Treść strony

Wreszcie mamy stacjonarną, publiczną toaletę

W tym tygodniu na Placu Niepodległości w Lubiczu Górnym stanęła półautomatyczna toaleta publiczna, która zostanie otwarta w ciągu kilkunastu dni, po uporządkowaniu terenu wokół.

Zgodnie z zapowiedziami, w centrum Lubicza Górnego postawiono stacjonarną, podłączoną na stałe do wody, kanalizacji i prądu, nowoczesną dwukabinową toaletę – damską i męską. Światło w niej zapala się automatycznie, automatycznie spłukuje się też woda, automatycznie jest dozowanie mydła do umycia rąk. W każdej kabinie znajduje się przycisk alarmowy, podłączony do całodobowego pogotowia wodno-kanalizacyjnego. Aby wyjść z toalety trzeba nacisnąć przycisk przy wyjściu, który zwolni elektrozamek (nawet mimo przerwy w dostawie prądu).

W najbliższych dniach pracownicy Zakładu Usług Komunalnych w Lubiczu uporządkują teren wokół obiektu, kładąc chodnik z kostki i sadząc zieleń. Toaleta zostanie otwarta po zakończeniu tych prac, najpierw bezpłatnie do końca maja. Potem, korzystając z niej zapłacimy 1 zł (bilonem lub kartą). Opłata będzie spożytkowana na sprzątanie i uzupełnianie środków czystości.

Toaleta zostanie jeszcze oznakowana.

- Wreszcie w przestrzeni publicznej naszej gminy mamy publiczną stacjonarną toaletę, na dodatek funkcjonalną i estetyczną – mówi wójt Marek Nicewicz.

Gmina stara się o dofinansowanie zadania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Z kolei w ubiegłym tygodniu na wniosek sołtysa i rady sołeckiej przenośną toaletę postawiono na parkingu wiejskim w Złotorii w pobliżu kościoła.

- Złotoria jest najbardziej turystyczną miejscowością w gminie, więc dostępna toaleta jest tutaj koniecznością – mówi Barbara Kisielewska, sołtys Złotorii. – Poprosiliśmy o jej postawienie z myślą o rowerzystach korzystających ze ścieżki Toruń-Osiek, wędkarzach łowiących u nas w dwóch rzekach, a także turystach licznie odwiedzających ruiny zamku Kazimierza Wielkiego.

drukuj (Wreszcie mamy stacjonarną, publiczną toaletę)

  • data: 2020-04-28
  • Publiczna toaleta w Lubiczu Górnym
  • Publiczna toaleta w Lubiczu Górnym
  • Publiczna toaleta w Lubiczu Górnym

« wstecz