Menu

Ułatwienia dostępu

 • Link do strony głównej

  Strona Główna
 • Kontakt

  Kontakt

  Gmina Lubicz

  Lubicz Dolny, ul. Toruńska 21
  87-162 Lubicz


  NIP: 879-261-75-06
  Kod TERYT: 0415042

  56 621 21 00
  info(at)lubicz.pl

  Uwaga! Wysyłając e-mail,  (at) należy zastąpić symbolem @
  np. nazwa@lubicz.pl

 • Odnośniki

 • Link do BIPu
 • Link do Facebooka

Menu

Nawigacja

Treść

Galeria zdjęć

Banery

Zapraszamy do lektury „Gońca gminnego”

Pierwszy w tym roku numer biuletynu informacyjnego gminy Lubicz jest już dostępny w naszych stałych punktach. Przeczytacie w nim m.in. o tegorocznych inwestycjach, na które gmina wyda 23 mln zł.

W lutowym numerze z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet prezentujemy sylwetki naszych pań radnych. Jest też zaproszenie na Gminne Święto Kobiet, gdzie wystąpi Francesco Napoli. To wydarzenie już 3 marca w Lubiczu Górnym. W wywiadzie o projektach wspierających seniorów mówi wójt Marek Olszewski, Piszemy również o inwestycjach, wspominamy minione wydarzenia i polecamy amatorską ligę tenisa w Złotorii.

„Goniec” jest też do przeczytania tutaj  

drukuj (Zapraszamy do lektury „Gońca gminnego”)

Propozycja dla osób bez pracy. Zgłoście się

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Lubiczu do końca lutego prowadzi nabór do Klubu Integracji Społecznej "Nad Drwęcą". Projekt rusza od marca i potrwa rok. W ramach projektu oferowane są m.in. warsztaty, szkolenia, staże pośrednictwo pracy oraz prawo do "zatrudnienia wspieranego".

Więcej na plakacie i pod nr tel. 56 674 21 55.

drukuj (Propozycja dla osób bez pracy. Zgłoście się)

Wójt Marek Olszewski w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej"

"W gminie wiejskiej wszystko, co robimy, jest droższe. Na kilometrze sieci wodociągowej, kanalizacyjnej czy gazowej w mieście mieszka czasem tysiąc osób. Na wsi często nie ma nikogo, więc koszty jednostkowe są nieporównanie większe" - mówi wójt gminy Lubicz Marek Olszewski w dzisiejszym wywiadzie dla "Rzeczpospolitej". Zachęcamy do lektury.

Cały wywiad.

drukuj (Wójt Marek Olszewski w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej")

Klasyczne wariacje muzyczne

9 lutego w Szkole Podstawowej w Lubiczu Dolnym odbyło się spotkanie uczestników projektu „Klasyczne wariacje muzyczne”, na którym gościł m.in. wójt Marek Olszewski.

Spotkanie zainaugurował koncert Dawida Trawickiego, młodego i uzdolnionego muzyka z Kopanina, laureata wielu gitarowych konkursów ogólnopolskich. Zagrał on m.in. Polskie Drogi” – Kuryłowicza,  „I see fire” - z filmu Hobbit, Ed Sheerana,  motyw z filmu „Ojciec Chrzestny” - Nino Rotta, motyw z filmu „Gra o Tron”.

Popis swoich teatralnych umiejętności dali też uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Złotorii w przedstawieniu opartym na twórczości Stanisława Moniuszki z elementami scenicznymi opery „Straszny Dwór”. Dopełnieniem inscenizacji był występ chóru „Gaudium Cantates” ze Szkoły Podstawowej w Lubiczu Górnym pod dyrekcją Aleksandry Sidor. W repertuarze znalazła się pieśń „Prząśniczka” Stanisława Moniuszki.

Po zakończeniu części artystycznej rozpoczął się finał konkursu muzycznego (etap międzyszkolny) „Najpiękniejsze pieśni i arie świata” z udziałem 12 uczniów - laureatów etapu szkolnego. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja konkursowa. Wszyscy uczestnicy dali przykład solidnej wiedzy na temat najważniejszych i najpiękniejszych  pieśni i arii. 

Najmilszym akcentem było wręczenie nagród rzeczowych wszystkim finalistom  konkursu, w tym m.in. nagrody głównej wójta gminy Lubicz.

Projekt realizował Ośrodek Inicjatyw Społecznych ANRO, a sfinansowały gmina Lubicz oraz Fundacja PZU.

drukuj (Klasyczne wariacje muzyczne)

Sprawdźcie, gdzie możecie spędzić czas w ferie

Dzieci, które nie mają planów na zimowe wakacje, zapraszamy do odwiedzenia świetlic wiejskich (i niektórych szkół). Czekają na was zabawy kreatywne, warsztaty, a także gry i zajęcia sportowe.

 

Brzezinko: Urszula Witkowska - w środę 14.02. wyjazd do kina w godz. 9.30 – 13.30, zajęcia w budynku OSP Brzezinko w poniedziałek 19.02 w godz. 15.30 – 18.30.

 

Grębocin: K. Dymerska - zajęcia w świetlicy środowiskowej w  piątki  w godz. 16.30 – 18.00.

 

Gronowo: K. Dymerska - zajęcia w budynku Oddziału Akcji Katolickiej przy Parafii św. Mikołaja w Gronowie – w poniedziałki i środy w godz. 14.00 – 17.00.

 

Jedwabno: H. Szarek - zajęcia w świetlicy w poniedziałki i czwartki w godz. 10.00– 13.00.

 

Krobia: Twórcza Chata - zajęcia w świetlicy w soboty 10, 17, 24.02 w godz. 10.00 – 14.00.

 

Krobia: B. Kalotka - zajęcia dla dorosłych w świetlicy w poniedziałki  w godz. 17.00 – 18.30.

