Treść strony

Korekty w rozkładzie jazdy linii nr 45 i 46

1 stycznia 2018 r. nastąpią zmiany w  rozkładzie jazdy autobusów miejskich na linii nr 45 i 46. Obowiązujące nowe rozkłady znajdziecie Państwo na stronie internetowej przewoźnika, czyli Miejskiego Zakład Komunikacji w Toruniu.

Rozkłady jazdy dostępne są tutaj.

 

Jednocześnie informujemy, że  w noc sylwestrową tj. 31 grudnia 2017 r. od godziny 18:00 i 1.01. 2018 r. do godz. 4:00 przejazdy komunikacją miejską są bezpłatne.

drukuj (Korekty w rozkładzie jazdy linii nr 45 i 46)

Wigilia dla podopiecznych GOPS-u

W naszej gminie, jak zawsze przed Świętami Bożego Narodzenia, odbyło się spotkanie wigilijne dla osób będących w trudniejszej sytuacji życiowej, którzy przy wspólnych stołach zasiedli m.in. razem z wójtem Markiem Olszewskim i przewodniczącą rady Hanną Anzel.

20 grudnia w świetlicy w Krobi przy świątecznie udekorowanym i zastawionym stole spotkali się podopieczni Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubiczu. Serdeczne życzenia złożyli im m.in. wójt Marek Olszewski, przewodnicząca rady Hanna Anzel, ks. kanonik Dariusz Aniołkowski czy kierownik GOPS-u Anna Sikorska.

Tradycyjnie nie zabrakło wspólnego śpiewania kolęd i dzielenia się opłatkiem. Goście GOPS-u do domu wrócili obdarowani prezentami.

drukuj (Wigilia dla podopiecznych GOPS-u)

 • Wigilia dla podopiecznych ośrodka pomocy w Lubiczu
 • Wigilia dla podopiecznych ośrodka pomocy w Lubiczu
 • Wigilia dla podopiecznych ośrodka pomocy w Lubiczu
 • Wigilia dla podopiecznych ośrodka pomocy w Lubiczu
 • Wigilia dla podopiecznych ośrodka pomocy w Lubiczu
 • Wigilia dla podopiecznych ośrodka pomocy w Lubiczu

Grudniowy „Goniec gminny” już dostępny

Zachęcamy Państwa do przeczytania ostatniego w tym roku numeru „Gońca gminnego”. A w nim m.in. wywiad z panią Wandą Kowalską – jedną z najstarszych mieszkanek naszej gminy, o przyszłorocznej rozbudowie kanalizacji w kilku miejscowościach, a w „Galerii sołtysów” Barbara Kisielewska ze Złotorii.

W numerze również pożyteczne informacje – jak stawki podatków, wiadomości z referatu gospodarowania odpadami, a także dotyczące rozkładu jazdy MZK i punktu nieodpłatnej pomocy prawnej.

Grudniowy numer jest już dostępny w naszych stałych miejscach dystrybucji. Można go także przeczytać w formie elektronicznej tutaj.

drukuj (Grudniowy „Goniec gminny” już dostępny)

O czym wójt rozmawiał z sołtysami?

Ostatnie robocze spotkanie wójta Marka Olszewskiego z sołtysami zakończono uroczyście, dzieląc się opłatkiem. Wójt oraz przewodnicząca rady Hanna Anzel i sekretarz Teresa Gryciuk, składając życzenia dziękowali również sołtysom za życzliwą współpracę.


Władze gminy Lubicz raz na kwartał spotykają się z gospodarzami sołectw, by poinformować o najważniejszych działaniach, inwestycjach i sprawach związanych z gminą.

Na ostatnim w tym roku spotkaniu wójt Marek Olszewski przypomniał o najważniejszych tegorocznych inwestycjach, wskazując m.in. na to, że w gminie wyasfaltowano 18 odcinków dróg. Nawiązał także do przyszłorocznego budżetu, zdradzając, że będzie on ambitny i inwestycyjny, ponieważ w 2018 r. zostaną uruchomione środki unijne, do których wykorzystania gmina przygotowuje się od dawna. Poza remontem kolejnych ulic, powinna ruszyć też m.in. budowa ścieżki rowerowej przez Nową Wieś, rozbudowa kanalizacji w aglomeracji lubickiej czy kompleksowa termomodernizacja szkół.

Przewodnicząca rady Hanna Anzel podsumowała tegoroczną pracę rady, kierownik Dorota Kamińska mówiła o działalności referatu gospodarki odpadami, a Dorota Balejko, pełnomocnik wójta ds. profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych o działalności świetlic środowiskowych i innych przedsięwzięciach związanych z profilaktyką. Z kolei Grażyna Buczeń, kierownik Zarządu Dróg, Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej w Lubiczu przypomniała zasady zimowego utrzymania dróg i chodników.

Spotkanie zakończono uroczyście, dzieląc się opłatkiem. Wójt oraz przewodnicząca rady Hanna Anzel i sekretarz Teresa Gryciuk, składając życzenia dziękowali również sołtysom za życzliwą współpracę.

Wynik badania do odbioru w urzędzie

Osoby, który w październiku i listopadzie w Lubiczu Górnym, Grębocinie i Złotorii wzięły udział w badaniach mających na celu wykrycie wirusowego zapalenia wątroby, wyniki mogą odbierać w Urzędzie Gminy Lubicz, pok. nr 9.

Wyniki są do odbioru w Biurze Obsługi Interesanta na parterze w godzinach pracy urzędu, czyli w poniedziałki, środy i czwartki w godz. 7:00-15:00, we wtorki w godz. 7:00-16:00 i w piątki w godz. 7:00-14:00.

drukuj (Wynik badania do odbioru w urzędzie)

Przedszkolaki rysowały przyrodę zimą

13 grudnia w Przedszkolu Niepublicznym „Mały Miś” w Grębocinie odbyło się rozstrzygnięcie Gminnego Konkursu Plastycznego pt. „Przyroda zimą”. Z tego powodu przedszkole odwiedził gość honorowy przewodnicząca Rady Gminy Lubicz Hanna Anzel.

Swoje  prace  zaprezentowały przedszkola „Ślimaczek”, „Chatka Puchatka”, „Tęczowa Kraina”, jak również „Mały Miś”. Nagrodę za pierwsze miejsce otrzymali podopieczni Beaty Szynal  z „Chatki Puchatka”, II miejsce przypadło dzieciom ze „Ślimaczka” pod opieką Agnieszki Szostek–Makowskiej, a III „Tęczowej Krainie” i wychowankom Jolanty Kozłowskiej.

