Treść strony

11 listopada odwiedzi nas generał Haller [ŚPIEWNIK]

Już po raz trzeci zapraszamy mieszkańców naszej gminy do wspólnego świętowania rocznicy odzyskania niepodległości w 1918 roku, które odbędzie się na łące nad Drwęcą, w miejscu dawnej granicy zaborów.

To historyczne wydarzenie plenerowe odbędzie się w piątek 11 listopada o godz.16.00 w Lubiczu Górnym na końcu  ul. Lipnowskiej (przy Drwęcy).

Tym razem program wydarzenia będzie bogatszy o specjalną inscenizację historyczną oraz dodatkowe atrakcje. Scenariusz, oprócz tradycyjnego ogniska i specjalnej scenografii patriotycznej, przewiduje również przyjazd gen. Hallera z asystą, przejście graniczne, gdzie będą wystawiane pozwolenia na przekroczenie granicy, punkt poborowy do „błękitnej armii”, szpital polowy dla żołnierzy. Oczywiście na uczestników będzie czekać gorąca wojskowa grochówka z kotła, ale także pyszności przygotowane przez kola gospodyń wiejskich z naszej gminy.

Przygotowaliśmy również pamiątkowe monety dla tych, którzy zapiszą się do wojska lub wezmą udział w opatrywaniu ran. Pozostałym uczestnikom wydarzenia rozdamy kotyliony. Można przyjść z własnymi flagami, chorągiewkami. Tradycyjnie wspólne śpiewanie patriotycznych pieśni wesprze drukowany śpiewnik (do pobrania także niżej). W tym roku część artystyczną zapewnia nam Jacek Słupkowski (gitara klasyczna). Liczymy także na spontaniczne występy grup i zespołów.

Impreza potrwa ok. 2 godziny, będzie sporo okazji do pamiątkowych fotografii. Prosimy ubrać się odpowiednio do warunków pogodowych, pamiętając że będziemy na łące z mokrą trawą. Ze względu na ograniczony teren, zalecamy parkowanie aut na okolicznych ulicach, ponieważ na niewielkim placu przy wejściu na łąkę miejsc jest mało.

W świętowaniu rocznicy odzyskania niepodległości pomagają nam: Krzysztof Walterski właściciel łąki, strażacy z OSP Lubicz Dolny, Koła Gospodyń Wiejskich, radni gminy Lubicz, sołtysi, Spółdzielnia Socjalna „Lubiczanka”, Nadleśnictwo Dobrzejewice, druhny i druhowie z drużyn harcerskich ZHR. Zgodę na wykorzystanie budynku starego spichrza do powieszenia flagi wydało Starostwo Powiatowe.

Informujemy, że Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. jest Sponsorem wydarzenia „Inscenizacja historyczna na granicy zaborów w Lubiczu z okazji Święta Niepodległości”. Więcej informacji o spółce GAZ-SYSTEM, znajduje się na stronie www.gaz-system.pl.

drukuj (11 listopada odwiedzi nas generał Haller [ŚPIEWNIK])

  • data: 2022-11-02
  • Logotyp
  • Plakat zapraszający na wydarzenie

« wstecz