Menu

Ułatwienia dostępu

 • Link do strony głównej

  Strona Główna
 • Kontakt

  Kontakt

  Gmina Lubicz

  Lubicz Dolny, ul. Toruńska 21
  87-162 Lubicz


  NIP: 879-261-75-06
  Kod TERYT: 0415042

  56 621 21 00
  info(at)lubicz.pl

  Uwaga! Wysyłając e-mail,  (at) należy zastąpić symbolem @
  np. nazwa@lubicz.pl

 • Odnośniki

 • Link do BIPu
 • Link do Facebooka

Menu

Nawigacja

Treść

Galeria zdjęć

Banery

Linia nr 35 wraca na dawną trasę

Uwaga! W związku z zakończeniem przebudowy ulicy Bankowej w Lubiczu Górnym, od poniedziałku 21 maja godz. 4:50, autobusy linii nr 35 wznowią kursowanie przez przystanek Lubicz Osiedle.

drukuj (Linia nr 35 wraca na dawną trasę)

Nadleśnictwo Dobrzejewice ogłosiło zakaz wstępu do lasu!

Uwaga! Ze względu na opryski Nadleśnictwo Dobrzejewice ogłosiło zakaz wstępu do lasu, który obowiązuje do 20 czerwca. Prosimy zapoznać się z informacją na ten temat.

drukuj (Nadleśnictwo Dobrzejewice ogłosiło zakaz wstępu do lasu!)

Złotoria na stulecie niepodległości

Wystawa zgromadzonych zdjęć i pamiątek z ostatnich stu lat, rozstrzygnięcie konkursu recytatorskiego, koncert orkiestry czy turniej tenisa stołowego. To wszystko już 19 maja w Złotorii.

W najbliższą sobotę w Złotorii będzie się działo już od samego rana. O 9.00 w szkole rusza Turniej Tenisa Stołowego „100 lat niepodległości”. – Wiele społeczności, w tym nasza, stara się godnie uczcić stulecie niepodległości – mówi Włodzimierz Sąsiadek, jeden z organizatorów turnieju. – Jak my, amatorzy tenisa możemy to zrobić? Naszym wkładem jest sobotni turniej, na którym zobaczymy wielu znakomitych zawodników, czołówkę województwa. Cieszymy się z tego odzewu i zapraszamy do czynnego udziału w turnieju lub kibicowania.

O 16.00 sołtys, rada sołecka i radne zapraszają (przy szkole) na festyn patriotyczny „Złotoria – 100 lat – Niepodległość”. Z tej okazji przygotowano dwie specjalne wystawy – dawnej Złotorii oraz zdjęć Zdzisławy Kowalskiej, która obecnie regularnie fotografuje swoją miejscowość.

- Zapraszamy serdecznie nie tylko mieszkańców, ale  wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób są związani ze Złotorią – mówi sołtys Barbara Kisielewska. – Być może na zdjęciach ktoś odnajdzie swoich przodków albo miejsca, które pamięta z dzieciństwa.

W programie również m.in. koncert orkiestry oraz występ zespołu pieśni i tańca.

Festyn odbędzie się pod patronatem wójta Marka Olszewskiego.

 

drukuj (Złotoria na stulecie niepodległości)

 • Plakat

Wielkie gwiazdy sportu w Grębocinie!

- Dążcie do celu – mówiła do młodzieży Otylia Jędrzejczak, mistrzyni olimpijska, której fundacja zorganizowała w Grębocinie dla dziewcząt z całego województwa lekcję wychowania fizycznego.

Otylia Jędrzejczak, mistrzyni olimpijska, mistrzyni świata, mistrzyni Europy i rekordzistka świata w pływaniu zaprosiła do Grębocina wybitne koleżanki. Kogo? Brązową medalistkę igrzysk w Rio de Janeiro w pięcioboju nowoczesnym Oktawię Nowacką, srebrną i brązową medalistkę igrzysk w Soczi i Vancouver w łyżwiarstwie szybkim Luizę Złotkowską, brązową medalistkę mistrzostw świata oraz halową mistrzynię Europy i halową mistrzynię świata w lekkiej atletyce Igę Baumgart, multimedalistkę mistrzostw Europy w short tracku Patrycję Maliszewską i mistrzynię Polski elity w kolarstwie szosowym Karolinę Karasiewicz.

– Celem akcji jest mobilizacja dziewcząt w wieku szkolnym do zwiększenia aktywności ruchowej, ale także pokazanie, że przez sport mogą realizować swoje marzenia – mówi Otylia Jędrzejczak. 

Mistrzynie przekonują, że sport uczy determinacji, konsekwencji w dążeniu do celu, ale także szacunku do samego siebie i otoczenia.

Spotkanie uroczyście otworzyli marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki wraz z sekretarz gminy Lubicz Teresą Gryciuk i znakomitą sportsmenką Otylią Jędrzejczak.

- Bardzo cieszymy się, że Fundacja Otylii Jędrzejczak w naszym województwie wybrała gminę Lubicz, ponieważ doceniamy rolę sportu – mówiła sekretarz Teresa Gryciuk. - U nas sale gimnastyczne tętnią życiem. Mam nadzieję, że dzięki tej lekcji zaszczepimy bakcyla aktywności fizycznej także u tych dziewcząt, które od tego stroniły.

W specjalnej lekcji wychowania fizycznego z mistrzyniami wzięło udział ok. 350 dziewcząt z całego regionu.

Fotorelacja "Gmina Lubicz - da się lubić"

drukuj (Wielkie gwiazdy sportu w Grębocinie!)

 • Zajęcia "Mistrzynie w szkołach"
 • Zajęcia "Mistrzynie w szkołach"
 • Zajęcia "Mistrzynie w szkołach"

III Gminna Bezalkoholowa Majówka

Około 80 osób bawiło się na III Gminnej Majówce Bezalkoholowej w Krobi. Imprezę zorganizował Klub AA „Drwęca” przy współudziale gminy.

- Pokazujemy, że można świetnie bawić się bez alkoholu – mówi pan Andrzej, jeden z założycieli Klubu AA „Drwęca”.

W imprezie mógł wziąć każdy. Gmina ufundowała tort dla uczestników majówki, który serwowała przewodnicząca rady Hanna Anzel. Przewodnicząca nie ukrywa swojego podziwu dla członków klubu, którzy dzięki determinacji potrafili wyrwać się z nałogu, a teraz wspierają w tym innych.

Przypomnijmy, że klub istnieje już ponad 5 lat, a jego członkowie spotykają się w każdy piątek o godz. 17.30 w świetlicy w Lubiczu Dolnym (budynek Lubickich Wodociągów). Gmina finansuje także działalność Punktu Konsultacyjnego dla osób uzależnionych i współuzależnionych, w którym przyjmuje terapeuta. Potrzebujących pomocy zachęcamy do spotkania ze specjalistą w piątki między 15.00 a 17.00 (świetlica w budynku Lubickich Wodociągów).

drukuj (III Gminna Bezalkoholowa Majówka)

Uwaga! Zajęcia TPD czasowo zawieszone

Uwaga! Ze względu na rozpoczynający się remont świetlicy przy ul. Bocznej w Lubiczu Górnym zajęcia TPD na czas przeprowadzki są zawieszone. TPD przenosi się czasowo do Szkoły Podstawowej w Lubiczu Górnym, do sali nr 17.  Zajęcia w tym miejscu planowane są w poniedziałki, środy i czwartki w godz. 14.00-19.00; we wtorki i piątki w godz. 13.00-18.00.

drukuj (Uwaga! Zajęcia TPD czasowo zawieszone)

Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci w sieci?

Jak chronić dzieci przed cyberprzemocą? Kiedy korzystanie z Internetu staje się już problemem? Te pytania zadaje sobie wielu rodziców. Mamy nadzieję, że odpowiedzi na nie znajdziecie 24 maja na konferencji w Krobi.

Konferencja „Internet. Świadomy rodzic - bezpieczne dziecko. Nowe technologie” rozpocznie się o godz. 16.00. W programie m.in. o zagrożeniach, na które naraża korzystanie z Internetu, o objawach uzależnienia od sieci i reagowaniu na cyberprzemoc. Szczegóły na plakacie. Wstęp wolny.

drukuj (Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci w sieci?)

 • Plakat

Dąb Niepodległości na 100-lecie Niepodległej

W naszej gminie z okazji roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości przy każdej gminnej placówce oświatowej będzie zasadzony „Dąb Niepodległości”. Kilka takich dębów jest już na swoim miejscu.

10 maja „Dęby Niepodległości” zostały wkopane przy Przedszkolu „Chatka Puchatka” w Lubiczu Górnym (fotorelacja na naszym FB) oraz przy Szkole Podstawowej w Lubiczu Górnym (fotorelacja).

„Dąb Niepodległości” rośnie już także przy Szkole Podstawowej w Złotorii, o czym szerzej pisaliśmy tutaj, a także w Grębocinie (fotorelacja).

Przy pozostałych szkołach specjalne dęby zostaną zasadzone jesienią. W uroczystościach biorą udział władze gminy Lubicz, radni oraz społeczność szkół.

drukuj (Dąb Niepodległości na 100-lecie Niepodległej)

 • Uroczystość wkopania dębu w szkole w Lubiczu Górnym
 • Uroczystość wkopania dębu w przedszkolu publicznym
 • Uroczystość wkopania dębu w przedszkolu publicznym

Odbiór odpadów wielkogabarytowych

Mieszkańcom gminy Lubicz przypominamy o terminach odbioru odpadów wielkogabarytowych. Jeśli macie niepotrzebne sofy, fotele, materace czy dywany, pamiętajcie o wcześniejszym zgłoszeniu swojego adresu do Referatu Gospodarki Odpadami.

21.05.2018 r -  Brzeźno, Brzezinko, Grębocin, Gronowo, Gronówko, Rogowo, Rogówko;

22.05– Grabowiec, Jedwabno, Kopanino;

23.05 – Lubicz Dolny;

24.05 – Lubicz Górny;

25.05 – Nowa Wieś, Złotoria;

28.05 – Józefowo, Krobia, Mierzynek, Młyniec Pierwszy, Młyniec Drugi.

Najpóźniej pięć dni przed planowanym terminem wywozu należy zgłosić rodzaj i ilość odpadów do Referatu Gospodarki Odpadami osobiście pokój nr 1, mailem: go@lubicz.pl lub telefonicznie 56 621 21 28.

Jednocześnie przypominamy, że do odpadów wielkogabarytowych nie należy sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz opony i odpady budowlane, które można samodzielnie zawieść do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych - Lubicz Górny, ul. Promowa – wjazd od Nowej Wsi (teren oczyszczalni ścieków). Bezpłatnie przyjmowane są tu odpady budowlane i rozbiórkowe do 1 m3 na rok (jedno gospodarstwo domowe), a pozostałe odpady segregowane bez limitu.

PSZOK jest czynny w dni robocze od 10:00 do 18:00 oraz w soboty od 9:00 do 14:00.

drukuj (Odbiór odpadów wielkogabarytowych)

Wszyscy kochamy polskie piosenki

26 maja wójt Marek Olszewski i przewodnicząca Hanna Anzel z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego i 100-lecia niepodległości Polski zapraszają na wyjątkowy koncert „Kochamy polskie piosenki”. 

Do udziału w takim koncercie zapewne nikogo namawiać nie trzeba. Szykuje się wspaniała uczta muzyczna. W repertuarze m.in. Osiecka, Niemen, Grechuta i Kabaret Starszych Panów
Wykonanie młodzi, zdolni artyści. Prowadzenie dziennikarz muzyczny Piotr Metz. Patronat radiowa „Trójka”. 
Na koncert z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego i 100-lecia niepodległości Polski zapraszają wójt Marek Olszewski i przewodnicząca rady Hanna Anzel: 26 maja (godz. 17.00, szkoła w Lubiczu Górnym).

Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki, która jest do odbioru w pok. nr 3 Urzędu Gminy Lubicz lub u sołtysów.

Liczba miejsc ograniczona!

drukuj (Wszyscy kochamy polskie piosenki)

 • Plakat

Inspirują nas do poznawania świata

Władze gminy zaprosiły dziś nasze panie bibliotekarki do urzędu, by w Dniu Bibliotekarza złożyć im życzenia i podziękować za ich zaangażowanie w pracę, kreatywność i otwartość.

Gminna Biblioteka Publiczna mieści się w Lubiczu Dolnym, ale ma też cztery filie: w Lubiczu Górnym, Grębocinie i Gronowie oraz punkt biblioteczny w Krobi. Dyrektorem gminnej książnicy jest Marzenna Wojnar. Biblioteka we wszystkich swoich placówkach oferuje interesujące propozycje, spotkania z pisarzami i zajęcia dla osób w każdym wieku. Często też wychodzi poza standardowe działania, ale nigdy nie zapomina o tym, jaka jest jej rola.

Dziś z okazji Dnia Bibliotekarza władze gminy zaprosiły panie bibliotekarki do urzędu, po to, by złożyć im życzenia i podziękować za ich zaangażowanie. Bibliotekarki usłyszały wiele ciepłych słów od wójta Marka Olszewskiego, przewodniczącej rady Hanny Anzel, sekretarz Teresy Gryciuk oraz radnych z komisji kultury Teresy Klawińskiej i Aldony Peregonczuk.

Między 7 a 11 maja obchodzimy także Tydzień Bibliotek. Zobaczcie, co w tym czasie dzieje się w naszych bibliotekach – więcej tutaj. Zachęcamy do skorzystania.

drukuj (Inspirują nas do poznawania świata)

 • Spotkanie w Urzędzie Gminy Lubicz z okazji Dnia...
 • Spotkanie w Urzędzie Gminy Lubicz z okazji Dnia...
 • Spotkanie w Urzędzie Gminy Lubicz z okazji Dnia...

O szkodach wyrządzanych przez zwierzynę na polach

Znowelizowana ustawa prawo łowieckie określa nowe zasady i procedury wynagradzania strat w uprawach i płodach rolnych. Na ten temat zamieszczamy informację prezesa Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej.

drukuj (O szkodach wyrządzanych przez zwierzynę na polach)

 • Informacja prezesa KPIR

To oni pierwsi spieszą na ratunek

Wykonując ważną społeczną służbę, często sami narażają własne życie. Kultywują tradycję i promują gminę. W naszej gminie mamy ok. 500 strażaków ochotników. W długi weekend majowy obchodzili swoje święto.

