Treść strony

Zaczynamy budowę ścieżki ze Złotorii do Lubicza przez Nową Wieś

18 sierpnia  w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu podpisano umowę na budowę prawie 7 km ścieżki pieszo-rowerowej wzdłuż drogi wojewódzkiej 657 ze Złotorii do Lubicza Górnego przez Nową Wieś. Ta inwestycja wymaga wykupów wielu prywatnych gruntów, nietypowych rozwiązań technicznych, dlatego jej łączny koszt wynosi blisko 10 mln zł. Na kwotę tę składa się dofinansowanie ze środków unijnych oraz partnerzy: Urząd Marszałkowski, Gmina Lubicz i Starostwo Powiatowe.

Umowę w obecności wicemarszałka województwa Zbigniewa Sosnowskiego, dyrektora Departamentu Infrastruktury Drogowej Mirosława Graczyka, starosty toruńskiego Marka Olszewskiego i wójta gminy Lubicz Marka Nicewicza, podpisał dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich Przemysław Dąbrowski oraz wykonawca inwestycji prezes ZDB Rogowo Krzysztof Wilczyński.

- To długo wyczekiwana przez mieszkańców inwestycja, której głównym celem jest poprawa bezpieczeństwa na terenie gminy Lubicz. Tym razem będzie realizowany projekt budowy traktu pieszo-rowerowego wzdłuż drogi wojewódzkiej 657, zapowiadany m.in. na spotkaniach z mieszkańcami sołectwa Nowa Wieś i Złotoria. Ścieżka cieszy również turystów, bo szlak będzie łączył się z drogą rowerową przy DW 654 Złotoria – Osiek – podsumowuje wójt gminy Lubicz Marek Nicewicz. - To bardzo dobra wiadomość dla nas wszystkich, a dodatkowo cieszy fakt, że za rok pojedziemy ścieżką wybudowaną przez Zakład Drogowo-Budowlany z Rogowa, przedsiębiorcy z naszego terenu Krzysztofa Wilczyńskiego.

To będzie asfaltowa ścieżka pieszo-rowerowa o długości 6,7 km, szerokości 2 m, przebiegająca pomiędzy Lubiczem a wiaduktem nad autostradą po lewej stronie drogi wojewódzkiej, a następnie od tego miejsca do Złotorii prawą stroną. Budowa potrwa rok, planowany termin oddania do użytku to jesień 2021.

W nadchodzącym tygodniu wykonawca przejmie formalnie plac budowy i na początku września rozpocznie roboty. W związku z tym przypominamy informacje, które były już rozsyłane do mieszkańców, że właściciele działek, przez które ma przechodzić ścieżka, otrzymują odszkodowanie, ale warto dodatkowo zrobić zdjęcia działek, uwzględniając wszystko, co się na nich znajduje (na potrzeby wyjaśnienia wątpliwości w przyszłości). Odszkodowania, które już zostały przyznane, jak i te w trakcie realizacji, dotyczą rekompensaty za przejęcie gruntu i za części składowe, czyli ogrodzenie. Jest to odszkodowanie za przeniesienie, odtworzenie płotu w nowym miejscu i za zajęty pod ścieżkę grunt. Rozbiórki ogrodzenia dokonają ekipy wykonawcy ścieżki, natomiast postawienie go na nowo leży w gestii właściciela działki. Koordynatorem służącym pomocą w tych sprawach jest pracownik Urzędu Marszałkowskiego - Alicja Kopyłowska - tel. 56 62 18 350, e-mail: id.sekretariat@kujawsko-pomorskie.pl.

drukuj (Zaczynamy budowę ścieżki ze Złotorii do Lubicza przez Nową Wieś)

  • data: 2020-08-19
  • Podpisanie umowy na budowę ścieżki
  • Podpisanie umowy na budowę ścieżki
  • Podpisanie umowy na budowę ścieżki

« wstecz