Po burzliwych obradach ustalono również, iż wszystkie prace dostarczone do „Małego Misia” otrzymają upominki. Nieobecnym nagrody zostaną dostarczone do końca tygodnia.

Przedszkole „Mały Miś” chce w ten sposób stworzyć tradycję cyklicznych grudniowych spotkań pomiędzy placówkami.

 • Posumowanie konkursu w przedszkolu "Mały Miś"
 • Posumowanie konkursu w przedszkolu "Mały Miś"
 • Praca konkursowa
 • Praca konkursowa
 • Praca konkursowa
 • Praca konkursowa

Woda z wodociągu Agrofoodu w Grabowcu nadaje się do picia

Uwaga! Gmina otrzymała informację, że woda z wodociągu Agrofoodu w Grabowcu nadaje się już do picia. Trzy tygodnie temu pojawiły się wiadomości o problemach z jakością wody z tego wodociągu. Osobom, które z niego korzystały gmina natychmiast zapewniła zastępczy punkt czerpania wody.

Jednocześnie informujemy, że woda dostarczana przez gminną spółkę Lubickie Wodociągi jest systematycznie badana i spełnia wymogi określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 13 listopada 2015 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2015 r. poz. 1989).

drukuj (Woda z wodociągu Agrofoodu w Grabowcu nadaje się do picia)

Informacja w sprawie budowy w Krobi

W Krobi realizowana jest inwestycja Toruńskich Wodociągów, które budują przewód tłoczny dla gminy Obrowo. Budowa nie spełnia warunków umowy, dlatego jeżeli m.in. nie zostanie przywrócona mieszkańcom przejezdność drogi, to gmina będzie wnioskować o wstrzymanie inwestycji.

Gmina Lubicz na wniosek Toruńskich Wodociągów udostępniła swój teren pod inwestycję celu publicznego dla gm. Obrowo. Od tego momentu nadzór nad taką inwestycją zgodnie z prawem sprawuje kierownik budowy. W piątek wykonawca inwestycji uszkodził wodociąg gminny, pozbawiając dostępu do wody posesje na kilku ulicach w Krobi. Lubickie Wodociągi natychmiast uruchomiły dla mieszkańców zastępczy punt czerpania wody. Okazało się, że wykonawca utrudnia także dojazd mieszkańcom do domów. Gmina Lubicz interweniowała w tej sprawie zarówno u wykonawcy, jak u inwestora. Kierownik budowy został zobowiązany przez kierownictwo gminnego zarządu dróg do zakończenia prac do 15 grudnia, a także odtworzenia do stanu pierwotnego wszystkich zniszczonych dróg i poboczy w  rejonie odjętym budową. W przeciwnym razie gmina będzie wnioskować o wstrzymanie inwestycji.

drukuj (Informacja w sprawie budowy w Krobi)

Uwaga awaria w Krobi! Jest zastępczy punkt poboru wody

W Krobi na ul. Osiedlowej firma realizująca prace dla Toruńskich Wodociągów uszkodziła gminny wodociąg, Z uwagi na obecność gazociągu w bezpośrednim sąsiedztwie uszkodzonej rury, prace naprawcze będą kontynuowane jutro, czyli 9 grudnia od godz. 8.00. WAŻNE! Na ul. Oliwkowej przy posesji nr 25 został uruchomiony dla mieszkańców zastępczy punkt poboru wody z hydrantu.

drukuj (Uwaga awaria w Krobi! Jest zastępczy punkt poboru wody)

Bożonarodzeniowy Jarmark Grębociński

Stroiki, anioły, porcelanowe dzwonki i inne drobiazgi, to szczególnie poszukiwane rzeczy w grudniu. Będzie je można kupić 16 grudnia podczas Bożonarodzeniowego Jarmarku Grębocińskiego.

Lokalna Grupa Działania „Podgrodzie Toruńskie” i przewodnicząca Rady Gminy Lubicz Hanna Anzel zapraszają na Bożonarodzeniowy Jarmark Grębociński - 16 grudnia, Galeria Grębocin, ul. Kowalewska 4-6 w godz. 9:00 – 17:00.

Na targach wystawią się lokalni twórcy i rękodzielnicy. Będzie można nabyć oryginalne świąteczne ozdoby i ręcznie robione upominki (biżuteria, dekoracja domu, ceramika i inne).

Targi odwiedzi Mikołaj, który zapewni miłe niespodzianki dla dzieci.

drukuj (Bożonarodzeniowy Jarmark Grębociński)

Przebudowa ulicy Lipowej w Gronowie

W gminie Lubicz kolejne drogi zyskują nowe nawierzchnie. Jedną z nich jest tzw. Lipowa w Gronowie.

 

O modernizację tej kilometrowej drogi dojazdowej do gruntów rolnych gmina Lubicz z wnioskiem o wsparcie do zarządu województwa  Kujawsko-Pomorskiego wystąpiła w 2016 r.

 

Droga została wykonana „w technologii nawierzchni tłuczniowej z powierzchniowym utrwaleniem emulsją i grysami”. W budżecie województwa została ona zakwalifikowana do dofinansowania z tytułu wyłączenia gruntów rolnych z produkcji rolniczej.

Umowę na realizację zadania wójt Marek Olszewski, przy kontrasygnacie skarbnik Grażyny Dąbrowskiej, z zarządem województwa zawarł w maju br.

 

Wykonawcą został Zakład Handlowo-Budowlany ”AGA” Mariusz Wilczyński - Rogowo. Wartość robót wyniosła ponad 371 tys. zł. Województwo dofinansowało je 48 tys. zł.

 

drukuj (Przebudowa ulicy Lipowej w Gronowie)

Uwaga! Nowy rozkład jazdy linii nr 23

Informujemy, że w związku z przebudową ul. Turystycznej w Toruniu, od 4 grudnia nastąpią zmiany w rozkładzie jazdy linii nr 23. Obowiązujący nowy rozkład oraz zestawienia kursów zamieszczamy w plikach do pobrania. 

drukuj (Uwaga! Nowy rozkład jazdy linii nr 23)

Masz zaległości w ZUS? Rozłóż swój dług na raty

Przedsiębiorcy, którzy mają problem z opłacaniem składek mogą skorzystać z ulgi, która polega na rozłożeniu zadłużenia na raty. Dzięki temu będzie można spłacić zaległe składki w dłuższym terminie, a Zakładem Ubezpieczenia Społecznego zawiesi postępowanie egzekucyjne. Ważne, aby porozumieć się z ZUS do końca roku. 

