Treść strony

Opaski bezpieczeństwa dla naszych seniorów

Prawie 30 starszych osób z naszej gminy otrzyma specjalne opaski dyskretnie monitorujące funkcje życiowe ich użytkowników.

Reprezentacja seniorów z gminy Lubicz wraz z wójtem Markiem Nicewiczem uczestniczyła dziś w Toruńskiej Agencji Rozwoju Regionalnego w otwarciu Kujawsko-Pomorskiego Centrum Teleopieki. Projekt powołało województwo wraz z 78 partnerami, m.in. Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Lubiczu.  

- Starszych osób będzie przybywać, a bez zaangażowania samorządów ten projekt by się nie udał – mówił marszałek Piotr Całbecki, dziękując m.in. wójtowi Markowi Nicewiczowi.

Dzięki przystąpieniu przez gminę Lubicz do projektu 28 starszych osób z naszego terenu otrzyma opaski dyskretnie monitorujące funkcje życiowe użytkowników.

Co daje taka opaska? Opaska ma specjalne funkcje pozwalające na natychmiastową reakcję w przypadku pogorszenia stanu zdrowia osoby, która ją nosi. Dwusekundowe przytrzymanie przycisku SOS pozwala na połączenie się z ratownikiem z telecentrum. Do telecentrum zostaje wysłana wiadomość składająca się z komunikatu SOS, lokalizacji i aktualnego pulsu użytkownika opaski. Ratownik na tej podstawie oraz wywiadu z seniorem podejmuje decyzję o interwencji. Na opaskę może również zadzwonić sam ratownik z telecentrum - w momencie, w którym wykryje ona nietypowe odczyty. W telecentrum personel medyczny będzie dyżurował przez 24 h na dobę 7 dni w tygodniu.

Opaski są bezpłatne dla użytkowników. Projekt jest finansowany ze środków Unii Europejskiej oraz budżetu gminy Lubicz.

W Polsce z pomocy opasek korzysta ok. 40 tys. osób. W tamtym roku dzięki sygnałowi opaski zostało przeprowadzone ok. 500 akcji ratunkowych.

drukuj (Opaski bezpieczeństwa dla naszych seniorów)

  • data: 2021-09-02
  • Otwarcie Kujawsko-Pomorskiego Centrum Teleopieki
  • Otwarcie Kujawsko-Pomorskiego Centrum Teleopieki
  • Otwarcie Kujawsko-Pomorskiego Centrum Teleopieki

« wstecz