Treść strony

Doposażenie dla naszych strażaków

Wóz strażacki, najaśnica, radiostacja, piły spalinowe, węże i inny potrzebny druhom sprzęt w minionym roku trafił do jednostek z naszej gminy.

W 2020 roku doposażyliśmy strażaków w niezbędne do pełnienia służby sprzęt, korzystając z różnych pojawiających się zewnętrznych możliwości, a także własnych środków.

OSP Gronowo otrzymało łącznie 35 tys. zł z przeznaczeniem na zakup zestawu hydraulicznych narzędzi ratunkowych, które są wykorzystywane w ratownictwie drogowym. 20 tys. zł pochodziło z Komendy Głównej PSP, a 15 tys. zł z budżetu gminy Lubicz.

Po raz kolejny jednostki z naszej gminy wsparła także firma Pacific, przekazując dla OSP Grębocin najaśnicę, radiostację i czujnik wielogazowy – warte 13 tys. zł. Z kolei OSP Lubicz otrzymało od „Płatków” trzy aparaty oddechowe, kosztujące łącznie ok. 17 tys. zł.

OSP Lubicz wzbogaciła się także o czwarty aparat, dzięki 4200 zł dofinansowania z Komendy Głównej PSP.

Z kolei Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza wraz z TUW kupiła dla drużyn z województwa 12 pił. Jedna z nich – łańcuchowa do cięcia drewna - trafiła do Grębocina. Jej koszt to ok. 3,7 tys. zł.

Urząd Gminy Lubicz złożył też wniosek do Funduszu Sprawiedliwości na warty ok. 20 tys. sprzęt dla OSP Młyniec, m.in. piły spalinowe, prądownicę, wąż, radiotelefon, kamizelki asekuracyjne czy torbę z wyposażeniem ratunkowym.

Natomiast dzięki 120 tys. zł od gminy strażacy z Rogowa wymienili lekki samochód gaśniczy. To nowy pojazd typu GLBM na bazie forda transita z nowoczesnym silnikiem diesla. Zgodnie z przeznaczeniem będzie służył do gaszenia pożarów małych obiektów (domki, mieszkania, garaże, pojazdy itp.) oraz do ratownictwa technicznego (na jego wyposażeniu znajdą się piły łańcuchowe, agregat prądotwórczy, sprzęt burzący, aparaty oddechowe). Pojazd posiada 450 litrowy zbiornik na wodę oraz 10 litrowy pojemnik na koncentrat do produkcji piany, agregat gaśniczy wysokiego ciśnienia 40 at, nowoczesną ledową najaśnicę teleskopową o mocy 16 tys. lumenów, wyciągarkę.

Doposażanie poszczególnych jednostek OSP w gminie (a mamy ich aż 9) obecnie odbywa się w ściśle określony sposób, a decyduje o tym zarząd gminnego OSP – gremium składające się z prezesów i naczelników jednostek. To oni podejmują uchwałę, a gmina w ramach posiadanych możliwości finansowych ją realizuje.

drukuj (Doposażenie dla naszych strażaków)

  • data: 2021-01-04
  • Grębocińscy strażacy otrzymali od Pacifiku najaśnicę, czujnik wielogazowy i radiostację
  • Przekazanie pilarki od K-PIR i TUW
  • Nowy wóz dla Rogowa

« wstecz