Przedsiębiorców zachęcamy do zapoznanie się z pismem Krystyny Michałek, rzecznika regionalnego ZUS.

Opłacanie składek będzie prostsze i wygodniejsze

Od stycznia 2018 r. zmienią się zasady opłacania składek i każdy przedsiębiorca będzie opłacał składki tylko jednym przelewem na swój numer rachunku składkowego. ZUS każdą wpłatę podzieli proporcjonalnie na wszystkie ubezpieczenia i fundusze. Jeśli przedsiębiorca posiada zadłużenie w ZUS, to bieżące wpłaty w pierwszej kolejności będą pokrywać istniejący dług, a dopiero w następnej kolejności będą przypisywane na bieżące należności. Dla wielu przedsiębiorców może to oznaczać, że od grudnia zostaną wyłączeni
z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Tylko opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne w terminie i w pełnej kwocie jest warunkiem podlegania dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Ma to wpływ na korzystanie ze świadczeń krótkoterminowych m.in. wypłatę zasiłku chorobowego, macierzyńskiego.

Podpisz ugodę z ZUS do końca roku

Przedsiębiorcy, którzy mają zadłużenie w ZUS, mogą liczyć na pomoc doradcy ds. ulg
i umorzeń. Doradca przedstawi najdogodniejsze formy uregulowania zadłużenia, które dostosowane będą do indywidualnej sytuacji. Pomoże on również w przygotowaniu
i wypełnieniu dokumentów niezbędnych do rozpatrzenia wniosku o rozłożenie zadłużenia na raty.  Podpisanie umowy o rozłożenie zadłużenia na raty do końca grudnia 2017 r. oraz regulowanie należności gwarantuje, że wpłaty przekazywane po 1 stycznia 2018 r. będą rozliczane na składki bieżące i na raty, co umożliwi pozostanie w dobrowolnym ubezpieczeniu chorobowym.

drukuj (Masz zaległości w ZUS? Rozłóż swój dług na raty)

Oddaj szkole elektrośmieci i baterie

Jeśli macie w domu stary i niepotrzebny sprzęt elektroniczny, zapraszamy do udziału w akcji „Moje miasto bez elektrośmieci”, w którym bierze udział Szkoła Podstawowa w Złotorii.

Elektrośmieci to zużyte, przestarzałe lub zepsute sprzęty elektryczne i elektroniczne, np. lodówki, telewizory, komputery, telefony, świetlówki. To odpady niebezpieczne, zawierające szkodliwe substancje, dlatego nie można ich wyrzucać do śmietnika. Co zrobić?

Dostarczcie je do szkoły w Złotorii, która sprzęt zamieni na kupony, a je na pomoce dydaktyczne, takie jak: tablice multimedialne, wyposażenie pracowni i świetlic czy sprzęt sportowy.

Osobą nadzorująca akcję w Złotorii jest Krzysztof Chęczyński z rady rodziców.

Więcej: www.moje-miasto-bez-elektrosmieci.pl

drukuj (Oddaj szkole elektrośmieci i baterie)

Utrudniony dojazd do Torunia przez Kaszczorek

Ważna informacja dla mieszkańców, którzy dojeżdżają do Torunia przez Złotorię. 4 grudnia rusza przebudowa ulicy Turystycznej w Kaszczorku. Prace zostały podzielone na sześć etapów. W pierwszej kolejności  drogowcy zajmą się przebudową odcinka od Księżycowej do Dożynkowej.

Miejski Zarząd Dróg w Toruniu informuje, że prace potrwają 15 miesięcy i obejmą odcinek  od ul. Ligi Polskiej do granicy administracyjnej miasta. W pierwszym etapie objazd zostanie wytyczony ulicami: Turystyczną, Księżycową, Światowida, Szczęśliwą i Na Przełaj. Prace rozpoczną się od rozbiórki starej nawierzchni, frezowania i wycinki drzew. Potem wykonawca przystąpi do robót branżowych. Jeśli pogoda na to pozwoli, prace na pierwszym odcinku powinny się zakończyć w marcu przyszłego roku.

W drugim etapie drogowcy zajmą się odcinkiem od ul. Dożynkowej do ul. Gościnnej. Kolejnym będzie odcinek od Gościnnej do granic miasta. W ostatnich dwóch etapach zostanie przebudowane skrzyżowanie ul. Ligi Polskiej z ul. Turystyczną.

 

drukuj (Utrudniony dojazd do Torunia przez Kaszczorek)

 • Dwa pierwsze etapy realizacji projektu
 • Budowa będzie realizowana w sześciu etapach

Taką mamy zdolną młodzież!

Sukcesy, sukcesy! Uczniowie ze szkół gminy Lubicz zdobywają nagrody i wyróżnienia w konkursach także na arenie ogólnopolskiej! Ostatnie przykłady? W listopadzie Chór Gaudium Cantates wyśpiewał Srebrny Kamerton, a troje uczniów ze Szkoły Podstawowej w Lubiczu Górnym na Camerimage wygrało Srebrną Kamerę.

W dniach 17-19 listopada w Bydgoszczy odbył się XXXVII Ogólnopolski Konkurs Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży. W tym roku wzięło udział 19 chórów z całej Polski. Gaudium Cantates działający przy Szkole Podstawowej w Lubiczu Górnym za zdobycie 88,80 punktów otrzymał Srebrny Kamerton w kategorii chórów dziecięcych oraz nagrodę przewodniczącej Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego (miniwieżę). To już kolejna, ważna nagroda dla chóru, który ma na swoim koncie także sukcesy międzynarodowe.

Gaudium Cantates powstał w 2013 r. z inicjatywy nauczycieli muzyki Aleksandry Sidor i Ariela Radomińskiego. W swoim repertuarze posiada utwory religijne i świeckie z różnych epok, kolędy, stylizacje ludowe i utwory rozrywkowe. 

Z kolei 16 listopada bydgoskie Multikino gościło uroczystą galę finałową projektu „Sztuka wyboru”, realizowanego przez kujawsko-pomorską policję we współpracy z Urzędem Marszałkowskim oraz fundacją Tumult, organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Camerimage 2017.