 

Lubicz Dolny: A. Rostkowski – zajęcia w sali gimnastycznej SP Lubicz Dolny w dniach 12 – 23.02 w poniedziałek, środę i piątek w godz. 10.00 – 13.00.

 

Lubicz Dolny: Biblioteka – zajęcia w dniach 12 - 16.02 w poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek w godz. 12.00 – 14.00.

 

Lubicz Dolny: Twórcza Chata – zajęcia w świetlicy we wtorek 20.02 w godz. 10.00 – 14.00.

 

Lubicz Dolny: M. Błażejewska – zajęcia w świetlicy środowiskowej w Lubiczu Dolnym w środę  21.02 w godz. 16.00 - 18.00.

 

Lubicz Górny: TPD O/Toruń – świetlica - poniedziałek-piątek 12.00-18.00.

 

Mierzynek: Twórcza Chata – zajęcia w świetlicy w poniedziałek 19.02 i czwartek 22.02 w godz. 10.00 – 14.00.

 

Rogówko: Twórcza Chata - zajęcia w świetlicy w środę 21 i piątek 23.02 w godz. 10.00 - 14.00.

 

Złotoria: R. Utylski – zajęcia w sali gimnastycznej SP Złotoria w piątki w godz. 18.30 - 20.30.

 

Złotoria: M. Błaszak – zajęcia w SP Złotoria od 12.02 do 16.02 w godz.

8.00 – 12.00.

 

Złotoria: M. Jarlak – zajęcia w SP Złotoria od 12.02 do 16.02 w godz. 8.00 – 12.00.

 

Ferie w bibliotece: informacja jest tutaj.

 

Zajęcia są finansowane ze środków przeznaczonych na profilaktykę uzależnień (poza biblioteką)

 

drukuj (Sprawdźcie, gdzie możecie spędzić czas w ferie)

Dla nich trzeźwość jest najważniejsza

- Spotkania trzeźwościowe pomagają nam zrozumieć, że inni też mają podobne problemy, ale można sobie z nimi poradzić – mówi pan Andrzej, który prowadzi w Lubiczu Grupę AA „Drwęca”. Jej członkowie spotykają się w każdy piątek. Już od pięciu lat...

Pan Andrzej nosi koszulkę z napisem: „1 piwo, 3 piwo, 8 piwo. Gleba” – Tak… Glebą to się kończy – dziś może już sobie z tego żartować. Nie pije od kilkunastu lat. Jednak alkohol jego fałszywym przyjacielem był przez około 30 lat! Pięć lat temu pan Andrzej razem z panem Adamem założyli w Lubiczu Grupę AA „Drwęca”.

Pięciolecie członkowie lubickiego AA oficjalnie świętowali 2 lutego. Tego dnia, na spotkanie otwarte, zaprosili też m.in. wójta Marka Olszewskiego i instruktora terapii uzależnień, który wspiera grupę w trzeźwości.

- Chcielibyśmy bardzo podziękować panu wójtowi, że wspiera nasze działania, m.in. udostępniając nam świetlicę – mówi pan Andrzej.  – Spotkania piątkowe pozwalają nam uświadomić sobie, że jest więcej takich ludzi, jak my, toczących boje z podobnymi problemami i że można sobie z nimi poradzić.

Przypominamy, że Grupa AA „Drwęca” spotyka się o godz. 17:30. w każdy piątek w świetlicy wiejskiej w Lubiczu Dolnym.


 

drukuj (Dla nich trzeźwość jest najważniejsza)

VI Gminne Święto Kobiet już 3 marca!

Mieszkanki gminy Lubicz serdecznie zapraszamy na VI edycję Gminnego Święta Kobiet, która odbędzie się, wzorem lat ubiegłych, w Szkole Podstawowej w Lubiczu Górnym. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, prosimy o dokonywanie zapisów u sołtysów oraz w Urzędzie Gminy Lubicz osobiście lub telefonicznie pod nr tel. 56 62 12 139, 56 62 12 100 do 26 lutego br. 
Przy okazji zgłoszeń prosimy również informować o chęci skorzystania z transportu organizowanego przez gminę.

W programie m.in.: 
- od godz.11.30 – wójt Marek Olszewski zaprasza na obiad
- od godz. 11.00 – stoiska promocyjne - kiermasz biżuterii, porady kosmetyczne i wiele innych.
- możliwość skorzystania z porad przedstawicieli m.in. służby zdrowia, urzędu skarbowego, psychologa, pracownika socjalnego, terapeuty, radcy prawnego 

- oficjalne otwarcie godz. 14.00
- występ Ragaton Girls
- występ teatru Afisz 
- koncert Francesco Napoli (o 17.00)

Ponadto: 
- kawa, herbata, poczęstunek 
- konkurs z nagrodami

Do 23 lutego można również zgłaszać chęć wystawienia stoiska promocyjnego. Zgłaszane stoiska powinny dotyczyć przede wszystkim tych dziedzin, które mogą interesować współczesne kobiety, a więc np. kultura, sztuka, rękodzieło, moda, kosmetyki, gotowanie, zdrowy styl życia itp. Uwaga! Stoiska mogą być wystawiane przez mieszkańców gminy Lubicz lub prowadzących działalność gospodarczą na terenie gminy (więcej informacji w UG Lubicz, pok. nr 3 lub pod nr tel. 56 62 12 139).

drukuj (VI Gminne Święto Kobiet już 3 marca!)

Czasowa organizacja ruchu w Lubiczu Górnym (AKTUALIZACJA)

5 lutego o godz. 9:00 rusza przebudowa ul. Bankowej na odcinku pomiędzy ul. Piaskową a ul. Lipnowską. Prace podzielone zostały na II etapy. W pierwszej kolejności wykonawca robót drogowych zajmie się odcinkiem ulicy Bankowej od ul. Piaskowej do ul. Lipnowskiej.

