Treść strony

O pieniądzach w gminnym portfelu

W tym roku gmina Lubicz na inwestycje planuje przeznaczyć 22 miliony złotych. Najważniejsze to budowa dróg oraz sieci wodociągowej pod Drwęcą, która ma poprawić ciśnienie wody w kranach.

Budżet gminy Lubicz po stronie wydatków w tym roku wyniesie ponad 113 mln zł. Kwota wydaje się bardzo duża, ale część z tych środków, to pieniądze celowe, które muszą być wydane na określone zadania i nie ma możliwości przeznaczenia ich na inne. Takimi dziedzinami są również dwie największe pozycje w budżecie, czyli pomoc społeczna z 20 mln zł oraz oświata pochłaniająca 39 mln zł. W tym roku do edukacji gmina dodatkowo dopłaci 12 mln zł, ponieważ dotacja przekazywana przez państwo, co dzieje się od wielu lat, nie starcza na wszystkie potrzeby.

Władze gminy, mimo uszczuplających się dochodów, starają się jak najwięcej pieniędzy wykroić na inwestycje. W tegorocznym budżecie to 22 mln zł. - Znaczną część przeznaczymy na nowe obiekty kubaturowe, czyli przedszkole ze żłobkiem w Lubiczu Górnym za 7,2 mln zł oraz Centrum Opiekuńczo-Mieszkaniowe w Gronowie za 4,6 mln zł – mówi wójt Marek Nicewicz.

Bardzo istotnym, ale też kosztownym i skomplikowanym przedsięwzięciem będzie budowa wodociągu pod Drwęcą między Lubiczem Dolnym a Górnym, który ma zwiększyć bezpieczeństwo dostaw wody w gminie, a przede wszystkim sprawić, że ciśnienie w kranach będzie odpowiednie.

 - Niestety, wszystko drożeje, znacznie podrożał również koszt budowy kilometra drogi, w związku z czym musieliśmy zweryfikować nasze plany dotyczące tego roku – mówi wójt Marek Nicewicz. - Na pewno powstanie bardzo potrzebna i oczekiwana ul. Szkolna w Grębocinie, droga do jednostki w Gronowie, ul. Olszynowa w Krobi, ale także inne ważne dla poszczególnych miejscowości.

Gospodarka odpadami kosztuje nas 4,7 mln zł, utrzymanie dróg 4,2 mln zł, kursowanie komunikacji publicznej (MZK i busy) 2,7 mln zł, oświetlenie ulic – 2,2 mln zł.

Warto wiedzieć, że każda gmina dysponuje określonym budżetem pochodzącym m.in. z podatków, dotacji i subwencji, a w jego ramach jest zobowiązana do wykonania zadań, które nakładają na nas przepisy, z czego co roku jest rozliczana przez powołane do tego instytucje.

Pełen budżet gminy jest dostępny na www.lubicz.pl w zakładce Rada/Uchwały. Tegoroczna uchwała budżetowa została przez radnych przegłosowana 30 grudnia 2021 roku.

drukuj (O pieniądzach w gminnym portfelu)

  • data: 2022-03-01

« wstecz