Menu

Menu

Ułatwienia dostępu

Nawigacja

Treść

Galeria zdjęć

Banery

Zanurzeni w „krainie łagodności”

W Gminnej Bibliotece Publicznej odbyły się warsztaty z poezji śpiewanej, które poprowadziła  znana poetka, autorka tekstów – Aleksandra Bacińska. Ich podsumowaniem był wieczór muzyczno-poetycki w Grabowcu z udziałem barda Leonarda Luthera i zespołu Własny Port.

Aleksandra Bacińska jest laureatką nagrody Wojciecha Młynarskiego, za sprawą którego trafiła do szerszej publiczności. Jej wiersze znajdują się m. in. w repertuarze Michała Bajora, Seweryna Krajewskiego, Maryli Rodowicz i Edyty Jungowskiej. Wydała kilka tomików swoich utworów.

Wśród uczestników warsztatów poprowadzonych przez poetkę w Lubiczu Dolnym znalazły się osoby już piszące, a także zainteresowane dziedziną poezji śpiewanej. Pani Aleksandra na przykładzie własnej twórczości oraz innych autorów zapoznała przybyłych z podstawowymi zasadami pisania tekstów, budową i kompozycją wiersza, przeanalizowała kilka znanych tekstów piosenek. Zajęcia były interaktywne, wzbogacone materiałem muzycznym i przykładami utworów z nurtu piosenki autorskiej. Pani Aleksandra urzekała uczestników wyjątkową osobowością i lirycznym, ciepłym głosem. Pokazała, jak zmieniać wiersz w instrument muzyczny, którego dźwięk współbrzmi w świadomości odbiorcy, wywołuje emocje i skłania do refleksji.  

Na spotkaniach (8 i 22 listopada) był również czas na zaprezentowanie wierszy uczestników oraz przyjacielską rozmowę z poetką o własnej twórczości.

Po raz trzeci z mieszkańcami gminy Lubicz pani Aleksandra spotkała się 25 listopada w Grabowcu i wspólnie z wykonawcami jej poezji - bardem Leonardem Lutherem i zespołem Własny Port, poprowadziła wieczór poetycko-muzyczny.

Spektakl muzyczny okazał się pełen emocji i wspomnień, które idealnie wkomponowały się w jesienną aurę.

Bacińska i Luther to artystyczny duet mający na swoim koncie wiele nagród. Ich piosenki nagradzano na najbardziej prestiżowych festiwalach piosenki poetyckiej i studenckiej. Towarzyszący artystom  Własny Port początkowo koncertował w bydgoskich klubach jako trio, a następnie, po przyjęciu do składu akordeonisty, jako kwartet.
To muzycy artystycznie dojrzali, tworzący własny styl grania, mocno osadzony w tradycji, ale równocześnie pełen żywiołowej energii oraz nietuzinkowych pomysłów muzycznych, podpartych umiejętnościami wykonawców.

Wieczór muzyczno-poetycki był podsumowaniem wspomnianych warsztatów z poezji śpiewanej odbywających się w bibliotece w Lubiczu Dolnym w ramach projektu „Pokoleniowy tandem”.

Projekt „Pokoleniowy tandem” realizowany przez Fundację Ośrodek Inicjatyw Społecznych ANRO został dofinansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020 ,  Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz gminy Lubicz.

Fotorelacja z koncertu - tutaj

drukuj (Zanurzeni w „krainie łagodności”)

« wstecz

Banery

Stopka