Menu

Menu

Ułatwienia dostępu

Nawigacja

Treść

Galeria zdjęć

Banery

Oryginalny film o Lubiczu z 1944 roku!

Zachęcamy do obejrzenia odnalezionego po ponad 70 latach filmu z unikatowymi obrazami z naszej gminy pochodzącymi z okresu II wojny światowej. Materiał został udostępniony na YouTube.

Jak wynika z portalu rodziny Szpejankowskich i Szpejenkowskich, niecałe dwa lata temu w bazie informacyjnej niemieckiej firmy z Kolonii odnaleziono informację o istnieniu filmu dokumentalnego z 1944 r. zawierającego kadry znad Drwęcy: „Z treści opisu filmowej wynikało, że zawiera ujęcia nakręcone m.in. w Golubiu i Lubiczu. Miały one przedstawiać ówczesnych studentów Politechniki Gdańskiej, którzy w sierpniu 1944 r. przyjechali pociągiem do Golubia. Następnie przemieścili się do Lubicza, aby uczestniczyć w budowie ziemnych umocnień na linii Drwęcy, przygotowywanych przez Niemców w celu zatrzymania przewidywanej kontrofensywy wojsk sowieckich”. 

Mimo wielu przeciwności, przy pomocy m.in. regionalistów z Golubia-Dobrzynia oraz sponsorów, udało się doprowadzić do  dygitalizacji wspomnianego materiału filmowego i wykupienia licencji na publiczne pokazy filmu. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

Autorzy portalu zaznaczają: „ (…) unikatowymi obrazami są te pochodzące z Lubicza, z co najmniej z dwóch przyczyn. Po pierwsze, po 75 latach istnieje możliwość poznania wyglądu i sposobu budowy ziemnych umocnień militarnych, które przygotowywano na linii Drwęcy w 1944 r. Po drugie, wśród budowniczych można próbować identyfikować dawnych mieszkańców Lipna i okolic, których niemiecki okupant wywiózł na przymusowe roboty nad Drwęcę".

Po raz pierwszy publicznie film pokazano na zamku w Golubiu zaledwie kilka dni temu. Niemiecka firma udostępniła także dokument na YouTube.

17.05.19

Zdjęcie (kadry z filmu) ilustrujące informację pochodzi ze wspomnianego Portalu rodzinnego rodziny Szpejankowskich i Szpejenkowskich

drukuj (Oryginalny film o Lubiczu z 1944 roku!)

« wstecz

Banery

Stopka