Głównym zadaniem projektu, którego tegoroczna odsłona nosiła nazwę „Kamera! Akcja Reakcja!”, było przeprowadzenie wśród uczniów naszego regionu konkursu na film edukacyjny o tematyce związanej z zagrożeniami czyhającymi na młodzież we współczesnym świecie.

Srebrna Kamera za film „Przed samym sobą” trafiła do uczniów SP w Lubiczu Górnym: Marii Starzyńskiej, Pauliny Melnickiej i Michała Jasienieckiego pod opieką Anny Jankowskiej. Laureaci, oprócz statuetek, otrzymali także wartościowe nagrody rzeczowe, a szkoła wzbogaciła się o kamerę.

Wśród gości nie zabrakło wybitnych osobowości ze świata filmu, jak John Caroll Lych – amerykański aktor i reżyser, znany z filmów „Wyspa tajemnic”, „Gran Torino”, J.K. Simmons – amerykański aktor filmowy, zdobywca Oscara, Złotego Globa i BAFTY i Michelle Schumacher – amerykańska aktorka, producentka i reżyserka, znana z filmów „I'm Not Here”, „3 Geezers!”. Polski świat filmu reprezentowali m.in. aktorzy: Wojciech Mecwaldowski i Janusz Chabior.

 • Z laureatami Srebrnej Kamery spotkał się wójt Marek...
 • Gala finałowa projektu "Sztuka wyboru"
 • Szczęśliwi laureaci ze Srebrną Kamerą
 • Srebrna Kamera
 • Występ konkursowy Gaudium Cantates
 • Gaudium Cantates zdobył II miejsce

Utraciłeś dokumenty? Zastrzeż je w banku

Codziennie przestępcy podejmują dziesiątki prób użycia cudzych dokumentów, m.in. wyłudzając kredyty. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak szybko zgłosić kradzież karty płatniczej? Zachęcamy do zapoznania się z informacją.

Związek Banków Polskich uruchomił system, który ma chronić przed wyłudzeniami z użyciem cudzej tożsamości. To ogólnopolska baza milionów utraconych dokumentów. Jeśli chcesz, aby informacja o Twoich też tam się znalazła, należy:  zastrzec dokumenty w banku, zgłosić sprawę policji i zawiadomić gminę.

Od kilku lat w Polsce działa też numer telefonu, który pozwala na szybkie i efektywne zastrzeżenie skradzionych lub zagubionych kart płatniczych. Wystarczy zadzwonić pod nr tel. + 48 828 828 828 – z każdego miejsca na świecie i o każdej porze.

Więcej informacji na ten temat na www.DokumentyZastrzezone.pl oraz www.Zastrzegam.pl.

drukuj (Utraciłeś dokumenty? Zastrzeż je w banku)

Trwają prace nad projektowaniem ścieżki

- Ścieżka rowerowa w Złotorii powinna biec ulicą 8 Marca – nalegał wójt gminy Lubicz Marek Olszewski. Propozycja projektantów była inna, ale po spotkaniu w Urzędzie Gminy Lubicz koncepcja ma być ponownie przemyślana.  

Rozpoczęły się prace projektowe nad dokumentacją budowy ścieżki pieszo-rowerowej ze Złotorii przez Nową Wieś do Lubicza Górnego. W związku tym, że ścieżka będzie przebiegać wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 657, budowa ta zostanie poprowadzona wspólnie przez Zarząd Dróg Wojewódzkich oraz gminę Lubicz. Pomysłodawcą budowy ścieżki był jednak wójt gminy Lubicz.

 - Od lat rośnie ruch samochodów na tej trasie, gdyż wielu kierowców, chcąc omijać korki w Lubiczu Górnym i Dolnym wybiera drogę do i z Torunia właśnie przez Złotorię oraz Nową Wieś – mówi wójt Marek Olszewski. - A to naraża na niebezpieczeństwo pieszych i rowerzystów z tych wsi. W związku z tym mieszkańcy wielokrotnie dawali wyraz swemu niezadowoleniu. Od wielu lat urząd gminy monitował więc zarządcę tej drogi, czyli Zarząd Dróg Wojewódzkich, aby problem ten rozwiązać. Wreszcie, gdy pojawiła się szansa na pozyskanie pieniędzy unijnych z funduszu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, przekonałem Zarząd Dróg Wojewódzkich i powiat toruński do wspólnych starań o  wybudowanie tej ważnej ścieżki. To znacznie poprawi bezpieczeństwo mieszkańców naszych wsi, przez które przebiega droga nr 657.

Zakończenie etapu projektowego zaplanowano na przełomie kwietnia i maja  2018 roku. Zaraz potem Zarząd Dróg Wojewódzkich jako zarządca drogi, w porozumieniu z gminą i powiatem, zamierza wystąpić o dofinansowanie inwestycji w ramach wspomnianego ZIT-u. Równolegle zostanie ogłoszony przetarg na wybór wykonawcy ścieżki. Jeśli nie nastąpią jakieś nieprzewidziane okoliczności, jej budowa powinna rozpocząć się jeszcze pod koniec 2018 roku.

Jak będzie wyglądał przebieg trasy? Projektanci pracowali nad wariantem ścieżki, który rozpoczyna się w Złotorii koło kościoła, biegnie przez centrum wsi wzdłuż drogi wojewódzkiej i dalej przez Nową Wieś, aż do Lubicza Górnego.

17 listopada w Urzędzie Gminy Lubicz odbyło się spotkanie dotyczące szczegółów przebiegu trasy ścieżki. Najwięcej dyskusji wzbudziło usytuowanie traktu w samej Złotorii. Biuro projektowe zaproponowało, aby biegł on ul. Toruńską, która na odcinku od kościoła do ośrodka zdrowia zostałaby zamieniona na jednokierunkową.

Sołtys Złotorii Barbara Kisielewska wskazywała inną trasę. – Usytuowanie ścieżki na jednokierunkowej Toruńskiej jest dla nas mieszkańców nie do przyjęcia – mówiła. – Natomiast przy ul. 8 Marca znajduje się park, gdzie ludzie wypoczywają, więc puszczenie tamtędy ruchu z Toruńskiej jest niedopuszczalne, a rowerowego jak najbardziej wskazane.

