Menu

Ułatwienia dostępu

 • Link do strony głównej

  Strona Główna
 • Kontakt

  Kontakt

  Gmina Lubicz

  Lubicz Dolny, ul. Toruńska 21
  87-162 Lubicz


  NIP: 879-261-75-06
  Kod TERYT: 0415042

  56 621 21 00
  info(at)lubicz.pl

  Uwaga! Wysyłając e-mail,  (at) należy zastąpić symbolem @
  np. nazwa@lubicz.pl

 • Odnośniki

 • Link do BIPu
 • Link do Facebooka

Menu

Nawigacja

Treść

Galeria zdjęć

Banery

Miliony włożymy na inwestycje

Przeszło 23 mln zł w tym roku gmina wyda na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłoną jednak edukacja i pomoc społeczna – aż 55 mln zł.

29 grudnia ub.r. Rada Gminy Lubicz uchwaliła budżet na 2018 r., który po styczniowych poprawkach po stronie wydatków wyniósł prawie 100 mln zł.
- W 2018 roku pieniądze skierujemy przede wszystkim na inwestycje – mówił na sesji wójt Marek Olszewski. – Wynika to z faktu, że w tym właśnie roku w końcu zostaną uruchomione środki zewnętrzne: z programu Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, Regionalnego Programu Operacyjnego i Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Gmina Lubicz do skorzystania z tych środków przygotowała się od dawna, kończąc projekty i kompletując dokumentację. W 2018 roku władze Lubicza (po styczniowych poprawkach) na inwestycje przeznaczą przeszło 23 mln zł. – To nie są wszystkie wydatki majątkowe, bo swój plan na kolejne kilka milionów ma także spółka Lubickie Wodociągi – zaznacza Marek Olszewski.

Tylko z budżetu gminy na uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w Złotorii i aglomeracji lubickiej będzie wydatkowane ponad 4 mln zł. Na budowę i modernizację dróg publicznych prawie 12 mln zł, w tym m.in. na ul. Bankową w Lubiczu Górnym – 1,5 mln zł (o czym szerzej piszemy na str. 3), wykonanie pasażu wraz z parkingami przy ul. Handlowej w Lubiczu Górnym, budowę ul. Kazimierza Wielkiego w Złotorii wraz z mostkiem na Jordanie, Farmerskiej w Mierzynku, Słonecznej, Porannej i Lampkowskiego w Grębocinie czy Cichej i Pięknej w Krobi. Niemal 200 tys. gmina zapłaci za opracowanie dokumentacji projektowo-budowlanej drogi dla samochodów ciężarowych dojeżdżających do ul. Małgorzatowo w Lubiczu Dolnym.

Hanna Anzel, przewodnicząca Rady Gminy Lubicz mówi: - Bardzo się cieszę, że tak duże środki są zarezerwowane na budowę dróg. Dokładamy się także do inwestycji innych samorządów mających na naszym terenie drogi i chodniki, chcąc poprawić bezpieczeństwo mieszkańców.

Dla przykładu, Lubicz przeznaczy przeszło 590 tys. zł na budowę chodnika przy drodze wojewódzkiej w Brzeźnie. Przekaże też województwu 216 tys. zł na ścieżkę rowerową z Lubicza Górnego do Złotorii, a powiatowi 156 tys. zł na realizację ciągu pieszo-rowerowego Lubicz Dolny-Rogówko i następne 114 tys. zł na odcinek Krobia-Mierzynek-Młyniec.

Przy drogach gminnych staną kolejne nowe lampy. Pierwszy przetarg na 99 sztuk jest już rozstrzygnięty. Kosz tej części inwestycji to ok. 750 tys. zł.

Ponad 4,2 mln zł w tym roku zostanie przeznaczone na termomodernizację szkół w Lubiczu Dolnym i Górnym, Złotorii i Młyńcu Pierwszym. 800 tys. na budowę miejsc rekreacji w Zlotorii, Krobi, Grębocinie i Lubiczu Górnym.

Przeszło 520 tys. zł wyniesie wyodrębniony z budżetu gminnego fundusz sołecki, z którego w każdym z sołectw gminy zostaną zrealizowane zadania, takie jak m.in. doposażenie świetlic, zakup elementów placów zabaw i siłowni zewnętrznych czy poprawa estetyki wsi.

Wójt podkreśla także, że w budżecie Lubicza znalazły się również środki na te wszystkie zadania, które zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym muszą się znaleźć, np. oświata i pomoc społeczna. To właśnie one pochłoną najwięcej pieniędzy. Edukacja niemal 33 mln zł, a pomoc społeczna przeszło 22 mln zł (w tym ponad 12 mln zł to samo świadczenie 500+).

drukuj (Miliony włożymy na inwestycje)

« wstecz

Banery

Stopka