Uroczystości z okazji Gminnego Dnia Strażaka odbyły się 5 maja w Młyńcu Pierwszym. Spotkanie rozpoczęło się mszą świętą przy figurce św. Jana Nepomucena. Podczas uroczystego apelu przy szkole podstawowej władze gminy Lubicz, w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, wręczyły na ręce prezesów OSP statuetki św. Andrzeja - patrona gminy oraz podziękowania za kultywowanie tradycji, a także nieustanną gotowość niesienia pomocy, trud i pracę oraz wykonywanie ważnej społecznie służby. Wyróżniono również mieszkającego w naszej gminie Sławomira Kamińskiego, zastępcę komendanta miejskiego i powiatowego Państwowej Straży Pożarnej oraz Adama Robaczewskiego, dowódcę Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 3, który z ramienia PSP opiekuje się gm. Lubicz.

W uroczystościach wzięło udział także wielu innych gości, m.in. radni gminni i radna powiatowa, sołtysi oraz przedstawiciele szkoły. Spotkanie prowadził prezes zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Lubiczu Ryszard Korpalski. Na zakończenie wójt Marek Olszewski oraz przewodnicząca rady Hanna Anzel zaprosili wszystkich uczestników na wspólny poczęstunek w remizie OSP.

Ochotnicza Straż Pożarna daje mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa. Gmina Lubicz ma aż dziewięć jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, najwięcej w powiecie toruńskim. Ubiegłoroczne statystyki pokazują, że to właśnie nasi druhowie najczęściej wyjeżdżali do akcji, istotnie wspierając pracę zawodowych strażaków. Aż trzy jednostki z gminy Lubicz – Grębocin, Złotoria i Młyniec – należą do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Władze gminy doceniają strażacką służbę i zaangażowanie druhen i druhów, inwestując w potrzebny im sprzęt. Corocznie z budżetu na straż przeznaczamy ponad 200 tys. zł. W 2016 i 2017 r. dodatkowo dofinansowaliśmy zakup trzech samochodów gaśniczo-ratownicznych, w łącznej kwocie 555 tys. zł.

Działalność ochotników to nie tylko jednak wyjazdy do akcji, ale także prewencja. Strażacy wspierają gminne imprezy, pilnując porządku, uczą jak udzielać pierwszej pomocy i prezentują właściwe zachowania w niebezpiecznych sytuacjach.

drukuj (To oni pierwsi spieszą na ratunek)

 • Gminny Dzień Strażaka w Młyńcu Pierwszym
 • Gminny Dzień Strażaka w Młyńcu Pierwszym
 • Gminny Dzień Strażaka w Młyńcu Pierwszym

Tematem happeningu była Polska

Szkoła Podstawowa w Złotorii, gdzie odbyły się gminne obchody świąt majowych, w tym roku przygotowała happening „Polska”.

1 maja obchodzimy Międzynarodowe Święto Pracy, 2 Dzień Polskiej Flagi, a 3 Święto Konstytucji. W Złotorii w klimat świąt majowych wprowadził wójt Marek Olszewski, przypominając także o 100-leciu odzyskania niepodległości, do którego w tym roku gmina nawiązuje podczas wszystkich ważnych uroczystości.

Do trudnych dziejów w historii naszego kraju wrócił także poseł Jan Krzysztof Ardanowski, a kurator Maria Mazurkiewicz mówiła, że miłość do ojczyzny to nie są wielkie słowa, ale m.in. pomoc tym, którzy tego potrzebują.

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Złotorii pod kierunkiem Darii Czermińskiej-Falk przygotowali happening „Polska”, wykonując polskie symbole narodowe, a na podsumowanie zaprosili wszystkich do wspólnego ułożenia flagi z biało-czerwonych baloników.

Na koniec tej części wydarzenia wójt wraz z przewodniczącą Hanną Anzel przekazali wszystkim dyrektorom naszych szkół książki przygotowane w ramach kampanii „Dumni z Polski” związanej z rocznicą 100-lecia odzyskania niepodległości.

Druga część uroczystości odbyła się przed szkołą, gdzie władze gminy, goście i przedstawiciele społeczności szkolnej dokonali wkopania "Dębu Niepodległości".

Więcej zdjęć "Gmina Lubicz - da się lubić"

drukuj (Tematem happeningu była Polska)

 • Gminne obchody świąt majowych
 • Gminne obchody świąt majowych
 • Gminne obchody świąt majowych
 • Gminne obchody świąt majowych
 • Gminne obchody świąt majowych
 • Gminne obchody świąt majowych

Komunikat o zagrożeniu upraw roślin

Na plantacjach pszenicy ozimej stwierdzono występowanie mączniaka prawdziwego zbóż i traw, dlatego przekazujemy komunikat Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa dotyczący właściwego postępowania.

drukuj (Komunikat o zagrożeniu upraw roślin)

„Człowiek jest wielki (…) przez to, czym dzieli się z innymi"

Ideą spotkania zorganizowanego 20 kwietnia w Krobi przez Fundację TRYBIK było poznanie działalności szkolnych kół wolontariatu działających na terenie gmin Lubicz i Obrowo, a także poszerzenie bazy informacyjnej o wolontariuszach.

Gala integrująca wolontariuszy z sąsiednich gmina była objęta patronatem wójta Lubicza, wójta Obrowa oraz honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka.

Na spotkanie, poza wolontariuszami z opiekunami, przybyli m.in. władze gmin oraz kujawsko-pomorska wicekurator oświaty Maria Mazurkiewicz

W trakcie recytacji słów „Piosenki o wolontariuszu”, wolontariusze wnieśli totem fundacji i łańcuch serc wykonany z serduszek z wypisanymi imionami przez wszystkie przybyłe osoby.

Kulminacyjnym punktem gali była prezentacja działalności szkolnych wolontariuszy. Młodzież przygotowała prezentacje multimedialne, totemy, proporce, plakaty, opowiadając przy tym z zapałem.

Działalność młodych ludzi okazała się bardzo imponująca i zasłużyła na podziękowania, które w formie dyplomów i drewnianych serc przygotowała Fundacja TRYBIK. Upominki ufundowała gmina Lubicz, a statuetki gmina Obrowo.

Władze gminy na ręce prezes fundacji Barbary Mońko-Juraszek złożyły specjalne podziękowanie za wieloletnią działalność społeczną.

- O zaangażowaniu młodych ludzi w wolontariat rozmawiano jeszcze w kuluarach, a mit o dzisiejszej młodzieży, nieaktywnej i nieczułej, został obalony – mówi Barbara Mońko-Juraszek. - Zobaczyliśmy młodych ludzi, pełnych energii, pasji i chęci do pomagania. Warto organizować takie spotkania, serce się raduje, zyskuje się wiarę w drugiego człowieka i nabiera energii do dalszych działań.

Gala pozwoli też fundacji poszerzyć bazę informacyjną o wolontariuszach. – Ułatwi nam to dotarcie do odpowiedniej osoby i zaangażowanie jej podczas akcji czy imprezy zgodnie z jej możliwościami, predyspozycjami oraz zainteresowaniem – wyjaśnia prezes fundacji.

Spotkanie miało uroczysty charakter dzięki doskonałej współpracy z gminą Lubicz i gminą Obrowo, Gminnym Ośrodkiem Kultury w Obrowie, Gminną Biblioteką Publiczną w Lubiczu Dolnym, Stowarzyszeniem LGD "Podgrodzie Toruńskie", Fundacją Aktywności Społecznej i Fundacją im. Stefana Batorego.

Więcej zdjęć FB "Gmina Lubicz - da się lubić"

drukuj („Człowiek jest wielki (…) przez to, czym dzieli się z innymi")

 • Gala Wolontariuszy w Krobi
 • Gala Wolontariuszy w Krobi
 • Gala Wolontariuszy w Krobi

101-letnia pani Helena z medalem marszałka

Helena Mariańska, mieszkanka Grębocina z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości została uhonorowana przez marszałka województwa medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

Pani Helena znalazła się w wąskim gronie rówieśników Niepodległej, świadków historii odrodzenia Polski po 1918 roku, którzy 23 kwietnia na zaproszenie marszałka Piotra Całbeckiego i przewodniczącego Ryszarda Bobera byli gośćmi sesji sejmiku województwa.

Stulatkowie zostali odznaczeni wybitymi z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości medalami marszałka województwa Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. 

- Dziękuję wam za dzisiejszą tu obecność, za możliwość doświadczenia dzięki wam czym jest prawdziwy patriotyzm, na którego wymiar składają się codzienna praca, codzienna służba – powiedział marszałek Piotr Całbecki podczas wspólnej konferencji prasowej z odznaczonymi, którzy jako pierwsi podpisali się pod deklaracją mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego na stulecie niepodległości. 

W województwie kujawsko-pomorskim mieszka obecnie około dwustu osób urodzonych w 1918 roku i wcześniej. 

Mieszkanka Grębocina Helena Mariańska urodziła się 31 marca 1917 roku w Czernikówku w powiecie toruńskim. W 1936 roku wyszła za mąż. Z mężem wychowała piątkę dzieci. Po wojnie małżeństwo ciężko pracowało, prowadząc gospodarstwo rolne. Pani Helena jest wyjątkowo dobrym i spokojnym człowiekiem, który nie stroni od pomocy potrzebującym. Pod swój dach przyjęła rodzinę pozostającą bez dachu nad głową.

Na podstawie: www.kujawsko-pomorskie.pl

Fot. Szymon Zdziebło

drukuj (101-letnia pani Helena z medalem marszałka)

 • Helena Mariańska na sesji sejmiku 23 kwietnia
 • Helena Mariańska otrzymała medal marszałka
 • Helena Mariańska podpisała się pod deklaracją mieszkańców...

Jaka będzie edukacja przyszłości?

Marek Olszewski, wójt Lubicza i przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP był jednym z panelistów V Ogólnopolskiej Konferencji Samorządu i Oświaty „Edukacja przyszłości 2018.”

Konferencja odbywała się 11 i 12 kwietnia w Lublinie. Jej organizatorami byli: Pismo Samorządu Terytorialnego Wspólnota oraz miasto Lublin. Wzięło w niej udział ponad 460 uczestników, 90 wykładowców i 30 partnerów.

Marek Olszewski jako przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP i przewodniczący Zespołu Edukacji Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu został zaproszony do udziału w panelu „Edukacja Przyszłości – Przyszłość Edukacji – Debata strategów oświatowych". Wójt Lubicza odpowiadał na pytanie czy jego zdaniem obecny system zarządzania oświatą jest gwarantem skutecznego wdrażania nowych wizji edukacji? Mówił też o szansach i zagrożeniach procesów wdrażania nowej wizji edukacji na poziomie jednostek samorządu terytorialnego różnego typu.

W trakcie konferencji mówiono także, m.in. o pieniądzach w oświacie, szkolnictwie branżowym, Karcie Nauczyciela, problemach z rozliczaniem dotacji i kierunkach polityki oświatowej.

Fot. nadesłane przez organizatorów

drukuj (Jaka będzie edukacja przyszłości?)

 • Konferencja "Edukacja przyszłości" w Lublinie
 • Konferencja "Edukacja przyszłości" w Lublinie
 • Konferencja "Edukacja przyszłości" w Lublinie

KOMUNIKAT  POWIATOWEGO LEKARZA WETERYNARII

W TORUNIU W SPRAWIE KONTROLI GOSPODARSTW

UTRZYMUJĄCYCH TRZODĘ CHLEWNĄ

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Toruniu informuje, że kontrole gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną, przeprowadzane przez Inspekcję Weterynaryjną na terenie powiatu toruńskiego rozpoczną się z dniem 15 kwietnia br.

Zakres kontroli obejmuje przepisy zawarte w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 9 lutego 2018 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń (DZ.U. z 2018 r. poz. 360), określającego dodatkowe wymagania dla hodowców świń na terytorium kraju znajdującym się poza obszarami objętymi restrykcjami w związku z występowaniem afrykańskiego pomoru świń.

Wymagania zawarte w rozporządzeniu, dotyczą w głównej mierze zabezpieczenia hodowli przed przedostaniem się do niej wirusa afrykańskiego pomoru świń, tzw. BIOASEKURACJI oraz prowadzenia dokumentacji działań podejmowanych w gospodarstwie w tym zakresie.  Niezależnie od wielkości gospodarstwa hodowca będzie musiał dostosować się do obowiązujących przepisów lub zrezygnować z utrzymywania świń.

W pierwszej kolejności kontrolowane będą gospodarstwa utrzymujące do 50 świń.

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w spełnianiu wymagań ww. rozporządzenia, powiatowi lekarze weterynarii, na podstawie ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczania chorób zakaźnych zwierząt:

1. będą wydawać decyzje administracyjne z nakazem  usunięcia uchybień w czasie nie dłuższym niż 5 miesięcy;

lub

2. będą mogli wydawać decyzje z nakazem uboju lub zabicia świń oraz zakazem ich utrzymywania w gospodarstwie, z możliwością uzgodnienia z hodowcą czy świnie zostaną poddane ubojowi w rzeźni, czy też ubojowi na użytek własny;

3. będą wydawać decyzje  z nakazem uboju lub zabicia świń i zakazem ich utrzymywania, w przypadku nieusunięcia uchybień po czasie określonym w pkt 1);

4. za ubite lub zabite świnie nie przysługuje odszkodowanie ze środków budżetu państwa

5. nie wcześniej niż po upływie roku od czasowego wstrzymania utrzymywania świń, hodowca może zgłosić się do powiatowego lekarza weterynarii, że spełnił wymagania. Jeżeli kontrola weterynaryjna przeprowadzona na wniosek posiadacza zwierząt wykaże, że w gospodarstwie zapewniono spełnianie wymagań, powiatowy lekarz weterynarii może uchylić zakaz utrzymywania w gospodarstwie świń.