Także wójt Marek Olszewski nalegał, by w Złotorii nową ścieżkę połączyć z istniejącą już na drewnianym mostku i przez ul. Pomorską. Fizycznie więc zaczynałaby się ona od skrzyżowania Pomorskiej z 8 Marca i dalej prowadziła wzdłuż drogi wojewódzkiej. Ostatecznie zdecydowano, że na opracowaniu takiej właśnie trasy mają skupić się projektanci. Teraz trzeba jeszcze postarać się o usunięcie przeszkód formalnych, które dotąd nie pozwalały biuru projektowemu na pracą nad ścieżką według koncepcji gminy Lubicz.

Dalej, jadąc od Złotorii ścieżka znajdzie się po lewej stronie, a za wiaduktem przez Nową Wieś pobiegnie po prawej. Zakończenie traktu przewidziano w Lubiczu Górnym przy włączeniu ulicy Komunalnej do drogi krajowej nr 10. Cała trasa to ok. 7,7 km.

drukuj (Trwają prace nad projektowaniem ścieżki)

 • Spotkanie w sprawie projektu ścieżki rowerowej przez Nową...
 • Spotkanie w sprawie projektu ścieżki rowerowej przez Nową...
 • Spotkanie w sprawie projektu ścieżki rowerowej przez Nową...
 • Spotkanie w sprawie projektu ścieżki rowerowej przez Nową...
 • Spotkanie w sprawie projektu ścieżki rowerowej przez Nową...
 • Spotkanie w sprawie projektu ścieżki rowerowej przez Nową...

Zachęcamy do lektury „Gońca gminnego”`

Drogi to temat, który otwiera najnowszy numer biuletynu. Gdzie już zostały, a gdzie zostaną wyremontowane w tym roku? „Gońca” można już znaleźć w naszych stałych puntach dystrybucji. O czym jeszcze przeczytamy w listopadowym wydaniu?

W najnowszym numerze „Gońca” przeczytacie również wywiad z psychologiem Patrycją Łączkowską o problemach emocjonalnych, z którymi borykają się uczniowie. Piszemy także o Gminnym Dniu Niepodległości, mobilnym laboratorium, które przyjechało do Młyńca Pierwszego i remontach w szkołach. Wracamy też do 90. urodzin OSP Brzezinko, Dnia Edukacji Narodowej i jubileuszy małżeńskich. W sporcie - pierwszoligowa UKS Drwęca Novar Lubicz, a w „Galerii sołtysów” tym razem gospodarz Rogówka Bogdan Laskowski.

„Goniec” został już rozwieziony do naszych stałych punktów dystrybucji. Można go także przeczytać tutaj.

Uwaga rodzice najmłodszych dzieci!

Główny Inspektor Sanitarny ostrzega, aby nie używać popularnych smoczków kauczukowych, ponieważ mogą być niebezpieczne dla zdrowia dzieci. Produkt należy zwrócić do sklepu lub zniszczyć.

Więcej informacji znajdziecie na stronie GIS-u w tym miejscu.

W grudniu rozpoczną się prace na Bankowej

15 listopada w Urzędzie Gminy Lubicz odbyło się podpisanie umowy na przebudowę ul. Bankowej w Lubiczu Górnym. Ulicę wybuduje wyłonione w przetargu Przedsiębiorstwa Budownictwa Drogowo-Inwestycyjne S.A. z Torunia. Ulica powinna być gotowa w maju przyszłego roku.

Roboty w centrum Lubicza Górnego rozpoczną się w grudniu od usunięcia kolizji przeszkadzających w inwestycji, czyli przebudowy urządzeń podziemnych oraz przełożenia urządzeń teletechnicznych i energetycznych.

- Potem czekają nas prace przygotowawcze, łącznie z przebudową chodników, a także modernizacja skrzyżowania ul. Bankowej i Piaskowej – informuje wójt Marek Olszewski.

Zakres tegorocznych robót zależy od warunków atmosferycznych.

W przyszłym roku na ul. Bankowej będzie wymieniana podbudowa, na której zostanie położona nawierzchnia bitumiczna.

Inwestycja zgodnie z umową powinna być zrealizowana do 15 maja 2018 r. Jej koszt wyniesie ponad 1,6 mln zł.

drukuj (W grudniu rozpoczną się prace na Bankowej)

Przydomowe ogrody tworzone z pasją

Na terenie naszej gminy odbyła się XVII edycja konkursu „Piękna zagroda”. To m.in. laureatom tych konkursów nasza gmina wygląda coraz ładniej. W tym roku na najwyższym stopniu podium stanęli mieszkańcy Grębocina, Mierzynka i Rogówka.

- Nasza gmina wygląda coraz ładniej nie tylko dzięki dużym inwestycjom, ale także państwu, ponieważ staracie się o to w sposób szczególny, dbając o swoje posesje – mówił wójt Marek Olszewski podczas rozstrzygnięcia gminnego etapu konkursu.

Latem zgłoszone posesje odwiedziła komisja w składzie: Marek Gliszczyński i Danuta Staniszewska, reprezentujący Radę Gminy Lubicz, Karina Wroniecka z Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Chełmży oraz Danuta Suchorzyńska z Urzędu Gminy Lubicz.

Wyniki konkursu zostały ogłoszone 13 listopada w Urzędzie Gminy Lubicz. W kategorii na najbardziej zadbaną działkę siedliskową – gospodarstwo rolne nagrody podium zdobyli: Jadwiga i Ryszard Górnaccy z Grębocina oraz Jadwiga i Zbigniew Rafińscy z Mierzynka, II – Anna i Andrzej Chmielowie z Rogowa, Małgorzata i Stanisław Ciupakowie z Gronowa oraz Ryszard Kołtun z Brzeźna, a III – Maria i Andrzej Kowalscy z Grębocina.

W kategorii na najbardziej zadbaną działkę ogrodniczą – ogródek przydomowy podium wygląda następująco: I miejsce Joanna i Sławomir Skrzynieccy z Grębocina oraz Teresa i Roman Pośpiechowie ze Złotorii, a także Katarzyna i Dariusz Kamińscy z Brzezinka, II miejsce zdobyły cztery małżeństwa: Dorota i Zbigniew Kuszyńscy z Jedwabna, Danuta i Marek Filingierowie z Nowej Wsi, Iwona i Jacek Nowakowscy z Gronowa, Sylwia i Stanisław Kijanka z Lubicza Górnego, III natomiast – Mirosława i Ryszard Janowscy.

