Treść strony

Organizacje chcą pomóc Ukraińcom

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego informuje o polskich organizacjach pozarządowych, które próbują nawiązać kontakt z obywatelami Ukrainy w celu ich aktywizacji zawodowej.

Wojewoda na rzecz uchodźców z Ukrainy

Wojewoda uruchomił w naszym regionie cztery punktu pomocy dla cudzoziemców. Mogą oni uzyskać tam wsparcie niezbędne w codziennym funkcjonowaniu w Polsce. 

Cyfrowy dokument tożsamości. Дія пл (Diia.pl)

W ramach aplikacji mObywatel uruchomiono cyfrowy dokument tożsamości dla ukraińskich uchodźców: Dilia.pl. Jest to elektroniczny dokument wydawany osobom, które przekroczyły granicę polsko-ukraińską po 24 lutego b.r. 

Ochrona czasowa wysiedleńców z terytorium Ukrainy

Załączamy broszurę informacyjną nt. Polski w zakresie obejmowania ochroną czasową wysiedleńców z terytorium Ukrainy w związku z toczącym się konfliktem zbrojnym na terytorium tego kraju opracowaną przez Agencję UE ds. Azylu (European Union Agency for Asylum, dalej: EUAA) oraz MSWiA w porozumieniu z pozostałymi właściwymi merytorycznie resortami.

Dla kandydatów na studia

Prosimy o zapoznanie się z informacją dotyczącą przyjęć na studia. Ministerstwo Oświaty i Nauki Ukrainy zdecydowało o potrzebie prowadzenia specjalnych testów. Można to zrobić także poza Ukrainą, np. w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy.

Spotkanie z przedstawicielami Konsula Honorowego Ukrainy

29 czerwca o godzinie 14.30 w świetlicy przy ul. Bocznej 4 w Lubiczu Górnym odbędzie się spotkanie z przedstawicielami Konsula Honorowego Ukrainy. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Szczepienia dla Ukraińców. Nie tylko przeciwko Covid-19

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny przypomina, że uchodźcy z Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnych szczepień, np. na odrę czy różyczkę zgodnie z kalendarzem szczepień obowiązującym w Polsce.

Darmowe warsztaty doradztwa zawodowego

Увага! Безкоштовні семінари з професійного консультування для біженців з України, які проживають на території району Любич!Зацікавлених запрошуємо 24 травня о 9.00-14 у світлицю на ul. Bocznej 4 w Lubiczu Górnym.

Legalna praca. Załóż firmę

Zamieszczamy ulotkę z informacją na temat legalizacji pracy, którą otrzymaliśmy z Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy.

Podstrona KRUS dla obywateli Ukrainy

Biuro Komunikacji i Współpracy Międzynarodowej informuje, że na stronie www.krus.gov.pl utworzona została specjalna podstrona w języku ukraińskim dla obywateli tego kraju. 

W maju ruszą pierwsze wypłaty 500 plus dla uchodźców

Ponad 13 tys. wniosków o świadczenie 500 plus na dzieci z Ukrainy wpłynęło do ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

Obywatele Ukrainy z wykształceniem medycznym

Jeżeli na Ukrainie wykonywałaś zawód medyczny i musiałaś uciec przed wojną, zapoznaj się z załączoną ulotką i sprawdź jak w uproszczonym trybie uzyskać zgodę na wykonywanie swojej profesji w Polsce.

Pomoc ONZ dla uchodźców. Nawet 3100 zł na rodzin

700 zł na pierwszą osobę i 600 zł na czterech kolejnych członków rodziny mogą otrzymać uchodźcy z Ukrainy w ramach pomocy, jakiej udziela Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR).

Зустріч з консулом України. Допомога з документами

8 kwietnia w Toruniu zaplanowano spotkanie z konsulem generalnym Ukrainy w województwie kujawsko-pomorskim, podczas którego to spotkania będzie można uzyskać pomoc w kwestii paszportów i innych dokumentów: 9.00–16.00, Punkt Recepcyjny dla obywateli Ukrainy w Hotelu Kopernik, ul. Wola Zamkowa 12a.

Lekarze szpitala w Lipnie mówią po ukraińsku

Szpital w Lipnie informuje, że zatrudnia karę ukraińskojęzyczną. Udzielanie świadczeń medycznych Ukraińcom w ich ojczystym języku, umożliwi zebranie dokładnego wywiadu i wpłynie na diagnozę. 

Konta bankowe dla uchodźców. банківський рахунок

Od poniedziałku 4 kwietnia uchodźcy wojenni z Ukrainy, którzy przekroczyli granicę po 23 lutego 2022 r. będą mogli zakładać nieodpłatne konta osobiste w Banku Spółdzielczym w Grębocinie, Lubiczu Dolnym, Lubiczu Górnym, Złotorii.

Kurs języka polskiego dla obywateli Ukrainy w Złotorii. Курс польської мови

Kurs nauki języka polskiego dla Ukraińców, pierwsza edycja startuje 24 marca w szkole w  Złotorii. Zajęcia prowadzone będą przez pracowników naukowych UMK – mieszkańców sołectwa Złotoria, dwa razy w tygodniu w godzinach popołudniowych.

Pomoc psychologiczna dla osób z Ukrainy. психолог

W związku z aktualną sytuacją na Ukrainie, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Lubiczu informuje o dostępności psychologa (również w języku rosyjskim) dla wszystkich osób potrzebujących wsparcia psychologicznego.

