Treść strony

Werdykt konkursu "Piękno chronionej przyrody gminy Lubicz"

Na okładce gminnego ściennego kalendarza na 2021 rok znajdzie się zdjęcie 17-letniej Kamili Sztandarskiej z Młyńca Pierwszego prezentujące ujście rzeki Drwęcy do Wisły z lewego brzegu. To właśnie ono zwyciężyło w naszym konkursie fotograficznym!

Plon ogłoszonego w sierpniu gminnego konkursu „Piękno chronionej przyrody Gminy Lubicz” będzie można podziwiać przez cały następny rok, patrząc na gminny kalendarz. Kalendarz jest już w przygotowaniu. Znajdzie się w nim 13 najlepszych, zdaniem jury, zdjęć zgłoszonych przez dzieci i młodzież z naszej gminy. Przypomnijmy, zdjęcia oceniało niezależne jury, złożone z profesjonalistów pod przewodnictwem artysty – fotografika Adama Fisza.

Przewodniczący jury tak komentuje werdykt: - Moim zdaniem fotografia to forma wrażliwości, która pozwala patrzeć na świat trochę inaczej, dostrzegać nastroje, zachwycać się formami przyrody czy zauważać niezwykły klimat oświetlenia. Takie spojrzenie daje możliwość dostrzegania piękna w codziennych sytuacjach, miejscach czy przedmiotach. Takiej wrażliwości, pewnego rodzaju zamyślenia, nad poetyką przyrody szukałem w nadesłanych pracach. Dlatego wybieram zdjęcia, które oprócz rejestracji ładnego krajobrazu, mają coś jeszcze, jakąś subtelną tajemnicę, skłaniają do zastanowienia, dają nam coś więcej niż tylko wrażenia estetyczne.

Jury  oceniało zakodowane prace, nie znając nazwisk ich autorów.

Zatem czyje zdjęcia zostały docenione?

Nagrodę główną zdobyła Kamila Sztandarska za zdjęcie przedstawiające ujście rzeki Drwęcy do Wisły z lewego brzegu.

Nagrodę I stopnia otrzymał Emil Krupkie – zdjęcie pt. Jeleń na łące w Lubiczu Dolnym.

Nagroda II stopnia trafi do Kornelii Kruzińskiej – Drwęca o zachodzie słońca.

Nagrodę III stopnia uzyskał Jakub Bożek – Zakole Drwęcy w Złotorii we wrześniu.

Wyróżnienia otrzymają: Kornelia Kruzińska za Piękno lubickiej dzikiej przyrody oraz Zuzanna Kubacka za Ważkę uchwyconą podczas wakacyjnego spaceru w Józefowie i Sierpniowy spływ kajakowy rzeką Drwęcą w Złotorii.

Serdecznie gratulujemy!

Dodatkowo w kalendarzu znajdą się także, wytypowane przez jury, następujące zdjęcia: Dzikie zwierzęta w Józefowie (Zuzanna Kubacka), Rzeka Drwęca otoczona naturą - zdjęcie zrobione z mostu łączącego Młyniec Pierwszy i Młyniec Drugi (Aleksander Rubiszewski), Ujście rzeki Drwęcy do Wisły przed zachodem słońca; zdjęcie wykonane z prawego brzegu rzeki (Kamila Sztandarska), Zielona część brzegu jeziora w Józefowie (Aleksander Rubiszewski), Zdjęcie wykonane w październiku z kajaka na trasie Lubicz Złotoria (Jonasz Głuszkowski) oraz Złotoria, miejsce, gdzie Drwęca wpada do Wisły (Jakub Bożek).

Wszystkie te fotografie prezentujemy poniżej.

Projekt konkursowy „Piękno chronionej przyrody Gminy Lubicz” został sfinansowany z programu unijnego za pośrednictwem LGD „Podgrodzie Toruńskie” oraz z budżetu gminy Lubicz. Z nagrodzonymi i wyróżnionymi listownie do świąt skontaktuje się Referat Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Gminy Lubicz. W podziękowaniu za udział kalendarze przekażemy także wszystkim pozostałym, a niewymienionym, uczestnikom konkursu.

Planowana na listopad wystawa pokonkursowa z powodu aktualnej sytuacji epidemiologicznej zostanie przesunięta na inny termin.

NASZE JURY

Adam Fisz

Fotografią zajmuje się od ponad trzydziestu lat, dla przyjemności i zawodowo. Fotografuje, bo lubi i umie, traktując to zajęcie bardzo poważnie. Jest absolwentem Studium Fotograficznego w Warszawie, studiował w  PWSFTviT w Łodzi na Wydziale Operatorskim. W swoim portfolio ma tysiące ujęć, zarówno fotografie reklamowe, liczne portrety jak i zdjęcia architektury. Uczestnik licznych wystaw fotograficznych. Od kilku lat zajmuje się również tworzeniem zdjęć filmowych do klipów reklamowych i filmów dokumentalnych, autor zdjęć do filmów „Panoptikon” w reżyserii Marcina Gładycha, Ziggy Dust w reżyserii Ryszarda Kruka oraz jako współreżyser i autor zdjęć do filmu „Smugi”. W fotografii najbardziej pociąga go pewna nieoczywistość. Fotografia jest dla niego formą wrażliwości i chciałby, żeby tak pozostało.

Łukasz Piecyk

Rocznik 91. Fotograf prasowy, eventowy i portretowy. Operator drona. Prowadzi na YouTubie kanał "Piec od kuchni" dla fotografów.

Beata Nowak-Latańska

Fotograf z wykształcenia i zamiłowania, fotografia dziecięca, rodzinna i reportażowa do obejrzenia na FB "Jak Kura Pazurem" oraz na instagramie #beatanowaklatanska. Prywatnie optymistka z nieograniczonymi zasobami dobrego humoru.

drukuj (Werdykt konkursu "Piękno chronionej przyrody gminy Lubicz")

 • data: 2020-11-18
 • Konkurs foto. loga lgd i UE2
 • Nagrodę główną zdobyła Kamila Sztandarska za zdjęcie przedstawiające ujście rzeki Drwęcy do Wisły z lewego brzegu
 • Nagrodę I stopnia otrzymał Emil Krupkie – zdjęcie pt. Jeleń na łące w Lubiczu Dolnym
 • Nagroda II stopnia trafi do Kornelii Kruzińskiej – Drwęca o zachodzie słońca
 • Nagrodę III stopnia uzyskał Jakub Bożek – Zakole Drwęcy w Złotorii we wrześniu
 • Wyróżnienie. Kornelia Kruzińska za Piękno lubickiej dzikiej przyrody
 • Wyróżnienie. Fot. Zuzanna Kubacka, Ważka uchwycona podczas wakacyjnego spaceru w Józefowie
 • Wyróżnienie. Fot. Zuzanna Kubacka, Sierpniowy spływ kajakowy rzeką Drwęcą w Złotorii
 • Dzikie zwierzęta w Józefowie (Zuzanna Kubacka)
 • Rzeka Drwęca otoczona naturą - zdjęcie zrobione z mostu łączącego Młyniec Pierwszy i Młyniec Drugi (Aleksander Rubiszewski)
 • Ujście rzeki Drwęcy do Wisły przed zachodem słońca; zdjęcie wykonane z prawego brzegu rzeki (Kamila Sztandarska)
 • Zielona część brzegu jeziora w Józefowie (Aleksander Rubiszewski)
 • Zdjęcie wykonane w październiku z kajaka na trasie Lubicz – Złotoria (Jonasz Głuszkowski)
 • Złotoria, miejsce, gdzie Drwęca wpada do Wisły (Jakub Bożek)

« wstecz