Planowane jest uruchomienie wsparcia  finansowego dla gospodarstw w przypadku czasowej likwidacji hodowli świń w wyniku wydania decyzji powiatowego lekarza weterynarii. Wypłata środków finansowych będzie realizowana przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Przewidywane jest wsparcie w wysokości 132 PLN/za 1 sztukę świni/rok przez 3 lata za każdy rok nie utrzymywania świń:

 1. za każdą świnię, w gospodarstwach utrzymujących do 50 świń,
 2. w gospodarstwach utrzymujących powyżej 50   świń, wsparcie będzie wypłacane maksymalnie za 50 sztuk.

Szczegóły dotyczące procedur przyznawania rekompensat będą znane w terminie późniejszym.

Materiały, w których opisane są w sposób przystępny poszczególne wymagania zawarte w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 9 lutego 2018 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń oraz wzory dokumentów, są dostępne  w:  Powiatowym Inspektoracie Weterynarii w Toruniu, na terenie Urzędów Gmin, Ośrodkach Doradztwa Rolniczego oraz w Biurze Powiatowym ARiMR w Toruniu, również na stronach internetowych wymienionych instytucji.

Wszelkie informacje na temat nowych wymagań dla hodowli trzody chlewnej można uzyskać bezpośrednio w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii w Toruniu.

 

                                                                                    Powiatowy Lekarz Weterynarii w Toruniu

                                                                                                       Dorota Stankiewicz

 

Toruń, 09.04.2018 r.

 

 

 

 

 

drukuj ()

Od 16 kwietnia linia 107 ma nowy rozkład

Nowy rozkład jazdy linii 107 obowiązuje od 16 kwietnia i obejmuje dodatkowo Młyniec Pierwszy i Młyniec Drugi, gdzie będzie początkowy i końcowy przystanek. Został również uwzględniony dodatkowy kurs o 15.40.

drukuj (Od 16 kwietnia linia 107 ma nowy rozkład)

 • Rozkład obowiązuje od 16.04.2018 r.

Bezpłatne turnusy dla dzieci rolników

W wakacje KRUS organizuje turnusy rehabilitacyjne dla dzieci rolników uprawnionych do świadczeń kasy. W naszym województwie będą mogły z tego skorzystać dzieci z chorobami układu oddechowego i układu ruchu, urodzone w latach 2003-2011.

W załączeniu informacja KRUS.

drukuj (Bezpłatne turnusy dla dzieci rolników)

Informacja dotycząca gazyfikacji Grębocina

9 kwietnia w Grębocinie odbyło się spotkanie dotyczące inwestycji, jaką w tej miejscowości prowadzi Polska Spółka Gazownictwa. Dla zainteresowanych zamieszczamy najważniejsze informacje, które otrzymaliśmy od inwestora, m.in. wniosek o określenie warunków przyłączenia, szacunkowe koszty i kontakty do firmy.

Poniżej szacunkowe koszty związane z ewentualną inwestycją po stronie klienta.

Pierwsza pozycja, tj. opłata za przyłączenie wnoszona jest na konto naszej spółki na podstawie umowy o przyłączenie po wybudowaniu przyłącza gazu. Pozostałe koszty, to koszty szacunkowe i ponosi je klient, zlecając odpowiednie usługi we własnym zakresie.

Lp.

Rodzaj kosztów

Cena

od ÷ do

Uwagi

1

Opłata za przyłączenie do sieci gazowej

2400

za przyłącze do 15 m długości

2

Mapa terenu do celów projektowych

500

 

3

Ekspertyza kominiarska

100

 

4

Dokumentacja wew. instalacji gazowej

500 ÷ 700

 

5

Instalacja gazowa doziemna + wewnętrzna

(materiał + robocizna)

1500 ÷ 3000

uzależniona od długości instalacji, materiału, itp.

6

Wkład kominowy

100 ÷ 200

za 1 mb

7

Urządzenia do odbioru paliwa gazowego

(zakup lub przystosowanie posiadanych)

500 ÷ 1200

2500 ÷ 7000

kuchenki

piece gazowe dwufunkcyjne

Kontakty telefoniczne do Polskiej Spółki Gazownictwa: 52 328 53 17; 56 621 65 43

 

drukuj (Informacja dotycząca gazyfikacji Grębocina)

Uwaga mieszkańcy! Zagrożenie pożarowe

Rosnące temperatury powietrza powodują wzrost zagrożenia pożarowego na terenach wiejskich i obszarach leśnych.  Jak co roku, Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego apeluje o przestrzeganie obowiązujących przepisów zabraniających wypalania suchych traw, słomy i pozostałości roślinnych na polach, łąkach, pastwiskach, nieużytkach, torfowiskach, wrzosowiskach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych oraz trzcinowiskach i szuwarach.

Zachowajmy ostrożność w gospodarstwach domowych, a także podczas wykonywania prac polowych. Nawet niewielki pożar może spowodować tragiczne konsekwencje i duże straty materialne. Chrońmy naszych bliskich oraz mienie przed skutkami nieodpowiedzialności i braku wyobraźni.

drukuj (Uwaga mieszkańcy! Zagrożenie pożarowe)

Wiosenne sprzątanie Doliny Drwęcy. Efekt? 11 ton odpadów

7 kwietnia na terenie gminy Lubicz odbyło się sprzątanie Doliny Drwęcy. Oprócz tradycyjnych śmieci znaleziono również, m.in. podwójny materac, hulajnogę, wędkę, sztuczne kwiaty, siatkę na ryby i elektrośmieci.

W akcji wspieranej organizacyjnie i finansowo przez gminę Lubicz, zorganizowanej przez Fundację Life Promotion oraz właściciela wypożyczalni kajaków Aqua Natura Park Damiana Tarczykowskiego, wzięło udział ok. 90 osób:

 • mieszkańców gminy Lubicz,
 • klasa integracyjna ze Szkoły Podstawowej w Lubiczu Górnym (gimnazjalna 2D),
 • harcerzy z 5 Toruńskiej Drużyny Harcerzy im. A. Małkowskiego,
 • strażaków OSP z Lubicza, Młyńca i Złotorii,
 • członków Stowarzyszenia Ochrony Doliny Drwęcy,
 • PZW: Koło nr 3 Policja i Rzemiosło PZW Okręg Toruń, Koło Osiedlowe PZW PKP w Toruniu, Koło PZW Garnizonowe "Skalar" nr 49, Koło nr 54 PZW przy Urzędzie Marszałkowskim, Koła PZW przy SM „Na Skarpie”,
 • pracowników Urzędu Gminy Lubicz oraz ZDGMiK w Lubiczu.

Podczas akcji zebrano ok. 11 ton odpadów. Oprócz tradycyjnych śmieci znaleziono również: podwójny materac, hulajnogę, wędkę, sztuczne kwiaty, siatkę na ryby, elektrośmieci. Zdecydowanie najwięcej zebrano butelek i puszek po napojach.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział i zaangażowanie! Jednocześnie apelujemy: dbajmy o środowisko. Przypominamy miejsca, gdzie można bezpłatnie można oddać odpady: przeczytacie o tym tutaj.

Więcej zdjęć: FB Gmina Lubicz - da się lubić

 

drukuj (Wiosenne sprzątanie Doliny Drwęcy. Efekt? 11 ton odpadów)

 • Wiosenne sprzątanie Doliny Drwęcy
 • Wiosenne sprzątanie Doliny Drwęcy
 • Wiosenne sprzątanie Doliny Drwęcy
 • Wiosenne sprzątanie Doliny Drwęcy
 • Wiosenne sprzątanie Doliny Drwęcy
 • Wiosenne sprzątanie Doliny Drwęcy

EKOpiec 2018. 23 kwietnia ruszy nabór wniosków

Od 23 kwietnia do 10 maja Urząd Gminy Lubicz będzie przyjmował wnioski o dofinansowanie zakupu i montażu nowego kotła grzewczego w miejsce istniejącego źródła ciepła zasilanego paliwem stałym.

Gmina Lubicz we współpracy z Biurem ZIT Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Funkcjonalnego jest w trakcie opracowania wniosku do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu o przyznanie dotacji w kwocie 30 000,00 zł w ramach programu priorytetowego EKOPIEC 2018. Program zakłada dofinansowanie zakupu i montażu nowego kotła grzewczego w miejsce istniejącego źródła ciepła zasilanego paliwem stałym.

Podczas sesji Rady Gminy Lubicz 26 stycznia 2018 r. na realizację ww. programu zabezpieczono 30 000,00 zł.

Program przewiduje dofinansowanie (w formie refundacji, czyli zwrotu poniesionych nakładów) wymiany źródła ciepła w wysokości 4 000,00 zł dla beneficjenta końcowego (mieszkańca), będącego właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości, stanowiącej lokal mieszkalny lub budynek mieszkalny jednorodzinny, wykorzystywany w całości na potrzeby mieszkaniowe.

Wskazany powyżej limit dofinansowania dla gminy Lubicz, określony w programie, przewiduje udzielenie wsparcia dla maksymalnie 15 mieszkańców. Na jeden budynek mieszkalny jednorodzinny/lokal mieszkalny może być przyznane tylko jedno dofinansowanie.

23 marca 2018 r. Rada Gminy Lubicz ustanowiła regulamin udzielania dotacji celowej na wymianę źródeł ciepła zasilanych paliwami stałymi na terenie gminy Lubicz - stanowiący załącznik do Uchwały Nr XLIII/578/2018.  Z kolei 9 kwietnia 2018 r. zarządzeniem Wójta Gminy Lubicz zostały określone wzory dokumentów stosowanych przy udzielaniu i rozliczaniu dotacji oraz powołany skład komisji do oceny wniosków. Zarządzenie nr 0050.1.15.2018 z 09.04.2018 r. wejdzie w życie 16 kwietnia 2018 r.

W regulaminie został również ustalony termin naboru wniosków o udzielenia dotacji od 23 kwietnia 2018 r. do 10 maja 2018 r.

Wnioski, które wpłyną poza terminem naboru nie będą rozpatrywane.

W podanym terminie wnioski będzie można składać w biurze podawczym urzędu pok. nr 9  Urzędu Gminy Lubicz lub wysłać pocztą - decyduje data wpływu.

Po wskazanym terminie zostanie przeprowadzona weryfikacja poprawności zgłoszeń. Jeżeli ilość złożonych i pozytywnie zweryfikowanych wniosków będzie większa niż 15, zostanie przeprowadzone publiczne losowanie wniosków. Wylosowanych zostanie 15 wniosków, pozostałe będą umieszczone na liście rezerwowej.

Mieszkańcy znajdujący się na liście rezerwowej będą mieli możliwość uzyskania dotacji jedynie w sytuacji, wycofania się mieszkańców z listy podstawowej lub zwiększenia limitu środków dostępnych dla gminy Lubicz. Przed podpisaniem umowy z gminą zostaną przeprowadzone komisyjne oględziny budynku w celu potwierdzenia zgodności informacji podanych we wniosku. Po podpisaniu umowy, partnerzy projektu – mieszkańcy - będą mieli czas na wykonanie inwestycji
w terminie określonym w regulaminie. Rozliczenie przedsięwzięcia będzie możliwe po zakończenie zadania, które zostanie potwierdzone protokołem z oględzin obiektu poświadczających wymianę źródła ciepła. Przekazanie wnioskodawcy dotacji nastąpi w ciągu 14 dni od daty przekazania środków na rachunek gminy Lubicz przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Szczegółowe informacje o programie dostępne są na stronie internetowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, (www.wfosigw.torun.pl).

Przydatne linki:

 
 

Informacja WFOŚ 

 

 

drukuj (EKOpiec 2018. 23 kwietnia ruszy nabór wniosków)

Klub Wsparcia Seniora „Nad Drwęcą”

Rusza kolejna ciekawa inicjatywa gminna skierowana do mieszkańców. Pomysł lubickiego Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej okazał się na tyle interesujący, że w konkursie ogłoszonym przez urząd marszałkowski pokonał dziesiątki innych projektów, zdobywając finansowanie na realizację.

Szczegóły na plakacie. Dla przypomnienia: szerzej o projekcie pisaliśmy tutaj.

drukuj (Klub Wsparcia Seniora „Nad Drwęcą”)

7 kwietnia wznawiamy odbiór bioodpadów

To komunikat dla mieszkańców Lubicza Dolnego, Lubicza Górnego, Krobi, Złotorii, Nowej Wsi i Grębocina. Bioodpady będą wywożone od 7 kwietnia do 24 listopada włącznie - w każdą sobotę.

Pojemniki należy wystawić do drogi publicznej w dniu wywozu przed godz. 6:00 rano.

Bioodpady to odpady pochodzenia organicznego, ulegające rozpadowi biologicznemu. Składają się na nie resztki roślinne, tj. liście, chwasty, trawa, rozdrobnione pędy i gałęzie roślin oraz wióry i odpady z drewna.

Bioodpadami są również odpadki kuchenne, np.: obierki po warzywach i owocach, fusy po kawie i herbacie czy skorupki jajek.

drukuj (7 kwietnia wznawiamy odbiór bioodpadów)

Jest praca dla opiekunki środowiskowej

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Lubiczu w związku z realizacją projektu Klub Wsparcia Seniora "Nad Drwęcą" poszukuje osób chętnych do pracy na stanowisku opiekunka środowiskowa. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oferty.

Więcej: tutaj

drukuj (Jest praca dla opiekunki środowiskowej)

W drodze z Jezusem, czyli Misterium Męki Pańskiej w Grębocinie

Od 10 lat w Wielkim Tygodniu w Grębocinie odbywa się wyjątkowe Misterium Męki Pańskiej. Na to niezwykłe wydarzenie ściągają tłumy nie tylko z naszej gminy i Torunia, ale także z całego regionu.

Wydarzenie organizuje ks. Paweł Borowski wraz parafią w Grębocinie, ale angażuje się w nie całe środowisko na czele ze szkołą. Patronat honorowy nad misterium objął objęli: biskup toruński Wiesław Śmigiel oraz wójt gminy Lubicz Marek Olszewski.

Fotorelacje z wydarzenia opublikowaną przez "Mój Grębocin" udostępniliśmy na naszym gminnym profilu „Gmina Lubicz – da się lubić" - kliknijcie tutaj.

