Treść strony

Gazociąg wysokiego ciśnienia

Trwają prace związane z umiejscowieniem na wodach w rejonie Gdańska pływającej jednostki FSRU, która ma służyć do odbioru dostarczanego drogą morską skroplonego gazu ziemnego. Jeden z gazociągów powstających w ramach tej inwestycji przebiegnie przez teren naszej gminy.

Jak już wcześniej informowaliśmy, nowy punkt dostaw na wybrzeżu wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski i zapewni możliwość odbioru co najmniej 6,1 mld m³ gazu, przy aktualnym krajowym zapotrzebowaniu na poziomie ok. 20 mld m³.

Ze względu na duże znaczenie inwestycja została uwzględniona na czwartej liście projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania Unii Europejskiej (tzw. lista PCI, ang. Projects of Common Interest). Projekt realizuje GAZ-SYSTEM, która opowiada za transport gazu ziemnego i zarządzanie siecią gazociągów przesyłowych wysokiego ciśnienia w całym kraju.

W ramach inwestycji powstają również trzy nowe gazociągi wysokiego ciśnienia, które w przyszłości umożliwią rozprowadzenie gazu z polskiego wybrzeża do klientów w Polsce i w regionie. Gazociągi o długości ok. 250 km przebiegać będą przez gminy województwa pomorskiego oraz kujawsko- -pomorskiego, w tym przez naszą gminę. Pierwszy połączy terminal FSRU z Gdańskiem i miejscowością Kolnik, drugi będzie przebiegał od Kolnika do miejscowości Gardeja, a trzeci z Gardei do tłoczni gazu w Gustorzynie.

Szczegóły znajdziecie Państwo w załączonym informatorze.

drukuj (Gazociąg wysokiego ciśnienia)

  • data: 2022-07-06

« wstecz