Treść strony

Zero utonięć i dobra atmosfera, czyli wakacje w Józefowie

Liczni mieszkańcy na plaży, odpoczywający i zażywający kąpieli oraz cztery uratowane osoby przez ratowników. Ofiar zero. Czy może być lepszy bilans tegorocznego sezonu w Józefowie?

Przez dwa wakacyjne miesiące spotykaliśmy się nad jeziorem w sołectwie Młyniec Drugi. W tamtym roku Urząd Gminy Lubicz, po raz pierwszy w historii, pilotażowo zorganizował w Józefowie „miejsce czasowo wykorzystywane do kąpieli”. W tym roku otworzyliśmy pełnoprawne kąpielisko. Zależało nam na zorganizowaniu kąpieliska również ze względu na pandemię i ograniczenia związane z urlopowymi wyjazdami. Mimo trudności dopełniliśmy wszelkich formalności, proponując mieszkańcom bezpieczne wakacyjne miejsce relaksu.

Na plażę dowieźliśmy świeży piasek. Gmina zapewniła większą liczbę toalet z dostępem wody do mycia rąk i środków dezynfekujących. Postawimy też przebieralnię – damską i męską. Wyznaczone miejsce do kąpieli zostało poszerzone o ok. 2 m, podobnie jak brodzik, umieszczony tym razem z prawej strony plaży. Gmina na stałe zatrudniła dwóch ratowników Tomasza Górnego i Piotra Wilkowskiego oraz jako wspomagającego Jarosława Kubisza, którzy czuwali nad bezpieczeństwem kąpiących się przez 60 wakacyjnych dni 8 godzin dziennie. Do dyspozycji otrzymali wieżę, łódkę, profesjonalną apteczkę, defibrylator, sprzęt do nurkowania oraz tubę. Dzięki nim statystyka utonięć na kąpielisku wygląda tak, jak wszyscy sobie tego życzyliśmy - 0. To nie oznacza, że nie obyło się bez niebezpiecznych zdarzeń.  Ratownicy uratowali czworo tonących – dwóch 16-latków, 26-latkę i 8-latkę.

- Biorąc pod uwagę liczbę zdarzeń, to był ciężki sezon – przyznaje Tomasz Górny. – Zresztą ogólne statystyki utonięć w tym roku w Polsce to potwierdzają. Na kąpielisku podczas ładnej pogody mieliśmy mnóstwo ludzi, bo ze względu na pandemię wielu zrezygnowało z wyjazdów. Cieszę się, że gmina wyposażyła też nas w wieżę, co bardzo ułatwiło obserwowanie kąpiących się.

Dla plażowiczów przygotowaliśmy dwa parkingi. Duży bezpłatny na polu przy wjeździe do lasu oraz mniejszy płatny tuż przy plaży.

Nad jeziorem funkcjonował bar „Lubiczanki” z możliwością wypożyczenia sprzętu wodnego.

W tym roku na plażę w Józefowie z inicjatywy radnej powiatowej Agnieszki Janiaczyk-Dąbrowskiej zaprosiliśmy także kino letnie. Łącznie w trzech seansach wzięło udział ponad 700 osób.

Nad jeziorem zostało także zorganizowanych kilka inicjatyw, m.in. zabawy dla dzieci prowadzone przez Fundację „Okruszek Szczęścia” oraz skierowane do młodzieży działania profilaktyczne Stowarzyszenia One Passion One Love WP.

drukuj (Zero utonięć i dobra atmosfera, czyli wakacje w Józefowie)

  • data: 2020-09-01
  • Kąpielisko nad jeziorem w Józefowie
  • Gminna plaża w Józefowie
  • Kino plenerowe nad jeziorem w Józefowie

« wstecz