 

W związku z tym od 5 lutego od godz. 9.00 zostanie wprowadzona czasowa organizacja ruchu drogowego. Ul. Polna będzie ulicą dwukierunkową  – prosimy o nieparkowanie pojazdów wzdłuż tej ulicy. Natomiast od 13 lutego na ul. Polnej pod znakami B36 (zakaz zatrzymywania się i postoju) zostaną umieszczone tabliczki o treści: "obowiązuje od 6.30 do 9.00 i od 14.00 do 17.00".

 

Ulicę Bankową drogowcy wyłączają z ruchu pojazdów.  Dojazd do posesji będzie umożliwiony, jednakże w okresie prac ziemnych i nawierzchniowych może zostać czasowo ograniczony. Dojazd do obiektów handlowo – usługowych odbędzie się od tyłu budynków.

W drugim etapie wykonawca robót zajmie się przebudową skrzyżowania ul. Bankowej z ul. Piaskową.

 

Autobus miejski  MZK linii nr 35 
W związku z przebudową ul. Bankowej w Lubiczu Górnym od poniedziałku 5 lutego godz. 9:00 zostanie zmieniona trasa przejazdu autobusów linii nr 35. Autobusy będą omijać przystanki Lubicz Osiedle i Lubicz Bankowa.
Autobusy, jadąc z Torunia, wjadą za mostem na Drwęcy w ul. Lipnowską i będą się zatrzymywać na wysokości apteki. Będzie to przystanek końcowy i początkowy. 
Autobusy z pętli w Krobi będą odjeżdżać z opóźnieniem ok. 5-minutowym, a w Lubiczu Górnym będą korzystać tylko z przystanku przy ul. Warszawskiej (Droga Krajowa nr 10).

drukuj (Czasowa organizacja ruchu w Lubiczu Górnym (AKTUALIZACJA))

Rekrutacja do szkół i przedszkola

Uwaga! 19 lutego rusza rekrutacja do szkół i publicznego przedszkola oraz do oddziałów przedszkolnych! Wnioski należy składać do 16 marca bezpośrednio w przedszkolu lub w szkole. Więcej tutaj

drukuj (Rekrutacja do szkół i przedszkola)

Prace w Krobi zostały wstrzymane

Przekazujemy informację z zarządu dróg w Lubiczu dotyczącą inwestycji gm. Obrowo w Krobi: "Z uwagi na warunki atmosferyczne oraz niewywiązywania się wykonawcy robót z warunków podanych przez zarządcę drogi odnośnie odtworzenia nawierzchni dróg i poboczy z dniem dzisiejszym prace zostają wstrzymane". Numer telefonu do zarządu dróg: 56 678 27 09.
 

Senior w centrum zainteresowania

Gmina Lubicz myśli o najstarszych mieszkańcach nie tylko od święta. Właśnie pozyskała ponad 300 tys. zł na Klub Wsparcia Seniora „Nad Drwęcą”. Dzięki temu najbardziej potrzebujący zostaną objęci wsparciem i opieką środowiskową. Poznajcie szczegóły.

Projekt pt. Klub Wsparcia Seniora „Nad Drwęcą” powstał w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Lubiczu w sierpniu 2017 r. jako odpowiedź na potrzeby najbardziej potrzebujących seniorów z terenu naszej gminy, po wcześniej przeprowadzonej diagnozie i uchwalonym przez Radę Gminy Lubicz Programie Wspierania Seniorów.

Programem ma być objęte co najmniej 25 osób. W fazie pilotażu od czerwca 2018 do maja 2019 roku piętnaście osób przez sześć godzin dziennie, trzy dni w tygodniu będzie dowożonych do tamtejszej świetlicy, gdzie animatorzy i specjaliści zorganizują im czas w postaci warsztatów tematycznych, wyjazdów do kina, teatru, pogadanek o zdrowiu, rehabilitacji, wreszcie – zajęć rekreacyjnych i terapeutycznych. Seniorzy otrzymają również dostęp do bezpłatnych usług prawników, psychologów, poradnictwa socjalnego oraz rodzinnego. Na miejscu będzie czekał na nich ciepły posiłek.

 - Kolejnych dziesięcioro seniorów, wymagających stałej pomocy w codziennych czynnościach otrzyma wsparcie w swoim miejscu zamieszkania, świadczone przez  wyspecjalizowanych opiekunów - powiedziała nam Marta Rębska, koordynator projektu z ramienia ośrodka pomocy w Lubiczu.  

Projekt uzyskał dofinansowanie z konkursu ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 Poddziałania 9.3.2. Rozwój usług społecznych, nr konkurs RPKP.09.03.02-IZ.00-04-118/17.

- Konkurs miał charakter otwarty, co oznacza, że o dofinansowanie mogły ubiegać się wszystkie podmioty – również organizacje pozarządowe – wyjaśnia Marta Rębska. - Gmina nie miała obowiązku startować w tym konkursie, a jedynie wykorzystała możliwość, by pozyskać środki na rozszerzenie oferty dla schorowanych, mało samodzielnych, wykluczonych społecznie  seniorów z terenu gminy. Tym bardziej cieszymy się, że nasz wniosek uzyskał akceptację.

Pomysł gminy Lubicz, mimo dużej konkurencji (wpłynęło 67 wniosków) został oceniony na tyle dobrze, że znalazł się na 14 miejscu listy rankingowej, uzyskując tym samym dofinansowanie (a otrzymało je tylko 19 projektów znajdujących się na szczycie listy rankingowej)

Całkowita wartość lubickiego projektu to 338 725,00 zł, z czego dofinansowanie ze środków europejskich wynosi 311 627,00 (92 proc. wartości projektu), a wkład własny gminy  to zaledwie 8 proc., czyli 27 098 zł (te środki będą przeznaczone na zakup posiłków dla seniorów w ramach zasiłków z pomocy społecznej). Zatem miesięczny koszt na jednego uczestnika projektu  to koszt 1129 zł,

- Warto zaznaczyć, że w projekcie przewidziano zatrudnienie trzech dodatkowych opiekunek środowiskowych (co generuje 126 000, tj. 37 proc. wartości projektu), ponieważ na co dzień do GOPS w Lubiczu zgłasza się bardzo dużo osób, które chcą skorzystać z usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania – wyjaśnia Marta Rębska.

