Treść strony

Słoweńska pasieka w Grębocinie

Wczoraj naszą gminę odwiedziła JE Ambasador Republiki Słowenii Pani Božena Forštnarič Boroje, aby omówić wspólne plany umiejscowienia na terenie gminy Lubicz tradycyjnego słoweńskiego ula. Ma być to pierwsze takie miejsce w Polsce.

Słoweński ul będzie ustawiony w Grębocinie w pasiece Państwa Jakubowskich, którą JE Ambasador Republiki Słowenii zwizytowała wraz Konsulem Honorowym Republiki Słowenii w Toruniu Janem Walczakiem i władzami gminy Lubicz wójtem Markiem Nicewiczem, przewodniczącym rady Zbigniewem Barcikowskim i zastępcą wójta Wojciechem Rakowieckim.

Słowenia znana jest z edukacji na temat znaczenia pszczół dla przyrody i ludzkości. To właśnie ten kraj był inicjatorem ustanowienia Światowego Dnia Pszczoły, w 2017 r. przyjętego przez wszystkie państwa członkowskie ONZ. Od tej pory Światowy Dzień Pszczoły obchodzony jest co roku 20 maja.

Jak powiedziała JE Ambasador, w tym roku Słowenia świętuje także 30-lecie niepodległości, a w połowie roku obejmie przewodnictwo w Unii Europejskiej. Wśród wielu zaplanowanych w związku z tym wydarzeń jest właśnie utworzenie kolorowych pasiek słoweńskich w różnych krajach Unii. Grębocin byłby pierwszy w Polsce. Pani Božena Forštnarič Boroje zauważyła z zadowoleniem, że gmina Lubicz pod względem liczby ludności i krajobrazu przypomina jej rodzinne strony. 

Miód ze słoweńsko-grębocińskiej pasieki mógłby stanowić doskonały i zdrowy prezent w kontaktach międzynarodowych. 

Wójt Marek Nicewicz ma dalsze plany związane z zagospodarowaniem terenu wokół pasieki, o których więcej napiszemy w przedświątecznym wydaniu "Gońca gminnego".

 

drukuj (Słoweńska pasieka w Grębocinie)

  • data: 2021-03-23
  • JE Ambasador Słowenii z wizytą w Urzędzie Gminy Lubicz
  • JE Ambasador Słowenii i wójt gminy Lubicz w drodze do...
  • Wizytacja grębocińskiej pasieki

« wstecz