Treść strony

Wspólnie dbamy o nasze świetlice

Gmina Lubicz remontuje kolejne świetlice sołeckie. Teraz na "tapecie” są m.in. Sołectwa Mierzynek, Grębocin i Rogówko. A co za nami?

W świetlicy w Mierzynku na podłogach będą wygodniejsze i estetyczniejsze w utrzymaniu kafelki. – W naszą świetlicę inwestujemy od 10 lat, odkąd jest fundusz sołecki – mówi sołtys Mariusz Filuś. Kto zna to miejsce, doskonale widzi różnicę. W tamtym roku malowano tu ściany i sufity. Najistotniejsze i najbardziej kosztowne było jednak założenie, przy pomocy gminy, centralnego ogrzewania, dzięki czemu teraz świetlica może być wykorzystywana także w chłodnych miesiącach w roku.

W Grębocinie trwa remont świetlicy wiejskiej odzyskanej po przeniesieniu poradni pedagogicznej do budynku szkoły.  Wcześniej wymieniono okna, teraz modernizowane są pomieszczenia wewnątrz, które następne zostaną urządzone i umeblowane.

Dzieje się też w Rogówku. – Zakład Gospodarki Komunalnej w Lubiczu robi nam gruntowny remont świetlicy – mówi Bogdan Laskowski, sołtys Rogówka. – Ściany są już pomalowane, czekamy na podwieszany sufit i wymianę drzwi.

Mieszkańcy Rogówka stwierdzili, że świetlica, w której odbywają się nie tylko zebrania, ale również imprezy integracyjne skupiające różne środowiska, to centralne miejsce tej miejscowości, dlatego wymaga zadbania wewnątrz i zewnątrz. W tym roku teren przed budynkiem również oświetlono, podobnie jak plac zabaw, montując dwie lampy ledowe (na słupie i na ścianie). Natomiast za świetlicą położono 400 m kw. kostki brukowej.

Rozpoczęły się również prace nad uporządkowaniem terenu wokół świetlicy w Nowej Wsi, gdzie ma powstać boisko. W następnej kolejności będzie tutaj przeniesiemy plac zabaw, który z czasem wzbogaci się o dodatkową infrastrukturę. Zakres tych wszystkich prac jest duży, dlatego został rozłożony na etapy. Podstawową część działań zaplanowano na jesień, pozostałe wiosną przyszłego roku i w ciągu następnych miesięcy. Przy okazji tych porządków zostanie rozebrany stary budynek gospodarczy przy świetlicy.

O świetlicę dba także sołectwo Brzeźno. Kolejny rok, remontując ją, aby mieszkańcy mogli się spotykać w jak najlepszych warunkach. Zamontowano drzwi tarasowe, którymi bezpośrednio można wyjść na plac za świetlicą. – Plac został też ogrodzony, oczyszczony i przygotowany do nasadzeń – wyjaśnia Piotr Dąbrowski, sołtys Brzeźna, który planuje także wyposażyć to miejsce w grilla. Przyjemnie i ciepło będzie również podczas wydarzeń w środku, ponieważ piec spalinowy wyeliminowano, stawiając na ogrzewanie elektryczne i montując grzejniki wektorowe.

Piec wymieniło także w remizie w Brzezinku, a w Jedwabnie wyremontowano łazienki.

Teren wokół świetlicy regularnie uatrakcyjnia także Kopanino, w tym roku przed budynkiem postawiono betonowy stół do ping-ponga. Młyniec Drugi ma nową świetlicę, wybudowaną przez gminę w ubiegłym roku. Przy budynku niedawno ustawiono okazałe donice, które rada sołecka pozyskała od sponsora.

Prace, o których piszemy (poza większymi inwestycjami) są finansowane przede wszystkim z wyodrębnionego w gminie dla sołectw funduszu sołeckiego, a o jego przeznaczeniu zdecydowali sami mieszkańcy.

drukuj (Wspólnie dbamy o nasze świetlice)

  • data: 2020-10-15
  • Remontowana świetlica w Mierzynku
  • Remontowana świetlica w Mierzynku
  • Remontowana świetlica w Mierzynku

« wstecz