Fot. Beata Nowak-Latańska

drukuj (W drodze z Jezusem, czyli Misterium Męki Pańskiej w Grębocinie)

 • Misterium Męki Pańskiej w Grębocinie
 • Misterium Męki Pańskiej w Grębocinie
 • Misterium Męki Pańskiej w Grębocinie
 • Misterium Męki Pańskiej w Grębocinie
 • Misterium Męki Pańskiej w Grębocinie
 • Misterium Męki Pańskiej w Grębocinie

Jest już marcowy numer "Gońca gminnego"

W najnowszym "Gońcu gminnym" przeczytacie m.in. o działaniach władz gminy dotyczących powietrza, planach związanych z remontami dróg, a także rozmowę z Joanną Ardanowską, dyrektor szkoły w Lubiczu Górnym o projektach unijnych, w których biorą udział uczniowie.

W marcowym biuletynie prezentujemy również II część "Galerii radnych", wspominamy Gminne Święto Kobiet, przypominamy ceny biletów autobusowych, przybliżamy kalendarz imprez. Piszemy też o pasjonatach z naszej gminy i o malowidłach odkrytych po latach zapomnienia w kościele w Grabowcu.

"Goniec" można otrzymać bezpłatnie, np. w urzędzie, USC, bibliotece, u sołtysów, w niektórych sklepach, a także przeczytać tutaj.

drukuj (Jest już marcowy numer "Gońca gminnego")

Gdzie dostarczyć odpady, baterie i leki?

PUNKT SELEKTYWNEJ ZBIÓRKI ODPADÓW KOMUNALNYCH (PSZOK) - znajduje się przy ul. Promowej w Lubiczu Górnym  – wjazd od Nowej Wsi (teren oczyszczalni ścieków). Czynny jest w dni robocze od marca do października w godz. 10.00 - 18.00, od listopada do lutego, w godz. 8.00 - 16.00 oraz w każdą sobotę w  godz.  9.00 - 14.00. W punkcie przyjmowane są następujące frakcje posegregowanych odpadów komunalnych:

 • papier,
 • metal,
 • tworzywa sztuczne,
 • szkło opakowaniowe,
 • opakowania wielomateriałowe,
 • odpady zielone,
 • zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,
 • odpady wielkogabarytowe,
 • opony od samochodów osobowych,
 • opakowania po farbach, lakierach, rozpuszczalnikach, środkach czystości i innych chemikaliach,
 • przeterminowane leki,
 • baterie i akumulatory,
 • odpady budowlane.

 

Odpady budowlane i rozbiórkowe przyjmowane są bezpłatnie do  1 m3 na rok, na jedno gospodarstwo domowe, natomiast pozostałe frakcje bezpłatnie bez limitu.

 

 

ODBIÓR ODPADÓW WIELKOGABARYTOWYCH

 

Do odpadów wielkogabarytowych nie należy sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz opony i odpady budowlane, które można samodzielnie zawieźć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów.

 

CZĘSTOTLIWOŚĆ  RAZ NA 6 MIESIĘCY

 

MIEJSCOWOŚCI

Data odbioru

Data odbioru

BRZEZINKO, BRZEŹNO, GRĘBOCIN, GRONOWO, GRONÓWKO, ROGOWO, ROGÓWKO

21.05.2018

22.10.2018

GRABOWIEC, JEDWABNO, KOPANINO

22.05.2018

23.10.2018

LUBICZ DOLNY

23.05.2018

24.10.2018

LUBICZ GÓRNY

24.05.2018

25.10.2018

 NOWA WIEŚ, ZŁOTORIA

25.05.2018

26.10.2018

JÓZEFOWO, KROBIA, MIERZYNEK,

MŁYNIEC PIERWSZY, MŁYNIEC DRUGI

28.05.2018

29.10.2018

 

Zgłoszenia odpadów wielkogabarytowych do wywozu należy dokonać w Urzędzie Gminy Lubicz, pok. nr 1,  telefonicznie 56 621 21 28 lub mailem: go@lubicz.pl,  najpóźniej 5 dni przed planowanym terminem odbioru.

 

 

PUNKTY ODBIORU  LEKÓW

 

Przeterminowane leki przyjmowane są w następujących aptekach zlokalizowanych na terenie gminy:

 

 • Lubicz Górny, ul. Bankowa 3,
 • Lubicz Górny, ul. Paderewskiego 3,
 • Lubicz Górny, ul. Lipnowska 58,
 • Złotoria, ul. Toruńska 62,
 • Grębocin, ul. Karwowskiego 5.

 

PUNKTY ODBIORU BATERII I AKUMULATORÓW

 

Przeterminowane baterie i akumulatory przyjmowane są w wyznaczonych sklepach i budynkach użyteczności publicznej:

 

Sklepy przemysłowe:

 • Lubicz Górny – DELIKATESIK, ul. Polna 4,
 • Lubicz Górny – NETTO, ul. Bankowa 1,
 • Złotoria – STOPA, ul. Toruńska 58.

Budynki użyteczności publicznej:

 • Lubicz Dolny – Urząd Gminy, ul. Toruńska 21,
 • Lubicz Dolny – Szkoła Podstawowa, ul. Szkolna 7,
 • Lubicz Górny – Zespół Szkół nr 1, ul. Piaskowa 23,
 • Grębocin – Zespół Szkół nr 2, ul. Szkolna 4,
 • Złotoria – Szkoła Podstawowa, ul. Pomorska 9/11,
 • Gronowo – Szkoła Podstawowa, Gronowo 5.

drukuj (Gdzie dostarczyć odpady, baterie i leki?)

Opowiedz nam swoją historię

Gmina Lubicz włączyła się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Chcielibyśmy zaprosić Państwa do wplecenia w nie swoich rodzinnych historii. Czekamy na stare zdjęcia (do 1939 r.) wykonane w miejscowościach, które obecnie leżą w granicach administracyjnych naszej gminy.

Z okazji obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowujemy kilka imprez. Ich łącznikiem ma być mobilna wystawa historycznych zdjęć z prywatnych albumów naszych mieszkańców. Bo przecież nasze rodzinne historie są nierozerwalne z historią naszego kraju. Dlatego prosimy o udostępnienie nam fotografii (do roku 1939) wykonanych w miejscowościach, które obecnie leżą w granicach administracyjnych gminy Lubicz.

Zdjęcia do 20 kwietnia przyjmuje Biblioteka Publiczna w Lubiczu Dolnym, należy także wypełnić zgodę na ich wykorzystanie (w załączeniu). Fotografie zostaną zeskanowane na miejscu.

Dodatkowo, chętnych prosimy o spisanie i dołączenie do zdjęcia opisu szerszego kontekstu, który wiąże się z daną fotografią. Wasze wspomnienia, a także zdjęcia planujemy wykorzystać również w trakcie innych inicjatyw związanych z obchodami, m.in. specjalnym albumem zdjęć na naszym gminnym profilu „Gmina Lubicz – da się lubić”  oraz stronie internetowej www.lubicz.pl.

Dla pierwszych 6 osób, które udostępnią nam zdjęcie ze swojego prywatnego archiwum, mamy niespodziankę – wyjątkową grę planszową przygotowaną w ramach kampanii „Dumni z Polski”, w której gmina Lubicz bierze udział lub zestaw gadżetów gminy Lubicz (m.in. koszulkę, kubek, pendrive’a).

drukuj (Opowiedz nam swoją historię)

 • Świętujemy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości

Komunikacja publiczna w naszej gminie

Dzisiaj (19 marca) uruchomiliśmy dla mieszkańców nową linię autobusową nr 107. W tej chwili na terenie naszej gminy kursuje dziewięć linii autobusowych. Przypominamy ceny biletów.

Od 19 marca na terenie naszej gminy jeździ linia 107: Jedwabno - Rogówko - Rogowo  - Grębocin  - Lubicz Dolny. Autobus wykonuje cztery kursy dziennie od poniedziałku do piątku (poza przypadającymi świętami).

Gmina Lubicz jako pierwsza w powiecie toruńskim, już na początku lat 90., zorganizowała dla mieszkańców komunikację między jej miejscowościami i do pobliskiego Torunia. W tym roku z budżetu gminy wydamy na to 3 mln zł. Kursy obsługuje dwóch przewoźników toruński Miejski Zakład Komunikacji (linie nr 21, 23, 35, 37, 45 i 46) oraz Przedsiębiorstwo Transportowe „Pol-Bus” z Młyńca (linie nr 105, 106 i 107). Przypominamy, że obowiązujące ceny biletów (ale też ulgi i rozkłady) znajdziecie Państwo w menu dolnym: Informator/Komunikacja.

drukuj (Komunikacja publiczna w naszej gminie)

Niebezpieczne palenie śmieci w domach

Urząd Gminy Lubicz przypomina mieszkańcom o bezwzględnym zakazie spalania odpadów komunalnych w domowych piecach czy kotłowniach. Piece domowe nie są przystosowane do spalania śmieci, gdyż odbywa się to przy zbyt niskich temperaturach (200–500°C). Jakie mogą być tego konsekwencje?

Powoduje to, że w emitowanych spalinach powstają zanieczyszczenia, których oddziaływanie na środowisko naturalne i zdrowie ludzi jest bardzo szkodliwe. Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia jest spalanie odpadów z tworzyw sztucznych np. butelek typu PET, worków foliowych, a także opakowań po sokach, mleku, odpadów z gumy, lakierowanego drewna, mebli. Większość spalanych odpadów ma bardzo niską wartość energetyczną, co zaprzecza stereotypom, że w ten sposób oszczędzamy na ogrzewaniu domów.

Palenie śmieci ma również negatywny wpływ na stan przewodów kominowych, powodując odkładanie się tzw. „mokrej sadzy” w kominach. To z kolei może być powodem zapalenia się instalacji i pożaru domu. O tym, że w danym domu w piecu są spalane śmieci świadczy czarny dym wydobywający się z komina i nieprzyjemny smród.

Otrzymujemy wiele telefonicznych zgłoszeń o osobach, które świadomie trują siebie, swoich najbliższych i sąsiadów.

Wszystkie zgłoszenia są poddawane kontroli.

drukuj (Niebezpieczne palenie śmieci w domach)

Uwaga! Brytyjski roztwór wycofany z rynku

Główny Inspektor Sanitarny wycofuje z obrotu lek Zinbryta (roztwór do wstrzykiwań) 150 mg, produkowany przez Biogen Idec Limited, Wielka Brytania. Istnieje podejrzenie, że wycofywany produkt wywołuje ciężkie niepożądane działanie. 

drukuj (Uwaga! Brytyjski roztwór wycofany z rynku)

 • Pismo Głównego Inspektora Farmaceutycznego, str. 1
 • Pismo Głównego Inspektora Farmaceutycznego, str. 2

Rusza linia 107. Zamieszczamy rozkład jazdy

Uwaga! Od 19 marca na terenie gminy Lubicz zostanie uruchomiona linia 107 w relacji miejscowości Jedwabno - Rogówko - Rogowo  - Grębocin  - Lubicz Dolny. Autobus będzie wykonywał cztery kursy dziennie od poniedziałku do piątku (poza przypadającymi świętami), zgodnie z ustalonym i zamieszczonym rozkładem jazdy.

drukuj (Rusza linia 107. Zamieszczamy rozkład jazdy)

Kanalizacja Grabowca jest zaplanowana

Grabowiec zostanie włączony do kolektora ciśnieniowego, który obecnie jest budowany w tej miejscowości, po uruchomieniu rurociągu z Osieka do Torunia.

W związku z pytaniami mieszkańców wsi Grabowiec, uprzejmie informujemy, że budowany obecnie z Osieka nad Wisłą przez Grabowiec i Złotorię kolektor ciśnieniowy ścieków sanitarnych jest inwestycją gminy Obrowo i miasta Torunia. Ma on docelowo pozwolić na likwidację niewydolnej oczyszczalni ścieków w Osieku nad Wisłą w gminie Obrowo i skierować ścieki sanitarne z tej części gminy Obrowo do Torunia.

Gmina Lubicz, w porozumieniu z gm. Obrowo, zleciła w 2016 roku zaprojektowanie dwóch przepompowni (punktów dostępu) w celu włączenia kanalizacji wsi Grabowiec oraz w okresie późniejszym wsi Kopanino (gm. Lubicz ) oraz Obory (gm. Oborowo). Będzie to możliwe dopiero po zbudowaniu i uruchomieniu rurociągu ciśnieniowego z Osieka do Torunia.

drukuj (Kanalizacja Grabowca jest zaplanowana)

EU-geniusz wkracza do Lubicza Górnego, Lubicza Dolnego i Gronowa

Gmina Lubicz przystąpiła do koordynowanego przez powiat projektu „EU-geniusz w naukowym labiryncie”. 9 marca w Starostwie Powiatowym w Toruniu wójt Marek Olszewski, przy kontrasygnacie skarbnik Grażyny Dąbrowskiej, podpisał w tej sprawie umowę. 19 marca w szkołach objętych projektem rozpocznie się rekrutacja uczniów.

Brygida Bogdanowicz-Kopeć, dyrektor Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół i Przedszkoli w Lubiczu wyjaśnia:
- Weszliśmy w ten program, ponieważ wydał nam się atrakcyjny. Dzięki niemu będziemy mogli zaproponować naszym uczniom dodatkowe zajęcia z języka angielskiego, robotyki, grafiki, a także pomóc w lepszym opanowaniu materiału z przedmiotów obecnych na egzaminie kończącym szkołę podstawową, jak i gimnazjum. Natomiast szkoły wzbogacą się w sprzęt taki, jak tablety, kamery czy pomoce edukacyjne, który wykorzystamy nie tylko w programie, ale również i później.

Obecnie trwają prace zmierzające do zakupu pomocy niezbędnych do przeprowadzenia zajęć, Wszystko po to, by uczniów zachęcić do zdobywania i poszerzania wiedzy podczas innowacyjnych zajęć realizowanych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.

W gminie Lubicz projektem „EU-geniusz w naukowym labiryncie” zostały objęte szkoły w Lubiczu Górnym, Lubiczu Dolnym i Gronowie.

Fot. Starostwo Powiatowe w Toruniu

drukuj (EU-geniusz wkracza do Lubicza Górnego, Lubicza Dolnego i Gronowa)

 • Podpisanie umowy w Starostwie Powiatowym w Toruniu
 • Podpisanie umowy w Starostwie Powiatowym w Toruniu
 • Podpisanie umowy w Starostwie Powiatowym w Toruniu

Miliony włożymy na inwestycje

Przeszło 23 mln zł w tym roku gmina wyda na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłoną jednak edukacja i pomoc społeczna – aż 55 mln zł.

