Menu

Menu

Ułatwienia dostępu

Nawigacja

Treść

Galeria zdjęć

Banery

100-lecie niepodległości Polski

11 listopada obchodzimy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Zachęcamy Państwa do wywieszenia na frontach budynków biało-czerwonej flagi i wspólnego świętowania w Lubiczu Górnym. – Bądźmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami – mówi wójt Marek Olszewski.

W 1918 roku Polska, po 123 latach zaborów, wreszcie odzyskała niepodległość. 11 listopada Rada Regencyjna złożyła na ręce Józefa Piłsudskiego pełnię władzy wojskowej. Negocjacje w tej sprawie trwały od przyjazdu Piłsudskiego do Warszawy 10 listopada. Tego dnia udało się też wynegocjować z Niemcami wycofanie wojsk niemieckich z Królestwa Polskiego oraz rozbroić niemiecki garnizon w Warszawie.

11 listopada został Świętem Niepodległości dopiero w 1937 roku. W 1945 r. święto to zniosła jednak uchwała Krajowej Rady Narodowej. Przywrócono je w 1989 r. jako Narodowe Święto Niepodległości. Dlatego w tym ważnym dla Polski dniu władze gminy Lubicz proszą Państwa o wywieszenie biało-czerwonych flag na frontach domów.

Dziś 11 listopada to przede wszystkim święto jedności. W tym roku obchodzimy setną rocznicę odzyskania niepodległości. Od wielu miesięcy podczas różnych uroczystości w gminie nawiązywaliśmy do tego wydarzenia. 9 listopada w szkołach w gminie odbędą się specjalne apele ze wspólnym śpiewaniem hymnu. W niedzielę 11 listopada w kościele w Lubiczu Górnym zostanie odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny. Po nabożeństwie rozpocznie się koncert chórów. Wystąpią: Gaudium Cantates działający przy Szkole Podstawowej w Lubiczu Górnym, A.R.Gentum - MDK Toruń oraz Melodia - Chór Uniwersytetu III Wieku.

Wójt Lubicza Marek Olszewski mówi: - Drodzy mieszkańcy, setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to wyjątkowe święto, świadczące o umiłowaniu Ojczyzny. Nasi przodkowie oddali za nią to, co mieli najcenniejsze – życie. Pełni refleksji nad ich poświęceniem, z radością doceńmy ten dar. Wszystkich mieszkańców zachęcam do świętowania tego niezwykłego jubileuszu oraz wywieszenia flagi narodowej. Bądźmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami.

drukuj (100-lecie niepodległości Polski)

« wstecz

Banery

Stopka