Treść strony

Kreatywna Złotoria. Nie tylko mural

W Złotorii tuż za mostem na Drwęcy, w pobliżu kościoła powstanie historyczny mural upamiętniający zawarcie w XV wieku I pokoju toruńskiego. Kto go wykona? Już wiemy.

Przekazanie dokumentów traktatu nastąpiło w maju 1411 roku w okolicach tutejszego zamku. Mural ma pokazywać to właśnie wydarzenie. Z propozycją zaprojektowania i wykonania „dzieła” rada sołecka zwróciła się za pomocą mediów do osób o zacięciu artystycznym, studentów, pasjonatów sztuki ulicznej.

- To doskonała okazja do artystycznego spełnienia marzeń i pozostawienia po sobie trwałego śladu – komentuje Barbara Kisielewska, sołtys Złotorii.

Ściana budynku, użyczonego na te potrzeby od prywatnych właścicieli Anny i Janusza Koroniewskich, została już otynkowana i zagruntowana, a na apel rady sołeckiej odpowiedziało siedmiu autorów, przesyłając swoje wizualizacje.

- Bardzo dziękujemy wszystkim państwu, którzy odpowiedzieli na naszą propozycję – mówi pani sołtys.

Społeczna rada artystyczna pod kierunkiem art. graf. prof. Edwarda Salińskiego, powołana przez panią sołtys Złotorii, przeanalizowała nadesłane projekty, uwzględniając nie tylko walory artystyczne, ale także połączenie historii z teraźniejszością i możliwości techniczne realizacji. Ostatecznie zdecydowano  się na podjęcie współpracy z Cezarym Mazurkiewiczem ze Złotorii. Jak wskazała komisja, jego pomysł na mural w Złotorii spełnia wszelkie oczekiwania mieszkańców i może się podobać przybywającym tu turystom. Efekt ma być niespodzianką, dlatego nie prezentujemy projektu.

– Postaramy się, aby mural powstał jeszcze w tym roku, ale tutaj dużo zależy od pogody. Potrzebne jest minimum 10 dni bez deszczu – wyjaśnia pani sołtys.

Przy okazji tej inicjatywy zdecydowano się także na założenie złotoriańskiej witryny internetowej, na której znajdą się teksty, opisy, ryciny, grafiki, fotografie opisujące bogatą historię miejscowości oraz jej tradycje i mieszkańców. Na witrynie będzie też można znaleźć filmy promocyjne ukazujące dzieje tego pięknego miejsca u dorzecza Drwęcy. Na nowo powstającym muralu zostanie umieszczony specjalny QR kod odsyłający widzów do witryny, dzięki czemu będzie można online zapoznać się z historią Złotorii. W planach sołectwa jest również pozyskanie makiety pokazującej zamek w czasach jego świetności oraz dalsze prace wokół ruin zamku.

drukuj (Kreatywna Złotoria. Nie tylko mural)

  • data: 2021-09-17

« wstecz