Gdy nad miejscem uroczystości zaczął krążyć helikopter, dla wszystkich szybko stało się jasne, że to nie przypadek. Szkoła Podstawowa w Młyńcu Pierwszym świętowała nadanie imienia pilota Ryszarda Witkowskiego. Legendy.
As i pionier powojennego lotnictwa cywilnego w Polsce, zasłużony dla lotnictwa światowego, żołnierz AK. Długo można by wymieniać, bo Ryszard Witkowski był wielkim człowiekiem odchodzącego pokolenia. Uczniowie szkoły w Młyńcu Pierwszym, nauczyciele, ale także inni mieszkańcy naszej gminny mieli okazję go poznać, ponieważ mimo sędziwego wieku gościł u nas trzykrotnie.
A wszystko zaczęło się od uczennicy Zuzi Kubackiej, która skrupulatnie odrobiła zadanie domowe i opisała historię swojego wujka. Dyrektor Mariola Marcinkowska postanowiła zaprosić tę wyjątkową postać do szkoły. W lutym 2016 r. pan Ryszard, urodzony w Milanówku, przyjechał w nasze strony, z których pochodził jego tata. Świetlica wiejska pękała w szwach, a zarówno starsi, jak i młodsi słuchali fascynujących opowieści pana Ryszarda z zapartym tchem.
Ryszard Witkowski zmarł w 2022 roku. W grudniu 2023 r. na wniosek społeczności szkoły Rada Gminy Lubicz zdecydowała o nadaniu jej imienia zasłużonego pilota i jej przyjaciela.
Uroczystości nadania szkole imienia i sztandaru oraz odsłonięcia tablicy pamiątkowej, przy honorowej asyście wojska i straży, odbyły się 14 czerwca w Młyńcu Pierwszym oraz w kościele i ZS CKU w Gronowie. W pewnym momencie nad kościołem zaczął krążyć helikopter. Taką niespodziankę, korzystając z uprzejmości Salt Aviation z Warszawy, przygotowała Grażyna Witkowska, córka pana Ryszarda. Z kolei Aeroklub Toruński zaprezentował szybowiec.
– Jest to dla nas doniosłe i historyczne wydarzenie, ponieważ patron niesie ze sobą pewne wartości - mówiła dyrektor Mariola Marcinkowska. Licznie zgromadzeni goście ze środowiska pana Ryszarda, osoby związane z lotnictwem, odkrywali kolejne, interesujące karty z życia patrona szkoły. – Gościliśmy zasłużonych lotników, zarówno nadal czynnych, jak i seniorów, a każda z tych osób to osobna, wspaniała historia – powiedziała nam pani dyrektor. – Cieszę się, że przyjechali do nas także burmistrz, przewodniczący rady i komendant hufca ZHP z Milanówka, którego pan Ryszard jest honorowym obywatelem.
Wojciech Rakowiecki, zastępca wójta Gminy Lubicz mówił w czasie uroczystości: - Z ogromną radością i nadzieją spoglądamy w przyszłość, wierząc, że szkoła, nosząca odtąd imię pilota Ryszarda Witkowskiego, będzie miejscem, gdzie marzenia stają się rzeczywistością, tak jak rzeczywistością stały się marzenia młodego Ryszarda o lataniu.
Przed uczniami ze szkoły już otwierają się nowe drzwi. Prestiżowy Instytut Lotnictwa w Warszawie, w którym pan Ryszard pracował, we wrześniu, na swój koszt, zaprosił uczniów na wycieczkę. W programie będzie zwiedzanie Instytutu, eksperymenty, doświadczenia, rozmowy z pilotami. Na tym z pewnością nie skończy się kontakt szkoły zarówno z Instytutem, jak i innymi gośćmi uczestniczącymi we wczorajszej uroczystości.