29 grudnia ub.r. Rada Gminy Lubicz uchwaliła budżet na 2018 r., który po styczniowych poprawkach po stronie wydatków wyniósł prawie 100 mln zł.
- W 2018 roku pieniądze skierujemy przede wszystkim na inwestycje – mówił na sesji wójt Marek Olszewski. – Wynika to z faktu, że w tym właśnie roku w końcu zostaną uruchomione środki zewnętrzne: z programu Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, Regionalnego Programu Operacyjnego i Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Gmina Lubicz do skorzystania z tych środków przygotowała się od dawna, kończąc projekty i kompletując dokumentację. W 2018 roku władze Lubicza (po styczniowych poprawkach) na inwestycje przeznaczą przeszło 23 mln zł. – To nie są wszystkie wydatki majątkowe, bo swój plan na kolejne kilka milionów ma także spółka Lubickie Wodociągi – zaznacza Marek Olszewski.

Tylko z budżetu gminy na uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w Złotorii i aglomeracji lubickiej będzie wydatkowane ponad 4 mln zł. Na budowę i modernizację dróg publicznych prawie 12 mln zł, w tym m.in. na ul. Bankową w Lubiczu Górnym – 1,5 mln zł (o czym szerzej piszemy na str. 3), wykonanie pasażu wraz z parkingami przy ul. Handlowej w Lubiczu Górnym, budowę ul. Kazimierza Wielkiego w Złotorii wraz z mostkiem na Jordanie, Farmerskiej w Mierzynku, Słonecznej, Porannej i Lampkowskiego w Grębocinie czy Cichej i Pięknej w Krobi. Niemal 200 tys. gmina zapłaci za opracowanie dokumentacji projektowo-budowlanej drogi dla samochodów ciężarowych dojeżdżających do ul. Małgorzatowo w Lubiczu Dolnym.

Hanna Anzel, przewodnicząca Rady Gminy Lubicz mówi: - Bardzo się cieszę, że tak duże środki są zarezerwowane na budowę dróg. Dokładamy się także do inwestycji innych samorządów mających na naszym terenie drogi i chodniki, chcąc poprawić bezpieczeństwo mieszkańców.

Dla przykładu, Lubicz przeznaczy przeszło 590 tys. zł na budowę chodnika przy drodze wojewódzkiej w Brzeźnie. Przekaże też województwu 216 tys. zł na ścieżkę rowerową z Lubicza Górnego do Złotorii, a powiatowi 156 tys. zł na realizację ciągu pieszo-rowerowego Lubicz Dolny-Rogówko i następne 114 tys. zł na odcinek Krobia-Mierzynek-Młyniec.

Przy drogach gminnych staną kolejne nowe lampy. Pierwszy przetarg na 99 sztuk jest już rozstrzygnięty. Kosz tej części inwestycji to ok. 750 tys. zł.

Ponad 4,2 mln zł w tym roku zostanie przeznaczone na termomodernizację szkół w Lubiczu Dolnym i Górnym, Złotorii i Młyńcu Pierwszym. 800 tys. na budowę miejsc rekreacji w Zlotorii, Krobi, Grębocinie i Lubiczu Górnym.

Przeszło 520 tys. zł wyniesie wyodrębniony z budżetu gminnego fundusz sołecki, z którego w każdym z sołectw gminy zostaną zrealizowane zadania, takie jak m.in. doposażenie świetlic, zakup elementów placów zabaw i siłowni zewnętrznych czy poprawa estetyki wsi.

Wójt podkreśla także, że w budżecie Lubicza znalazły się również środki na te wszystkie zadania, które zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym muszą się znaleźć, np. oświata i pomoc społeczna. To właśnie one pochłoną najwięcej pieniędzy. Edukacja niemal 33 mln zł, a pomoc społeczna przeszło 22 mln zł (w tym ponad 12 mln zł to samo świadczenie 500+).

drukuj (Miliony włożymy na inwestycje)

Dodatkowe zajęcia dla uczniów i wyposażenie pracowni

Gmina Lubicz regularnie inwestuje w edukację, realizując także projekty unijne, dzięki którym uczniowie mogą pozyskać nowe umiejętności. Właśnie przygotowujemy się do złożenia kolejnych wniosków, licząc na wsparcie finansowe Brukseli.

1 marca w Urzędzie Gminy Lubicz odbyło się spotkanie przedstawicieli gmin Lubicz, Obrowo i Wielka Nieszawka, zainteresowanych wspólną realizacją projektów edukacyjnych dotyczących podniesienia poziomu kształcenia ogólnego uczniów szkół podstawowych. Te trzy gminy planują utworzyć strategiczne partnerstwo, aby w kwietniu oraz w maju złożyć wnioski o dofinansowanie ze środków unijnych dwóch projektów. Ich celem będzie zorganizowanie zajęć dodatkowych dla uczniów, a także  wyposażenie specjalistycznych pracowni, zakup pomocy dydaktycznych (np. do nauczania robotyki) oraz dokształcanie nauczycieli. Łącznie chcemy pozyskać ok. 700-800 tys. zł dofinansowania unijnego.

drukuj (Dodatkowe zajęcia dla uczniów i wyposażenie pracowni)

Album z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości

Gmina Lubicz przygotowuje się do obchodów rocznicy 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. O wydarzeniach, które z tej okazji przygotowujemy, będziemy informować na bieżąco. Dziś zachęcamy do zapoznania się z publikacją dotyczącą historii naszego województwa.

Album dostępny jest tutaj (z lewej strony od góry). Gminę Lubicz znajdzie na stronie 125.

drukuj (Album z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości)

Wyjazdy na basen do Ciechocinka

Wznawiamy wyjazdy na basen Szpitala nr 1 przy al. Armii Krajowej 6 w Ciechocinku. Osoby zainteresowane prosimy o zapisy pod nr 56 62 12 139 lub osobiście w pokoju nr 3 urzędu gminy.

 

TERMINY

 

16-17 marca

23-24 marca

13-14 kwietnia

20-21 kwietnia

11-12 maja

18-19 maja

8-9 czerwca

15-16 czerwca

 

PIĄTEK

 

Pierwszy autokar:

 

Złotoria  przystanek linii autobusowej 23 w kierunku Lubicza - 16:45

Lubicz Górny pętla autobusowa przy kościele - 16:50

Lubicz Dolny przy urzędzie - 17:00

 

Wejście na basen: I grupa godz. 18:10, II grupa 18:50; wyjazd z Ciechocinka ok.19:40

 

Drugi autokar:

 

Gronowo przy sklepie – 17:50

Brzezinko przy OSP – 18:00

Rogówko przy sklepie - 18:10

Jedwabno – 18:15

Młyniec Pierwszy przy szkole - 18:20

Młyniec Drugi przystanek za sklepem - 18:23

Krobia przy Novar – 18:25

Lubicz Górny – 18:30

 

Wejście na basen: I grupa godz. 19:30, II grupa 20:10; wyjazd z Ciechocinka ok. 21:10

 

SOBOTA

 

Grębocin przy szkole – 11:30

Lubicz Dolny przy urzędzie - 11: 35

Lubicz Górny pętla autobusowa przy kościele - 11:40

Złotoria  przystanek linii autobusowej 23 w kierunku Torunia - 11:45

 

Wejście na basen: I grupa godz. 12:30, II grupa13:10; wyjazd z Ciechocinka ok. 14:10

 

Obowiązują zapisy pod nr tel. 56 62 12 139 lub osobiście w pokoju nr 3 UG.

 

drukuj (Wyjazdy na basen do Ciechocinka)

Wójt Lubicza: - Najważniejsi są mieszkańcy

O funkcjonowaniu gminy, jej zadaniach, inwestycjach, projektach europejskich. O tym, skąd gmina ma pieniądze na działalność, jaki jest udział podatku od osób fizycznych. Ile gmina dopłaca do szkół, a ile do jednego dziecka w przedszkolu. Jak gmina integruje mieszkańców. W jaki sposób wspiera przedsiębiorców, a jak pomaga osobom w trudnej sytuacji życiowej. 

drukuj (Wójt Lubicza: - Najważniejsi są mieszkańcy)

 • Wywiad "Poza Toruń", cz. I
 • Wywiad "Poza Toruń", cz. II

Kto powinien utrzymywać urządzenia melioracyjne?

GDDKiA przypomina mieszkańcom o konieczności przeglądu przepustów pod zjazdami na swoje działki celem umożliwienia swobodnego spływu wód w rowach przydrożnych, a tym samym powstawania groźnych zastoisk.

Prosimy o zapoznanie się z informację przygotowaną przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w związku z występującymi w ubiegłym roku intensywnymi opadami deszczu oraz zbliżającym się okresem wiosennym i związanymi z tym roztopami.

drukuj (Kto powinien utrzymywać urządzenia melioracyjne?)

 • Pismo GDDKiA

Bez pań świat by nie istniał

To było już szóste wspólne Gminne Święto Kobiet. Serca mieszkanek gminy Lubicz skradł Włoch Francesco Napoli,  wykonawca słynnej „Mariny”.

 

– W gminie Lubicz mamy aż 19 miejscowości. Święto Kobiet jest więc doskonałą okazją, do integracji naszych mieszkanek, poznania się, rozmowy – mówi wójt Marek Olszewski.

 

3 marca w Lubiczu Górnym bawiły się setki pań z wszystkich miejscowości gminy. Wójt, składając bohaterkom święta życzenia podkreślił: - Bez pań świat by nie istniał!

 

Marek Olszewski mówił o wielu rolach, które kobiety pełnią na co dzień, biorąc na siebie masę obowiązków i życzył im przede wszystkim szacunku.

 

Tradycyjnie wręczył też kwiaty pani wyłonionej z widowni, a także przewodniczącej rady Hannie Anzel. Tradycyjnie też, w podziękowaniu za współpracę, otrzymał od pań radnych koszyk… z domowymi wyrobami. Przypomnijmy, że w Radzie Gminy Lubicz to właśnie panie stanowią większość. Życzenia paniom złożył też poseł Jan Krzysztof Ardanowski – mieszkaniec gminy Lubicz.

 

Panie przybyłe na imprezę zostały zaproszone na poczęstunek, później mogły odwiedzić wiele stoisk z rękodziełem, biżuterią, obrazami, biblioteki publicznej, fundacji „Trybik”, dietetyka, radcy prawnego i innych. Jak zwykle nie zabrakło także konkursu z dziesiątkami nagród.

 

A na scenie? Tu także wiele się działo. Wystąpiły zespoły Eden i Akus, a grupa Ragaton Girls przygotowała pokazy tańca. W tym roku niespodzianką był występ grupy Alebabki i przyjaciele, składającej się z radnych i dyrektorek szkół. Dla mieszkanek wystąpił także Teatr Afisz ze spektaklem „W oparach starego kina”. Zwieńczeniem tego dnia był koncert Włocha Francesco Napoli, wykonawcy słynnej „Mariny”, który nawiązał znakomity kontakt z publicznością.

 

Więcej zdjęć można obejrzeć na naszym profilu „Gmina Lubicz  - da się lubić” – część I i część II

drukuj (Bez pań świat by nie istniał)

 • Wójt Marek Olszewski
 • Publiczność
 • Pokaz tańca
 • Konkurs z nagrodami
 • Francesco Napoli nawiązał doskonały kontakt z publicznością
 • Bis! Po raz kolejny prosiła publiczność

Przyszedł czas na zasłużony odpoczynek

Życzliwa, sumienna i rzetelna. Bez problemu rzuca ważnymi datami z życia zawodowego współpracowników i historii gminy. Hanna Burczyńska, kierownik referatu organizacyjnego po 35 latach pracy w Urzędzie Gminy Lubicz odeszła na emeryturę.

- Praca była moją pasją, lecz też nie mam żadnego problemu z tym, że odchodzę na emeryturę – mówi pani Hania. - Uważam, że przyszedł ten czas. Chcę teraz pożyć inaczej, ale będzie mi bardzo brakowało współpracowników.

Hanna Burczyńska pracę w Urzędzie Gminy Lubicz rozpoczęła 16 maja 1983 r. Najpierw  była zatrudniona  na stanowisku referenta ds. gospodarki komunalnej i mieszkaniowej. Od 1 września 1984 r do 31 grudnia 1985 r. pracowała jako  inspektor, a od 1 stycznia 1986 r. - starszy inspektor.

W 1985 r. zaczęła pracować w Referacie Organizacyjnym, zostając jego kierownikiem 1 lutego 1992. r.

W tym tygodniu Hanna Burczyńska pożegnała się z szefostwem i współpracownikami.

- Pani Hania w urzędzie z poświęceniem przepracowała 35 lat – mówił wójt Marek Olszewski. – Powierzenie jej kierowania referatem organizacyjnym to była jedna z moich pierwszych decyzji. Pani Hania zawsze traktowała nas wszystkich przyjaźnie. Bardzo dziękuję pani za to.

- Jest dla nas pani pomostem między tamtą gminą a gminą po reaktywacji – dodała sekretarz Teresa Gryciuk.

Hanna Burczyńska usłyszała także wiele ciepłych słów o swojej życzliwości, sumienności i rzetelności.

Na wczorajszej sesji z panią kierownik pożegnała się także Rada Gminy Lubicz. – Pani to historia tej gminy. Dziękujemy za pani serdeczność. Będzie nam pani brakowało – mówiła przewodnicząca Hanna Anzel.

28 lutego był ostatnim dniem pracy Hanny Burczyńskiej. Aktywna zawodowo była prawie 43 lata. Co dalej? – Pewnie przez jakiś czas będę czuła się jak na urlopie – odpowiada. - A potem… zobaczymy. Nie planuje. Ale na pewno zdecydowanie więcej czasu poświęcę na działkę i czytanie książek.

Pani Haniu, życzymy zdrowia i realizacji tych planów, na które dotąd nie było czasu.

drukuj (Przyszedł czas na zasłużony odpoczynek)

 • Pożegnanie Hanny Burczyńskiej
 • Pożegnanie Hanny Burczyńskiej
 • Pożegnanie Hanny Burczyńskiej

O najbliższych planach gminy na zebraniu z sołtysami

Inwestycje, funkcjonowanie świetlic, gospodarka odpadami, m.in. o tym władze gminy rozmawiały z sołtysami na kolejnym spotkaniu.