Danuta Wilińska, kierownik Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Chełmży mówiła: - Cieszę się, że państwo nie tylko zmieniacie swoje otoczenie, ale także motywujecie sąsiadów, którzy mogą podejrzeć wasze działania i je naśladować.

drukuj (Przydomowe ogrody tworzone z pasją)

 • Podsumowanie konkursu "Piękna zagroda" w gm. Lubicz
 • Podsumowanie konkursu "Piękna zagroda" w gm. Lubicz
 • Podsumowanie konkursu "Piękna zagroda" w gm. Lubicz

Rolnicy walczyli o puchar wójta

Gospodarze z powiatu toruńskiego rywalizowali w XXVII olimpiadzie wiedzy rolniczej dla młodych rolników w Rogówku. Jej organizatorem był Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego przy współpracy z gminą Lubicz.

Zawodnicy walczyli o puchar wójta gminy Lubicz Marka Olszewskiego oraz cenne nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów.

Wiedza rolników była bardzo szczegółowa, a walka niezwykle wyrównana.

 

Zwycięzców wyłoniła dopiero dogrywka ustna. Ostatecznie I miejsce zajął Paweł Gerc z Zębowa, II Krzysztof Chachaj z Łążyna, a III Mirosław Trzpil z Brąchnówka.

drukuj (Rolnicy walczyli o puchar wójta)

 • Olimpiada rolnicza w Rogówku
 • Olimpiada rolnicza w Rogówku
 • Olimpiada rolnicza w Rogówku

Decyzje wyrównujące wysokość podatków

Przypominamy, że w związku z przeprowadzoną przez starostę powiatowego w Toruniu modernizacją ewidencji gruntów i budynków na terenie powiatu, zmianie uległa klasyfikacja niektórych gruntów i budynków.

Uprawnienia do modernizacji gruntów i budynków na obszarze poszczególnych obrębów ewidencyjnych nadaje staroście art. 24a prawa geodezyjnego i kartograficznego.

Zmiana klasyfikacji wpływa na zastosowanie określonych stawek w podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego, a organ podatkowy, czyli wójt ma obowiązek wydać decyzje podatkowe za lata wcześniejsze, jeśli zmiany w rejestrze gruntów i budynków zostały zaktualizowane za wcześniejsze okresy.

W przypadku gminy Lubicz zmiany mają zastosowanie od 2015 roku. Z uwagi na powyższe wójt nadal wystawia decyzje wyrównujące wymiar podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego, aktualnie za rok 2015, 2016, 2017 i 2018. Dla podatników oznacza to, że wysokość podatku za te lata może albo wzrosnąć, albo zmaleć.

Informacje na temat poszczególnych zmian klasyfikacji gruntów i budynków można uzyskać osobiście w Urzędzie Gminy Lubicz – Referat Podatkowy (pokój 27 - II piętro, nr tel. 56 621 21 26). 

 

drukuj (Decyzje wyrównujące wysokość podatków)

Nie wolno spalać śmieci w domach

Przypominany wszystkim mieszkańcom gminy Lubicz, iż spalanie śmieci w domowych piecach czy kotłowniach jest zabronione. Łamiemy prawo, niszczymy przyrodę, w której żyjemy, a przede wszystkim trujemy siebie.

Niektórzy mieszkańcy w okresie letnim gromadzą zużyte opakowania, tworzywa sztuczne, a w sezonie grzewczym traktują je jako materiał opałowy. Często wyjście na spacer, szczególnie wieczorem, jest niemożliwe ze względu na duszący i śmierdzący dym z kominów naszych sąsiadów.

Odpady w zwykłych piecach spalane są w niskich temperaturach, co powoduje zanieczyszczenia powietrza metalami ciężkimi, trujący tlenek węgla oraz tlenek azotu może nawet uszkodzić płuca. Domowe kominy nie posiadają filtrów, dlatego do powierza z dymem przedostają się rakotwórcze dioksyny, dwutlenek siarki, chlorowodór, cyjanowodór - to tylko część szkodliwych substancji, jakie powstają przy spalania odpadów w przydomowych instalacjach grzewczych.

Spalając odpady łamiemy prawo, niszczymy przyrodę, w której żyjemy, a przede wszystkim trujemy siebie.

drukuj (Nie wolno spalać śmieci w domach)

Zatroszczmy się o starszych. Potrzebują nas

Cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroba Alzheimera -  to tylko niektóre choroby wiążące się z wiekiem dojrzałym. Niełatwe dla dotkniętych nimi osób, ale również dla ich rodzin. Jak sobie z tym radzić? W gminie Lubicz odbyła się konferencja na ten temat.

„Wspieram świadomie” to kolejna w ostatnich latach konferencja profilaktyczna, która porusza problemy wieku starczego. – Bardzo ciekawa, pouczająca, interesująca – komentowali mieszkańcy, którzy wzięli w niej udział.

- Wiek starszy wiąże się z różnymi poważnymi chorobami, o których powinniśmy wiedzieć jak najwięcej – mówiła sekretarz Teresa Gryciuk. 

Na początek o najczęstszych dolegliwościach osób dojrzałych opowiedziała pielęgniarka Mirosława Jastrzębska. Temat dotyczy dużej grupy społeczeństwa, ponieważ prawie 7 mln Polaków dziś ma ponad 60 lat. Wielu z nich cierpi na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, chorobę Alzheimera czy Parkinsona, dlatego warto edukować się, jak postępować z chorym w takich trudnych sytuacjach. Broszurę na ten temat można otrzymać w lubickim GOPS-ie. – Poza tym, żeby na starość życie upłynęło w zdrowiu, trzeba o nie zadbać już w wieku młodym – mówiła prelegentka. Co robić? Uprawiać sporty, chodzić na spacery, zdrowo się odżywiać, ograniczać sól i cukier, dbać o komfort psychiczny.

Potem psycholog kliniczny Aleksandra Pauszek przedstawiła perspektywę rodziny wobec osoby chorej przewlekle.

- Niestety, badania pokazują, że nawet jeśli w rodzinie osób do opieki jest więcej, to i tak spoczywa to na jednej, a reszta dzieci czuje się zwolniona. A opieka nad chorym na chorobę otępienną wymaga… 36 godzin na dobę. Taki opiekun potrzebuje pomocy, wsparcia, odpoczynku, czasu dla siebie – podkreślała.

Psycholog mówiła też o zjawisku osieroconej starości: – Bardzo dużo młodych Polaków wyjechało za granicę i tam zostało, pozostawiając tutaj coraz starszych rodziców, więc nierzadko jeden chorujący opiekuje się drugim.  

