Treść strony

Nowa Wieś. Spotkanie w sprawie ścieżki pieszo-rowerowej

Jak już informowaliśmy, za kilka dni rozpoczyna się budowa ścieżki pieszo-rowerowej Złotoria – Nowa Wieś – Lubicz Górny. Wczoraj zainteresowani mieszkańcy spotkali się z jej inwestorami i wykonawcą.

Nowa Wieś jest miejscowością rozciągniętą wzdłuż drogi wojewódzkiej 657. Tę trasę często wykorzystują mieszkańcy Torunia chcący ominąć korki w Lubiczu Górnym i Lubiczu Dolnym. To jednak generuje duży ruch na drodze wojewódzkiej, który zagraża bezpieczeństwu mieszkańców naszej gminy. Mieszkańcy, zwłaszcza Nowej Wsi, od dawna domagali się, aby zarządca drogi zbudował przy niej chodnik lub ścieżkę pieszo-rowerową. W końcu przedsięwzięcie rusza dzięki współpracy trzech samorządów – gminnego, powiatowego i wojewódzkiego.

Pisaliśmy już, że 25 września wykonawca, czyli ZDB Rogowo, przejął plac budowy, a 28 września, w Nowej Wsi odbyło się spotkanie dotyczące inwestycji. Jego gospodarzami byli wójt Lubicza Marek Nicewicz i sołtys Nowej Wsi Miłosz Morawiak, którzy zaprosili przedstawicieli pozostałych instytucji zaangażowanych w budowę. Spotkało się to z dużym zainteresowaniem mieszkańców Złotorii, Nowej Wsi i Lubicza Górnego, wzdłuż których posesji powstanie ścieżka. Mirosław Graczyk, dyrektor Departamentu Infrastruktury Drogowej Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu szczegółowo omówił inwestycję, wraz z pozostałymi gośćmi odpowiadając na wiele pytań. Poruszono także kwestię odszkodowań. Wójt Lubicza Marek Nicewicz wyjaśnił, że gmina dokona zmniejszenia podatku za przejęte grunty.

Przedsięwzięcie wymaga wykupów prywatnych terenów, nietypowych rozwiązań technicznych, dlatego jego łączny koszt wynosi blisko 10 mln zł. Na kwotę tę składa się dofinansowanie ze środków unijnych oraz wspomniani trzej partnerzy: Województwo Kujawsko-Pomorskie, Gmina Lubicz i Powiat Toruński.

Asfaltowa ścieżka pieszo-rowerowa będzie miała długość 6,7 km, a szerokość 2 m. Pobiegnie między Lubiczem Górnym a wiaduktem nad autostradą po lewej stronie drogi wojewódzkiej, a następnie od tego miejsca do Złotorii prawą stroną.

W tym roku roboty obejmą Złotorię oraz tereny leśne i niezabudowane w Nowej Wsi. Budowa potrwa rok, planowany termin oddania inwestycji do użytku to jesień 2021.

drukuj (Nowa Wieś. Spotkanie w sprawie ścieżki pieszo-rowerowej)

  • data: 2020-09-29
  • Logotypy
  • Spotkanie w sprawie ścieżki pieszo-rowerowej w Nowej Wsi

« wstecz