Menu

Menu

Ułatwienia dostępu

Nawigacja

Treść

Galeria zdjęć

Banery

Bezpłatna linia autobusowa dla mieszkańców

Lubicz jest pierwszą gminą wiejską w województwie, która uruchamia bezpłatne przejazdy! Od 10 lutego linią nr 107 mieszkańcy pojadą za darmo po zmodyfikowanej trasie. Umożliwi to im poruszanie się po terenie gminy, dojechanie do urzędu lub wygodną przesiadkę do autobusów MZK jadących do Torunia.

- Linię nr 107 nazywamy roboczo „Wsiądź i jedź” – mówi wójt Lubicza Marek Nicewicz. – Na tym dokładnie to polega, nie trzeba kupować biletu ani tłumaczyć się kierowcy. Wystarczy przyjść na przystanek i pojechać w miejsce, do którego chcemy dotrzeć.

Ideą wprowadzenia darmowej „sto siódemki” było przede wszystkim połączenie miejscowości leżących na krańcach gminy z Lubiczem Dolnym i Lubiczem Górnym, gdzie znajduje się większość instytucji, a także z innymi miejscowościami, z których autobusy MZK regularnie odjeżdżają w stronę Torunia.

Trasa linii 107 została zachowana, ale i przedłużona - do tej pory bus poruszał się wahadłowo, teraz pojedzie po okręgu (Lubicz Górny, Krobia, Mierzynek, Młyniec Drugi, Młyniec Pierwszy, Jedwabno, Rogówko, Rogowo, Grębocin, Lubicz Dolny, Lubicz Górny). Pojazd będzie oznakowany, a jego aktualny rozkład jazdy znajdzie się na przystankach, witrynie przewoźnika, czyli firmy Pol-Bus, załączamy go także niżej w formacie pdf.

Bezpłatna „sto siódemka” to pilotaż. Na terenie gminny Lubicz, po wygranym przetargu, kursują jeszcze dwie linie tego samego przewoźnika – 105 i 106, które także na nowo zostaną oznakowane. Gmina również analizuje możliwości finansowe i logistyczne uruchomienia tych połączeń dla mieszkańców za darmo.

- Wszystkie te linie nazwaliśmy „Gminne linie autobusowe” – wyjaśnia Jarosław Nadolski, kierownik referatu Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Gminy Lubicz. – To nie oznacza, że stworzyliśmy jakąś nową spółkę, to wyłącznie nazwa projektu, a także początek inicjatywy, która ma zaowocować nowoczesnymi rozwiązaniami dla naszych mieszkańców.

Przypomnijmy, że wiejska gmina Lubicz wiele lat temu komunikację publiczną uruchomiła jako pierwsza w powiecie. Usługi dla samorządu świadczy toruński Miejski Zakład Komunikacji oraz wspomniany prywatny przewoźnik busami. W ostatnich latach Lubicz do przejazdów mieszkańców rocznie dopłaca łącznie obu spółkom ok. 3 mln zł. – Mimo wprowadzenia bezpłatnego kursu nie zwiększamy tej kwoty, dzięki uporządkowaniu i przeorganizowaniu trasy, co zrobiliśmy wspólnie z Pol-Busem – wyjaśnia wójt Marek Nicewicz.  

Gmina będzie monitorować funkcjonowanie linii 107, ale urząd zwraca się także do mieszkańców z prośbą o przekazywanie swoich opinii dotyczących tego kursu. Należy je przesyłać na e-maila info@lubicz.pl z tytułem w temacie „107”.

Efektem porządkowania i analizowania połączeń komunikacyjnych na terenie gminy jest również dodatkowy kurs linii 46 o godz. 7.27 z Grabowca do Torunia. Udało się go wprowadzić z inicjatywy mieszkańców, pani sołtys i rady sołeckiej, po wielu negocjacjach gminy z MZK, na okres próbny od 10 lutego do 30 kwietnia (z perspektywą przedłużenia).

5.02.20

drukuj (Bezpłatna linia autobusowa dla mieszkańców)

  • Mapa trasy linii 107

« wstecz

Banery

Stopka