Wójt Marek Olszewski poinformował, że trwają prace związane z budową ul. Bankowej w Lubiczu Górnym. Właśnie rozstrzygnięto też  przetarg na postawienie 99 nowych lamp w gminie. Przy drogach powinny pojawić się do końca czerwca. Na początku marca ma być także rozstrzygnięty przetarg na kontynuację budowy kanalizacji w Złotorii. Natomiast w kwietniu Urząd Marszałkowski w Toruniu ogłosi konkurs na rewitalizację. Dzięki pieniądzom z tego programu jesienią powinna być gotowa ul. Handlowa wraz parkingami w Lubiczu Górnym.

- Przygotowujemy również postępowanie przetargowe związane z budową dróg w kilku miejscowościach. Otwarcie ofert pod koniec marca, więc spodziewamy się, że remonty ruszą w kwietniu. Osobno zajmiemy się naprawą dróg asfaltowych tam, gdzie jest taka potrzeba. Tutaj przetarg również jest przygotowywany – mówił wójt Marek Olszewski.

Gmina planuje też odnowić przystanki autobusowe, malując na część z nich sceny z bajek.

- W tym roku aż 26 proc. budżetu przeznaczamy na różnego rodzaju inwestycje. To bardzo dużo – dodała Hanna Anzel, przewodnicząca Rady Gminy Lubicz.

Rozmawiano także o gospodarowaniu odpadami, któremu w naszej gminie szczegółowo przyjrzała się Najwyższa Izba Kontroli, oceniając je pozytywnie. Prawie 90 proc. mieszkańców segreguje odpady, gmina prowadzi Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Segregowanych, gdzie można śmieci dostarczać bezpłatnie (gruz do 1 m3), uczestniczy w programie wymiany azbestu, dofinansowując jego utylizację w całości (dla znajdujących się w bazie azbestowej) oraz w innych inicjatywach proekologicznych.  

Sekretarz Teresa Gryciuk przypomniała zasady działania świetlic wiejskich. – Świetlice służą mieszkańcom na zebrania, spotkania, zajęcia dla dzieci, imprezy publiczne i inne ogólnodostępne wydarzenia – mówiła.

W świetlicach regularnie odbywają się bezpłatne dla mieszkańców zajęcia. Rozpiskę publikujemy tutaj.

Hanna Burczyńska, kierownik Referatu Organizacyjnego przypomniała też, że na terenie gminy jest 81 tablic informacyjnych, umieszczonych w najbardziej uczęszczanych miejscach, pytając sołtysów o zapotrzebowanie na kolejne takie tablice. Tablice służą do umieszczania informacji publicznych, ale za zgodą gospodarza wsi mogą znaleźć się na nich ogłoszenia mieszkańców.

Przy okazji sołtysi podziękowali Hannie Burczyńskiej za współpracę, ponieważ z końcem lutego pani kierownik odchodzi na emeryturę.

drukuj (O najbliższych planach gminy na zebraniu z sołtysami)

 • Spotkanie władz gminy z sołtysami
 • Spotkanie władz gminy z sołtysami
 • Pożegnanie Hanny Burczyńskiej

Zapraszamy do lektury „Gońca gminnego”

Pierwszy w tym roku numer biuletynu informacyjnego gminy Lubicz jest już dostępny w naszych stałych punktach. Przeczytacie w nim m.in. o tegorocznych inwestycjach, na które gmina wyda 23 mln zł.

W lutowym numerze z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet prezentujemy sylwetki naszych pań radnych. Jest też zaproszenie na Gminne Święto Kobiet, gdzie wystąpi Francesco Napoli. To wydarzenie już 3 marca w Lubiczu Górnym. W wywiadzie o projektach wspierających seniorów mówi wójt Marek Olszewski, Piszemy również o inwestycjach, wspominamy minione wydarzenia i polecamy amatorską ligę tenisa w Złotorii.

„Goniec” jest też do przeczytania tutaj  

drukuj (Zapraszamy do lektury „Gońca gminnego”)

Propozycja dla osób bez pracy. Zgłoście się

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Lubiczu do końca lutego prowadzi nabór do Klubu Integracji Społecznej "Nad Drwęcą". Projekt rusza od marca i potrwa rok. W ramach projektu oferowane są m.in. warsztaty, szkolenia, staże pośrednictwo pracy oraz prawo do "zatrudnienia wspieranego".

Więcej na plakacie i pod nr tel. 56 674 21 55.

drukuj (Propozycja dla osób bez pracy. Zgłoście się)

Wójt Marek Olszewski w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej"

"W gminie wiejskiej wszystko, co robimy, jest droższe. Na kilometrze sieci wodociągowej, kanalizacyjnej czy gazowej w mieście mieszka czasem tysiąc osób. Na wsi często nie ma nikogo, więc koszty jednostkowe są nieporównanie większe" - mówi wójt gminy Lubicz Marek Olszewski w dzisiejszym wywiadzie dla "Rzeczpospolitej". Zachęcamy do lektury.

Cały wywiad.

drukuj (Wójt Marek Olszewski w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej")

Klasyczne wariacje muzyczne

9 lutego w Szkole Podstawowej w Lubiczu Dolnym odbyło się spotkanie uczestników projektu „Klasyczne wariacje muzyczne”, na którym gościł m.in. wójt Marek Olszewski.

Spotkanie zainaugurował koncert Dawida Trawickiego, młodego i uzdolnionego muzyka z Kopanina, laureata wielu gitarowych konkursów ogólnopolskich. Zagrał on m.in. Polskie Drogi” – Kuryłowicza,  „I see fire” - z filmu Hobbit, Ed Sheerana,  motyw z filmu „Ojciec Chrzestny” - Nino Rotta, motyw z filmu „Gra o Tron”.

Popis swoich teatralnych umiejętności dali też uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Złotorii w przedstawieniu opartym na twórczości Stanisława Moniuszki z elementami scenicznymi opery „Straszny Dwór”. Dopełnieniem inscenizacji był występ chóru „Gaudium Cantates” ze Szkoły Podstawowej w Lubiczu Górnym pod dyrekcją Aleksandry Sidor. W repertuarze znalazła się pieśń „Prząśniczka” Stanisława Moniuszki.

Po zakończeniu części artystycznej rozpoczął się finał konkursu muzycznego (etap międzyszkolny) „Najpiękniejsze pieśni i arie świata” z udziałem 12 uczniów - laureatów etapu szkolnego. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja konkursowa. Wszyscy uczestnicy dali przykład solidnej wiedzy na temat najważniejszych i najpiękniejszych  pieśni i arii. 

Najmilszym akcentem było wręczenie nagród rzeczowych wszystkim finalistom  konkursu, w tym m.in. nagrody głównej wójta gminy Lubicz.

Projekt realizował Ośrodek Inicjatyw Społecznych ANRO, a sfinansowały gmina Lubicz oraz Fundacja PZU.

drukuj (Klasyczne wariacje muzyczne)

 • Finał projektu "Klasyczne wariacje muzyczne"
 • Finał projektu "Klasyczne wariacje muzyczne"
 • Finał projektu "Klasyczne wariacje muzyczne"

Dla nich trzeźwość jest najważniejsza

- Spotkania trzeźwościowe pomagają nam zrozumieć, że inni też mają podobne problemy, ale można sobie z nimi poradzić – mówi pan Andrzej, który prowadzi w Lubiczu Grupę AA „Drwęca”. Jej członkowie spotykają się w każdy piątek. Już od pięciu lat...

Pan Andrzej nosi koszulkę z napisem: „1 piwo, 3 piwo, 8 piwo. Gleba” – Tak… Glebą to się kończy – dziś może już sobie z tego żartować. Nie pije od kilkunastu lat. Jednak alkohol jego fałszywym przyjacielem był przez około 30 lat! Pięć lat temu pan Andrzej razem z panem Adamem założyli w Lubiczu Grupę AA „Drwęca”.

Pięciolecie członkowie lubickiego AA oficjalnie świętowali 2 lutego. Tego dnia, na spotkanie otwarte, zaprosili też m.in. wójta Marka Olszewskiego i instruktora terapii uzależnień, który wspiera grupę w trzeźwości.

- Chcielibyśmy bardzo podziękować panu wójtowi, że wspiera nasze działania, m.in. udostępniając nam świetlicę – mówi pan Andrzej.  – Spotkania piątkowe pozwalają nam uświadomić sobie, że jest więcej takich ludzi, jak my, toczących boje z podobnymi problemami i że można sobie z nimi poradzić.

Przypominamy, że Grupa AA „Drwęca” spotyka się o godz. 17:30. w każdy piątek w świetlicy wiejskiej w Lubiczu Dolnym.


 

drukuj (Dla nich trzeźwość jest najważniejsza)

Czasowa organizacja ruchu w Lubiczu Górnym (AKTUALIZACJA)

5 lutego o godz. 9:00 rusza przebudowa ul. Bankowej na odcinku pomiędzy ul. Piaskową a ul. Lipnowską. Prace podzielone zostały na II etapy. W pierwszej kolejności wykonawca robót drogowych zajmie się odcinkiem ulicy Bankowej od ul. Piaskowej do ul. Lipnowskiej.

 

W związku z tym od 5 lutego od godz. 9.00 zostanie wprowadzona czasowa organizacja ruchu drogowego. Ul. Polna będzie ulicą dwukierunkową  – prosimy o nieparkowanie pojazdów wzdłuż tej ulicy. Natomiast od 13 lutego na ul. Polnej pod znakami B36 (zakaz zatrzymywania się i postoju) zostaną umieszczone tabliczki o treści: "obowiązuje od 6.30 do 9.00 i od 14.00 do 17.00".

 

Ulicę Bankową drogowcy wyłączają z ruchu pojazdów.  Dojazd do posesji będzie umożliwiony, jednakże w okresie prac ziemnych i nawierzchniowych może zostać czasowo ograniczony. Dojazd do obiektów handlowo – usługowych odbędzie się od tyłu budynków.

W drugim etapie wykonawca robót zajmie się przebudową skrzyżowania ul. Bankowej z ul. Piaskową.

 

Autobus miejski  MZK linii nr 35 
W związku z przebudową ul. Bankowej w Lubiczu Górnym od poniedziałku 5 lutego godz. 9:00 zostanie zmieniona trasa przejazdu autobusów linii nr 35. Autobusy będą omijać przystanki Lubicz Osiedle i Lubicz Bankowa.
Autobusy, jadąc z Torunia, wjadą za mostem na Drwęcy w ul. Lipnowską i będą się zatrzymywać na wysokości apteki. Będzie to przystanek końcowy i początkowy. 
Autobusy z pętli w Krobi będą odjeżdżać z opóźnieniem ok. 5-minutowym, a w Lubiczu Górnym będą korzystać tylko z przystanku przy ul. Warszawskiej (Droga Krajowa nr 10).

drukuj (Czasowa organizacja ruchu w Lubiczu Górnym (AKTUALIZACJA))

Rekrutacja do szkół i przedszkola

Uwaga! 19 lutego rusza rekrutacja do szkół i publicznego przedszkola oraz do oddziałów przedszkolnych! Wnioski należy składać do 16 marca bezpośrednio w przedszkolu lub w szkole. Więcej tutaj

drukuj (Rekrutacja do szkół i przedszkola)

Prace w Krobi zostały wstrzymane

Przekazujemy informację z zarządu dróg w Lubiczu dotyczącą inwestycji gm. Obrowo w Krobi: "Z uwagi na warunki atmosferyczne oraz niewywiązywania się wykonawcy robót z warunków podanych przez zarządcę drogi odnośnie odtworzenia nawierzchni dróg i poboczy z dniem dzisiejszym prace zostają wstrzymane". Numer telefonu do zarządu dróg: 56 678 27 09.
 

Senior w centrum zainteresowania

Gmina Lubicz myśli o najstarszych mieszkańcach nie tylko od święta. Właśnie pozyskała ponad 300 tys. zł na Klub Wsparcia Seniora „Nad Drwęcą”. Dzięki temu najbardziej potrzebujący zostaną objęci wsparciem i opieką środowiskową. Poznajcie szczegóły.

Projekt pt. Klub Wsparcia Seniora „Nad Drwęcą” powstał w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Lubiczu w sierpniu 2017 r. jako odpowiedź na potrzeby najbardziej potrzebujących seniorów z terenu naszej gminy, po wcześniej przeprowadzonej diagnozie i uchwalonym przez Radę Gminy Lubicz Programie Wspierania Seniorów.

Programem ma być objęte co najmniej 25 osób. W fazie pilotażu od czerwca 2018 do maja 2019 roku piętnaście osób przez sześć godzin dziennie, trzy dni w tygodniu będzie dowożonych do tamtejszej świetlicy, gdzie animatorzy i specjaliści zorganizują im czas w postaci warsztatów tematycznych, wyjazdów do kina, teatru, pogadanek o zdrowiu, rehabilitacji, wreszcie – zajęć rekreacyjnych i terapeutycznych. Seniorzy otrzymają również dostęp do bezpłatnych usług prawników, psychologów, poradnictwa socjalnego oraz rodzinnego. Na miejscu będzie czekał na nich ciepły posiłek.

 - Kolejnych dziesięcioro seniorów, wymagających stałej pomocy w codziennych czynnościach otrzyma wsparcie w swoim miejscu zamieszkania, świadczone przez  wyspecjalizowanych opiekunów - powiedziała nam Marta Rębska, koordynator projektu z ramienia ośrodka pomocy w Lubiczu.  

Projekt uzyskał dofinansowanie z konkursu ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 Poddziałania 9.3.2. Rozwój usług społecznych, nr konkurs RPKP.09.03.02-IZ.00-04-118/17.

- Konkurs miał charakter otwarty, co oznacza, że o dofinansowanie mogły ubiegać się wszystkie podmioty – również organizacje pozarządowe – wyjaśnia Marta Rębska. - Gmina nie miała obowiązku startować w tym konkursie, a jedynie wykorzystała możliwość, by pozyskać środki na rozszerzenie oferty dla schorowanych, mało samodzielnych, wykluczonych społecznie  seniorów z terenu gminy. Tym bardziej cieszymy się, że nasz wniosek uzyskał akceptację.

