Dla przykładu – jutro w Gminnej Bibliotece Publicznej w Lubiczu Dolnym będziecie mogli nauczyć się grać w szachy.

W szkole w Lubiczu Górnym zimowe wakacje zostaną wykorzystane na prace związane z termomodernizacją, dlatego szkoła, ze względu na bezpieczeństwo uczniów będzie dla nich zamknięta. W tym tygodniu (14-18.01) zajęcia odbywają się w szkołach w Młyńcu Pierwszym i Złotorii. W Młyńcu Pierwszym w godz. 9.00-13.00, w środę 9.30 – 15.30. W Złotorii – 8.00 - 12.00 (w środę nie ma zajęć).

Wszystkich chętnych zapraszamy na spotkanie z szachami do biblioteki w Lubiczu Dolnym – 15, 17 i 24 stycznia w godz. 16.00 – 17.30. Pod nr tel. 56 678 51 35 możecie sprawdzić czy nadal są wolne miejsca na warsztaty w bibliotece (również pierwszy tydzień ferii). Z kolei w bibliotece w Grębocinie za sprawą teatru cieni dzieci przeniosą się w świat baśni, bajek i opowieści – w poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek w godz. 12.30 do 15.00. 

Poza tym po przerwie świąteczno-noworocznej wznawiamy cykliczne zajęcia w świetlicach.

Brzezinko: zajęcia dla dzieci w budynku OSP Brzezinko w czwartki w godz. 16.00 – 18.00.

Krobia: zajęcia gry GO w świetlicy wiejskiej (ul. Olimpijska 14) w środy w godz. 17.10 – 18.40.

Krobia: zajęcia tkactwa w świetlicy wiejskiej (ul. Olimpijska 14) w poniedziałki  w godz. 17.00 – 18.30  (dla dorosłych).

Młyniec Pierwszy: zajęcia świetlicowe w budynku SP w poniedziałki w godz. 14.30 – 15.30 i piątki w godz. 13.30 – 15.30.

Złotoria: zajęcia w sali gimnastycznej SP Złotoria w poniedziałki w godz. 18.30 – 19.30 i piątki w godz. 18.30 - 20.30 (tenis).

 

Potrzebującym proponujemy również wsparcie psychologa Patrycji Łączkowskiej:

Lubicz Górny, świetlica wiejska (ul. Bocznej 4), wtorki w godz. 14.00 – 16.00

Krobia, świetlica wiejska (ul. Olimpijska 14), środa w godz. 15.00 – 17.00.

Złotoria, SP, czwartki w godz. 15.00 – 17.00.

Gronowo, wizyty domowe, w godz. 15.00 – 17.00.

 

W wykazie zajęć wkrótce pojawią się kolejne miejscowości, dlatego prosimy o zaglądanie do Kalendarium lub tutaj. Zapotrzebowanie na zajęcia świetlicowe można też zgłaszać pod nr 56 621 2 138 lub u sołtysów.

14.01.19

drukuj (Ferie ruszyły. Jak można spędzić czas?)

Cykliczne zajęcia w świetlicach wiejskich (II półrocze)

Brzezinko:

zajęcia plastyczne i sportowe dla dzieci, w budynku OSP Brzezinko, w czwartki w godz. 16.00 – 18.00 (prowadzi Urszula Witkowska).

Kopanino świetlica wiejska:

zajęcia artystyczno-plastyczne dla dzieci w piątki w godz. 17.00. – 19.00.

Krobia świetlica wiejska (ul. Olimpijska 14): 

 • zajęcia z tkactwa dla dorosłych w świetlicy wiejskiej w poniedziałki  w godz. 17.00 – 18.30 (Beata Kalotka)
 • zajęcia z ceramiki (figurki, wypalanie, zdobienie) w świetlicy wiejskiej w czwartki  w godz. 16.00 – 18.00 (Firma Eko-Ceramika 2).

Lubicz Dolny: 

zajęcia z ceramiki (figurki, , wypalanie, zdobienie) w świetlicy środowiskowej (ul. Toruńska 56) w poniedziałki i środy w godz. 16.00 - 18.00 (Firma Eko-Ceramika 2). 

Młyniec Pierwszy:

zajęcia artystyczno-plastyczne w budynku SP w poniedziałki w godz. 14.30 – 15.30 i piątki w godz. 13.30 – 15.30 (Magdalena Specjalska-Klassen).

