Treść strony

Co dalej z Zakładem Usług Komunalnych?

Plan naprawczy w Zakładzie Usług Komunalnych w Lubiczu uzyskał zielone światło od lubickich radnych. Rada Gminy Lubicz przegłosowała dokapitalizowanie spółki łączną kwotą 2,5 mln złotych wraz ze zwrotem poniesionych nakładów na budowę kanalizacji w Lubiczu Dolnym na kwotę 2 mln złotych.

Decyzja rady zapobiegła likwidacji spółki, a w konsekwencji zwolnieniom pracowników, wyprzedaży majątku spółki znacząco poniżej jego wartości i problemom w realizacji takich zadań jak zaopatrywanie mieszkańców w wodę, odprowadzanie ścieków, budowa, remont i utrzymanie dróg gminnych, czy remonty budynków użyteczności publicznej.

Niespełna miesiąc temu, 31 sierpnia, wójt Marek Nicewicz podjął decyzję o odwołaniu Grzegorza Karpińskiego z funkcji prezesa spółki ZUK. Obie decyzje (o dokapitalizowaniu i o odwołaniu prezesa) były efektem pogarszającej się sytuacji finansowej spółki, na którą wpływ miały zarówno niezależne czynniki zewnętrzne (pandemia i trudności na rynku materiałów budowlanych, galopujący wzrost cen materiałów budowlanych, paliw i energii, rosnąca inflacja oraz stopy procentowe kredytów) jak również błędy w zarządzaniu spółką. Te drugie to w głównej mierze pogarszająca się jakość wykonywanych prac i błędy w bieżącym gospodarowaniu zasobami spółki, niewłaściwa ocena zdolności świadczenia usług, a także brak właściwej reakcji zarządu spółki na coraz trudniejszą sytuację ogólnogospodarczą, jak i sytuację finansową spółki.

ZUK to spółka powołana przez gminę do wykonywania jej zadań własnych, takich jak: zaopatrywanie mieszkańców w wodę, odprowadzanie ścieków, budowa, remont i utrzymanie dróg gminnych, remonty budynków użyteczności publicznej (np. świetlic gminnych). Realizacja zadań własnych gminy poprzez gminne spółki komunalne to praktyka powszechnie stosowana wśród samorządów w Polsce, zarówno w dużych miastach, takich jak Toruń, Szczecin czy Radom, jak również w dziesiątkach małych gmin w całej Polsce. W naszym województwie takie zakłady usług komunalnych działają między innymi w Brodnicy, Wąbrzeźnie, Brześciu Kujawskim, Chełmży czy Złejwsi Wielkiej. Te wszystkie samorządy wybrały formę realizacji zadań własnych poprzez gminne spółki komunalne, ponieważ jest to optymalna forma funkcjonowania w porównaniu z tradycyjnym rozwiązaniem, jakim są jednostki budżetowe gmin. Należy tu chociażby wspomnieć o podatku VAT, który spółka prawa handlowego może odzyskiwać, podczas gdy w przypadku samej gminy podatek ten jest wyłącznie kosztem, który musi ponosić gmina, czyli de facto mieszkańcy.

Potrzeba dokapitalizowania spółki ZUK, o którą wójt Marek Nicewicz wnioskował do Rady Gminy Lubicz, wynika z wielu czynników. Są to w głównej mierze czynniki zewnętrzne, które miały bezpośrednie przełożenie na drastyczny wzrost kosztów działalności – pandemia, wojna w Ukrainie, wzrost cen materiałów budowlanych, wzrost cen paliw i energii, wzrost inflacji, czy wreszcie wzrost stóp procentowych w bankach. Ta trudna sytuacja dotyczy nie tylko spółek komunalnych, ale wszystkich podmiotów gospodarczych, a także zwykłych ludzi, którym raty kredytów rosną w oczach, a koszty codziennych zakupów pochłaniają coraz większą część domowego budżetu. Podwyżki cen każdemu dają się mocno we znaki i dotyczy to nie tylko przysłowiowego Kowalskiego, ale także gminnych samorządów, w tym gminnych spółek.

