Treść strony

Czas na ochłodę w Józefowie!

27 czerwca otwieramy kąpielisko w Józefowie. W tym sezonie poszerzone, z lepszą infrastrukturą i dwójką ratowników. Będzie czynne do 31 sierpnia.

Niemal do ostatniej chwili nie byliśmy pewni czy uda się otworzyć kąpielisko ze względu na niejasne przepisy sanitarne, które w czasie epidemii obowiązują w stosunku do takich miejsc. A przygotowania do uruchomienia plaży zaczęliśmy już w tamtym roku. Dopełniliśmy wszelkich formalności z tym związanych, m.in. opracowaliśmy profil wody w jeziorze, rada gminy podjęła odpowiednią uchwałę, której projekt wcześniej musiał zostać zaopiniowany przez Wody Polskie, Państwową Inspekcję Sanitarną i Inspektorat Ochrony Środowiska. Urząd przygotował też dokumentację potrzebną do zgłoszenia wodno-prawnego. Zarówno samo zorganizowanie plaży, jak i woda w jeziorze także są poddawane kontroli. Z niepokojem więc obserwowaliśmy sytuację epidemiczną w Polsce, która mogłaby przeszkodzić nam w otwarciu dla mieszkańców letniego miejsca wypoczynku i relaksu. Warto zaznaczyć, że w tamtym roku gmina Lubicz pilotażowo przygotowała w Józefowie „miejsce do kąpieli”. To spotkało się z ogromną aprobatą mieszkańców, zatem w tym roku, tak jak zapowiadaliśmy, zapraszamy mieszkańców na pełnoprawne kąpielisko.

To wszystko powoduje inne zorganizowanie plaży, ale także konieczność dostosowania się plażowiczów do obowiązującego reżimu sanitarnego, który zostanie opisany w regulaminie dostępnym na miejscu. Najważniejsze jego zasady, to dystans społeczny, korzystanie z własnego sprzętu plażowego, a także przestrzeganie higieny, włącznie z dezynfekcją rąk.

W tym roku na plażę zostanie dowieziony świeży piasek. Gmina zapewni większą liczbę toalet z dostępem wody do mycia rąk i środków dezynfekujących. Postawimy też przebieralnię – damską i męską. Wyznaczone miejsce do kąpieli zostanie poszerzone o ok. 2 m, podobnie jak brodzik, umieszczony tym razem z prawej strony plaży. Gmina na stałe zatrudniła dwóch ratowników, którzy będą czuwać nad bezpieczeństwem kąpiących się codziennie przez 8 godzin – od 10.00 do 18.00 - przez 66 wakacyjnych dni. Dla ratowników przygotowywana jest wieża. Do dyspozycji otrzymają też łódkę, profesjonalną apteczkę, defibrylator, sprzęt do nurkowania oraz tubę.

Nad jeziorem otworzy się także bar z lepszą ofertą gastronomiczną i możliwością wypożyczenia rowerów wodnych i kajaków.

Ze względów bezpieczeństwa, i zgodnie z zaleceniami, inaczej planujemy parkowanie samochodów. Duży bezpłatny parking urządzimy ok. 90 m od jeziora, na polu przy wjeździe do lasu. Tuż przy plaży będzie mniejszy parking, gdzie za wjazd zapłacimy jednorazową stałą kwotę 10 zł. Między parkingami, po obu stronach, obowiązuje bezwzględny zakaz stawiania aut w celu zapewnienia sprawnego i bezpiecznego dojazdu służb ratunkowych.

Kąpielisko Józefowo znajduje się także w serwisie kąpieliskowym Głównego Inspektora Sanitarnego, gdzie na bieżąco sprawdzicie, m.in. wyniki badań wody w jeziorze i inne dane.

>>> Wyniki badań wody

drukuj (Czas na ochłodę w Józefowie!)

  • data: 2020-06-26

« wstecz