Pomysł gminy Lubicz, mimo dużej konkurencji (wpłynęło 67 wniosków) został oceniony na tyle dobrze, że znalazł się na 14 miejscu listy rankingowej, uzyskując tym samym dofinansowanie (a otrzymało je tylko 19 projektów znajdujących się na szczycie listy rankingowej)

Całkowita wartość lubickiego projektu to 338 725,00 zł, z czego dofinansowanie ze środków europejskich wynosi 311 627,00 (92 proc. wartości projektu), a wkład własny gminy  to zaledwie 8 proc., czyli 27 098 zł (te środki będą przeznaczone na zakup posiłków dla seniorów w ramach zasiłków z pomocy społecznej). Zatem miesięczny koszt na jednego uczestnika projektu  to koszt 1129 zł,

- Warto zaznaczyć, że w projekcie przewidziano zatrudnienie trzech dodatkowych opiekunek środowiskowych (co generuje 126 000, tj. 37 proc. wartości projektu), ponieważ na co dzień do GOPS w Lubiczu zgłasza się bardzo dużo osób, które chcą skorzystać z usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania – wyjaśnia Marta Rębska.

Składając wniosek o dofinansowanie, gmina Lubicz zobowiązała się też do zachowania trwałości działań przez minimum rok po zakończeniu projektu. To oznacza, że w 2019 i 2020 roku Klub Wsparcia Seniorów „Nad Drwęcą” nadal będzie działał. Dlatego gmina Lubicz złożyła już kolejny wniosek, tym razem do Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, o dofinansowanie remontu, na potrzeby klubu, lokalu przy ul. Bocznej 4 w Lubiczu Górnym.

Więcej na ten temat w reportażu TVP3 Bydgoszcz: 31.01 o 19:15 lub 1.02 o 19:45 i 4.02 o 10:15.

drukuj (Senior w centrum zainteresowania)

Rodzina w centrum! Bezpłatne porady

Porady prawne, psychologiczne, pedagogiczne, a także mediacje rodzinne, wyjazdy edukacyjne i warsztaty oferuje projekt „Rodzina w centrum”.

Projekt realizuje Centrum Wsparcia Rodziny dla Powiatu Toruńskiego. Więcej informacji można uzyskać pod nr tel. 698 010 273 lub osobiście – ul. Towarowa 4-6.

drukuj (Rodzina w centrum! Bezpłatne porady)

Wnioski o dopłaty bezpośrednie od 2018 roku tylko przez Internet

Od 2018 r. rolnicy muszą przedstawić się na elektroniczny sposób załatwiania wniosku o dopłaty bezpośrednie za pomocą nowej  aplikacji eWniosekPlus zamieszczonej na portalu Agencji Restrukturyzacji  i Modernizacji Rolnictwa.

 

W tym celu ARiMR planuje przeprowadzenie kampanii informacyjno-szkoleniowej, której celem  jest przedstawienie zalet składania wniosków przez Internet, a także praktyczne przygotowanie rolników i doradców  do korzystania  z nowej  aplikacji.

 

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w  przygotowanym projekcie  ustawy wprowadza też uproszczony  tryb ubiegania się  o przyznanie płatności bezpośrednich i obszarowych z PROW dla rolników z tych gospodarstw, których sytuacja  nie zmieniła się w porównaniu  z poprzednim rokiem. Zgodnie  z przepisem przejściowym w 2018 r zamiast wniosku o przyznanie płatności, rolnik będzie mógł złożyć w biurze powiatowym ARiMR papierowe oświadczenie potwierdzające brak zmian w porównaniu  do wniosku o dopłaty z poprzedniego roku.

 

Oświadczenie może złożyć jedynie rolnik, który we wniosku o przyznanie  płatności na rok 2017 deklarował  powierzchnie gruntów ornych mniejszą niż 10 ha i ubiegał  się wyłącznie:

- o jednolitą płatność obszarową, płatność za zazielenienie, płatność dodatkową lub płatność związaną  do powierzchni uprawy chmielu, lub  płatność do owiec, lub płatność do kóz, lub płatność niezwiązaną do tytoniu, lub

- w ramach PROW 2007-2013 o wypłatę pomocy na zalesienie, lub

- w ramach PROW 2014-2020 o przyznanie płatności ONW, lub przyznanie premii pielęgnacyjnej i premii zalesieniowej.

 

Termin  składania  takich oświadczeń  wyznaczono  na okres  od 15 lutego  do 14 marca 2018 roku.

 

Składanie  dokumentów w tegorocznej  kampanii rozpocznie się  od 15 marca i potrwa do 15 maja br.

 

Więcej: arimr.gov.pl.

drukuj (Wnioski o dopłaty bezpośrednie od 2018 roku tylko przez Internet)

Podtopienia na gruntach rolnych

W związku z dużą ilością opadów atmosferycznych w drugiej połowie 2017 r. powodujących nadmierne rozmięknięcia gleby i lokalne podtopienia, a tym samym niemożność zebrania niektórych plonów i wykonania zabiegów agrotechnicznych oraz zasiewów ozimin w gospodarstwach rolnych, uprzejmie proszę o przekazanie informacji do Urzędu Gminy Lubicz z następującymi danymi:

 1. Powierzchnia podtopionych gruntów.
 2. Areał, z którego nie zebrano plonów.
 3. Główne uprawy, których zbioru nie dokonano.
 4. Szacunkowa wartość nie zebranych plonów.
 5. Areał, na którym nie wykonano jesiennych zabiegów agrotechnicznych.
 6. Areał, na którym nie dokonano zasiewu zbóż ozimych.                                                                            

Zebrane materiały pozwolą na zobrazowanie i ocenę sytuacji w Gminie ,a następnie przekazanie danych do Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy. Dane te będą zarazem podstawą do ewentualnego wystąpienia Wojewody do MRiRW o udzielenie pomocy dla poszkodowanych gospodarstw. Proszę zatem o PILNE przesłanie danych, w nieprzekraczanym terminie do 25 stycznia 2018 r.


Wójt Gminy    
Marek Olszewski

19-01-2018
 

drukuj (Podtopienia na gruntach rolnych)

Dopłaty do materiału siewnego w 2018 roku

Od 15 stycznia do 25 czerwca Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa  prowadzi nabór  wniosków  o przyznanie  dopłat z tytułu  zużytego do siewu lub sadzenia  materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany, mającej charakter pomocy de minimis w rolnictwie.

 

Wcześniej wnioski o dopłaty  za materiał  siewny  rolnicy składali  do  nieistniejącej  już Agencji Rynku Rolnego.

Teraz wnioski należy składać do biura powiatowego ARiMR właściwego ze względu na miejsce  zamieszkania  albo siedzibę producenta  rolnego.

 

Do wniosku trzeba załączyć dokumenty poświadczające zakup  materiału  siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany  od  odpowiedniej firmy czy gospodarstwa, jednocześnie rolnik posiada  grunty  rolne, na których  uprawia się rośliny  objęte  dopłatami, ich powierzchnia musi wynosić co najmniej 1 ha.

 

W tym naborze  można ubiegać  się o dotacje  za materiał  siewny  zużyty w okresie  od 15 lipca 2017 roku do 15 czerwca 2018 roku.

Informację  dotyczącą formularza wniosku  o przyznanie dopłaty na materiał siewny oraz instrukcje wypełnienia wniosku  wraz z załącznikami można uzyskać na stronie www.arimr.gov.pl.

 

 

drukuj (Dopłaty do materiału siewnego w 2018 roku)

Zimowe utrzymanie dróg i chodników

W związku z zimową pogodą, pojawiającymi się opadami śniegu i spadkami temperatur pragniemy Państwa poinformować, że:

DROGI KRAJOWE

Za zimowe utrzymanie dróg krajowych nr 10 i 15 przebiegających przez naszą gminę, odpowiada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Bydgoszczy oddział Toruń. Kontakt do dyżurnego zimowego utrzymania ruchu Obwodu Drogowego w Toruniu tel. 56 658 40 60.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Bydgoszczy
ul. Fordońska 6, 85-950 Bydgoszcz tel.: 52 323 45 00, e mail:sekretariat_bud@gddkia.gov.pl


Rejon Dróg Krajowych w Toruniu ul. Polna 113, 87-100 Toruń tel.: 56 658 40 60,
e-mail: rdk_torun@gddkia.gov.pl

1. Autostrada  - A1

2. Toruń – Warszawa - droga nr 10

3. Toruń – Olsztyn - droga nr  15

DROGI WOJEWÓDZKIE

Za zimowe utrzymanie dróg wojewódzkich nr 657, 654, 552, 646 i 572 przebiegających przez naszą gminę, odpowiada Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy oddział Toruń. Kontakt do dyżurnego zimowego utrzymania ruchu Obwodu Drogowego w Toruniu tel. 56/664 40 35.

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy, ul. Dworcowa 80, 85-010 Bydgoszcz     
tel. 52 370 57 14,  e-mail: zdw.byd@zdw-bydgoszcz.pl

Rejon Dróg Wojewódzkich w Toruniu, ul. Polna 113,  87-100 Toruń
tel.  56 664 40 35, e-mail: rdw.tor@zdw-bydgoszcz.pl

1. Lubicz – Złotoria - droga nr 657

2. Złotoria – Grabowiec  - droga nr 654

3. Lubicz – Grębocin  - droga nr 552

4. Brzeźno – Turzno  - droga nr 646

5. Lubicz Dolny - ul. Kolejowa  - droga nr 572    

DROGI POWIATOWE

Za zimowe utrzymanie dróg powiatowych nr 2009, 2010, 2030, 2035 i 2036 przebiegających przez naszą gminę odpowiada Zarząd Dróg Powiatowych w Toruniu. Kontakt do dyżurnego zimowego utrzymania ruchu tel. 56 664 47 75

Powiatowy Zarząd Dróg w Toruniu, ul. Polna 113,  87-100 Toruń tel. 56 664 47 75, e-mail: pzdtorun@wp.pl

1. Lubicz Górny – Brzeźno  (przez Młyniec Drugi)  - droga nr 2009

2. Lubicz Dolny – Turzno  (przez Rogówko, Rogowo) - droga nr 2010

3. Gronowo – Turzno (przez Gronówko)  - droga nr 2030

4. Toruń – Młyniec Pierwszy (przez Jedwabno) - droga nr 2035

5. Krobia – Młyniec Drugi  - droga nr 2036

Za zimowe utrzymanie dróg gminnych na terenie gminy Lubicz odpowiada Zarząd Dróg, Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej w Lubiczu. Kontakt do osoby koordynującej pracę zimowego utrzymania dróg gminnych, odśnieżanie chodników  i parkingów w godzinach pracy Zarządu 56/678 27 09  15/872. Poza godzinami pracy zimowe utrzymanie dróg gminnych prowadzi Andrzej Krzyżanowski tel. 602 368 386.

 

STANDARTY ZIMOWEGO UTRZYMANIA  DRÓG ORAZ KOLEJNOŚĆ ODŚNIEŻANIA I ZWALCZANIA ŚLISKOŚCI  DRÓG GMINNYCH NA TERENIE  GMINY LUBICZ PRZEZ ZARZĄD DRÓG GOSPODARKI MIESZKANIOWEJ I KOMUNALNEJ  W LUBICZU

1. Na drogach gminnych wprowadzone zostały zróżnicowane  standardy zimowego utrzymania:

    - standard  V    -  drogi na terenie gminy (sołectwa)

    - standard  VI   -  pozostałe odcinki dróg (drogi wewnętrzne)

Powyższe standardy różnią się stanem utrzymania jezdni oraz dopuszczalnymi odstępstwami w zakresie zaśnieżenia jezdni i występowania śliskości zgodnie z wytycznymi zawartymi w zarządzeniu Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 25 października 1997 r. w sprawie zasad odśnieżenia i usuwania gołoledzi na drogach publicznych. Czas występowania odstępstw od ustalonego standardu liczony jest w godzinach od momentu ustania opadów śniegu lub pojawienia się śliskości i jest zróżnicowany dla różnych standardów.

Standard

Opis stanu utrzymania

dróg dla danego standardu

Po ustaniu opadów śniegu

Od stwierdzenia występowania

zjawiska śliskości zimowej

V

Jezdnia odśnieżona, w

miejscach zasp odśnieżony

co najmniej jeden pas ruchu

z wykonaniem mijanek.

 

 

 

Jezdnia posypana na odcinkach decydujących o możliwości ruchu

– ustalonych przez Zarząd dróg

-śnieg luźny- może zalegać do 16 godz.

-śnieg zajeżdżony – może występować

-języki śnieżne       - mogą występować.

-zaspy – mogą występować  do 24 godz.

Dopuszcza się przerwy w komunikacji do 6 godz.

W miejscach wyznaczonych

- gołoledź – 2 godz.

- śliskość pośniegowa może występować

VI

Jezdnia zaśnieżona. Prowadzi się intensywne odśnieżanie w zależności od potrzeb.

Jezdnia posypywana w miejscach wyznaczonych

przez zarząd dróg.

- śnieg luźny - może zalegać

- śnieg zajeżdżony – może występować

- języki śnieżne  - mogą występować

- zaspy  - mogą występować do 12 godz.

W miejscach wyznaczonych

- wszystkie rodzaje śliskości  po odśnieżaniu - 2 godz

 

2. Uwzględniając znaczenie komunikacyjne poszczególnych dróg oraz wartość natężenia ruchu drogi gminne zostały również zróżnicowane ze względu na kolejność odśnieżania.

I  kolejność - odśnieżenie i usuwanie śliskości pośniegowej i gołoledzi

Trasy dróg po których jest wykonywany transport  komunikacji zbiorowej i trasu autobusów szkolnych.

II kolejność - odśnieżenie i usuwanie śliskości  pośniegowej i gołoledzi

Trasy dróg o nawierzchniach jezdni asfaltowych i powierzchniowo utrwalonych emulsją asfaltową.

III kolejność - odśnieżenie 

Trasy dróg o nawierzchniach gruntowych utwardzonych kruszywem drogowym

IV kolejność - usuwanie wg. potrzeb zasp i skutków  zawiei i zamieci śnieżnych –po ustaniu opadów do 24 godz.  