Składając wniosek o dofinansowanie, gmina Lubicz zobowiązała się też do zachowania trwałości działań przez minimum rok po zakończeniu projektu. To oznacza, że w 2019 i 2020 roku Klub Wsparcia Seniorów „Nad Drwęcą” nadal będzie działał. Dlatego gmina Lubicz złożyła już kolejny wniosek, tym razem do Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, o dofinansowanie remontu, na potrzeby klubu, lokalu przy ul. Bocznej 4 w Lubiczu Górnym.

Więcej na ten temat w reportażu TVP3 Bydgoszcz: 31.01 o 19:15 lub 1.02 o 19:45 i 4.02 o 10:15.

drukuj (Senior w centrum zainteresowania)

Rodzina w centrum! Bezpłatne porady

Porady prawne, psychologiczne, pedagogiczne, a także mediacje rodzinne, wyjazdy edukacyjne i warsztaty oferuje projekt „Rodzina w centrum”.

Projekt realizuje Centrum Wsparcia Rodziny dla Powiatu Toruńskiego. Więcej informacji można uzyskać pod nr tel. 698 010 273 lub osobiście – ul. Towarowa 4-6.

drukuj (Rodzina w centrum! Bezpłatne porady)

Wnioski o dopłaty bezpośrednie od 2018 roku tylko przez Internet

Od 2018 r. rolnicy muszą przedstawić się na elektroniczny sposób załatwiania wniosku o dopłaty bezpośrednie za pomocą nowej  aplikacji eWniosekPlus zamieszczonej na portalu Agencji Restrukturyzacji  i Modernizacji Rolnictwa.

 

W tym celu ARiMR planuje przeprowadzenie kampanii informacyjno-szkoleniowej, której celem  jest przedstawienie zalet składania wniosków przez Internet, a także praktyczne przygotowanie rolników i doradców  do korzystania  z nowej  aplikacji.

 

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w  przygotowanym projekcie  ustawy wprowadza też uproszczony  tryb ubiegania się  o przyznanie płatności bezpośrednich i obszarowych z PROW dla rolników z tych gospodarstw, których sytuacja  nie zmieniła się w porównaniu  z poprzednim rokiem. Zgodnie  z przepisem przejściowym w 2018 r zamiast wniosku o przyznanie płatności, rolnik będzie mógł złożyć w biurze powiatowym ARiMR papierowe oświadczenie potwierdzające brak zmian w porównaniu  do wniosku o dopłaty z poprzedniego roku.

 

Oświadczenie może złożyć jedynie rolnik, który we wniosku o przyznanie  płatności na rok 2017 deklarował  powierzchnie gruntów ornych mniejszą niż 10 ha i ubiegał  się wyłącznie:

- o jednolitą płatność obszarową, płatność za zazielenienie, płatność dodatkową lub płatność związaną  do powierzchni uprawy chmielu, lub  płatność do owiec, lub płatność do kóz, lub płatność niezwiązaną do tytoniu, lub

- w ramach PROW 2007-2013 o wypłatę pomocy na zalesienie, lub

- w ramach PROW 2014-2020 o przyznanie płatności ONW, lub przyznanie premii pielęgnacyjnej i premii zalesieniowej.

 

Termin  składania  takich oświadczeń  wyznaczono  na okres  od 15 lutego  do 14 marca 2018 roku.

 

Składanie  dokumentów w tegorocznej  kampanii rozpocznie się  od 15 marca i potrwa do 15 maja br.

 

Więcej: arimr.gov.pl.

drukuj (Wnioski o dopłaty bezpośrednie od 2018 roku tylko przez Internet)

Podtopienia na gruntach rolnych

W związku z dużą ilością opadów atmosferycznych w drugiej połowie 2017 r. powodujących nadmierne rozmięknięcia gleby i lokalne podtopienia, a tym samym niemożność zebrania niektórych plonów i wykonania zabiegów agrotechnicznych oraz zasiewów ozimin w gospodarstwach rolnych, uprzejmie proszę o przekazanie informacji do Urzędu Gminy Lubicz z następującymi danymi:

 1. Powierzchnia podtopionych gruntów.
 2. Areał, z którego nie zebrano plonów.
 3. Główne uprawy, których zbioru nie dokonano.
 4. Szacunkowa wartość nie zebranych plonów.
 5. Areał, na którym nie wykonano jesiennych zabiegów agrotechnicznych.
 6. Areał, na którym nie dokonano zasiewu zbóż ozimych.                                                                            

Zebrane materiały pozwolą na zobrazowanie i ocenę sytuacji w Gminie ,a następnie przekazanie danych do Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy. Dane te będą zarazem podstawą do ewentualnego wystąpienia Wojewody do MRiRW o udzielenie pomocy dla poszkodowanych gospodarstw. Proszę zatem o PILNE przesłanie danych, w nieprzekraczanym terminie do 25 stycznia 2018 r.


Wójt Gminy    
Marek Olszewski

19-01-2018
 

drukuj (Podtopienia na gruntach rolnych)

Dopłaty do materiału siewnego w 2018 roku

Od 15 stycznia do 25 czerwca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa  prowadzi nabór  wniosków  o przyznanie  dopłat z tytułu  zużytego do siewu lub sadzenia  materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany, mającej charakter pomocy de minimis w rolnictwie.

 

Wcześniej wnioski o dopłaty  za materiał  siewny  rolnicy składali  do  nieistniejącej  już Agencji Rynku Rolnego.

