Treść strony

Koronawirus. Sytuacja w naszej gminie. Kolejne kroki

Od kilku tygodni w całej Polsce obserwujemy narastającą falę zarażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Dlatego też wójt gminy Lubicz Marek Nicewicz od samego początku tej jesiennej fali epidemii podejmuje kolejne decyzje o wprowadzeniu szeregu działań profilaktycznych mających na celu zminimalizowanie ryzyka zachorowania na Covid-19. W równym stopniu dotyczy to mieszkańców, pracowników jednostek gminnych, jak i samego urzędu.

Zanim jeszcze ustanowiono czerwoną strefę w powiecie toruńskim, wójt Lubicza wprowadził zmiany w funkcjonowaniu urzędu gminy i w gminnych jednostkach. Wszystko po to, aby nie doprowadzić do zamknięcia urzędu, a w konsekwencji paraliżu całej gminy. Pisaliśmy o tym tutaj.

Dodatkowo na początku października, w trosce o najbardziej narażoną grupę ryzyka, odwołaliśmy zajęcia dla klubów seniora i chórów w świetlicach. Nie wróciliśmy także do stałych zajęć świetlicowych dla dzieci.

- Mimo tych wyprzedzających działań profilaktycznych, w mojej ocenie sytuacja jest dużo groźniejsza w porównaniu z tą, z którą mięliśmy do czynienia na wiosnę – mówi wójt gminy Lubicz Marek Nicewicz. Obecnie w naszej gminie mamy kilkadziesiąt osób zakażonych koronawirusem i grubo ponad sto na kwarantannie. W bieżącym kontakcie telefonicznym z osobami kierowanymi na kwarantannę i izolację domową są pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubiczu, udzielając wsparcia i pomocy wszędzie tam, gdzie występuje taka potrzeba. Sytuacja jest dynamiczna, statystyki zmieniają się z dnia na dzień. Dlatego konieczna jest absolutna ostrożność i wprowadzenie kolejnych obostrzeń.

Zapowiedzi poprawy pogody zapewne przełożą się na wzmożone spacery i korzystanie z gminnych placów zabaw i siłowni. W związku z tym od jutra zamykamy place zabaw i siłownie zewnętrze, a także toaletę publiczną w Lubiczu Górnym jako potencjalnie miejsce zarażenia, które mogłoby nastąpić poprzez dotknięcie powierzchni, wcześniej używanej przez osobą zarażoną.

Uwaga! Decyzje dotyczące funkcjonowania placów zabaw, siłowni i boisk będących przy szkołach podejmą ich dyrektorzy, dlatego też prosimy o śledzenie komunikatów placówek oświatowych. To również istotne ze względu na ewentualnie potencjalne zmiany w funkcjonowaniu szkół.

- Dostrzegam i podzielam obawy grona pedagogicznego i rodziców o bezpieczeństwo dzieci w szkołach, a w konsekwencji bezpieczeństwo wszystkich naszych mieszkańców – mówi wójt Marek Nicewicz. – Jednak w jesiennej fazie pandemii wójt gminy nie ma kompetencji do wprowadzenia nauczania zdalnego lub hybrydowego. O tym decyduje wyłącznie sanepid w porozumieniu z dyrektorem szkoły.

Wójt Lubicza dodaje: - Apeluję o  stosowane zasady DDM - zachowanie dystansu społecznego, dezynfekcję rąk oraz zakrywanie nosa i ust. To jedyne, co możemy zrobić, aby ustrzec się przez zakażeniem. W tej chwili nie mamy innych sposobów.

drukuj (Koronawirus. Sytuacja w naszej gminie. Kolejne kroki)

  • data: 2020-10-21

« wstecz