Treść strony

Dron zbada dym z kominów

Trzy gminy Lubicz, Obrowo i Czernikowo złożyły się dla Komisariatu Policji w Dobrzejewicach na drona, który będzie wykorzystywany m.in. do monitorowania jakości powietrza i poszukiwania osób zaginionych.

Sezon grzewczy zbliża się wielkimi krokami, co oznacza zanieczyszczenie powietrza związane z paleniem w piecach niedozwolonymi materiałami. – Teraz w końcu pojawiło się skuteczne narzędzie, które - mam nadzieję - pozwoli nam na wyeliminowanie takich niewłaściwych i szkodliwych zachowań  – mówi wójt Lubicza Marek Nicewicz.

Na wartego 75 tys. zł drona złożyły się gminy Lubicz, Czernikowo i Obrowo, znajdujące się na terenie działania Komisariatu Policji w Dobrzejewicach. Obsługą urządzenia zajmą się specjalnie przeszkoleni policjanci, tym bardziej, że to właśnie policja posiada uprawienia do karania za wykroczenia.

Zakupiony przez mundurowych dron ma niezależny mobilny system pomiarowy gazowych i pyłowych zanieczyszczeń powietrza w trybie wymuszonym. Wystarczy, że wleci w smugę dymu, a ciąg wirników zassie dym w kierunku czujnika. Pomiary zapisywane są w postaci pliku, gdzie znajdą się informacje o stężeniu poszczególnych substancji, czasie i współrzędnych.

Zakup drona jest kolejnym krokiem na drodze do dbałości o jakość powietrza w gminie, dla tych osób, które mimo zachęt nadal trują siebie i innych. W czerwcu gmina Lubicz uruchomiła w urzędzie Punkt „Czystego Powietrza”. Jego cel to poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych.

- Obserwujemy duże zainteresowanie programem, czasami na termin trzeba poczekać kilka dni, ale nie dłużej, ponieważ  staramy się jak najszybciej służyć wsparciem – mówi Danuta Suchorzyńska, kierownik Referatu Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Gminy Lubicz.

Pomoc w wypełnianiu wniosków odbywa się w poniedziałki, wtorki, środy i piątki w godz. 11.00 – 13.30, po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu terminu. Szczegółowych informacji udzielają pracownicy Urzędu Gminy Lubicz pod numerem telefonu:  56 621 21 29 lub 500 280 473  i 500 280 657 bądź poprzez e-mail: czystepowietrze@lubicz.pl.

W Punkcie uzyskamy informacje o zasadach programu „Czyste Powietrze” oraz bezpłatne wsparcie w zakresie przygotowywania wniosku o dofinansowanie. Zainteresowani mieszkańcy mogą także skorzystać ze stanowiska komputerowego z dostępem do Internetu, przy którym wypełnią wnioski i je wydrukują. Wnioski te za pośrednictwem gminy trafiają następnie do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Punkt pomaga także przy rozliczaniu przyznanych dofinansowań, w tym przy poprawnym wypełnianiu wniosków o płatność oraz kompletowaniu wymaganych załączników.

Z terenu naszej gminy z Programu „Czyste Powietrze” dotychczas (dane sprzed miesiąca) skorzystało prawie 500 osób, łączna suma dotacji przekroczyła 7,6 mln zł, na co zapewne wpłynęło uproszczenie procedur i zwiększenie puli środków.

- To dobitnie pokazuje, że jak najszybciej warto zainteresować się programem – mówi wójt.

Tym bardziej, iż sezon grzewczy tuż przed nami, a dron pozwoli skuteczniej monitorować sytuację w gminie i wykrywać przypadki niezgodnego z prawem palenia w piecach materiałami szkodliwymi dla zdrowia.

Urządzenie posiada również m.in. kamerę termowizyjną, która pomoże policji w innych działaniach prewencyjnych i kryminalnych, np. w poszukiwaniach osób zaginionych.

Więcej na temat programu "Czyste Powietrze" przeczytacie tutaj.

drukuj (Dron zbada dym z kominów)

  • data: 2021-10-01
  • Przekazanie drona policji w Dobrzejewicach
  • Przekazanie drona policji w Dobrzejewicach
  • Przekazanie drona policji w Dobrzejewicach

« wstecz