Treść strony

Zrób pierwszy krok. Porozmawiaj z terapeutą

Jeśli Twoje spożywanie alkoholu sprawia Ci kłopoty życiowe, jeżeli jesteś członkiem rodziny takiej osoby i trudno Ci sobie z tym poradzić, pomoc znajdziesz w gminnym Punkcie Konsultacyjnym dla osób uzależnionych i współuzależnionych.

- Każde uzależnienie potrafi zabrać wolność, dając złudne wyobrażenie szczęścia i ucieczki od codziennych problemów. Jeśli nie podejmiesz działań zmierzających ku zmianie sposobu życia, z czasem utracisz kontakt z najbliższymi, tracąc możliwość realnej oceny sytuacji. Pierwszym krokiem do podjęcia skutecznych zmian w Twoim życiu może być rozmowa z terapeutą – mówi Dariusz Mikowski z gminnego Punktu Konsultacyjnego dla osób uzależnionych i współuzależnionych. 

Punkt Konsultacyjny w Lubiczu Dolnym jest otwarty w każdy wtorek w godzinach 10.00-16.00. Od stycznia mieści się ponownie w świetlicy środowiskowej przy ul. Toruńskiej 56 (budynek ZUK). Z powodu pandemii na każde spotkanie należy umówić się telefonicznie. Ponadto od marca 2020 roku, po pojawieniu się jej pierwszej fali, w porozumieniu z wójtem Lubicza oraz Gminną Komisją Przeciwdziałania Alkoholizmowi, podjęto decyzję o możliwości rozmów telefonicznych tzw. teleporad w każdym dniu tygodnia w godz. 9.00- 19.00 (+48 797 999 879).

W Punkcie pomoc jest udzielana każdemu, kto jej potrzebuje, kto chce podjąć się trudnych, ale korzystnych zmian w swoim życiu. W trakcie rozmów z terapeutą uzależnień nie będziesz przez nikogo oceniany ani potępiany za swoje czyny. Terapeuta do każdego odnosi się z szacunkiem i zrozumieniem. Wie, jak pomóc w często bardzo trudnym momencie życia, dając też wsparcie najbliższym  uzależnionego. - Niezależnie jakiego rodzaju kłopoty przeżywasz,  zawsze istnieje szansa na nową jakość życia – mówi Dariusz Mikowski, gwarantując wszystkim osobom pełną dyskrecję i anonimowość.

- Twój czas podczas rozmowy z terapeutą jest maksymalnie zorganizowany. Twój czas to czas działania, a tym samym czas zmiany – wyjaśnia terapeuta. - Twoja zmiana dokona się dzięki Twoim zasobom, a nie krytyce i ocenie tego, co robiłeś dotychczas.

Spróbuj zawalczyć o siebie, zarówno jeśli jesteś osobą uzależnioną, jak i współuzależnioną.

Zadania Punktu Konsultacyjnego w Lubiczu:

1. Informowanie o chorobie alkoholowej, uzależnieniach od narkotyków, dopalaczy, uzależnieniach behawioralnych, zachowaniach kompulsywnych mogących destrukcyjnie wpływać na różne obszary życia człowieka

2. Informowanie o możliwościach leczenia osób uzależnionych.

3. Informowanie osób z przejawami współuzależnienia, ofiary przemocy o możliwościach psychoterapii.

4. Motywowanie osób mające problem alkoholowy lub problemy z używaniem innych substancji psychoaktywnych, pijące szkodliwie do terapii. 

5. Udzielanie pomocy rodzinom z problemami alkoholowymi oraz osobom doświadczającym przemocy domowej.

6.  Podejmowanie działania zmierzające do dobrowolnego podjęcia leczenia odwykowego osób uzależnionych od alkoholu lub innych środków psychoaktywnych oraz podejmowano czynności zmierzające do orzeczenia o zastosowaniu wobec osób uzależnionych obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego.

7. Prowadzenie rozmów motywujących z osobami po podstawowym programie terapii w oddziałach terapii uzależnień, poradniach leczenia uzależnień, szpitalach psychiatrycznych, zakładach karnych mające na celu podtrzymanie decyzji o zachowaniu abstynencji oraz wprowadzaniu zmian w odczuwaniu, myśleniu, zachowaniach prowadzących do poprawy jakości życia.

8. Podejmowanie rozmów z osobami doświadczającymi przemocy domowej.

9. Przeprowadzanie rozmów z osobami współuzależnionymi zarówno paniami, jak i panami.

10. W Punkcie Informacyjno-Konsultacyjnym udziela się również informacji na temat przemocy w rodzinie, trudności w relacjach partnerskich, trudności wychowawczych, wsparcia i rozwiązywania problemów życiowych. Ponadto w trakcie rozmów w kontakcie terapeutycznym oferowano pomoc m.in. w pracy nad trudnościami osobistymi, w pracy nad poczuciem własnej wartości, wspieranie rozwoju osobistego. 

Punkt Konsultacyjny ściśle współpracuje z Urzędem Gminy Lubicz, Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, GOPS, Zespołem Interdyscyplinarnym, kuratorami sądowymi, asystentami rodziny, Oddziałami Leczenia Uzależnień i Poradniami Leczenia Uzależnień oraz Grupą Anonimowych Alkoholików "Drwęca"

drukuj (Zrób pierwszy krok. Porozmawiaj z terapeutą)

  • data: 2021-01-04

« wstecz