Po przerwie wystąpiła Janina Mirończuk – prezes i założyciel Fundacji „Światło”. Na podstawie swoich wieloletnich doświadczeń w pracy z chorymi wymagającymi opieki paliatywnej podkreślała, jak ważne jest towarzyszenie choremu oraz podążanie za jego życzeniami.
Z kolei dr nauk hum. Elżbieta Kościńska z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy zaprezentowała specjalny kombinezon, który symuluje ograniczenia, z jakimi na co dzień borykają się starsi: - Chcielibyśmy, żeby opiekunowie lepiej to zrozumieli, a przez to lepiej mogli pomagać chorym.
Konferencja zakończyła się wystąpieniem lekarza Justyny Franczak na temat dróg zakażenia wirusem HBC i HCV.

drukuj (Zatroszczmy się o starszych. Potrzebują nas)

 • Konferencja "Wspieram świadomie" w Krobi
 • Konferencja "Wspieram świadomie" w Krobi
 • Konferencja "Wspieram świadomie" w Krobi

Uwaga! Nie będzie prądu w kilku miejscowościach

W tym tygodniu mieszkańców naszej gminy czekają utrudnienia. Energa Operator informuje, że w związku z prowadzonymi pracami przy urządzeniach elektrycznych zostaną pozbawione napięcia niektóre miejscowości w naszej gminie.

 13 listopada w godz. 8:00-15:00 stacje: Kopanino 6, Grabowiec 1, 2, 3, 7, Silno 4, 5, 7, 9 Grabowiec ulice Słoneczna, Obi-Wana Kenobiego, Poziomkowa, Wiśniowa, Nostalgiczna, Radosna, Malinowa, Nad Rzeczką, Dębowa, Świerkowa, Bajkowa, Zacisze, Kopanino ulica Morwowa, Złotoria , Silno , Grabowiec.

 16 listopada w godz. 10:00-15:00 stacje: Lubicz Szkoła 14, 1, 9, 15, 25, 32, 39, 41 Lubicz Dolny ulice Toruńska, Grębocka, Różana, Tulipanowa, Krótka, Konwaliowa, Mostowa, Sadowa, Ogrodowa, Kortowa, Dworcowa, Tenisowa, Lubicz Górny ulica Sportowa.

 UWAGA! Tego dnia nie będzie też prądu w urzędzie gminy, co uniemożliwi załatwienie spraw wymagających dostępu do komputera, np. dotyczących ewidencji działalności gospodarczej czy ewidencji ludności. Nie będzie również można się do nas dodzwonić. 

 17 listopada w godz. 8:00-16:00 stacja  Kopanino 6, Grabowiec, Kopanino, Złotoria.

drukuj (Uwaga! Nie będzie prądu w kilku miejscowościach)

Przystań – warsztaty kultury dostępnej wsi

Pomorskie Towarzystwo Muzyczne w terminie 19 czerwca - 22 grudnia 2017 r. realizuje projekt „PRZYSTAŃ – warsztaty kultury dostępnej wsi”, prowadzony w ramach programu MKiDN KULTURA DOSTĘPNA.

Projekt skierowany jest do mieszkańców Złotorii i wsi ościennych, a jego główny cel to ułatwienie mieszkańcom wsi dostępu do kultury. Działania prowadzone są w oparciu o pięć rodzajów zajęć: warsztaty twórczego myślenia, warsztaty teatralne, warsztaty plastyczne, warsztaty sztuk stosowanych, wycieczki do miejsc kultury.

Projekt dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dotacji gminy Lubicz.

drukuj (Przystań – warsztaty kultury dostępnej wsi)

Informacja na temat inwestycji w Krobi

W związku z pojawiającymi się błędnymi informacjami na temat inwestycji gminy Obrowo na terenie gminy Lubicz, wyjaśniamy:

 

-   gmina Lubicz wyraziła zgodę na transport ścieków sanitarnych przewodem tłocznym z gminy Obrowo do oczyszczalni ścieków w Toruniu,

-   ustalenia w tej sprawie zostały dokonane pomiędzy gminą Obrowo, gmina Lubicz i miastem Toruń w roku 2015,

-   przewody tłoczne z gminy Obrowo do oczyszczalni ścieków w Toruniu biegną przez Krobię oraz przez Grabowiec i Złotorię,

-    opłaty za przesył będą pobierane zgodnie z obowiązującym prawem,

-  gmina Lubicz nie korzysta z tej inwestycji w Krobi, ponieważ istnieje tam już zbudowany w poprzednich latach przewód kanalizacji sanitarnej, prowadzący do gminnej oczyszczalni ścieków w Lubiczu Górnym,

-  gmina Lubicz zapewniła sobie dostęp do przewodu tłocznego ścieków sanitarnych we wsi Grabowiec, gdzie w przyszłości rozbudowana będzie sieć kanalizacyjna,

-    gmina Lubicz skorzysta w Krobi z prowadzącego z Torunia do gminy Obrowo wodociągu w celu zasilania na wypadek awarii,

-   sieć kanalizacji sanitarnej w Krobi, tak jak w całej tzw „aglomeracji lubickiej” będzie budowana przy udziale środków z programu Zintegrowane Inwestycje Terytorialne od wiosny roku 2018 w ustalonym wcześniej i zaakceptowanym w programie zakresie.

 

Opóźnienie w realizacji tej inwestycji wynika z opóźnień w przygotowaniach tego programu na poziomie ponadgminnym.

 

Uzupełnienie informacji dotyczącej inwestycji gminy Obrowo na terenie gminy Lubicz

1. 14 września br. na zebraniu wiejskim w Krobi wójt gminy Lubicz informował mieszkańców, że budowa kanalizacji rozpocznie się wiosną 2018 roku przy udziale środków programu Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, którego realizacja jest opóźniona z powodów niezależnych od gminy Lubicz.

2. Przewód tłoczny, prowadzący  z gminy Obrowo do Torunia jest, jak nazwa wskazuje, przewodem ciśnieniowym, nieprzydatnym do podłączeń indywidualnych. Inwestorom zależało na poprowadzeniu  go najkrótszą drogą, maksymalnie z użyciem metody „przecisku sterowanego”, stąd jest on lokalnie niedostępny.

