Treść strony

Uwaga na spacerujące łosie

W ostatnich dniach na do Urzędu Gminy Lubicz docierają zgłoszenia od mieszkańców miejscowości Nowa Wieś, Złotoria, Kopanino i Grabowiec o pojawiających się w okolicy łosiach. Informujemy, że zwierzęta te nie należą do zwierząt niebezpiecznych i rzadko atakują człowieka. Może się jednak zdarzyć, że w obliczu zagrożenia, w celu ochrony swojego terenu lub potomstwa, łoś taki może zachować się niebezpiecznie.

Bez względu na okoliczności spotkania z łosiem, należy zachować bezpieczną odległość i pozwolić mu spokojnie najeść się lub odejść.

Jeżeli ktoś spotka łosia, nie powinien zbyt blisko do niego podchodzić, bo co prawda rzadko, ale jeśli ma w okolicy młode może zachować się niebezpiecznie.

Łosie zaliczane są do tzw. grubej zwierzyny, która objęta jest okresem ochronnym. W Polsce od 2001 roku obowiązuje tzw. moratorium, czyli zawieszenie polowań i całoroczny okres ochronny.

Szczególną uwagę kierujemy do właścicieli psów, którzy odbywają spacery ze swoimi podopiecznymi w terenach leśnych. Pamiętajmy - spacerując z psem po lesie, należy trzymać go na uwięzi!

drukuj (Uwaga na spacerujące łosie)

  • data: 2021-05-14

« wstecz