Urząd Gminy Lubicz

Urząd Gminy Lubicz

  • Gmina »
  • Wszystkie aktualności »
  • Aktualności - rok 2025 »

KGW Brzezinko. Z pasją zmieniają swoje otoczenie

W sobotę panie z KGW Brzezinko z dumą i wzruszeniem świętowały 65-lecie swojej działalności – organizacji, która od pokoleń pielęgnuje lokalne tradycje, smaki i wartości wspólnotowe. 

W imieniu gminy Lubicz w uroczystości udział wzięli: Monika Lewandowska – zastępca wójta gminy Lubicz, Marcin Różycki – przewodniczący Rady Gminy Lubicz oraz radny Sławomir Sacharuk, którzy złożyli KGW serdeczne gratulacje i wyrazy uznania za pracę i zaangażowanie.

Odznaki dla pań

Ważnym punktem wydarzenia było wręczenie Kołu Gospodyń Wiejskich w Brzezinku odznaki „Za zasługi dla Powiatu Toruńskiego”. Aktu odznaczenia dokonali starosta Mirosław Graczyk oraz członkini Zarządu Powiatu Toruńskiego Agnieszka Janiaczyk-Dąbrowska.

Z kolei przewodnicząca koła Urszula Witkowska przygotowała odznaki dla członkiń za długoletnią działalność. Otrzymały je: Danuta Witkowska, Janina Tucholska, Bronisława Skrzyniecka, Teresa Lewandowska, Elżbieta Nowakowska, Halina Lewandowska, Longina Rybacka, Krystyna Piątkowska, Irena Grodzicka, Halina Sławkowska.

Historia koła

Historia Koła Gospodyń Wiejskich w Brzezinku sięga wiosny 1960 roku. Inicjatorem oraz założycielem tej organizacji był ówczesny prezes Kółka Rolniczego, Władysław Fryzik. To właśnie w jego prywatnym mieszkaniu odbyło się pierwsze zebranie założycielskie, które zgromadziło 18 kobiet pragnących aktywnie uczestniczyć w życiu swojej lokalnej społeczności.

Podczas tego spotkania wybrano zarząd, na czele którego stanęła Mieczysława Gackowska, córka pana Fryzika. W kolejnych latach funkcję przewodniczącej KGW pełniły również Apolina Rybacka, Teresa Piekańska oraz Danuta Witkowska. Pani Danuta szczególnie wyróżniała się w tej roli, pełniąc funkcję przewodniczącej od 1969 roku aż do 2011 roku.

Członkinie KGW w Brzezinku z zapałem promowały ogródki warzywne oraz produkcję mleka, a także brały udział w konkursach kulinarnych, zdobywając liczne nagrody, w tym 3. miejsce za tort i 2. miejsce za wieniec dożynkowy w 1983 roku. Panie chętnie organizowały zabawy taneczne oraz wycieczki krajoznawcze, ciesząc się dużym zainteresowaniem ze strony lokalnej społeczności. Zawsze aktywnie współpracowały z innymi organizacjami pozarządowymi oraz Ochotniczą Strażą Pożarną w Brzezinku, co przyczyniło się do integracji mieszkańców i stworzenia silnej wspólnoty.

26 października 2012 roku, w odpowiedzi na potrzeby lokalnej społeczności oraz chęć rozwoju, Koło Gospodyń Wiejskich zarejestrowało się pod nową nazwą - Stowarzyszenie Kobiet Na Rzecz Rozwoju Wsi Brzezinko

W latach 2013-2019 stowarzyszenie zrealizowało dziewięć projektów. 4 projekty dofinansowane ze środków Powiatu Toruńskiego, 5 projektów  dofinansowanych ze środków Gminy Lubicz oraz 2 projekty z Urzędu Marszałkowskiego. Informacje o jego działalności i zrealizowanych projektach ukazywały się w „Gońcu Gminnym”.

Członkinie stowarzyszenia organizowały dożynki, spotkania wigilijne i noworoczne dla mieszkańców oraz festyny dla dzieci,  pokazując, że wspólne działania mogą przynieść wiele radości i integracji. Czynnie brały też udział w gminnych festynach.

Dzięki  zaangażowaniu członkiń Stowarzyszenie Kobiet zdobyło Grand Prix w konkursie Powiatowa Akademia Smaków w 2018.

W 2019 roku stowarzyszenie wróciło do tradycyjnej nazwy Koła Gospodyń Wiejskich w Brzezinku, co podkreśliło jego korzenie i długą historię. Koło aktywnie uczestniczyło w festynach, konkursach na wojewódzkich dożynkach, w zjazdach sołtysów i KGW organizowanych przez Powiat Toruński.

Członkinie koła wywalczyły w 2023 roku II miejsce w gminnym Turnieju Ping-Ponga, a w 2024 r. I miejsce w turnieju.

W 2023 r. zdobyły III miejsce za najładniejsze stoisko KGW podczas Powiatowo-Gminnego Festiwalu Smaku.

Od kilku lat Brzezinko corocznie bierze udział w obchodach  Święta Niepodległości w Gminie Lubicz oraz w dożynkach parafialnych w Gronowie.

- Dzięki ciężkiej pracy oraz zaangażowaniu wielu pokoleń kobiet, Koło Gospodyń Wiejskich w Brzezinku stało się nie tylko miejscem spotkań, ale również ważnym ogniwem w życiu społeczności lokalnej, kultywując tradycje, promując lokalne produkty oraz integrując mieszkańców wsi – mówi przewodnicząca koła Urszula Witkowska.

Historia KGW w Brzezinku to opowieść o kobietach, które swoją pasją, zaangażowaniem i determinacją potrafiły zmieniać swoje otoczenie, tworząc miejsce, w którym współpraca i solidarność są na pierwszym miejscu, a tradycja łączy pokolenia.

Fot. Starostwo Powiatowe w Toruniu

  • data: 2025-06-30
  • Pamiątkowe zdjęcie
  • Życzenia Urszuli Witkowskiej składają Monika Lewandowska, Marcin Różycki i Sławomir Sacharuk
  • Mirosław Graczyk i Agnieszka Janiaczyk-Dąbrowska wręczyli "Medal za zasługi dla powiatu"
fotokod
Stronę wygenerowano: 2025-07-01 07:24:13
Przejdź do strony źródłowej »
Strona wygenerowana z systemu netadmin