Przypominamy, że za zimowe utrzymanie dróg wewnętrznych odpowiedzialni są zarządcy terenu. Za usuwanie śniegu i likwidowanie śliskości na chodnikach odpowiedzialni są właściciele przyległych nieruchomości – zgodnie z ustawą z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Jednocześnie przypominamy Państwu o konieczności odśnieżania chodników bezpośrednio przyległych do nieruchomości, zapobiegania śliskości oraz usuwania sopli i nawisów śniegu z dachów budynków bezpośrednio sąsiadujących z drogami i chodnikami. Obowiązki te wynikają przede wszystkim  z zapisów  ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Jednym z podstawowych obowiązków właścicieli nieruchomości jest uprzątnięcie błota, śniegu, lodu oraz innych zanieczyszczeń z położonych wzdłuż nieruchomości chodników. Pamiętajmy, że za odśnieżanie chodników bezpośrednio przylegających do posesji odpowiada jej właściciel.

 

Śniegu nie można usuwać z chodnika na drogę.

Śnieg usunięty z chodnika należy pryzmować na chodniku bezpośrednio przy krawędzi jezdni wzdłuż krawężników w taki sposób aby odśnieżanie chodników nie stwarzało zagrożenia w ruchu drogowym, jak również w ruchu pieszych. Wyrzucanie śniegu spod posesji na jezdnię jest bardzo niebezpieczne dla ruchu pojazdów. Właściciela posesji, który usuwa śnieg spod posesji na jezdnię, można ukarać mandatem karnym za stwarzanie niebezpieczeństwa dla uczestników ruchu drogowego.

 

Prosimy więc Mieszkańców, aby zadbali o chodniki leżące przy ich posesjach. Ich drożność zapewni pieszym zdecydowanie łatwiejsze i bezpieczniejsze poruszanie się w trudnych warunkach atmosferycznych. Prosimy również o nie pozostawianie zaparkowanych pojazdów na osiedlowych drogach w strefie zamieszkania wyznaczonej znakami drogowymi D-40 poza miejscami wyznaczonymi do parkowania pojazdów, które utrudniają odśnieżanie dróg.  W przypadku obfitych opadów śniegu będziemy również zwracać się do Państwa  o ewentualne przestawienie zaparkowanych pojazdów na drogach gminnych lub parkingach celem prawidłowego odśnieżania i usunięcia śniegu.

 

Z góry dziękujemy za dbanie zimą o bezpieczeństwo i porządek w naszym wspólnym sąsiedztwie.

Grażyna Buczeń,

kierownik Zarządu Dróg, Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej w Lubiczu

 

drukuj (Zimowe utrzymanie dróg i chodników)

WOŚP. Szkoły w gminie zebrały ponad 27 tys. zł

Szkoły w Lubiczu Dolnym i Lubiczu Górnym, w których odbywał się tegoroczny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zebrały łącznie 27 410 złotych i 44 grosze. W imieniu organizatorów serdecznie dziękujemy mieszkańcom za wielkie, dobre serca.

W Lubiczu Górnym zebrano 16 596 złotych i 27 groszy. Z kolei w Lubiczu Dolnym było to 10 814 złotych i 17 groszy. Obie szkoły, jak co roku z zapałem zaangażowały się w akcje, przygotowując wiele atrakcji: wypieki rodziców, występy, licytacje. Relacje z finału można obejrzeć na profilach facebookowych szkół oraz na "Gmina Lubicz - da się lubić".

drukuj (WOŚP. Szkoły w gminie zebrały ponad 27 tys. zł)

Zasady zwrotu podatku akcyzowego

Od 1 lutego do Urzędu Gminy Lubicz można składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.

 

Przypomnijmy, że dokumenty składa się dwa razy do roku.

Pierwszy to okres:

 •  od 1 lutego 2018 r. do 28 lutego 2018 r.

wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami) stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego do produkcji rolnej od 1 sierpnia ubiegłego roku  do 31 stycznia  bieżącego roku.

Limit zwrotu podatku akcyzowego w 2018 r. wynosi 86 zł za hektar użytków rolnych.

Na pieniądze można liczyć w  kwietniu, przelewem na rachunek  bankowy podany we wniosku.

 

Druga tura składania wniosków przypada:

 •  od  1 sierpnia 2018 r. do 31 sierpnia 2018 r.

wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami) stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego do produkcji rolnej w okresie od 1 lutego 2018 r. do 31 lipca  2018 r. w ramach limitu zwrotu podatku  określonego na 2018 r.

W tym przypadku wypłaty będą realizowane w październiku.

 

Stawka zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2018 r została ustalona przez Radę Ministrów w wysokości 1,00 zł na 1 litr oleju.

 

drukuj (Zasady zwrotu podatku akcyzowego)

Zakończył się projekt Klub Integracji Społecznej „Nad Drwęcą”. Zgłoś się do kolejnej edycji

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Lubiczu od początku czerwca do końca 2017 r. realizował kolejną edycję Klubu Integracji Społecznej "Nad Drwęcą". Jaki był jego cel? Pomoc długotrwale bezrobotnym w skutecznym powrocie na rynek pracy. Chętni do udziału w tegorocznej edycji już mogą się zgłaszać.

W ramach projektu szeregiem działań objęto 14 bezrobotnych. Uczestnicy brali udział w zajęciach z psychologiem, doradcą zawodowym, pośrednikiem pracy. Ponadto siedem osób, zdobywając doświadczenie zawodowe, przez sześć miesięcy realizowało prace społecznie użyteczne w różnych instytucjach na terenie gminy Lubicz. 10 osób miało szansę ukończyć szkolenia zawodowe indywidualnie dobrane na podstawie ich preferencji i predyspozycji zawodowych. Wiadomo już, że co najmniej sześć osób podjęło albo w najbliższych dniach podejmie pracę, w większości w ramach umowy o pracę.  Pozostali uczestnicy projektu również mają sporą szansę na uzyskanie zatrudnienia, ponieważ nabyli prawo do tzw. zatrudnienia wspieranego.

Na realizację projektu gmina Lubicz pozyskała dotację z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Obecnie w GOPS  prowadzona jest rekrutacja do Klubu Integracji Społecznej „Nad Drwęcą” Edycja 2018 r. Tym razem uczestnicy projektu w ramach jednego z działań  będą mogli odbyć sześciomiesięczne staże zawodowe u pracodawców. Zainteresowani proszeni są o kontakt pod numerem telefonu: 56 674 21 55. Projekt będzie finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

drukuj (Zakończył się projekt Klub Integracji Społecznej „Nad Drwęcą”. Zgłoś się do kolejnej edycji)

Świetlice pełne pasji. Dołącz do nas [Aktualizacja - maj]

Warsztaty kreatywne, gry i zabawy sportowe, spotkania z psychologiem. W świetlicach i szkołach odbywają się bezpłatne dla mieszkańców zajęcia w ramach przeciwdziałania alkoholizmowi. Zachęcamy do udziału.

Brzezinko: U. Witkowska - zajęcia w budynku OSP Brzezinko w poniedziałki w godz. 15.30 – 18.30.

Grębocin: K. Dymerska – zajęcia w świetlicy środowiskowej w  piątki  w godz. 16.30 – 18.00.

Grębocin: J. Gryckiewicz – zajęcia w sali gimnastycznej SP w Grębocinie w środy w godz. 16.00 - 18.00.

Gronowo: K. Dymerska - zajęcia w budynku Oddziału Akcji Katolickiej przy parafii św. Mikołaja w Gronowie – zajęcia w poniedziałki i środy w  godz. 14.00 – 17.00.

Jedwabno: H. Szarek - zajęcia w świetlicy w poniedziałki i czwartki w godz. 15.00 – 18.00. 

Kopanino: J. Łyczbińska - zajęcia w świetlicy w piątki w godz. 17.00 - 19.00.

Krobia: Twórcza Chata - zajęcia w świetlicy w poniedziałek 14 maja w godz. 14.00 - 18.00 i w sobotę 19 maja w godz. 12.30-16.30.

Krobia: B. Kalotka - zajęcia dla dorosłych w poniedziałki w godz. 17.00 - 18.30.

Lubicz Dolny: A. Rostkowski – zajęcia w sali gimnastycznej SP Lubicz Dolny w czwartki w godz. 16.00 - 18.00.

Lubicz Dolny: M. Błażejewska - zajęcia w świetlicy środowiskowej w środy w godz. 16.00 - 18.00.

Lubicz Górny: TPD O/Toruń – SP, sala nr 17; poniedziałki, środy i czwartki 14.00 - 19.00; wtorki i piątki 13.00 - 18.00 (zajęcia zawieszone!).

Mierzynek: Twórcza Chata – zajęcia w świetlicy w pierwszą i trzecią środę miesiąca w godz. 14.00 – 18.00.

Młyniec Pierwszy: H. Dzikiewicz – zajęcia w budynku SP Młyniec I we wtorki i piątki w godz. 14.30 – 16.00.

Rogówko: Twórcza Chata - zajęcia w świetlicy w drugą i czwartą środę miesiąca w godz. 14.00 - 18.00.

Złotoria: R. Utylski – zajęcia w sali gimnastycznej SP Złotoria w piątki w godz. 18.30 - 20.30.

Psycholog Patrycja Łączkowska - świadczy poradnictwo psychologiczne na rzecz dzieci i młodzieży z terenu gminy, zagrożonych wykluczeniem społecznym z powodu problemów rodzinnych związanych z m.in.  uzależnieniem od alkoholu i narkotyków w czasie trwania zajęć świetlicowych:

Gronowo w piątki w godz. 13.30 - 15.30.

Krobia w czwartki w godz. 15.00 – 17.00.

Złotoria we wtorki w godz. 15.00 – 17.00.

drukuj (Świetlice pełne pasji. Dołącz do nas [Aktualizacja - maj])

Władze gminy dziękują za współpracę

Rok 2017 podsumowaliśmy 29 grudnia na tradycyjnym spotkaniu świąteczno-noworocznym, na którym władze gminy wręczyły wyróżnienia dla osób działających na rzecz społeczności lokalnej oraz nagrody dla zdobywających laury sportowców.

Jakie były ubiegłoroczne inwestycje? Jak przygotowaliśmy szkoły w związku z reformą oświaty? Jak gmina wspierała kulturę, sport i działalność społeczną? Co robiliśmy na rzecz środowiska?

Odpowiedzi na te i inne pytania goście spotkania mogli znaleźć w filmie podsumowującym 2017 rok w naszej gminie (do obejrzenia tutaj). Rozwój gminy byłby jednak niemożliwy, gdyby nie wzajemna współpraca i zrozumienie wójta i rady. Jej przewodnicząca Hanna Anzel przybliżyła pracę radnych w ubiegłym roku, a wójt Marek Olszewski nawiązał również do aktualnego budżetu gminy, który na jego wniosek rada przyjęła rano na sesji. Podczas spotkania władze samorządowe tradycyjnie doceniły mieszkańców, w tym roku głównie przedsiębiorców, którzy angażują się na rzecz społeczności lokalnej.

Witrażami z wizerunkiem św. Andrzeja – patrona gminy zostali wyróżnieni:

Poseł Jan Krzysztof Ardanowski – za wspieranie idei samorządowej, współpracę z samorządem gminy Lubicz i promocję naszej gminy

Maria Kalas za zasługi dla społeczności lokalnej i działalność na rzecz Szkoły Podstawowej w Lubiczu Dolnym

Radosław Rzeszotek, dwutygodnik „Poza Toruń” – za promowanie idei samorządowej i promocję gminy Lubicz

Barbara Mońko Juraszek, Fundacja „Trybik” – za działalność na rzecz aktywizacji lokalnej społeczności

Wojciech Sobieszak, Cereal Partners Poland Toruń-Pacific – za przedsiębiorczość, innowacje, działalność charytatywną – wspieranie OSP

Firma Novar – za przedsiębiorczość i wspieranie sportu

Ewa i Henryk Dreling, zakłady mięsne Ewa – za przedsiębiorczość i działalność charytatywną

Teresa i Mirosław Jastrzębscy, MTM – za przedsiębiorczość i działalność charytatywną

Krzysztof Wilczyński i Mariusz Wilczyński, Zakład Drogowo-Budowlany – za przedsiębiorczość i działalność charytatywną

Firma Darex - za przedsiębiorczość i działalność charytatywną

Adam Jaworski z Grębocina - za przedsiębiorczość i działalność charytatywną

Tadeusz Stawski z Jedwabna – za przedsiębiorczość działalność charytatywną

Firma Eko Ceramika - za przedsiębiorczość i działalność charytatywną

Firma Kametal – za rozwój przedsiębiorstwa

Juliusz Tułodziecki, Dynamic Metal – za rozwój przedsiębiorstwa

Firma Radtur - za rozwój przedsiębiorstwa

Jarosław Kurek, iTshop – za rozwój przedsiębiorstwa.

Władze gminy nagrodziły także prawie 30 wspaniałych sportowców, mogących pochwalić się sukcesami na zawodach wysokiej rangi. Lista nagrodzonych znajduje się tutaj.

Jako gwiazda wydarzenia wystąpił William Prestigiacomo – finalista  6. edycji telewizyjnego The Voice of Poland. Energetyczny Włoch rozruszał publiczność świątecznymi standardami, proponując też dobrze znane kolędy w nowoczesnych aranżacjach.  

Więcej zdjęć: "Gmina Lubicz - da się lubić": tutaj i tutaj

 

 • Spotkanie świąteczno-noworoczne
 • Spotkanie świąteczno-noworoczne
 • Spotkanie świąteczno-noworoczne
 • Spotkanie świąteczno-noworoczne
 • Spotkanie świąteczno-noworoczne
 • Spotkanie świąteczno-noworoczne

Jak 2017 rok minął w naszej gminie?

Jakie były ubiegłoroczne inwestycje? Jak przygotowaliśmy szkoły w związku z reformą oświaty? Jak gmina wspierała kulturę, sport i działalność społeczną? Co robiliśmy na rzecz środowiska? Na te i inne pytania znajdziecie Państwo odpowiedź w filmie podsumowującym 2017 rok w naszej gminie. Zachęcamy do obejrzenia.

Banery

Stopka