Menu

Ułatwienia dostępu

 • Link do strony głównej

  Strona Główna
 • Kontakt

  Kontakt

  Gmina Lubicz

  Lubicz Dolny, ul. Toruńska 21
  87-162 Lubicz


  NIP: 879-261-75-06
  Kod TERYT: 0415042

  56 621 21 00
  info(at)lubicz.pl

  Uwaga! Wysyłając e-mail,  (at) należy zastąpić symbolem @
  np. nazwa@lubicz.pl

 • Odnośniki

 • Link do BIPu
 • Link do Facebooka

Menu

Nawigacja

Treść

Galeria zdjęć

Banery

Zdrowa ja! To hasło 15-latek z Grębocina

Dziewczęta ze Szkoły Podstawowej w Grębocinie w ramach ministerialnego programu uczą się, jak dbać o swoje zdrowie, a efekty ich zachowań monitorują specjalne opaski.

W roku szkolnym 2017/2018 w ramach Narodowego Programu Zdrowia w Szkole Podstawowej w Grębocinie był realizowany projekt Ministerstwa Zdrowia oraz Instytutu Matki i Dziecka, o nazwie „Zdrowa ja”, przy którym wykorzystano technikę telemonitoringu.

Wzięły w nim udział 15-letnie dziewczęta uczęszczające do klas II gimnazjum. - Jego głównym celem była ocena skuteczności programów profilaktycznych skierowanych do młodych osób i nacelowanych na poprawę ich zachowań zdrowotnych – mówi Aleksandra Lisiecka, dyrektor szkoły i jednocześnie koordynatorka projektu.

Projekt ma charakter innowacyjny. Opaski monitorujące, które otrzymały jego uczestniczki, to nie tylko narzędzia promujące zdrowie, ale również modny, technologicznie zaawansowany gadżet, sprawiający, że udział w projekcie okazał się dla dziewcząt dobrą zabawą.

Projekt składał się z czterech faz.

Pierwszą była aktywność fizyczna. Opaski motywowały dziewczęta do większego zaangażowania w ćwiczenia, częstszej aktywności fizycznej oraz uprawiania sportu. Uczennice otrzymywały tzw. „wyzwania” polegające na zaangażowaniu najbliższych do wspólnego ruchu.

W drugiej fazie, skoncentrowanej na podnoszeniu kompetencji społecznych, dziewczęta pracowały nad tworzeniem prawidłowych relacji ze swoim otoczeniem, np. właściwą komunikacją, umiejętnością planowania, wzmacnianiem poczucia własnej wartości, radzeniem sobie w sytuacjach stresowych i właściwym wyrażaniem emocji. Nadal również nosiły opaski i realizowały powierzone im zadania.

Trzecia faza, to zdrowe odżywianie. - Rozmawialiśmy zatem o zasadach prawidłowego odżywiania się – mówi druga z koordynatorek Małgorzata Poczwardowska. - Poruszyliśmy następujące tematy: czym jest zbilansowana dieta, jakie produkty powinniśmy jeść, ile posiłków w ciągu dnia spożywać, dlaczego tak ważne jest śniadanie, czy warto podjadać między posiłkami i jak istotne jest czytanie etykiet na produktach spożywczych.

W czwartej fazie odbyły się spotkania dotyczące zachowań ryzykownych,  a więc między innymi: picia alkoholu, palenia papierosów, zażywania substancji odurzających.

W ramach projektu monitorowano aktywność dziewcząt w aplikacji i na stronie webowej. Zachowania zdrowotne dziewcząt  monitorowano także za pomocą badań ankietowych. Z uczestniczkami przeprowadzono wywiady pogłębione, a pielęgniarka szkolna dokonała pomiarów masy, wysokości ciała, obwodu talii i ciśnienia krwi dziewcząt.

Dla koordynatorów projektu zostały skierowane szkolenia z zakresu: obsługi i funkcjonowania sprzętu do telemonitoringu, coachingu zdrowia, kształtowania kompetencji społecznych, zdrowego żywienia i zachowań ryzykownych.

Projekt będzie kontynuowany w przyszłym roku szkolnym i potrwa do grudnia 2018 roku.

drukuj (Zdrowa ja! To hasło 15-latek z Grębocina)

 • Projekt "Zdrowia Ja"
 • Projekt "Zdrowia Ja"
 • Projekt "Zdrowia Ja"

« wstecz

Banery

Stopka