Menu

Menu

Ułatwienia dostępu

Nawigacja

Treść

Galeria zdjęć

Banery

Dla upamiętnienia społeczności żydowskiej

Wójt Gminy Lubicz, Przewodniczący Rady Gminy Lubicz oraz Społeczny Komitet Organizacyjny zapraszają 29 października na uroczystość „Sąsiedzi Żydzi – upamiętnienie żydowskich mieszkańców Lubicza w 80. rocznicę ich wysiedlenia”.

Społeczność żydowska w Lubiczu Górnym była zjawiskiem bardzo znaczącym, począwszy od drugiej połowy XVIII wieku. Szczegółowy rozwój przeżywała ona w XIX i na początku XX wieku. W 1921 roku, podczas spisu powszechnego, narodowość żydowską deklarowało 41,9 proc. mieszkańców Lubicza Górnego. Przez dwa stulecia Żydzi w dużym stopniu kształtowali więc oblicze i handlowo-rzemieślniczy charakter tej miejscowości, choć dziś po nich nie ma śladu. W październiku 1939 roku Niemcy brutalnie wysiedlili Żydów z Lubicza, skazując ich na poniewierkę, wegetację w gettach i śmierć.

Dlatego w gronie kilkorga mieszkańców Lubicza zrodziła się inicjatywa upamiętnienia lubickich Żydów, do czego impulsem było powstawanie publikacji na ich temat autorstwa dr Karoliny Famulskiej-Ciesielskiej. Inicjatywę wsparły władze gminy. Uroczystość odbędzie się 29 października o godz. 17.00 w szkole w Lubiczu Górnym.

W programie m.in. prezentacja publikacji poświęconej dziejom społeczności żydowskiej w Lubiczu, wspomnienia i refleksje potomków Żydów z Lubicza, pieśni żydowskie w wykonaniu Karoliny Orzeł – Inah, występ chóru „Gaudium Cantates” oraz wystawa fotografii dokumentujących historię Żydów w Lubiczu.

Wydarzenie swoim honorowym patronatem objęli:

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski

Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz

Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki

Starosta Powiatu Toruńskiego Marek Olszewski

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Muzeum Uniwersyteckie w Toruniu

Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu

Kurkowe Bractwo-Strzeleckie Ziemi Dobrzyńskiej

9.10.19

drukuj (Dla upamiętnienia społeczności żydowskiej)

  • Plakat informacyjny

« wstecz

Banery

Stopka