Menu

Menu

Ułatwienia dostępu

Nawigacja

Treść

Galeria zdjęć

Banery

Trzy gminy podzielą 3 mln zł „nagrody”

Gminy Lubicz, Obrowo i Wielka Nieszawka dostaną do podziału 3,2 mln zł. Bonus trafi do samorządów dzięki zrealizowanemu w Lubiczu Górnym projektowi "Urządzenie przestrzeni publicznej w Lubiczu Górnym na potrzeby rewitalizacji społeczno-gospodarczej”.

W latach 2017-2018 gmina Lubicz zagospodarowała Plac Niepodległości, budując w jego ramach m.in. amfiteatr. Projekt został sfinansowany ze środków unijnych za pośrednictwem LGD „Podgrodzie Toruńskie”, do którego oprócz naszej gminy należy także Obrowo i Wielka Nieszawka. To właśnie za ten projekt LGD otrzymało „nagrodę” w postaci dodatkowego dofinansowania w wysokości 3,2 miliona złotych. Zatem do każdej z trzech gmin należących do „Podgrodzia Toruńskiego” w przyszłym roku trafi ok. 1 mln zł.

- To te pieniądze pozwolą nam na zbudowanie w Lubiczu Górnym dodatkowego miejsca rekreacji, w skład którego wejdą plac zabaw dla najmłodszych, pumptrack oraz publiczna toaleta – mówi wójt Lubicza Marek Nicewicz. – Bardzo się z tego cieszę, ponieważ tą inwestycją odpowiemy na potrzeby mieszkańców. Z drugiej strony docierają do nas pytania z innych miejscowości, dlaczego pumptrack i plac zabaw zostaną ulokowane właśnie w Lubiczu Górnym. Trzeba wiedzieć, że zarówno sama inwestycja na Placu Niepodległości, jak i "nagroda" dla „Podgrodzia Toruńskiego” są realizowane w oparciu o „Lokalny program rewitalizacji” dla gminy Lubicz. Program ten, stworzony w 2016 roku obejmuje swym zasięgiem teren wyłącznie jednego sołectwa – Lubicza Górnego właśnie. Uznano wówczas, że pozostałe 16 sołectw nie wymaga podjęcia działań rewitalizacyjnych. W chwili, gdy pojawiły się informacje o dodatkowych środkach dla naszej gminy, podjęliśmy próbę zmiany tego dokumentu poprzez rozszerzenie zakresu na inne sołectwa. Okazało się, że jest to niemożliwe, wręcz podważa zasadność inwestycji wcześniej zrealizowanych i naraziłoby nas na utratę "nagrody" oraz konieczność zwrotu wcześniej otrzymanej dotacji. Dlatego, posiadając do dyspozycji bonus w postaci ok. 1 mln zł, możemy go wykorzystać jedynie tak, jak zapisano w programie z 2016 roku – na terenie Lubicza Górnego. Zrobimy to, mając na uwadze zgłaszane wielokrotnie potrzeby mieszkańców, a więc nie tylko pumptrack i plac zabaw, ale także publiczną toaletę w centrum Lubicza Górnego.

22.11.19

drukuj (Trzy gminy podzielą 3 mln zł „nagrody”)

« wstecz

Banery

Stopka