Menu

Menu

Ułatwienia dostępu

Nawigacja

Treść

Galeria zdjęć

Banery

Sołectwa rozdzielą budżet na 2020 rok

Gmina oddaje w ręce sołectw ponad pół mln zł! To mieszkańcy zdecydują na co zostaną przeznaczone te pieniądze. Wystarczy przyjść na zebranie wiejskie w swojej miejscowości.

2 września rusza druga tura zebrań wiejskich w naszej gminie. Jesienny cykl jest bardzo ważny, ponieważ to wówczas zebrania wiejskie zagłosują nad podziałem funduszów sołeckich na 2020 rok. – Mówiąc wprost – mieszkańcy sami podzielą budżet sołecki, wskazując najpilniejsze potrzeby, poprawiające komfort swojego życia – mówi wójt Marek Nicewicz, zachęcając do udziału w zebraniach.

Fundusz sołecki pozwala więc sołectwom na zrealizowanie niewielkich, lecz oczekiwanych przez mieszkańców zadań. Od tych dużych jest bowiem budżet gminy.

Przyszłoroczny fundusz sołecki w naszej gminie wynosi prawie 600 tys. zł. To kwota, która zostanie wyodrębniona z budżetu gminy. Pieniądze na poszczególne sołectwa rozdzielane są według algorytmu podanego w ustawie, zależnego przede wszystkim od liczby mieszkańców. W 2020 r. fundusz wyniesie od ponad 20 tys. zł dla najmniej licznego Brzezinka do prawie 44 tys. zł dla największych sołectw takich, jak m.in. Lubicz Górny czy Złotoria.

Wnioski z podziałem środków uchwalą zebrania wiejskie z inicjatywy: sołtysa, rady sołeckiej lub co najmniej 15 pełnoletnich mieszkańców sołectwa. Przepisy określają, że pieniądze te mogą być wydane na zadania własne gminy, służące poprawie życia mieszkańców i zgodne ze „Strategią rozwoju gminy”.

W poprzednich latach, dzięki decyzjom zebrań wiejskich, wyremontowano świetlice, postawiono siłownie, zbudowano place zabaw, udrożniono rowy, oświetlono boiska, itd.

Część sołectw w sierpniu zorganizowała również konsultacje społeczne, by przedyskutować potrzeby i jak najlepiej przygotować się do zebrania we wrześniu.

Wnioski z zebrań muszą być uwzględnienie w projekcie budżetu gminy na 2020 rok. Dlatego sołtysi powinni je przekazać wójtowi do 30 września. To warunek konieczny przyznania funduszu.

Terminy zebrań oraz kwotę przyszłorocznego funduszu sołeckiego prezentujemy w tabeli.

27.08.19

drukuj (Sołectwa rozdzielą budżet na 2020 rok)

  • Terminy zebrań oraz kwoty funduszu sołeckiego

« wstecz

Banery

Stopka