Treść strony

Kameralny i ciepły dom dla potrzebujących

Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Gronowie oficjalnie otwarte. To wyjątkowa, nowego typu placówka, czwarta taka w województwie, przeznaczona dla osób niepełnosprawnych, oferująca pobyt dzienny lub całodobowy.

 - Naszą misją jest, aby nasi mieszkańcy czuli się tu jak w domu - powiedziała Anna Sikorska, dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubiczu, w którego ramach funkcjonuje Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne.

COM jest ośrodkiem nowego typu, przeznaczonym wyłącznie dla mieszkańców naszej gminy z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności, bez względu na wiek. Został zbudowany w Gronowie na terenie po byłej szkole podstawowej.

Centrum podzielono na dwa sektory: ośmiogodzinny pobyt dzienny (10 miejsc) oraz okresowy całodobowy (10 miejsc w pokojach jednoosobowych z łazienką i minianeksem kuchennym i własnym tarasem).

Pobyt w COM ma wpłynąć na usprawnienie i uaktywnienie mieszkańców z niepełnosprawnościami, pomagając rozwijać kompetencje społeczne, nawiązywać relacje interpersonalne, ale także oferując regularną rehabilitację. W ośrodku pracuje terapeuta, fizjoterapeuta, pielęgniarka i opiekunki.

Gronowo zmieniło oblicze

„Pomoc i zapewnienie opieki dla osób niepełnosprawnych jest miarą człowieczeństwa oraz dojrzałości i odpowiedzialności społeczeństwa, w szczególności wspólnot lokalnych” – słowa męża, posła Jana Krzysztofa Ardanowskiego, podczas otwarcia COM-u (22 lutego) odczytała Marlena Ardanowska.

Wójt Marek Nicewicz zwrócił uwagę na fakt, że Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne to kolejna placówka przeznaczona dla mieszkańców w Gronowie. Gronowo w ciągu ostatnich lat radykalnie zmieniło swoje oblicze z miejscowości popegeerowskiej na aktywną i otwartą na współpracę. COM powstało w sąsiedztwie kilku innych instytucji świadczących usługi społeczne dla mieszkańców gminy Lubicz. W pobliskim budynku dawnej szkoły, po gruntownej modernizacji obiektu, działa nowoczesne przedszkole, Dom Senior +, filia biblioteki gminnej oraz świetlica.

Oby takich gmin było więcej

Marszałek Piotr Całbecki chwalił wójta gminy Marka Nicewicza za takie podejście do zarządzania gminą, w którym liczą się także potrzeby najsłabszych. Marszałek nie ukrywał, że jest pod wrażeniem COM-u. – Stworzyliście tutaj warunki domu, kameralnego i ciepłego – mówił.

„To dobry czas, aby podziękować samorządowi gminy Lubicz, który jest bardzo aktywnie działający na rzecz ludzi i reaguje na potrzeby mieszkańców, sięgając po środki rządowe. Wszystkim, którzy przyczynili się do do powstania tak wspaniałego miejsca należą się słowa podziękowania i uznania” – napisał w liście wojewoda Michał Sztybel.

Inwestycja warta ok. 5 mln zł powstała dzięki dofinansowaniu z Funduszu Solidarnościowego, przy zaangażowaniu posła Ardanowskiego, oraz środkom z budżetu gminny.

Osoby zainteresowane pobytem w COM zapraszamy do kontaktu pod nr 573 224 110 lub 501 957 855. 

Teraz czas na CUS

- Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne wpisuje się w cały wachlarz usług społecznych, które od kilku lat rozwijamy – mówiła Anna Sikorska. – Zwieńczeniem tego będzie Centrum Usług Społecznych, w które zostanie przekształcony Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, dodatkowo poszerzając ofertę dla mieszkańców.

Marszałek pogratulował władzom gminy Lubicz odwagi, ponieważ tylko 21 gmin z 144 w województwie podjęło się próby stworzenia Centrum Usług Społecznych (CUS). Gmina Lubicz napisała projekt najlepiej ze wszystkich.

Szerzej o tym, czym będzie Centrum Usług Społecznych już wkrótce.

*****

Usługi społeczne obecnie oferowane przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Lubiczu:

- usługi opiekuńcze realizowane zgodnie z art. 50 ustawy o pomocy społecznej, świadczone przez opiekunki środowiskowe zatrudnione w GOPS
- specjalistyczne usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania, realizowane zgodnie z art. 50 ustawy o pomocy społecznej 
- specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób z zaburzeniami psychicznymi realizowane w oparciu o Rozporządzenie MRPiPS w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych 
- umieszczenie w Domu Pomocy Społecznej w oparciu o art. 54 ustawy o pomocy społecznej 
- udzielanie schronienia dla osób bezdomnych poza terenem gminy na mocy ustawy o pomocy społecznej 
- praca socjalna realizowana w oparciu o ustawę o pomocy społecznej 
- poradnictwo psychologiczne dla dzieci i dorosłych – realizowane przez psychologa zatrudnionego w GOPS
- asystentura rodzinna realizowana na mocy ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej 
- ośrodek wsparcia: klub samopomocy realizowany na mocy ustawy o pomocy społecznej: klub seniora w Lubiczu Górnym – współfinansowany ze środków UE oraz środków własnych
- ośrodek wsparcia: dzienny dom pobytu realizowany na mocy ustawy o pomocy społecznej: Dzienny Dom Seniora w Gronowie – finansowanie środki własne oraz dotacja z rządowego programu „Senior+”
- klub integracji społecznej skierowany do osób zagrożonych wykluczeniem społeczno-zawodowym realizowany na mocy ustawy o zatrudnieniu socjalnym – realizowany wyłącznie w oparciu o zewnętrzne źródła finansowania 
- teleopieka realizowana w ramach partnerstwa w projekcie „Kujawsko-Pomorska Teleopieka” – współfinansowany ze środków UE
- asystent osobisty osoby niepełnosprawnej realizowany w oparciu o programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” – finansowanie z Funduszu Solidarnościowego 
- opieka wytchnieniowa realizowana w oparciu o programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Opieka wytchnieniowa” – finansowanie z Funduszu Solidarnościowego
- dożywianie dzieci oraz zapewnienie posiłku osobom jego pozbawionym w oparciu o program rządowy ”Posiłek w szkole i w domu”
- przeciwdziałanie przemocy w rodzinie: Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, prowadzenie procedur „Niebieskie karty”, powoływanie grup roboczych.

Zainteresowanych wymienionymi usługami zachęcamy do kontaktu z GOPS pod nr tel. tel. 56 674 21 55, 56 674 21 56.

Po powstaniu Centrum Usług Społecznych w ofercie pojawią się kolejne propozycje.

 

drukuj (Kameralny i ciepły dom dla potrzebujących)

  • data: 2024-02-26
  • Logotypy
  • Na zdjęciu m.in. podopieczni COM-u i goście
  • Uroczyste otwarcie COM-u
  • W uroczystości uczestniczyli m.in. radni i sołtysi
  • Po części całodobowej oprowadza kierownik COM Monika Wysocka
  • Na zdjęciu marszałek Piotr Całbecki, pan Ryszard, radny sejmiku Jacek Gajewski i dyrektor Anna Sikorska
  • Zwiedzanie pokojów, na zdjęciu m.in. marszałek Piotr Całbecki i wójt Marek Nicewicz

« wstecz