Treść strony

Odzyskanie niepodległości świętowaliśmy z radością

Kilkaset osób wzięło udział w inscenizacji historycznej na granicy zaborów, którą przygotowaliśmy specjalnie dla naszych mieszkańców z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

Uczestnicy na miejsca wydarzenia wchodzili przez przejście graniczne, gdzie wydawaliśmy opieczętowane pozwolenia na przekroczenie granicy. Za nią długa kolejka ustawiła się do punktu rekrutacji do „Błękitnej armii”, w którym żołnierz i lekarz wojskowy wydali chętnym karty rekrutacyjne i monety na żołd. Był też punkt medyczny dla rannych żołnierzy i ognisko.

Nie zabrakło grochówki, a na stoiskach Kół Gospodyń Wiejskich częstowano smacznymi wyrobami. Korzystając ze śpiewników przygotowanych przez urząd, śpiewaliśmy pieśni patriotyczne wraz z Jackiem Słupkowskim. Przed mikrofonem wystąpiło także Stowarzyszenie Kulturalne „Pokolenia” z Lubicza Dolnego. Gwoździem programu był zapowiadany przyjazd gen. Hallera, który przekazał biało-czerwoną flagę wójtowi Markowi Nicewiczowi. Gdy włodarz gminy wciągał ją na masz, zabrzmiał gromko odśpiewany Hymn Polski.

Mieszkańcy z ochotą korzystali z możliwości zrobienia sobie pamiątkowej fotografii z generałem, jego zabytkowym autem czy pojazdami wojskowymi, a także na tle udekorowanego podświetloną flagą narodową spichlerza młynów.

Składamy serdeczne podziękowania za współpracę przy organizacji imprezy:

KGW z sołectw: Brzezinko, Grębocin, Gronowo, Krobia (obu kołom), Kopanino, Młyniec Pierwszy, Nowa Wieś i Rogówko; strażakom i Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej OSP Lubicz; Krzysztofowi Walterskiemu; druhnom i druhom ze Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej: 5 Lubickiej Drużynie Harcerek "Grań" im. gen Elżbiety Zawackiej "Zo", 5 Lubickiej Gromadzie Zuchenek "Opiekunki Skalnej Polany", 5 Toruńskiej Drużynie Harcerzy im. Aleksandra Małachowskiego; radnym: Małgorzacie Jurkiewicz, Jolancie Nikiel, Zbigniewowi Bombolewskiemu, Jarosławowi Rybińskiemu i Krzysztofowi Zającowi; Stowarzyszeniu Kulturalnemu „Pokolenia" z Lubicza Dolnego; Spółdzielni Socjalnej „Lubiczanka”, a także pracownikom ZUK i Urzędu Gminy Lubicz.

I przede wszystkim licznie przybyłym mieszkańcom naszej gminy, którzy stworzyli piękny świąteczny klimat.

Sponsorem wydarzenia  „Inscenizacja historyczna na granicy zaborów w Lubiczu z okazji Święta Niepodległości” był Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. Więcej informacji o spółce GAZ-SYSTEM, znajduje się na stronie www.gaz-system.pl.

Fotorelacja: FB Gmina Lubicz

drukuj (Odzyskanie niepodległości świętowaliśmy z radością)

  • data: 2022-11-15
  • Logotyp sponsora
  • Przejście graniczne
  • Wciąganie narodowej flagi na maszt
  • Pieśni patriotyczne śpiewaliśmy przy ognisku

« wstecz