Menu

Menu

Ułatwienia dostępu

Nawigacja

Treść

Galeria zdjęć

Banery

Palisz w piecu śmieci? Drony nad kominami!

Nad naszą gminą pojawią się drony, które będą sprawdzały jakość powietrza w kilku miejscowościach. Gdzie jest najlepsze? A gdzie zanieczyszczone?

Jeszcze w tym roku zostanie wykonana analiza jakości powietrza na obszarze Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Funkcjonalnego, w skład którego wchodzi także nasza gmina. Dowiemy się, jaka jest emisja zanieczyszczeń (pyłu PM 10 i PM 2,5) oraz niebezpiecznych związków chemicznych (gazów) uwalniających się w trakcie spalania odpadów, takich jak np.: (PID, HCL, HCN, CO, SO2, NO2, formaldehydy). Dlatego nad kominami w naszym terenie pojawią się drony, czyli bezzałogowe statki powietrzne ze specjalną głowicą pomiarową wykrywającą niebezpieczne związki chemiczne oraz pyły charakterystyczne dla spalania substancji niedozwolonych.

Efektem wykonywania lotów i pomiarów o różnych porach dnia oraz w różnych warunkach atmosferycznych będzie nie tylko określenie wpływu zanieczyszczeń pojawiających się nad naszą gminą, ale także wpływu zanieczyszczeń generowanych przez gminy sąsiednie.

Przy okazji przypominamy mieszkańcom, że gmina Lubicz cały czas udziela dotacji na dofinansowanie zakupu, montażu i uruchomienia ekologicznego źródła ciepła na terenie naszej gminy - w wysokości 3 tys. zł.

Wzory wniosków są dostępne w siedzibie Urzędu Gminy Lubicz, Referat Rolnictwa i Ochrony Środowiska, pokój nr 31 oraz w Biuletynie Informacji Publicznej gminy: https://www.bip.lubicz.pl/2539,rolnictwo-ochrona-srodowiska.

W razie pytań związanych z dotacjami można kontaktować się z Edytą Sekretarską, pod nr tel. 56 621 21 29 lub e-mailem e.sekretarska@lubicz.pl.

Poza tym w ramach Programu „Czyste Powietrze" Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu przyznaje dofinansowanie m.in. na zakup nowego pieca, wymianę drzwi czy stolarki okiennej, jak również docieplenie domu. Więcej: https://wfosigw.torun.pl/strona-358-czyste_powietrze.html

Warto skorzystać z wymienionych możliwości. Za spalanie śmieci w domowych piecach zgodnie z przepisami grozi grzywna lub areszt. 

Wspólnie dbajmy o czystość powierza w naszej gminie.

4.10.19

 

drukuj (Palisz w piecu śmieci? Drony nad kominami!)

  • Logotypy

« wstecz

Banery

Stopka