Należy również wyraźnie podkreślić, że jedno z głównych zadań realizowanych przez ZUK, a mianowicie zaopatrywanie mieszkańców w wodę i odprowadzanie ścieków, odbywa się w oparciu o starą taryfę sprzed czterech lat. Oznacza to, że obecnie wynikające z tej taryfy ceny są mocno niedoszacowane i nie pokrywają w pełni kosztów z tym związanych.

W takiej sytuacji jest większość samorządów w Polsce i są one zmuszone podejmować takie same działania (dokapitalizowywanie) po to, by zapewnić swoim spółkom płynność finansową. Żaden z nich nie myśli w takiej sytuacji o likwidacji swojej spółki. - Chcę w tym miejscu gorąco podziękować wszystkim tym radnym, którzy wykazali się troską o dobro gminy i jej mieszkańców, i którzy ze zrozumieniem i poczuciem odpowiedzialności poparli wniosek o dokapitalizowanie spółki. Decyzja ta, choć trudna i odpowiedzialna, była konieczna. Jej brak oznaczałby konieczność uruchomienia procesu likwidacji spółki ZUK, co skutkowałoby wielokrotnie większymi kosztami finansowymi dla budżetu gminy. Chciałbym również wyraźnie podkreślić, że dokapitalizowanie to nie będzie oznaczać rezygnacji z żadnej bieżącej inwestycji, na którą czekają mieszkańcy naszej gminy – komentuje sprawę wójt Marek Nicewicz.

Z dniem 1 września na stanowisko prezesa spółki ZUK powołany został Piotr Rozwadowski. Osoba z  wieloletnim doświadczeniem w pracy w jednostkach i spółkach komunalnych, pełniąca przez ostatnie 15 lat funkcję prezesa Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania Sp. z o.o. w Toruniu. To wraz z nim tworzony jest plan naprawczy dla ZUK. Plan ten, którego celem jest spłata zobowiązań spółki i odzyskanie jej płynności finansowej, oprócz elementu dokapitalizowania spółki, zakłada weryfikację struktury zatrudnienia i jej optymalizację, oraz weryfikację kontraktów pod kątem ich rentowności. Plan ten zakłada również przeprowadzenie przez biegłego rewidenta dokładnej analizy finansowej spółki, której efekty pozwolą poznać przyczyny aktualnego stanu rzeczy. W stosunku do wszystkich winnych, którzy swoimi zaniedbaniami doprowadzili firmę do takiego stanu zostaną wyciągnięte odpowiednie konsekwencje. W spółce, oprócz zmian w samym sposobie zarządzania nią, nastąpią również zmiany w obszarze nadzoru, zarówno na poziomie organu nadzoru (Rada Nadzorcza) jaki organu właścicielskiego (Zgromadzenie Wspólników).

- Chciałbym zapewnić mieszkańców, że na chwilę obecną nie jest zagrożona realizacja najważniejszego zadania własnego gminy, które zostało zlecone spółce do realizacji, a mianowicie zaopatrywanie mieszkańców w wodę i odprowadzanie ścieków. Nie jest również zagrożona realizacja innych zadań własnych gminy wykonywanych przez spółkę ZUK w ramach umowy powierzenia (umowa In-House), czyli bieżące (w tym zimowe) utrzymanie dróg, pielęgnacja terenów zielonych, utrzymanie obiektów sportowych, placów zabaw i świetlic, wykonywanie zadań związanych gospodarką komunalną, a także zapewnienie obsługi funkcjonowania PSZOK. Te wszystkie zadania będą jak dotąd wykonywane na bieżąco. To, co z pewnością musi się zmienić i się zmieni, to jakość tych usług, o czym pragnę Państwa zapewnić -  podkreśla wójt Marek Nicewicz.

W załączniku załączamy przegłosowane na wczorajszej sesji stanowisko Rady Gminy Lubicz w sprawie ZUK (11 głosów za, 3 przeciw, 1 wstrzymujący się)

 

drukuj (Co dalej z Zakładem Usług Komunalnych?)

  • data: 2022-09-30

« wstecz