Treść strony

Wójt Lubicza podpisał deklarację "dbajMY o H2O"

No i przepłynęli. W niedzielę 4 lipca gościliśmy uczestników spływu kajakowego z Wąbrzeźna do Bałtyku przez Strugę Wąbrzeską, Drwęcę i Wisłę. Na gminnym odcinku Drwęcy płynęli również nasi kajakarze z wójtem Markiem Nicewiczem na czele.

Spływ pod hasłem „Dbajmy o H2O” zorganizowany przez władze Wąbrzeźna pod honorowym patronatem Koalicji Ratujmy Rzeki jest inicjatywą burmistrza Wąbrzeźna i miał na celu podkreślenie znaczenia dostępu do dobrej jakości wody, a także upamiętnienie obchodów 100-lecia powrotu Pomorza i Kujaw do Wolnej Polski. Kajakarze w ciągu 9 dni mają do przepłynięcia 298 km rzek wspólnie z przedstawicielami 12 samorządów, przekonanych o potrzebie wspólnych działań na rzecz ochrony wód w Polsce.

To przekonanie mają wójtowie, burmistrzowie i prezydenci Bydgoszczy, Chełmna, Gdańska, Gniewu, Golubia-Dobrzynia, Grudziądza, Lubicza, Solca Kujawskiego, Stegny, Świecia, Tczewa i Torunia.

- Podejmujemy wyzwanie dziewięciodniowego spływu kajakowego, aby zachęcać samorządy Kujaw i Pomorza do dbałości o wodę w Polsce. Tylko podejmując wspólne działania mamy realny wpływ na wodny ekosystem w Polsce – podkreśla Tomasz Zygnarowski, burmistrz Wąbrzeźna. 

Trzy kluczowe działania, które może podjąć każdy samorząd w Polsce aby zadbać o jakość wód w Polsce, burmistrz Tomasz Zygnarowski zebrał w deklarację „dbajMY o H2O” i postanowił, że nie tylko sam podejmie inicjatywy na rzecz poprawy jakości wód w okolicy, ale także namówi do tego innych samorządowców. Wśród nich są także władze gminy Lubicz.

- My także podjęliśmy kroki w kierunku dbałości o wodę - podkreśla wójt Marek Nicewicz. - Nie tylko poprzez włączenie się do inicjatywy kolegów z Wąbrzeźna. Obecnie kończą się przygotowania projektowe i dokumentacyjne dotyczące modernizacje sieci wodociągowej w miejscowościach naszej gminy, od ponad dwóch lat budujemy w kilku lokalizacjach kanalizacje, a już niebawem nasze ścieki popłyną kolektorem do Torunia, pozwalając wyłączyć z codziennej eksploatacji coraz mniej wydajną oczyszczalnię w Lubiczu.

Samorządowców na trasie spływu wspierali w kajakach m.in. Dawid Putto, złoty medalista mistrzostw świata w kajakarstwie, zawodnik Kopernika Bydgoszcz, w Chełmnie do spływu dołączy Lech Flaczyński, polski podróżnik, wspinacz, laureat nagrody Kolosy, a w Gdańsku uczestników spływu powitał pod Żurawiem Marek Kamiński, słynny polski podróżnik ekstremalny.

drukuj (Wójt Lubicza podpisał deklarację "dbajMY o H2O")

  • data: 2021-07-12
  • Spływ kajakowy z Wąbrzeźna do Bałtyku przez Strugę...
  • Podpisanie deklaracji dbałości o jakość wody
  • Spływ kajakowy z Wąbrzeźna do Bałtyku przez Strugę...

« wstecz