Teraz wnioski należy składać do biura powiatowego ARiMR właściwego ze względu na miejsce  zamieszkania  albo siedzibę producenta  rolnego.

 

Do wniosku trzeba załączyć dokumenty poświadczające zakup  materiału  siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany  od  odpowiedniej firmy czy gospodarstwa, jednocześnie rolnik posiada  grunty  rolne, na których  uprawia się rośliny  objęte  dopłatami, ich powierzchnia musi wynosić co najmniej 1 ha.

 

W tym naborze  można ubiegać  się o dotacje  za materiał  siewny  zużyty w okresie  od 15 lipca 2017 roku do 15 czerwca 2018 roku.

Informację  dotyczącą formularza wniosku  o przyznanie dopłaty na materiał siewny oraz instrukcje wypełnienia wniosku  wraz z załącznikami można uzyskać na stronie www.arimr.gov.pl.

 

 

drukuj (Dopłaty do materiału siewnego w 2018 roku)

Zimowe utrzymanie dróg i chodników

W związku z zimową pogodą, pojawiającymi się opadami śniegu i spadkami temperatur pragniemy Państwa poinformować, że:

DROGI KRAJOWE

Za zimowe utrzymanie dróg krajowych nr 10 i 15 przebiegających przez naszą gminę, odpowiada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Bydgoszczy oddział Toruń. Kontakt do dyżurnego zimowego utrzymania ruchu Obwodu Drogowego w Toruniu tel. 56 658 40 60.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Bydgoszczy
ul. Fordońska 6, 85-950 Bydgoszcz tel.: 52 323 45 00, e mail:sekretariat_bud@gddkia.gov.pl


Rejon Dróg Krajowych w Toruniu ul. Polna 113, 87-100 Toruń tel.: 56 658 40 60,
e-mail: rdk_torun@gddkia.gov.pl

1. Autostrada  - A1

2. Toruń – Warszawa - droga nr 10

3. Toruń – Olsztyn - droga nr  15

DROGI WOJEWÓDZKIE

Za zimowe utrzymanie dróg wojewódzkich nr 657, 654, 552, 646 i 572 przebiegających przez naszą gminę, odpowiada Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy oddział Toruń. Kontakt do dyżurnego zimowego utrzymania ruchu Obwodu Drogowego w Toruniu tel. 56/664 40 35.

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy, ul. Dworcowa 80, 85-010 Bydgoszcz     
tel. 52 370 57 14,  e-mail: zdw.byd@zdw-bydgoszcz.pl

Rejon Dróg Wojewódzkich w Toruniu, ul. Polna 113,  87-100 Toruń
tel.  56 664 40 35, e-mail: rdw.tor@zdw-bydgoszcz.pl

1. Lubicz – Złotoria - droga nr 657

2. Złotoria – Grabowiec  - droga nr 654

3. Lubicz – Grębocin  - droga nr 552

4. Brzeźno – Turzno  - droga nr 646

5. Lubicz Dolny - ul. Kolejowa  - droga nr 572    

DROGI POWIATOWE

Za zimowe utrzymanie dróg powiatowych nr 2009, 2010, 2030, 2035 i 2036 przebiegających przez naszą gminę odpowiada Zarząd Dróg Powiatowych w Toruniu. Kontakt do dyżurnego zimowego utrzymania ruchu tel. 56 664 47 75

Powiatowy Zarząd Dróg w Toruniu, ul. Polna 113,  87-100 Toruń tel. 56 664 47 75, e-mail: pzdtorun@wp.pl

1. Lubicz Górny – Brzeźno  (przez Młyniec Drugi)  - droga nr 2009

2. Lubicz Dolny – Turzno  (przez Rogówko, Rogowo) - droga nr 2010

3. Gronowo – Turzno (przez Gronówko)  - droga nr 2030

4. Toruń – Młyniec Pierwszy (przez Jedwabno) - droga nr 2035

5. Krobia – Młyniec Drugi  - droga nr 2036

Za zimowe utrzymanie dróg gminnych na terenie gminy Lubicz odpowiada Zarząd Dróg, Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej w Lubiczu. Kontakt do osoby koordynującej pracę zimowego utrzymania dróg gminnych, odśnieżanie chodników  i parkingów w godzinach pracy Zarządu 56/678 27 09  15/872. Poza godzinami pracy zimowe utrzymanie dróg gminnych prowadzi Andrzej Krzyżanowski tel. 602 368 386.

 

STANDARTY ZIMOWEGO UTRZYMANIA  DRÓG ORAZ KOLEJNOŚĆ ODŚNIEŻANIA I ZWALCZANIA ŚLISKOŚCI  DRÓG GMINNYCH NA TERENIE  GMINY LUBICZ PRZEZ ZARZĄD DRÓG GOSPODARKI MIESZKANIOWEJ I KOMUNALNEJ  W LUBICZU

1. Na drogach gminnych wprowadzone zostały zróżnicowane  standardy zimowego utrzymania:

    - standard  V    -  drogi na terenie gminy (sołectwa)

    - standard  VI   -  pozostałe odcinki dróg (drogi wewnętrzne)

Powyższe standardy różnią się stanem utrzymania jezdni oraz dopuszczalnymi odstępstwami w zakresie zaśnieżenia jezdni i występowania śliskości zgodnie z wytycznymi zawartymi w zarządzeniu Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 25 października 1997 r. w sprawie zasad odśnieżenia i usuwania gołoledzi na drogach publicznych. Czas występowania odstępstw od ustalonego standardu liczony jest w godzinach od momentu ustania opadów śniegu lub pojawienia się śliskości i jest zróżnicowany dla różnych standardów.

Standard

Opis stanu utrzymania

dróg dla danego standardu

Po ustaniu opadów śniegu

Od stwierdzenia występowania

zjawiska śliskości zimowej

V

Jezdnia odśnieżona, w

miejscach zasp odśnieżony

co najmniej jeden pas ruchu

z wykonaniem mijanek.