ŻYCIORYS RYSZARDA WITKOWSKIEGO
Ryszard Witkowski urodził się w Milanówku, żył i pracował w Warszawie, ale część jego rodziny nadal mieszka w gminie Lubicz. Całe swoje życie związał z lotnictwem, był pilotem szybowcowym, samolotowym i jednym z pierwszych pięciu pilotów śmigłowcowych, inżynierem lotniczym, pilotem doświadczalnym oraz instruktorem lotniczym.
Przed wojną, jako harcerz 197 Mazowieckiej Drużyny Harcerzy, brał udział w kursach modelarskich, budował modele latające. W 1941 roku został członkiem konspiracyjnej Narodowej Organizacji Wojskowej, pod pseudonimem "Romuald", a po scaleniu NOW z Armią Krajową był zaprzysiężony jako żołnierz AK "Orliński" w VII Obwodzie "Obroża" Okręgu Warszawskiego AK. W czasie II wojny światowej, jako żołnierz Armii Krajowej, działał w osłonie tzw. zrzutów cichociemnych oraz brał udział w osłonie alianckich zrzutów broni na placówkę “Solnica” koło Grodziska Mazowieckiego. W czasie wojny wraz z rodziną udzielił schronienia Józefowi Romanowi oraz braciom Bronisławowi i Józefowi Miodowskim, wyzwolonym przez powstańców z obozu koncentracyjnego na Gęsiówce, za co w 1993 roku został odznaczony Medalem „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”.
Przez ponad trzydzieści lat pan Ryszard był pracownikiem naukowo-badawczym i pilotem doświadczalnym warszawskiego Instytutu Lotnictwa, specjalizującym się w technice wiropłatowej. Przeprowadzał próby śmigłowców. Jako pierwszy Polak pilotował śmigłowce Mi-4 i Jak-24, później podobną rolę pełnił przy procedurach wprowadzania do polskiego lotnictwa cywilnego śmigłowców Mi-6 i Mi-8. Ustanowił pierwszy w Polsce rekord świata w kategorii śmigłowców. W 1965 roku zdobył Diamentową Odznakę, przyznawaną za osiągnięcie szybowcem 5 km wysokości. W historii zapisał się jako pierwszy Polak pilotujący śmigłowiec Mi1 i rekordzista świata w czasie wznoszenia na 3000 m w klasie śmigłowców napędzanych silnikiem tłokowym. W 1957 r. na śmigłowcu SM-1 wykonał pierwsze w Polsce górskie lądowanie śmigłowca na górze Żar, a sanitarną wersją tego śmigłowca - pierwsze w kraju loty w górach. Jako pilot pracował dla agend ONZ - WHO i FAO w Szwecji, Libii, Jugosławii, Nigerii, Kanadzie i Indonezji. W 2009 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Napisał wiele publikacji o tematyce lotniczej, np. „Sześć stopni swobody”.
Pogrzeb Ryszarda Witkowskiego, z ceremoniałem wojskowym, odbył się 23 marca 2022 r. na Starych Powązkach w Warszawie.
SZTANDAR SZKOŁY
Sztandar Szkoły Podstawowej w Młyńcu Pierwszym im. Pilota Ryszarda Witkowskiego jest w kształcie kwadratu obszytego srebrnymi frędzlami.
Awers ma kolor szafirowy, symbolizujący błękit nieba, na środku znajduje się wizerunek pilota Ryszarda Witkowskiego otoczony srebrnym sznurem. Całość okolona jest nazwą szkoły. Po prawej stronie znajduje się śmigłowiec, po lewej szybowiec.
Rewers ma formę biało-czerwonej szachownicy. Na jej tle jest umieszczony srebrny orzeł z głową ozdobioną koroną zwróconą w prawo. Rozpostarte skrzydła symbolizują dążenie do najwyższego lotu i gotowość do pokonywania trudności. Wokół orła widnieje napis: nauka, honor, ojczyzna, szacunek.
Sztandar posiada jasny drzewiec, który jest zakończony okuciem ze srebrnym orłem.
>>> Więcej zdjęć FB Gmina Lubicz