Menu

Menu

Ułatwienia dostępu

Nawigacja

Treść

Galeria zdjęć

Banery

Budżet 2020 pozwoli budować

- To jest budżet ambitny, rozwojowy i mocno inwestycyjny – mówi wójt Lubicza Marek Nicewicz. Gmina Lubicz na drogi wyda rekordowe 12 mln zł.

Tegoroczny budżet gminy dysponuje 118,8 mln zł, a zaplanowane wydatki to 121,5 mln zł.

- Jeszcze nigdy w historii tego samorządu nie przeznaczono aż 22 mln zł na inwestycje – mówi wójt Marek Nicewicz. – Przy rosnącym obciążeniu finansowym samorządów uważam to za sukces. Zgodne przyjęcie budżetu było efektem współpracy całej rady i konstruktywnej dyskusji. Oczywiście nie obyło się bez ścierania poglądów, ale ostatecznie wszyscy uznali, że należy uwzględnić priorytety.

Aż 12 mln zł to budowa gminnych dróg.

To konsekwentne działanie, które władze Lubicza zapowiadały tuż po wyborach. Dlatego w ubiegłym roku przygotowano harmonogram modernizacji dróg na całą 5-letnią kadencję.

Poza drogami samorząd Lubicza będzie kontynuował budowę kanalizacji – za ponad 5 mln zł, przeprowadzi dalszy ciąg rewitalizacji Lubicza Górnego, budując za ok. 1 mln zł miejsce rekreacji z nowoczesnym placem zabaw dla dzieci, pumptrackiem dla młodzieży oraz publiczną toaletą. 1 mln zł gmina wyda na budowę ścieżek rowerowych, zajmie się także przebudową remizy w Złotorii, na co zaplanowano na to 0,5 mln zł. Ok. 3 mln zł zagwarantowano także na dopłaty do komunikacji publicznej – dla MZK i prywatnego przewoźnika.

Najwyższe kwoty zostały przeznaczone na realizację ustawowych zadań w zakresie pomocy społecznej – prawie 35 mln zł i edukacji - 33 mln zł.

- Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie zadowolimy wszystkich, ale nie da się zrobić wszystkiego na raz. Na dodatek co roku na samorządy nakłada się coraz więcej obowiązków, które wymagają dodatkowych środków – podsumowuje Zbigniew Barcikowski, przewodniczący Rady Gminy Lubicz.

- Finanse gminy są w dobrej kondycji i jesteśmy bezpieczni pod względem zadłużenia – zapewnia wójt Marek Nicewicz. - Zdecydowaliśmy wraz z radnymi o nieznacznym powiększeniu długu gminy, aby móc zrealizować oczekiwane przez mieszkańców inwestycje. Nie czekamy z tym do roku wyborczego, co jest w polityce samorządowej częstą i smutną praktyką. Po prostu robimy swoje.

Uchwalony 30 stycznia tegoroczny budżet gminy Lubicz, to pierwszy samodzielny budżet wybranego w ostatnich wyborach wójta Marka Nicewicza.

4.02.20

drukuj (Budżet 2020 pozwoli budować)

  • Grafika przedstawiająca kwotę dochodów
  • Najważniejsze wydatki

« wstecz

Banery

Stopka