Treść strony

 1. Od 2024 roku stawka opłaty za odbiór śmieci za jedną osobę miesięcznie wynosi 29 zł.
 • Nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach bezwzględnie zobowiązuje do segregowania odpadów komunalnych. Dlatego mieszkańców, którzy tego nie zrobią będziemy zmuszeni obciążyć wyższą opłatą stanowiącą dwukrotność podstawowej kwoty, czyli 58 zł pomnożone przez liczbę osób w gospodarstwie domowym (za każdy miesiąc).
 1. Harmonogram odbioru odpadów w naszej gminie w 2024 roku znajduje się pod tym linkiem.
 2. W okresie świąt i innych wolnych dni harmonogram wywozu może ulec zmianie, o czym informujemy na tej stronie w Aktualnościach, na FB Gmina Lubicz, a osobom zapisanym do naszego systemu powiadamiania SMS wysyłamy wiadomość. Warto również subskrybować Newsletter Gminy Lubicz, w którym przypominamy o terminach odbioru śmieci (wpiszcie swój adres e-mail w odpowiednie pole na niebieskim pasku po lewej stronie, a w wersji mobilnej - tuż pod tą informacją). Dla tych, którzy wolą nowoczesne rozwiązania w styczniu 2021 roku uruchomiliśmy też dostęp do aplikacji na telefon: Kiedy śmieci?, która przypomina o zbliżającym się terminie wywozu. Ściągniecie ją za pośrednictwem Google Play czy App Store.
 3. Najważniejsze zasady reklamacji dotyczące nieodebrania śmieci:
 • Jeżeli odpady nie zostały zabrane w wyznaczonym dniu albo zdarzyły się inne zakłócenia dotyczące zbiórki, należy niezwłocznie złożyć reklamację (w ciągu najbliższych trzech dni roboczych) w Referacie Gospodarki Komunalnej, Mieszkaniowej i Dróg Urzędu Gminy Lubicz: telefonicznie pod nr 56 621 21 28 lub 56 621 21 38 lub e-mailowo, wysyłając wiadomość na adres gk@lubicz.pl, podając swoje dane oraz adres posesji. To pracownicy tego referatu są w bezpośrednim kontakcie z firmami wywożącymi odpady i mogą interweniować w zgłaszanej przez Państwa sprawie. Zgłoszenie po dłuższym czasie wyklucza możliwość wyjaśnienia sytuacji.
 • Najczęściej, jak wynika z naszych analiz (kontroli, ale także GPS-ów w śmieciarkach), odpady nie są zabierane z tych posesji, przy których pojemniki lub worki nie zostały wystawione na czas, czyli do godz. 6.00 rano. Firma nie ma możliwości wielokrotnego podjeżdżania pod jeden adres, ponieważ musi obsłużyć ok. 5.500 domostw.
 • Pamiętajmy także o dokładnym zawiązaniu worków. Szkło w nich nie może być potłuczone. Worek z odłamkami podczas ładowania go na samochód pęka, a odłamki szkła ranią pracowników firmy zajmującej się odbiorem odpadów.
 1. Przypominamy również, że od wielu lat w naszej gminie funkcjonuje także bezpłatny dla mieszkańców Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Lubiczu Górnym.
 2. A o tym, jak prawidłowo segregować śmieci przeczytacie Państwo tutaj.
 3. Więcej szczegółowych informacji związanych z gospodarką odpadami w naszej gminie znajdą Państwo w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy Lubicz.