3. Jak już wyjaśnialiśmy wcześniej, przewód kanalizacji sanitarnej, prowadzony do gminnej oczyszczalni ścieków w Lubiczu Górnym, jest już na terenie wsi Krobia.

4. Trudno mówić o „zarabianiu na opłatach”. Będą one liczone w tysiącach złotych rocznie. Koszt kanalizacji Krobi to ok. 10 mln zł.

5. Budowa nawierzchni utwardzonych ulic istotnie czeka na budowę kanalizacji. Wyjątkiem były w Krobi ulice Osiedlowa i Długa, których znaczenie komunikacyjne nie pozwalało na takie oczekiwanie. Dotyczy to także ul. Wiejskiej. Asfaltowanie odbędzie się tam na szerokości ok. 4 m, co nie będzie znacząco kolidować z budową kanalizacji w pasie drogowym 12-metrowym.

6. Analizy cenników proponuję dokonać w latach 2018/19, kiedy koszty inwestycji oraz koszty współpracy z Toruńskimi Wodociągami będą mogły się ujawnić w tych cennikach.

7. Zakres kanalizacji w ramach „aglomeracji lubickiej” jest dostępny w UG Lubicz. Wielu mieszkańców zapoznaje się z nim na bieżąco. Lubickie Wodociągi zajmują się uzupełnieniem sieci kanalizacyjnej poza aglomeracją.

W razie wystąpienia dalszych wątpliwości zapraszamy po szczegółowe informacje do Urzędu Gminy Lubicz.

drukuj (Informacja na temat inwestycji w Krobi)

Bądźmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami

Uczniowie szkoły w Złotorii pokazali, że historię kraju można poznawać także dzięki sztuce. Przenieśli nas do Muzeum Malarstwa Historycznego, obrazując drogę Polaków do wolności. – Cieszmy się. To jest radosne święto – mówił wójt Marek Olszewski podczas gminnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

W gminie Lubicz tradycją jest upamiętnianie Narodowego Święta Niepodległości. Mieszkańcy dekorują domy polską flagą, której kolory przypominają o szlachetności i waleczności naszych przodków walczących o Ojczyznę.

Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości odbyły się 10 listopada w Szkole Podstawowej w Złotorii. Uczniowie pod opieką Darii Czermińskiej-Falk po raz kolejny przygotowali niezwykłą lekcję o naszej przeszłości. Inscenizacja o drodze Polaków do wolności przeniosła zebranych do specjalnie stworzonego Muzeum Malarstwa Historycznego.

Wójt Marek Olszewski, otwierając wydarzenie zdradził plany dotyczące przyszłorocznych jubileuszowych obchodów: – 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w naszej gminie zainaugurujemy już 20 stycznia promocją książki o historii gminy Lubicz, a potem czeka nas cykl wydarzeń aż do 11 listopada. Zachęcam wszystkich do włączenia się w te obchody. Poznajmy lepiej historię kraju, poczujmy dumę, z tego, że jesteśmy Polakami.

Uroczystość w Złotorii zakończył występ Jacka Beszczyńskiego z zespołem Nadziei Maleńka Orkiestra, do których chętnie dołączyli uczniowie, mieszkańcy i goście, m.in. poseł Jan Krzysztof Ardanowski.

O świętowaniu 11 listopada pamiętały także inne szkoły z naszej gminy. Coraz większą popularnością cieszą się również spotkania organizowane z okazji święta w sołectwach. W tym roku m.in. wspólne pieśni patriotyczne śpiewali także mieszkańcy Grębocina i Krobi.

drukuj (Bądźmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami)

 • Gminny Dzień Niepodległości
 • Gminny Dzień Niepodległości
 • Gminny Dzień Niepodległości
 • Gminny Dzień Niepodległości
 • Gminny Dzień Niepodległości
 • Gminny Dzień Niepodległości

„Stop przemocy”. Pozwól sobie pomóc

Jeżeli potrzebujecie wsparcia psychologa, specjalisty ds. przeciwdziałania przemocy czy prawnika, koniecznie przeczytajcie tę informacje.

Zapraszamy wszystkich chętnych mieszkańców gminy Lubicz do skorzystania z Mobilnych Punktów Wsparcia, czyli nieodpłatnego poradnictwa realizowanego w czterech punktach na terenie gminy Lubicz. Do udziału w „Niebieskich tygodniach” w ramach projektu „Stop przemocy” zaprasza Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Lubiczu.

 

Szczegóły na plakacie.

drukuj („Stop przemocy”. Pozwól sobie pomóc)

 • Plakat Niebieskich Tygodni

Informacja agencji restrukturyzacji dla rolników

Na prośbę Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Toruniu przypominamy o konieczności corocznego składania spisów stanu stada zwierząt hodowlanych.

Więcej w załącznikach.

drukuj (Informacja agencji restrukturyzacji dla rolników)

Szkolenie dotyczące pozyskania pieniędzy z EFS-u

Lokalna Grupa Działania „Podgrodzie Toruńskie” zaprasza na Szkolenie dla potencjalnych beneficjentów z zakresu realizacji projektów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko – Pomorskiego na lata 2014 – 2020 – oś 7 i 11 (granty i projekty konkursowe finansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego). Szkolenie jest adresowane do przedstawicieli urzędów gmin Lubicz, Obrowo i Wielka Nieszawka, Gminnych Ośrodków Pomocy Społecznej oraz stowarzyszeń i fundacji działających na terenie gmin.

Podczas szkolenia zostaną przekazane informacje na temat typów projektów, które będą mogły być objęte dofinansowaniem, grupy docelowej oraz zasad finansowania projektów z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Szkolenie jest bezpłatne i odbędzie się 15 listopada w godz. 9.00 – 12.00 w Urzędzie Gminy Lubicz, sala nr 4. 

Zgłoszenia na szkolenie pod numerem telefonu: 605 786 466 lub mailem: biuro@podgordzietorunskie.pl.

Erasmus+. Innowacje w szkołach, czyli nauka przyszłości

Młodzież z trzech szkół z naszego terenu będzie uczyć się programowania. Najpierw jednak nowe rozwiązania poznają nauczyciele. Gmina Lubicz bierze udział w projekcie "Let's code it! Teacher hackaton".

"Aktywna tablica" także w naszych szkołach

Gmina Lubicz otrzymała od wojewody kujawsko-pomorskiego dotację w wysokości 70 tys. zł na realizację Rządowego programu rozwijania szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych - "Aktywna tablica".