W sprawie szczepień osób przybyłych z Ukrainy. щеплення COVID

Osoba, która przyjechała do Polski z Ukrainy w związku z trwającym konfliktem zbrojnym ma prawo do szczepień przeciwko COVID-19. Brak numeru PESEL nie stanowi przeszkody w procedurze szczepienia.

Weszła w życie specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy

Jak wynika z informacji nadesłanych przez Urząd Wojewódzki, wchodząca w życie od dziś (16.03.2022 roku) specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy, dotyczy TYLKO uchodźców przekraczających granicę polsko-ukraińską. Osoby przybywające do Polskich z innych krajów np. Węgier, Czech itp. nie podlegają przepisom tej ustawy.

Nadanie numeru PESEL dla obywateli Ukrainy

Uzyskaj numer PESEL oraz profil zaufany w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Wniosek w załączniku.

GOPS ma propozycję dla seniorów z Ukrainy. старші

Informujemy, że Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Lubiczu prowadzi na terenie gminy dwie dzienne placówki wsparcia seniorów: Dzienny Dom „Senior+” w Gronowie oraz Klub Seniora w Lubiczu Górnym. Istnieje możliwość, by uchodźcy z Ukrainy w wieku senioralnym skorzystali ze wsparcia tych placówek. Osoby zainteresowane proszone są o kontakt pod numerem telefonu: 516 142 013.

Pomoc w znalezieniu pracy dla obywateli Ukrainy

Departament Rynku Pracy w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej uruchomił, na wortalu publicznych służb zatrudnienia, nową zakładkę adresowaną do uchodźców z Ukrainy o nazwie Rynek pracy – pomoc dla Ukrainy.

Dla osób podejmujących decyzje o przyjęciu pod swój dach uchodźców z Ukrainy

O czym należy pamiętać, podejmując decyzję o przyjęciu pod swój dach uchodzących przed wojną mieszkańców Ukrainy.

Obywatele Ukrainy poruszający się w Polsce swoimi autami. автомобілів

Ważna informacja dla obywateli Ukrainy poruszających się na terenie Polski swoimi pojazdami w zakresie obowiązku posiadania zielonej karty lub bezpłatnego ubezpieczenia granicznego.

Informacje medyczne dla uchodźców z Ukrainy. здоров'я

Na stronie pacjent.gov uruchomiono w języku ukraińskim zakładkę „Pacjenci z Ukrainy”. Można znaleźć tam potrzebne informacje medyczne.

Dla osób przemieszczających się z Ukrainy ze zwierzętami. Тварини

Prezentujemy informację dla osób przemieszczających się z Ukrainy ze zwierzętami towarzyszącymi (psy, koty, fretki).

Informacje dla ukraińskich uchodźców. інформації

Tu znajdziecie przydatne dla uchodźców z Ukrainy informacje o zasadach pobytu w Polsce, zapisania dzieci ukraińskich do polskich szkół i przedszkoli, o zasadach korzystania z polskiej służby zdrowia i podejmowania pracy. Materiały są przygotowane w kilku językach.

Gminny Punkt Zbiórki Darów dla Ukrainy w Brzeźnie [Aktualizacja - punkt zamknięty]

Od piątku 4 marca uruchamiamy Gminny Punkt Zbiórki Darów dla Ukrainy w świetlicy w Brzeźnie.

Zdrowie. Praca. Edukacja - інформації

Tutaj znajdziecie praktyczne informacje dla osób przybywających z Ukrainy. Dotyczące korzystania ze służby zdrowia, poszukiwania pracy oraz edukacji dzieci.

Dla osób goszczących u siebie Ukraińców

Mieszkańców, którzy przyjęli uchodźców na własną rękę prosimy o przesłanie na adres e-mailowy k.czop@lubicz.pl kilku informacji dotyczących uchodźców.

Rachunek bankowy „Pomoc dla Ukrainy"

Jeżeli chcecie wesprzeć finansowo walczącą o wolność Ukrainę i jej obywateli, możecie skorzystać z rachunku, który uruchomiła gmina Lubicz.

Na pomoc Ukrainie! PCK i inne zbiórki

W związku z tragicznymi wydarzeniami na Ukrainie, Polski Czerwony Krzyż uruchamia zbiórkę środków pod hasłem #napomocUkrainie. PCK jest przygotowany, aby zorganizować pomoc dla obywateli Ukrainy poszkodowanych w wyniku konfliktu zbrojnego.

Kontakty dla uchodźców z Ukrainy. Гаряча лінія

Wojewoda kujawsko–pomorski uruchomił ogólnodostępną infolinię pod nr 52 34 97 804 oraz 52 34 97 461 obsługiwaną w języku ukraińskim i polskim oraz stronę internetową https://cudzoziemiec.bydgoszcz.pl.

PESEL. Wzór dokumentu w języku ukraińskim

Uzyskaj numer PESEL oraz profil zaufany w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Wniosek w załączniku.

Pomagamy dotkniętym wojną uchodźcom z Ukrainy [Aktualizacja 5]

Wobec sytuacji w Ukrainie i napływających do Polski tysięcy ukraińskich uchodźców, w sobotę po południu zebrał się w rozszerzonym składzie gminny sztab kryzysowy.