Treść strony

Legenda lotnictwa patronem szkoły

Ryszard Witkowski - człowiek legenda, as i pionier powojennego lotnictwa cywilnego w Polsce, przyjaciel Szkoły Podstawowej w Młyńcu Pierwszym zostanie jej patronem.

Uchwałę w sprawie nadania imienia szkole Rada Gminy Lubicz podjęła 15 grudnia 2023 r. na wspólny wniosek Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców oraz Samorządu Uczniowskiego szkoły w Młyńcu. Ryszard Witkowski kilkakrotnie gościł w młynieckiej szkole, a jego wizyty były dla uczniów żywymi lekcjami historii.

Szkoła otrzyma sztandar i nowe logo. Opracowany zostanie również ceremoniał szkolny. Planowany termin uroczystego nadania imienia szkole to 14 czerwca 2024 r.

Przyjrzyjmy się bliżej życiorysowi pilota Ryszarda Witkowskiego.

Ryszard Witkowski urodził się w Milanówku, żył i pracował w Warszawie, ale część jego rodziny nadal  mieszka w gminie Lubicz. Całe swoje życie związał z lotnictwem, był pilotem szybowcowym, samolotowym i jednym z pierwszych pięciu pilotów śmigłowcowych, inżynierem lotniczym,   pilotem doświadczalnym oraz instruktorem lotniczym. Przed wojną, harcerz 197 Mazowieckiej Drużyny Harcerzy, brał udział w kursach modelarskich, budował modele latające. W 1941 roku został członkiem konspiracyjnej Narodowej Organizacji Wojskowej, pod pseudonimem "Romuald", a po scaleniu NOW z Armią Krajową zaprzysiężony, jako żołnierz AK "Orliński" w VII Obwodzie "Obroża" Okręgu Warszawskiego AK. W czasie II wojny światowej, jako żołnierz Armii Krajowej działał w osłonie tzw. zrzutów cichociemnych oraz brał udział w osłonie alianckich zrzutów broni na placówkę “Solnica” koło Grodziska Mazowieckiego. Ryszard Witkowskie wraz z rodziną udzielił w czasie wojny schronienia Józefowi Romanowi oraz braciom Bronisławowi i Józefowi Miodowskim, wyzwolonym przez powstańców z obozu koncentracyjnego na Gęsiówce, za co w 1993 roku został odznaczony  Medalem „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”.

Przez ponad trzydzieści lat Pan Ryszard był pracownikiem naukowo-badawczym i pilotem doświadczalnym Instytutu Lotnictwa, specjalizującym się w technice wiropłatowej. Przeprowadzał próby śmigłowców. Jako pierwszy Polak pilotował śmigłowce Mi-4 i Jak-24, później podobną rolę pełnił przy procedurach wprowadzania do polskiego lotnictwa cywilnego śmigłowców Mi-6 i Mi-8. Ustanowił pierwszy w Polsce rekord świata w kategorii śmigłowców. W 1965 roku zdobył  Diamentową Odznakę, przyznawaną za osiągnięcie szybowcem 5 km wysokości. W historii zapisał się jako pierwszy Polak pilotujący śmigłowiec Mi1 i rekordzista świata w czasie wznoszenia na 3000 m w klasie śmigłowców napędzanych silnikiem tłokowym. W 1957 r. na śmigłowcu SM-1 wykonał pierwsze w Polsce górskie lądowanie śmigłowca na górze Żar a sanitarną wersją tego śmigłowca wykonywał pierwsze w kraju loty w górach. Jako pilot pracował dla agend ONZ - WHO i FAO w Szwecji, Libii, Jugosławii, Nigerii, Kanadzie i Indonezji. W 2009 roku odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Autor wielu publikacji o tematyce lotniczej, np. Sześć stopni swobody

Pan Ryszard, był przyjacielem Szkoły Podstawowej w Młyńcu Pierwszym. Odwiedził ją trzykrotnie. - Każde nasze kolejne spotkanie było wyczekiwane i przynosiło wiele radości - wspomina dyrektor Mariola Marcinkowska. - Uczestniczył w uroczystym otwarciu szkoły po termomodernizacji, podczas której wraz ze mną  odsłonił tablicę upamiętniającą 100 - lecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Brał również udział w spotkaniu organizowanym przez gminę Lubicz: „Sąsiedzi Żydzi” - upamiętnienie żydowskich mieszkańców Lubicza w 80 -tą rocznicę ich wysiedlenia”, podczas której wygłosił prelekcję. 

Ryszard Witkowski zmarł w 2022 r. Pogrzeb odbył się w środę 23 marca 2022 r. na Starych Powązkach w Warszawie. Uroczystość pogrzebowa odbyła się z ceremoniałem wojskowym. Oddana została salwa honorowa, odbyła się defilada powietrzna samolotów i śmigłowców.  W szyku honorowym przeleciały trzy samoloty z Aeroklubu Warszawskiego, dwa śmigłowce Ośrodka szkolenia Lotniczego,  śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz dwa Black Hawki z Jednostki Wojskowej GROM. Jako ostatni wykonany został honorowy przelot samolotu akrobacyjnego rozpylającego obłok białego dymu nad grobem pilota Ryszarda Witkowskiego. W ceremonii pożegnania tego wielkiego człowieka wzięły udział liczne delegacje środowisk kombatanckich, lotniczych oraz cywilnych, wśród nich była również delegacja z naszej gminy.

drukuj (Legenda lotnictwa patronem szkoły)

  • data: 2024-01-03
  • Ryszard Witkowski

« wstecz