Złotoria:

zajęcia tenisa stołowego (z trenerem ekstraligowym Rafałem Utylskim) w sali gimnastycznej SP Złotoria dla dzieci w poniedziałki w godz. 18.30 – 19.30 i piątki w godz. 18.30 - 20.30,

Mierzynek:

Zajęcia opiekuńczo-wychowawcze i sportowo-rekreacyjne dla dzieci i młodzieży we wtorki w godz. 16.30 – 19.30 w remizie OSP (szczegóły Jarosław Gryckiewicz, nr tel. 533 534 402).

Gronowo i Gronówko:

Zajęcia opiekuńczo-wychowawcze i sportowo-rekreacyjne dla dzieci i młodzieży w czwartki w godz. 16.30 – 19.30 w Gronowie (szczegóły Jarosław Gryckiewicz, nr tel. 533 534 402).

Grębocin:

Zajęcia opiekuńczo-wychowawcze i sportowo-rekreacyjne dla dzieci i młodzieży (Magdalena Specjalska-Klassen) w poniedziałkii w godz.  16.00 – 17.30 w świetlicy środowiskowej (ul. Szkolna 8).

W Lubiczu Dolnym przy ul. Toruńskiej 56  w świetlicy środowiskowej (siedziba Lubickich Wodociągów) mieści się Punkt konsultacyjny dla uzależnionych i współuzależnionych, w którym w każdy piątek w godz. 12.00 – 17.00 przyjmuje terapeuta. Natomiast pół godziny później tj. od  godz. 17.30 odbywają się spotkania grupy AA.

W Lubiczu Górnym świetlica wiejska (ul. Boczna 4 świetlica) - Towarzystwo Przyjaciół Dzieci zaprasza od poniedziałku do piątku w godz.12.00 - 17.30.

W świetlicy w Kopaninie zajęcia plastyczne i sportowe w piątki w godz. 17.00 - 19.00 prowadzi Jolanta Łyczbińska.

Psycholog dla dzieci i dorosłych

Spotkania z psychologiem Patrycją Łączkowską:

Lubicz Górny, świetlica wiejska (ul. Bocznej 4), wtorki w godz. 15.00 – 17.00

Krobia, świetlica wiejska (ul. Olimpijska 14), środa w godz. 15.00 – 17.00.

Złotoria, SP, czwartki w godz. 15.30 – 17.30.

Gronowo, Gronówko wizyty domowe, w godz. 15.00 – 17.00. 

Szczegółowych informacji udzieli: Dorota Balejko, tel 56 674 40 16, e-mail: d.balejko@lubicz.pl

4.10.19

 

drukuj (Cykliczne zajęcia w świetlicach wiejskich (II półrocze))

Dyżury radnych Rady Gminy Lubicz oraz radnych powiatowych

Radni gminni pełnią dyżury w Urzędzie Gminy Lubicz w każdy wtorek i czwartek – do końca stycznia w godz. 12.00 – 14.00. Od lutego, w związku z wydłużonymi godzinami pracy urzędu, radni będą pełnić dyżury we wtorki w godz. 16.00 – 18.00 oraz w czwartki w godz. 12.00 -14.00.

Dyżury naprzemiennie pełnią:

Zbigniew Barcikowski – przewodniczący Rady Gminy Lubicz

Kazimierz Rybacki – wiceprzewodniczący

Zbigniew Szczepański – wiceprzewodniczący

Danuta Wojciechowska – przewodnicząca komisji skarg, wniosków i petycji

Jolanta Nikiel – przewodnicząca komisji rolnictwa, ochrony środowiska i turystyki

Aldona Peregonczuk – przewodnicząca komisji samorządu, budżetu i rozwoju

Teresa Klawińska – przewodnicząca komisji oświaty, kultury fizycznej, zdrowia i rodziny

Jerzy Guranowski – przewodniczący komisji rewizyjnej.

 

Od lutego dyżury pełnić będą również radni Powiatu Toruńskiego:

Agnieszka Janiaczyk-Dąbrowska - w każdy pierwszy wtorek miesiąca, w godz. 16.00 – 18.00

Leszek Syroka - w każdy drugi wtorek miesiąca, w godz. od 10.00 do 11.00.

