Menu

Ułatwienia dostępu

 • Link do strony głównej

  Strona Główna
 • Kontakt

  Kontakt

  Gmina Lubicz

  Lubicz Dolny, ul. Toruńska 21
  87-162 Lubicz


  NIP: 879-261-75-06
  Kod TERYT: 0415042

  56 621 21 00
  info(at)lubicz.pl

  Uwaga! Wysyłając e-mail,  (at) należy zastąpić symbolem @
  np. nazwa@lubicz.pl

 • Odnośniki

 • Link do BIPu
 • Link do Facebooka

Menu

Nawigacja

Treść

Galeria zdjęć

Banery

Zatroszczmy się o starszych. Potrzebują nas

Cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroba Alzheimera -  to tylko niektóre choroby wiążące się z wiekiem dojrzałym. Niełatwe dla dotkniętych nimi osób, ale również dla ich rodzin. Jak sobie z tym radzić? W gminie Lubicz odbyła się konferencja na ten temat.

„Wspieram świadomie” to kolejna w ostatnich latach konferencja profilaktyczna, która porusza problemy wieku starczego. – Bardzo ciekawa, pouczająca, interesująca – komentowali mieszkańcy, którzy wzięli w niej udział.

- Wiek starszy wiąże się z różnymi poważnymi chorobami, o których powinniśmy wiedzieć jak najwięcej – mówiła sekretarz Teresa Gryciuk. 

Na początek o najczęstszych dolegliwościach osób dojrzałych opowiedziała pielęgniarka Mirosława Jastrzębska. Temat dotyczy dużej grupy społeczeństwa, ponieważ prawie 7 mln Polaków dziś ma ponad 60 lat. Wielu z nich cierpi na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, chorobę Alzheimera czy Parkinsona, dlatego warto edukować się, jak postępować z chorym w takich trudnych sytuacjach. Broszurę na ten temat można otrzymać w lubickim GOPS-ie. – Poza tym, żeby na starość życie upłynęło w zdrowiu, trzeba o nie zadbać już w wieku młodym – mówiła prelegentka. Co robić? Uprawiać sporty, chodzić na spacery, zdrowo się odżywiać, ograniczać sól i cukier, dbać o komfort psychiczny.

Potem psycholog kliniczny Aleksandra Pauszek przedstawiła perspektywę rodziny wobec osoby chorej przewlekle.

- Niestety, badania pokazują, że nawet jeśli w rodzinie osób do opieki jest więcej, to i tak spoczywa to na jednej, a reszta dzieci czuje się zwolniona. A opieka nad chorym na chorobę otępienną wymaga… 36 godzin na dobę. Taki opiekun potrzebuje pomocy, wsparcia, odpoczynku, czasu dla siebie – podkreślała.

Psycholog mówiła też o zjawisku osieroconej starości: – Bardzo dużo młodych Polaków wyjechało za granicę i tam zostało, pozostawiając tutaj coraz starszych rodziców, więc nierzadko jeden chorujący opiekuje się drugim.  

Po przerwie wystąpiła Janina Mirończuk – prezes i założyciel Fundacji „Światło”. Na podstawie swoich wieloletnich doświadczeń w pracy z chorymi wymagającymi opieki paliatywnej podkreślała, jak ważne jest towarzyszenie choremu oraz podążanie za jego życzeniami.
Z kolei dr nauk hum. Elżbieta Kościńska z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy zaprezentowała specjalny kombinezon, który symuluje ograniczenia, z jakimi na co dzień borykają się starsi: - Chcielibyśmy, żeby opiekunowie lepiej to zrozumieli, a przez to lepiej mogli pomagać chorym.
Konferencja zakończyła się wystąpieniem lekarza Justyny Franczak na temat dróg zakażenia wirusem HBC i HCV.

drukuj (Zatroszczmy się o starszych. Potrzebują nas)

 • Konferencja "Wspieram świadomie" w Krobi
 • Konferencja "Wspieram świadomie" w Krobi
 • Konferencja "Wspieram świadomie" w Krobi

« wstecz

Banery

Stopka