Treść strony

Przedszkole. Kamień węgielny wmurowany

„Tę budowę dedykujemy wszystkim przeszłym, obecnym i przyszłym podopiecznym lubickiego przedszkola, życząc każdemu szczęśliwego życia” – napisano w akcie erekcyjnym, który dziś wmurowano w fundamenty nowego budynku przedszkola publicznego wraz z oddziałami żłobkowymi w Lubiczu Górnym.

Dzięki inwestycji w "Chatce Puchatka" powstanie sześć oddziałów przedszkolnych i dwa żłobkowe. W nowym budynku znajdą się również: kuchnia z jadalnią, szatnia, węzły sanitarne, pomieszczenia techniczne i administracyjne, pokoje dla logopedy oraz innych specjalistów, a także sala integracyjna.

Dzisiaj odbyło się uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego w fundamenty nowego obiektu. W akcie napisano m.in. „Mówi się, że dzieci są skrzydłami człowieka, niech zatem te skrzydła pięknie rosną i rozwijają się z lekkością, w bezpiecznych warunkach, w zdrowym otoczeniu, w nowym obiekcie”. Poza aktem w tubie zostały umieszczone list przedszkolaków, rysunki dzieci, zdjęcia obecnego budynku, ostatnie wydanie „Gońca gminnego” oraz dzisiejszy numer „Nowości”.

Pierwszy żłobek

Wójt Marek Nicewicz mówi: - Wreszcie będziemy mieli obiekt, który przyjmie nie tylko większą liczbę przedszkolaków, ale także dzieci do pierwszych publicznych oddziałów żłobkowych w gminie. Łącznie do nowo wybudowanej, podwójnej placówki w Lubiczu Górnym będzie mogło uczęszczać 182 dzieci, o 40 więcej niż obecnie.

Anna Chyła, dyrektor Przedszkola Publicznego „Chatka Puchatka” dodaje: - Ten budynek przedszkola wymaga modernizacji, dlatego bardzo się cieszymy, że powstaje nowe miejsce na miarę XXI wieku, gdzie dzieci będą miały lepsze warunki do nauki i zabawy, do odkrywania świata.

Goszczący na dzisiejszej uroczystości poseł Jan Krzysztof Ardanowski zdradził, że patrzy na lubickie przedszkole z sentymentem, ponieważ tutaj chodziły jego dzieci. - Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie” – zacytował kanclerza Zamoyskiego.

Najpierw budowa, potem wyburzenie

Aktualny, pierwszy etap zakłada budowę przedszkola w stanie surowym, a następny jego wykończenie. Ostatni, to zburzenie istniejącego starego budynku i utworzenie w tym miejscu placu zabaw wraz z drogą wewnętrzną, chodnikami i parkingami oraz urządzenie terenu zielonego wokół nowego budynku. Zaprojektowany obiekt będzie przyjazny dla środowiska, ogrzewany pompami ciepła i wyposażony w instalację fotowoltaiczną. Przeprowadzka z istniejącego budynku do nowego ma nastąpić w wakacje 2025 roku.

Budową nowego obiektu przedszkola ze żłobkiem zajmuje się toruńska spółka Urbański. Jej przedstawiciel Sebastian Lilla zadeklarował publicznie, że budowa będzie prowadzona w sposób bezpieczny dla dzieci i terminowy.

Koszt zadania to ponad 9,2 mln zł. W 2021 roku z inicjatywy wójta Marka Nicewicza inwestycja została zgłoszona do Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych „Polski Ład”. Gminie przyznano 4,9 mln zł dofinansowania. Program gwarantował wówczas 85 proc. wartości zadania, samorząd miał dołożyć resztę. Okazało się jednak, że na skutek inflacji oraz podwyżek cen materiałów i usług koszt przebudowy wzrósł niemal dwukrotnie. Budowa nowego obiektu przedszkola wraz z pierwszymi w gminie publicznymi oddziałami żłobka okazała się najdroższą inwestycją w historii gminy.

Dziś wójt Marek Nicewicz dziękował wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że taka, podwójna i nowoczesna placówka powstaje.

drukuj (Przedszkole. Kamień węgielny wmurowany)

  • data: 2024-02-28
  • Logotyp
  • Przemawia wójt Marek Nicewicz
  • Akt erekcyjny podpisuje poseł Jan Krzysztof Ardanowski
  • Goście, m.in. radni gminy
  • Tuż przed wmurowaniem aktu erekcyjnego. Na zdjęciu wójt Marek Nicewicz i poseł Jan Ardanowski
  • Pamiątkowe zdjęcie grup starszych z gośćmi
  • Pamiątkowe zdjęcie grup młodszych z gośćmi

« wstecz