11.01.19, edyt.

drukuj (Dyżury radnych Rady Gminy Lubicz oraz radnych powiatowych)

Zwrot podatku akcyzowego dla rolników

Referat Rolnictwa i Ochrony Środowiska informuje, że od 1 lutego można składać wnioski w sprawie zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.

Stawka zwrotu wynosi obecnie 1zł na 1litr oleju. Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo w piśmie poniżej. Załączamy też druk wniosku.

10.01.19

drukuj (Zwrot podatku akcyzowego dla rolników)

Godziny otwarcia Urzędu Gminy przedłużone

Od lutego Urząd Gminy Lubicz we wtorki będzie pracował do godz. 18.00.

Dla wygody mieszkańców wójt Marek Nicewicz przedłuża godziny pracy urzędu we wtorki. – Robimy to głównie dla aktywnych zawodowo, dając im czas i szansę na dojechanie do urzędu swojej gminy i załatwienie tu koniecznych spraw – mówi wójt, zaznaczając, że jednocześnie urząd zajmuje się rozwiązaniami, które mają pozwolić na jak najsprawniejszy kontakt on-line z gminą.

Od 1 lutego urząd pracuje więc w następujących godzinach:

w poniedziałki – 7.00 – 15.00,

wtorki 7.00 – 18.00,

środy – 7.00 – 15.00,

czwartki 7.00 – 15.00,

piątki 7.00 – 14.00.

9.01.19

drukuj (Godziny otwarcia Urzędu Gminy przedłużone)

Kto wyśle nam listy w Grębocinie?

Poczta Polska poszukuje przedsiębiorcy do prowadzenia Agencji Pocztowej w Grębocinie. Obecna działa tylko do 15 stycznia.

Na prośbę Poczty Polskiej zamieszczamy ofertę współpracy w Grębocinie. Oferta dotyczy prowadzenia Agencji Pocztowej. Niezbędne warunki to m.in. prowadzenie działalności gospodarczej i dysponowanie lokalem.  

Wszystkie szczegóły znajdziecie w załączonym piśmie.

Sprawa jest pilna, ponieważ obecna Agencja Pocztowa działa tylko do 15 stycznia.

7.01.19

drukuj (Kto wyśle nam listy w Grębocinie?)

Zebrania wiejskie już w lutym - czas wybrać sołtysów

Przed nami wybory rad sołeckich i sołtysów w 17 sołectwach gminy Lubicz. Odbędą się one w ramach wyborczych zebrań wiejskich we wszystkich wsiach - siedzibach sołectw w lutym 2019 roku.

Dla ułatwienia mieszkańcom udziału w tych zebraniach ustalono stałą godzinę rozpoczęcia na 18.00 w każdym z sołectw, tak aby każdy z mieszkańców mógł dotrzeć na spotkanie po pracy. Pierwsze spotkanie już 1 lutego. Szczegółowy harmonogram zamieszczamy niżej w pdf.

W czasie zebrań wiejskich przeprowadzane będą wybory do rad sołeckich i na sołtysów, ale będzie również okazja uzyskania przydatnych informacji przygotowanych przez pracowników Urzędu Gminy, spotkania z nowym wójtem Gminy Lubicz Markiem Nicewiczem. To pierwsze z takich spotkań z mieszkańcami, drugie planowane jest na przełomie września i października.

Przypominamy, że sołectwa są jednostkami pomocniczymi gminy. Sołtysa i radę sołecką wybierać może każdy stały i pełnoletni mieszkaniec sołectwa uprawniony do głosowania, ujęty w stałym rejestrze wyborców w gminie. Wybory sołtysa i członków rady sołeckiej są tajne, odbywają się spośród nieograniczonej liczby kandydatów mających prawo wybieralności, zgłoszonych na zebraniu wiejskim. Kandydaci nie mogą ubiegać się jednocześnie o stanowisko sołtysa i członka rady. W pierwszej kolejności przeprowadza się zgłoszenie kandydatów i głosowanie dla dokonania wyboru sołtysa. W drugiej kolejności przeprowadza się wybory członków rady sołeckiej. Dla prawomocności uchwał zebrania wiejskiego niezbędna jest obecność co najmniej 1/5 uprawnionych mieszkańców sołectwa. W przypadku niższej frekwencji zebranie odbędzie się w drugim terminie tj. o godzinie 18.30.

