Menu

Ułatwienia dostępu

Menu

Nawigacja

Treść

Galeria zdjęć

Banery

Wójt: - Pamięć ma charakter pokoleniowy

W 79. rocznicę wybuchu II wojny światowej władze gminy Lubicz uczciły pamięć tych, którzy w niej zginęli, składając kwiaty pod obeliskami w Mierzynku i Złotorii.

To już tradycja, że na początku września spotykamy się w zadumie w obu miejscowościach pod pomnikami, które przypominają o tragicznej przeszłości. 1 września od lat strażacy i Koło Gospodyń Wiejskich z Mierzynka we współpracy z gminą przygotowują uroczystość pod obeliskiem, upamiętniającym pomordowane Żydówki.

W Mierzynku wójt Marek Olszewski mówił: – Pamięć ma charakter pokoleniowy, jeśli nie będziemy młodym pokoleniom przekazywać informacji o tamtych wydarzeniach, to pamięć o nich się zatrze.  A pamięć jest gwarancją tego, aby takie czasy nigdy się nie powtórzyły.

Wartę w trakcie uroczystości pełniły harcerki, a oprawę artystyczną zapewnili uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Lubiczu Górnym.

W imieniu inicjatora budowy pomnika, obecnego ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego, wiązankę pod obeliskiem złożył jego przedstawiciel Hubert Jakubowski.

Z kolei w pierwszą niedzielę września OSP Złotoria, jak co roku, zaprosiła przed remizę na Apel Poległych wraz z mszą św. Prowadząca uroczystość Maria Blaszczyk, prezes miejscowej OSP mówiła: - We wrześniu 1939 r. nasz naród stanął do nierównej, heroicznej walki z hitlerowskim i sowieckim najeźdźcą. Spotykamy się dziś w 79. rocznicę wybuchu II wojny światowej i 20. rocznicę odsłonięcia obelisku, który został wzniesiony, by uczcić pamięć pomordowanych mieszkańców naszych wiosek.

Pani prezes odniosła się też do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

W obu uroczystościach udział wzięli również m.in. przewodnicząca Hanna Anzel, prezes gminnego zarządu OSP Ryszard Korpalski, poczty sztandarowe OSP z terenu gminy, a także goście z komendy miejskiej PSP.

drukuj (Wójt: - Pamięć ma charakter pokoleniowy)

  • Uroczystość w Mierzynku
  • Uroczystość w Mierzynku
  • Uroczystość w Mierzynku
  • Uroczystość w Złotorii
  • Uroczystość w Złotorii
  • Uroczystość w Złotorii

« wstecz

Banery

Stopka