Treść strony

Czas wkroczyć na nową drogę

Barbara Zarębska, wieloletnia kierownik USC odeszła na emeryturę. – Doskonale pamiętam pierwszy ślub, którego udzieliłam – mówi pani Basia. – Panna młoda była z Krobi, a pan młody z Lubicza Dolnego. Widuję ich do dziś.

Barbara Zarębska w lubickim USC pracowała od 1 lipca 1989 roku, najpierw jako zastępca, a potem, od 3 grudnia 1990 roku, jako kierownik.

Udzieliła tysiące ślubów. – Nigdy tego nie liczyłam, ale zanim pojawiły się śluby konkordatowe, to sporządzałam ponad 100 aktów małżeństwa rocznie. Potem ślubów zawieranych w urzędzie było już mniej, za to coraz częściej młode pary decydowały się na uroczystość w terenie – wspomina.

To powodowało, że część sobót pani Basia spędzała w pracy. – Pamiętam taki jeden rekordowy dzień tuż po Wielkanocy, kiedy miałam… 18 ślubów.

Ale zdarzało się i tak, że młoda para nie zjawiała się w umówionym terminie, nie informując w urzędzie o odwołaniu ślubu.

- Wiele lat temu, kiedy byłem jeszcze toruńczykiem, w lubickim USC pojawiłem się na ślubie kolegi – wspomina wójt Marek Nicewicz. - To był mój pierwszy kontakt z Urzędem Gminy Lubicz i Basią Zarębską. I wiem, że wielu mieszkańców czytających te słowa również ma wspomnienia z kontaktu z Panią Basią. Zawsze rzeczowa, pomocna, z życzliwością podchodziła do interesantów.

Barbara Zarębska była zatrudniona w Urzędzie Gminy Lubicz od lipca 1981 roku. Na początku w referacie rolnictwa, potem zajmowała się podatkami i księgowością. Pracując w USC przez lata rejestrowała tysiące uprawnionych do udziału w wyborach, a wcześniej wydawała też dowody osobiste.

Barbara Zarębska, żegnając się z szefostwem i współpracownikami usłyszała wiele ciepłych słów. – Myślałam, że się nie wzruszę, a jednak … – przyznała.

Ma za sobą 41 lat pracy i 7 miesięcy. Właśnie rozpoczęła kolejny etap życia. – Na pewno nie będę pracować zawodowo – zdradza. – Przyszedł czas na realizowanie swoich pasji. Nie umiem się nudzić.

Wszyscy, którzy znają Basię wiedzą, że uwielbia jeździć na rowerze. – Teraz będę mogła pozwolić sobie na dłuższe wycieczki, nie tylko po powiecie toruńskim – mówi.

Nową kierownik USC została Andżelika Solińska.

drukuj (Czas wkroczyć na nową drogę)

  • data: 2023-02-01
  • Barbara Zarębska, kierownik USC Lubicz
  • Kwiaty Barbarze Zarębskiej wręcza wójt Marek Nicewicz
  • Barbara Zarębska i wójt Marek Nicewicz

« wstecz