 

 

 

Jezdnia posypana na odcinkach decydujących o możliwości ruchu

– ustalonych przez Zarząd dróg

-śnieg luźny- może zalegać do 16 godz.

-śnieg zajeżdżony – może występować

-języki śnieżne       - mogą występować.

-zaspy – mogą występować  do 24 godz.

Dopuszcza się przerwy w komunikacji do 6 godz.

W miejscach wyznaczonych

- gołoledź – 2 godz.

- śliskość pośniegowa może występować

VI

Jezdnia zaśnieżona. Prowadzi się intensywne odśnieżanie w zależności od potrzeb.

Jezdnia posypywana w miejscach wyznaczonych

przez zarząd dróg.

- śnieg luźny - może zalegać

- śnieg zajeżdżony – może występować

- języki śnieżne  - mogą występować

- zaspy  - mogą występować do 12 godz.

W miejscach wyznaczonych

- wszystkie rodzaje śliskości  po odśnieżaniu - 2 godz

 

2. Uwzględniając znaczenie komunikacyjne poszczególnych dróg oraz wartość natężenia ruchu drogi gminne zostały również zróżnicowane ze względu na kolejność odśnieżania.

I  kolejność - odśnieżenie i usuwanie śliskości pośniegowej i gołoledzi

Trasy dróg po których jest wykonywany transport  komunikacji zbiorowej i trasu autobusów szkolnych.

II kolejność - odśnieżenie i usuwanie śliskości  pośniegowej i gołoledzi

Trasy dróg o nawierzchniach jezdni asfaltowych i powierzchniowo utrwalonych emulsją asfaltową.

III kolejność - odśnieżenie 

Trasy dróg o nawierzchniach gruntowych utwardzonych kruszywem drogowym

IV kolejność - usuwanie wg. potrzeb zasp i skutków  zawiei i zamieci śnieżnych –po ustaniu opadów do 24 godz.  

Przypominamy, że za zimowe utrzymanie dróg wewnętrznych odpowiedzialni są zarządcy terenu. Za usuwanie śniegu i likwidowanie śliskości na chodnikach odpowiedzialni są właściciele przyległych nieruchomości – zgodnie z ustawą z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Jednocześnie przypominamy Państwu o konieczności odśnieżania chodników bezpośrednio przyległych do nieruchomości, zapobiegania śliskości oraz usuwania sopli i nawisów śniegu z dachów budynków bezpośrednio sąsiadujących z drogami i chodnikami. Obowiązki te wynikają przede wszystkim  z zapisów  ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Jednym z podstawowych obowiązków właścicieli nieruchomości jest uprzątnięcie błota, śniegu, lodu oraz innych zanieczyszczeń z położonych wzdłuż nieruchomości chodników. Pamiętajmy, że za odśnieżanie chodników bezpośrednio przylegających do posesji odpowiada jej właściciel.

 

Śniegu nie można usuwać z chodnika na drogę.

Śnieg usunięty z chodnika należy pryzmować na chodniku bezpośrednio przy krawędzi jezdni wzdłuż krawężników w taki sposób aby odśnieżanie chodników nie stwarzało zagrożenia w ruchu drogowym, jak również w ruchu pieszych. Wyrzucanie śniegu spod posesji na jezdnię jest bardzo niebezpieczne dla ruchu pojazdów. Właściciela posesji, który usuwa śnieg spod posesji na jezdnię, można ukarać mandatem karnym za stwarzanie niebezpieczeństwa dla uczestników ruchu drogowego.

 

Prosimy więc Mieszkańców, aby zadbali o chodniki leżące przy ich posesjach. Ich drożność zapewni pieszym zdecydowanie łatwiejsze i bezpieczniejsze poruszanie się w trudnych warunkach atmosferycznych. Prosimy również o nie pozostawianie zaparkowanych pojazdów na osiedlowych drogach w strefie zamieszkania wyznaczonej znakami drogowymi D-40 poza miejscami wyznaczonymi do parkowania pojazdów, które utrudniają odśnieżanie dróg.  W przypadku obfitych opadów śniegu będziemy również zwracać się do Państwa  o ewentualne przestawienie zaparkowanych pojazdów na drogach gminnych lub parkingach celem prawidłowego odśnieżania i usunięcia śniegu.

 

Z góry dziękujemy za dbanie zimą o bezpieczeństwo i porządek w naszym wspólnym sąsiedztwie.

Grażyna Buczeń,

kierownik Zarządu Dróg, Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej w Lubiczu

 

drukuj (Zimowe utrzymanie dróg i chodników)

WOŚP. Szkoły w gminie zebrały ponad 27 tys. zł

Szkoły w Lubiczu Dolnym i Lubiczu Górnym, w których odbywał się tegoroczny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zebrały łącznie 27 410 złotych i 44 grosze. W imieniu organizatorów serdecznie dziękujemy mieszkańcom za wielkie, dobre serca.

W Lubiczu Górnym zebrano 16 596 złotych i 27 groszy. Z kolei w Lubiczu Dolnym było to 10 814 złotych i 17 groszy. Obie szkoły, jak co roku z zapałem zaangażowały się w akcje, przygotowując wiele atrakcji: wypieki rodziców, występy, licytacje. Relacje z finału można obejrzeć na profilach facebookowych szkół oraz na "Gmina Lubicz - da się lubić".

drukuj (WOŚP. Szkoły w gminie zebrały ponad 27 tys. zł)

Zasady zwrotu podatku akcyzowego

Od 1 lutego do Urzędu Gminy Lubicz można składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.

 

Przypomnijmy, że dokumenty składa się dwa razy do roku.

Pierwszy to okres:

 •  od 1 lutego 2018 r. do 28 lutego 2018 r.

wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami) stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego do produkcji rolnej od 1 sierpnia ubiegłego roku  do 31 stycznia  bieżącego roku.