4.01.19

drukuj (Zebrania wiejskie już w lutym - czas wybrać sołtysów)

Wójt nagrodził młodych sportowców

Na tradycyjnym spotkaniu świąteczno-noworocznym wójt Marek Nicewicz nagrodził 37 utalentowanych młodych sportowców z naszej gminy, zdobywców medali w zawodach wysokiej rangi.

Takie spotkanie podsumowujące mijający rok odbywa się zawsze pod koniec grudnia. W tym roku w swoim wystąpieniu wójt Marek Nicewicz, sprawujący kadencję od kilku tygodni, skupił się na planach na przyszłość. Zapowiedział urząd bardziej otwarty dla obywateli. Mówił też m.in. o planach uruchomienia pierwszego nocnego autobusu z Torunia do naszej gminy, a także przystąpieniu gminy do projektu „Wspieraj lokalnie”, który umożliwi efektywne wspieranie lokalnych organizacji pozarządowych.

Przewodniczący Rady Gminy Zbigniew Barcikowski poinformował m.in., że od połowy stycznia radni gminni rozpoczynają dyżury w urzędzie. Bezpośredni kontakt z mieszkańcami rada będzie miała także za pośrednictwem swojego profilu na Facebooku.

Od lat głównym punktem spotkania świąteczno-noworocznego jest wręczenie nagród dla utalentowanych sportowców z naszej gminy. Marek Nicewicz wyróżnił 37 osób, zdobywających laury w takich dziedzinach, jak np. pływanie, kolarstwo, taniec czy kickboxing.

Poza tym wójt nagrodził trzech mieszkańców, którzy w tym roku otrzymali medale „Honorowy Dawca Krwi Zasłużony dla Zdrowia Narodu”. Pisaliśmy o nich tutaj.

drukuj (Wójt nagrodził młodych sportowców)

 • Spotkanie świąteczno-noworoczne 2018
 • Spotkanie świąteczno-noworoczne 2018
 • Spotkanie świąteczno-noworoczne 2018
 • Spotkanie świąteczno-noworoczne 2018
 • Spotkanie świąteczno-noworoczne 2018
 • Spotkanie świąteczno-noworoczne 2018

Przyszła zima. Kto odśnieża chodniki, a kto drogi?

Za odśnieżanie chodników przylegających do posesji odpowiada jej właściciel. Zimowym utrzymaniem dróg gminnych zajmuje się Zakład Drogowo-Budowlany w Rogowie oraz Zarząd Dróg, Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej w Lubiczu.

Przypominamy mieszkańcom o obowiązku odśnieżania chodników przyległych do nieruchomości oraz usuwania sopli i nawisów śniegu z dachów budynków sąsiadujących z drogami i chodnikami. Obowiązki te wynikają przede wszystkim  z zapisów  ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

- Śniegu nie wolno usuwać z chodnika na drogę. Należy go gromadzić na chodniku bezpośrednio przy krawędzi jezdni wzdłuż krawężników - w taki sposób, aby nie stwarzało to zagrożenia w ruchu drogowym, jak również w ruchu pieszych – wyjaśnia Dorota Kamińska, kierownik Referatu Gospodarki Odpadami Urzędu Gminy Lubicz. - Z góry dziękujemy mieszkańcom, którzy odśnieżając chodniki leżące przy ich posesjach, dbają o bezpieczeństwo i porządek w naszym wspólnym sąsiedztwie.

Natomiast zimowym utrzymaniem dróg gminnych zajmuje się Zakład Drogowo-Budowlany w Rogowie, poza Lubiczem Dolnym i Lubiczem Górnym, gdzie za ulice odpowiada Zarząd Dróg Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej w Lubiczu.

Kontakty: zakład w Rogowie - tel. kom. 501 687 919; ZDGMiK - tel. 56 678 27 09.

Szczegółowe informacje znajdziecie Państwo tutaj.

Przypominamy też, że na terenie gminy znajdują się również drogi powiatowe, wojewódzkie i krajowe. Kontakty do ich zarządców zamieściliśmy tutaj.

3.01.19

 

 

 

drukuj (Przyszła zima. Kto odśnieża chodniki, a kto drogi?)

Banery

Stopka