Treść strony

Rozpoczynamy budowę drogi do "Małgorzatowa"

Gmina Lubicz startuje z inwestycją, która ma podnieść komfort życia mieszkańców Lubicza Dolnego, a jednocześnie pozwoli poważnie traktować przedsiębiorców inwestujących w terenach przemysłowych „Małgorzatowo”.

Wójt Gminy Lubicz Marek Nicewicz od początku kadencji zapowiadał rozwiązanie problemu tir-ów rozjeżdżających ul. Dworcową w Lubiczu Dolnym, ale także otwarcie nowych możliwości rozwoju „strefy przemysłowej” na obszarze nazywanym „Małgorzatowo”. Funkcjonują już tam Necks IMP, Toruń Pacific, Jurmet, Candela, ale chętnych do zainwestowania w tym rejonie przybywa. Dla wszystkich firm podstawowym problemem jest dojazd dla pojazdów dostawczych. Dotychczasowy prowadzi od drogi krajowej DK nr 10, nieprzystosowaną do takiego ruchu ul. Dworcową w Lubiczu Dolnym. Hałas, zanieczyszczenie powietrza oraz zagrożenie bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu na ul. Dworcowej powodują obniżenie jakości życia mieszkańców Lubicza Dolnego. Obecna trasa przejazdu pojazdów ciężkich wpływa także niekorzystnie na stan nawierzchni tej drogi oraz zmniejszenie przepustowości i tak bardzo obciążonego skrzyżowania z DK nr 10.

Przed laty próbą rozwiązania problemu był projekt przebudowy Traktu Leśnego w Toruniu, ale okazał się niewykonalny.

Zgoda Torunia

Obecne władze gminy Lubicz zaproponowały wykorzystanie węzła przy ul. Sieradzkiej w Toruniu, pasa nieużytków leśnych wzdłuż torów kolejowych linii Toruń-Sierpc oraz istniejącą drogę serwisową autostrady A1. W ten sposób powstała koncepcja, która przerodziła się w projekt. - Podkreślić należy, że takie rozwiązanie nie byłoby możliwe bez porozumienia o współdziałaniu z Gminą Miasta Toruń – mówi wójt Lubicza Marek Nicewicz. Radni miejscy uchwałę w tej sprawie podjęli 18 listopada 2021 r. 

 - Gmina Lubicz ma już pełną dokumentację projektową na trakt drogowy łączący ulicę Małgorzatowo w Lubiczu Dolnym z ulicą Sieradzką w Toruniu o łącznej długości 2,2 km – mówi wójt Marek Nicewicz. -  Mamy także pozwolenie na budowę, zabezpieczenie finansowe i wybranego w przetargu wykonawcę na etap pierwszy.

Etap pierwszy

Pierwszy etap obejmuje odcinek o długości 894 m od skrzyżowania z ulicą Sieradzką w Toruniu do ul. Wilczy Młyn w Lubiczu Dolnym. Zaprojektowano budowę jezdni asfaltowej o szerokości 7 m, tj. dwa pasy ruchu po 3,50 m każdy, z obustronnymi poboczami z kruszywa. W ramach inwestycji zostanie wybudowany także przepust dla Strugi Lubickiej.

Budowa pierwszego odcinka drogi rozpocznie się od przygotowania terenu i niezbędnej wycinki drzew i krzewów. Jak zapewnia wykonawca, spółka Transbruk Barczyńscy z Pigży, ten fragment zostanie oddany w marcu 2025 r. Już wtedy będzie możliwy przejazd nową drogą z Torunia do ul. Małgorzatowa w Lubiczu Dolnym.

Etap drugi

Drugi etap, spinający szlak w całość, jest w przygotowaniu. - Do realizacji tego etapu potrzebujemy zgody Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, o którą aktualnie zabiegamy. Liczymy na zrozumienie wagi tej inwestycji i jej zaawansowania – mówi wójt Marek Nicewicz. Ten fragment obejmuje odcinek o długości 1,3 km od ulicy Wilczy Młyn do ulicy Małgorzatowo w Lubiczu Dolnym.  Zaprojektowano poszerzenie ul. Wilczy Młyn oraz dotychczasowej drogi serwisowej.

Mieszkańcy Lubicza Dolnego od wielu lat czekają na takie połączenie Torunia z ul. Małgorzatowo, które spowoduje, że ciężkie samochody w końcu będą omijać centrum ich miejscowości.

___ 

Etap pierwszy inwestycji:

Kwota dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg: 2.611.650,00 zł
Kwota wkładu własnego z budżetu Gminy Lubicz: 4.312.653,76 zł
Całkowita wartość zadania: 6.924.303,76 zł
Okres realizacji: grudzień 2023 – kwiecień 2025

 

drukuj (Rozpoczynamy budowę drogi do "Małgorzatowa")

  • data: 2024-01-31
  • Przebieg inwestycji (mapka)
  • Wójt Marek Nicewicz na konferencji prasowej w sprawie inwestycji
  • Konferencja prasowa
  • Wójt Marek Nicewicz oraz radni z Lubicza Dolnego Teresa Klawińska i Marcin Różycki w miejscu rozpoczęcia budowy

« wstecz