Limit zwrotu podatku akcyzowego w 2018 r. wynosi 86 zł za hektar użytków rolnych.

Na pieniądze można liczyć w  kwietniu, przelewem na rachunek  bankowy podany we wniosku.

 

Druga tura składania wniosków przypada:

 •  od  1 sierpnia 2018 r. do 31 sierpnia 2018 r.

wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami) stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego do produkcji rolnej w okresie od 1 lutego 2018 r. do 31 lipca  2018 r. w ramach limitu zwrotu podatku  określonego na 2018 r.

W tym przypadku wypłaty będą realizowane w październiku.

 

Stawka zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2018 r została ustalona przez Radę Ministrów w wysokości 1,00 zł na 1 litr oleju.

 

drukuj (Zasady zwrotu podatku akcyzowego)

Zakończył się projekt Klub Integracji Społecznej „Nad Drwęcą”. Zgłoś się do kolejnej edycji

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Lubiczu od początku czerwca do końca 2017 r. realizował kolejną edycję Klubu Integracji Społecznej "Nad Drwęcą". Jaki był jego cel? Pomoc długotrwale bezrobotnym w skutecznym powrocie na rynek pracy. Chętni do udziału w tegorocznej edycji już mogą się zgłaszać.

W ramach projektu szeregiem działań objęto 14 bezrobotnych. Uczestnicy brali udział w zajęciach z psychologiem, doradcą zawodowym, pośrednikiem pracy. Ponadto siedem osób, zdobywając doświadczenie zawodowe, przez sześć miesięcy realizowało prace społecznie użyteczne w różnych instytucjach na terenie gminy Lubicz. 10 osób miało szansę ukończyć szkolenia zawodowe indywidualnie dobrane na podstawie ich preferencji i predyspozycji zawodowych. Wiadomo już, że co najmniej sześć osób podjęło albo w najbliższych dniach podejmie pracę, w większości w ramach umowy o pracę.  Pozostali uczestnicy projektu również mają sporą szansę na uzyskanie zatrudnienia, ponieważ nabyli prawo do tzw. zatrudnienia wspieranego.

Na realizację projektu gmina Lubicz pozyskała dotację z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Obecnie w GOPS  prowadzona jest rekrutacja do Klubu Integracji Społecznej „Nad Drwęcą” Edycja 2018 r. Tym razem uczestnicy projektu w ramach jednego z działań  będą mogli odbyć sześciomiesięczne staże zawodowe u pracodawców. Zainteresowani proszeni są o kontakt pod numerem telefonu: 56 674 21 55. Projekt będzie finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

drukuj (Zakończył się projekt Klub Integracji Społecznej „Nad Drwęcą”. Zgłoś się do kolejnej edycji)

Świetlice pełne pasji. Dołącz do nas [aktualizacja]

Warsztaty kreatywne, gry i zabawy sportowe, spotkania z psychologiem. W świetlicach i szkołach odbywają się bezpłatne dla mieszkańców zajęcia w ramach przeciwdziałania alkoholizmowi. Zachęcamy do udziału.

Brzezinko: U. Witkowska - zajęcia w budynku OSP Brzezinko w poniedziałki w godz. 15.30 – 18.30.

Grębocin: K. Dymerska – zajęcia w świetlicy środowiskowej w  piątki  w godz. 16.30 – 18.00.

Grębocin: J. Gryckiewicz – zajęcia w sali gimnastycznej SP w Grębocinie w środy w godz. 16.00 - 17.30.

Gronowo: K. Dymerska - zajęcia w budynku Oddziału Akcji Katolickiej przy parafii św. Mikołaja w Gronowie – zajęcia w poniedziałki w  godz. 14.00 – 17.00 oraz w środy w godz. 13.30 – 16.30.

Jedwabno: H. Szarek - zajęcia w świetlicy w poniedziałki i czwartki w godz. 15.00 – 18.00. 

Krobia: Twórcza Chata - zajęcia w świetlicy w soboty w godz. 10.00 – 14.00.

Krobia: B. Kalotka - zajęcia dla dorosłych w poniedziałki w godz. 17.00 - 18.30.

Lubicz Dolny: A. Rostkowski – zajęcia w sali gimnastycznej SP Lubicz Dolny w czwartki w godz. 16.00 - 18.00.

Lubicz Dolny: M. Błażejewska - zajęcia w świetlicy środowiskowej w środy w godz. 16.00 - 18.00.

Lubicz Górny: TPD O/Toruń – świetlica - poniedziałek-piątek 12.00 - 18.00.

Mierzynek: Twórcza Chata – zajęcia w świetlicy co drugą środę od 10 stycznia w godz. 14.00 – 18.00.

Młyniec Pierwszy: H. Dzikiewicz – zajęcia w budynku SP Młyniec I we wtorki i piątki w godz. 14.30 – 16.00.

Rogówko: Twórcza Chata - zajęcia w świetlicy co drugą środę od 3 stycznia w godz. 14.00 - 18.00.

Złotoria: R. Utylski – zajęcia w sali gimnastycznej SP Złotoria w piątki w godz. 18.30 - 20.30.

Psycholog Patrycja Łączkowska - świadczy poradnictwo psychologiczne na rzecz dzieci i młodzieży z terenu gminy, zagrożonych wykluczeniem społecznym z powodu problemów rodzinnych związanych z m.in.  uzależnieniem od alkoholu i narkotyków w czasie trwania zajęć świetlicowych:

Gronowo we wtorki w godz. 16.00 - 18.00.

Krobia w środy w godz. 15.00 – 17.00.

