Treść strony

Monitorowany kompleks dla dzieci i młodzieży [FILM]

Kolorowy i niestandardowy plac zabaw dla najmłodszych w Lubiczu Górnym oficjalnie uznajemy za otwarty. To ostatnia część gminnego kompleksu rekreacyjnego.

Trochę historii. Zaczęło się od jednej z mieszkanek, która w 2019 r. zwróciła się do urzędu gminy z wnioskiem o utworzenie placu zabaw dla dzieci w pobliżu Amfiteatru. Pomysł w mediach społecznościowych poparli też inni mieszkańcy, proponując również stworzenie miejsca rekreacji dla młodzieży.

- Nad tym placem pracujemy z inicjatywy mieszkańców, ale też dostrzeganej przez nas wyraźnej potrzeby jego powstania – mówił wówczas wójt Lubicza Marek Nicewicz. – Zrobimy wszystko, aby nasze wspólne marzenia się spełniły.

Wójt powołał zespół, który zajął się opracowaniem koncepcji placu ze strefą dla najmłodszych oraz strefą dla młodzieży.

W skład grupy weszli rodzice: pracownicy urzędu gminy, ośrodka pomocy społecznej, a także wspomniana mieszkanka Lubicza Górnego – mama dwójki dzieci.

Ustalono, że poza placem zabaw dla dzieci, złożonym z ciekawych i nowoczesnych elementów, w projektowanej przestrzeni ma znaleźć się też duży pumptrack dla młodzieży oraz wydzielony ze względów bezpieczeństwa minitor dla mniejszych dzieci, a także rampy i poręcz dla rolkarzy. Wizja lokalna z przedstawicielem jednej z firm budujących takie urządzenia potwierdziła, że założenia zespołu są możliwe do realizacji.

Koncepcję „obiektu” prezentowaliśmy publicznie na stronie, FB gminnym i „Gońcu”, konsultowaliśmy ją także z młodzieżą z naszej gminy.

Pod koniec ubiegłego roku gmina zbudowała pumptrack ze skateparkiem, teren został też zagospodarowany w zieleń oraz małą architekturę, a niedawno urządzono plac zabaw. Możemy oficjalnie ogłosić. że cały gminny kompleks sportowo-rekreacyjnego przy Placu Niepodległości w Lubiczu Górnym jest już oficjalnie otwarty. Od 19 kwietnia bowiem rząd pozwolił na korzystanie z obiektów sportowych na powietrzu, ale przypominamy o konieczności zachowania reżimu sanitarnego.

>>> Zobacz Film [YouTube]

Na kompleksie znajduje się także m.in. street workout i parkour park, który powstał wraz z budową Amfiteatru.

Ostatnim elementem, który właśnie uruchomiliśmy, jest składający się z dziewięciu kamer monitoring całego placu.

- Już w trakcie powstawania kompleksu zdarzyło się kilka incydentów dewastacji, więc mamy nadzieję, że monitoring skutecznie odstraszy chuliganów – mówi wójt Marek Nicewicz.

Dostęp do monitoringu ma Urząd Gminy Lubicz, zarządzający kompleksem Zakład Usług Komunalnych w Lubiczu oraz Komisariat Policji w Dobrzejewicach. Dzisiaj m.in. w tej sprawie wójt Marek Nicewicz spotkał się z komendantem nadkomisarzem Szymonem Bartnikiem oraz jego zastępcą aspirantem sztabowym Tomaszem Markowskim.

- Monitoring jest dobrym pomysłem – mówi komendant. – Z moich wcześniejszych doświadczeń zawodowych wynika, ze w miejscach, w których został zainstalowany dewastacje praktycznie się nie zdarzają.

Teren będzie również pod opieką pracownika ZUK odpowiedzialnego za utrzymanie zieleni.

Projekt „Urządzenie przestrzeni publicznej w Lubiczu Górnym na potrzeby rewitalizacji społecznej. Etap II” został sfinansowany z pieniędzy unijnych pozyskanych za pośrednictwem LGD „Podgrodzie Toruńskie”.

drukuj (Monitorowany kompleks dla dzieci i młodzieży [FILM])

  • data: 2021-04-19
  • Logotypy
  • Spotkanie wójta i szefostwa komisariatu w sprawie monitoringu
  • Plac zabaw
  • Wójt i zespół rodziców pracujących nad koncepcją kompleksu

« wstecz