Złotoria w czwartki w godz. 15.00 – 17.00.

drukuj (Świetlice pełne pasji. Dołącz do nas [aktualizacja])

Władze gminy dziękują za współpracę

Rok 2017 podsumowaliśmy 29 grudnia na tradycyjnym spotkaniu świąteczno-noworocznym, na którym władze gminy wręczyły wyróżnienia dla osób działających na rzecz społeczności lokalnej oraz nagrody dla zdobywających laury sportowców.

Jakie były ubiegłoroczne inwestycje? Jak przygotowaliśmy szkoły w związku z reformą oświaty? Jak gmina wspierała kulturę, sport i działalność społeczną? Co robiliśmy na rzecz środowiska?

Odpowiedzi na te i inne pytania goście spotkania mogli znaleźć w filmie podsumowującym 2017 rok w naszej gminie (do obejrzenia tutaj). Rozwój gminy byłby jednak niemożliwy, gdyby nie wzajemna współpraca i zrozumienie wójta i rady. Jej przewodnicząca Hanna Anzel przybliżyła pracę radnych w ubiegłym roku, a wójt Marek Olszewski nawiązał również do aktualnego budżetu gminy, który na jego wniosek rada przyjęła rano na sesji. Podczas spotkania władze samorządowe tradycyjnie doceniły mieszkańców, w tym roku głównie przedsiębiorców, którzy angażują się na rzecz społeczności lokalnej.

Witrażami z wizerunkiem św. Andrzeja – patrona gminy zostali wyróżnieni:

Poseł Jan Krzysztof Ardanowski – za wspieranie idei samorządowej, współpracę z samorządem gminy Lubicz i promocję naszej gminy

Maria Kalas za zasługi dla społeczności lokalnej i działalność na rzecz Szkoły Podstawowej w Lubiczu Dolnym

Radosław Rzeszotek, dwutygodnik „Poza Toruń” – za promowanie idei samorządowej i promocję gminy Lubicz

Barbara Mońko Juraszek, Fundacja „Trybik” – za działalność na rzecz aktywizacji lokalnej społeczności

Wojciech Sobieszak, Cereal Partners Poland Toruń-Pacific – za przedsiębiorczość, innowacje, działalność charytatywną – wspieranie OSP

Firma Novar – za przedsiębiorczość i wspieranie sportu

Ewa i Henryk Dreling, zakłady mięsne Ewa – za przedsiębiorczość i działalność charytatywną

Teresa i Mirosław Jastrzębscy, MTM – za przedsiębiorczość i działalność charytatywną

Krzysztof Wilczyński i Mariusz Wilczyński, Zakład Drogowo-Budowlany – za przedsiębiorczość i działalność charytatywną

Firma Darex - za przedsiębiorczość i działalność charytatywną

Adam Jaworski z Grębocina - za przedsiębiorczość i działalność charytatywną

Tadeusz Stawski z Jedwabna – za przedsiębiorczość działalność charytatywną

Firma Eko Ceramika - za przedsiębiorczość i działalność charytatywną

Firma Kametal – za rozwój przedsiębiorstwa

Juliusz Tułodziecki, Dynamic Metal – za rozwój przedsiębiorstwa

Firma Radtur - za rozwój przedsiębiorstwa

Jarosław Kurek, iTshop – za rozwój przedsiębiorstwa.

Władze gminy nagrodziły także prawie 30 wspaniałych sportowców, mogących pochwalić się sukcesami na zawodach wysokiej rangi. Lista nagrodzonych znajduje się tutaj.

Jako gwiazda wydarzenia wystąpił William Prestigiacomo – finalista  6. edycji telewizyjnego The Voice of Poland. Energetyczny Włoch rozruszał publiczność świątecznymi standardami, proponując też dobrze znane kolędy w nowoczesnych aranżacjach.  

Więcej zdjęć: "Gmina Lubicz - da się lubić": tutaj i tutaj

 

Jak 2017 rok minął w naszej gminie?

Jakie były ubiegłoroczne inwestycje? Jak przygotowaliśmy szkoły w związku z reformą oświaty? Jak gmina wspierała kulturę, sport i działalność społeczną? Co robiliśmy na rzecz środowiska? Na te i inne pytania znajdziecie Państwo odpowiedź w filmie podsumowującym 2017 rok w naszej gminie. Zachęcamy do obejrzenia.

Pozbywamy się azbestu. Trwa nabór wniosków

Urząd Gminy Lubicz ogłasza nabór wniosków na dofinansowanie  w zakresie demontażu, transportu oraz unieszkodliwiania wyrobów zawierających azbest w 2018 roku.

Uruchomienie programu  pod nazwą „Program priorytetowy AZBEST 2018” jest uzależnione od pozyskania dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Wnioski należy składać do 28 lutego 2018 roku w Urzędzie Gminy Lubicz, Referat Gospodarki Odpadami (pokój nr 1 na parterze) na formularzu, który można pobrać w Urzędzie Gminy lub ze strony internetowej urzędu.

Złożony wniosek powinien zawierać następujące załączniki:

 1. Dokument potwierdzający tytuł prawny do nieruchomości;
 2. Kopię zgłoszenia robót w Starostwie Powiatowym;
 3. Zaświadczenie o pomocy de minimis – (druk do pobrania w Urzędzie Gminy Lubicz pokój nr 1 i na stronie internetowej urzędu).

Beneficjenci składający wniosek muszą być ujęci w bazie azbestowej zawierającej informację z inwentaryzacji wyrobów zawierających azbest.

Wnioski niekompletne i złożone po terminie pozostaną bez rozpatrzenia.

Mieszkańcy, którzy nie będą mogli skorzystać z wyżej wymienionego programu mają możliwość otrzymania dofinansowania w formie dotacji z budżetu gminy Lubicz, w wysokości do 50 proc. refundacji poniesionych kosztów kwalifikowanych potwierdzonych rachunkami, jednak nie więcej niż 3 000 zł.

 

drukuj (Pozbywamy się azbestu. Trwa nabór wniosków)

Banery

Stopka